Recenzia iRobot Roomba S9 (a S9+)

Milujete technologické hračky a najnovšie modely musíte mať doma ako prvý? V tom prípade vám nebude vadiť za najnovšie robotický vysávaa iRobot Roomba S9 minúť zhruba 1 000 € (marec 2021). Za túto cenu však dostane výkonný vysávač s, trúfneme si povedať, snáď najlepšími výsledkami po vysávaní. Revolučný D tvar umožnil výrobcom do tela vysávača integrovať väčšiu rotačné kefy, vďaka ktorým robot uprace väčšiu plochu za kratší čas. Spoznajte ďalšie vychytávky a novinky, ktoré so sebou iRobot Roomba S9 prináša.

Parametre

Doba nabíjania180 min.
Automatické dobíjanieáno
Hlučnosť60 dB
Indikátor batérieáno
Kapacita batérie3300 mAh
Výdrž na jedno nabitie120 min.
Rozpoznanie schodováno
Možnosť diaľkového ovládaniaáno
Funkcia dokončiť upratovanieáno
Typ navigáciekamerová
Snímač prekážokáno
Indikátor stavu zásobníkaáno
Objem zásobníka0,55 l
Plánované upratovanieáno
Virtuálne bariéry súčasťou baleniav aplikácii
Wi-Fiáno
Počet hlavných kief2
Počet bočných kief1
HEPA filteráno
Zvuková signalizáciaáno
Čistiaci režim SPOTáno
Počet čistiacich režimov3
Maximálna výška prekážok2 cm
Výška8,6 cm
Priemer31,1 cm
Držadlo na prenášanienie
Pohybsystematický
Funkcia vytieranienie
Funkcia vysávanieáno
Počet mopovací utierok/

Čo nájdete v balení

Domov vám príde pomerne veľká krabica, ale neradujte sa predčasne. Hoci iRobot Roomba S9 stojí takmer 1 000 €, príslušenstvo bohaté nie je. Okrem samotného vysávača v balení nájdete jeden bočnú rotačnú kefku a HEPA filter naviac. Ďalej pomerne veľkú nabíjaciu stanicu, prívodný kábel, manuál a ďalšie „papieroviny“.

Zoznámenie s vysávačom

Hoci ste žiadny robotický vysávač ešte doma nemali, pravdepodobne viete, že ich tvar je väčšinou guľatý. Roomba sa však u tohto modelu rozhodla pre iný tvar. Konkrétne sa jedná o tvar D, ktorý má hneď niekoľko výhod. Jednak umožňuje vysávaču dostať sa lepšie do rohov a ku stenám, ale tiež ponúka väčšiu plochu pre rotujúce kefy.

Gumové rotujúce kefy môžu byť vďaka D tvaru až o 30% širší, respektíve dlhšie, čo znamená, že upracú väčšiu plochu v kratšom časovom horizonte. Gumové kefy môžete poznať aj od iných vysávačov tejto rodiny. Ich nespornou výhodou je to, že sa ľahko udržujú a prakticky sa na nich nedrží chlpy, vlasy a špina. Pri čistení musíte pozornosť venovať len bočným stranám, ktoré sa vsúvajú do vysávača. Tam sa totiž chlpy a vlasy držia. Na druhú stranu je potrebné si povedať, že gumové kefy sú najmä pri čistení hladkých plôch oveľa hlučnejšie než kefy štetinové alebo kombinované.

Nového spôsobu spracovania sa dočkala i bočn kefka, ktorý má hneď 5 gumových ramien so štetinami, vďaka ktorým sa lepšie dostane do rohov. Jej prednosťou je, že sa otáča pomalšie, než je tomu u konkurenčných modelov či iných modelov rodiny Roomba, takže sa nečistoty zbytočne nerozptyľujú do miestnosti, ale sú navádzané priamo medzi dva rotujúce kefy.

Ďalej nájdete na spodnej strane dve pojazdné kolieska, jedno koliesko všesmerové, nabíjací piny, senzor podlahy a senzory proti pádu zo schodov.

Hornej strane vysávača kraľuje kovové koleso, pod ktorým sa skrýva zásobník na prach. Odklápacie koleso z kovového materiálu prepožičiava vysávači punc luxusu. Konkurenčné výrobky majú spravidla horné odklápacie veko z plastu, ktorý pôsobí lacno. Okolo kovového kola sa navyše nachádza indikátor batérie a činnosti, ktorý svieti a podčiarkuje tak luxusný vzhľad výrobku. Rohová strana vysávača je opatrená tromi tlačidlami: pre návrat do dokovacej stanice, zapnutie a pozastavenie vysávače a pre aktivovanie čistiaceho režimu SPOT. Horná strana ešte nesie naproti sebe umiestnenú detekčnú kameru s technológiou iAdapt a senzor RCON.

Predná rovná strana je vybavená senzorom, ktorý prechádza až na bočnú stranu. Jedná sa o senzor pohybu pozdĺž steny.

Ovládanie

Ako ste mohli poznať z opisu vysávača, môžete ho ovládať aj bez aplikácie. Ale v tom prípade sa nám takto vysoká investícia do robotického pomocníka javí ako zbytočná. Pre ručné ovládanie nájdete na tele vysávača 3 ovládacie prvky. Patrí medzi ne tlačidlo, ktorým zahájite a pozastavíte upratovanie, tlačidlo pre odoslanie do dokovacej stanice a tlačidlo pre začatie upratovacieho režimu SPOT. Toť všetko. Pre maximálne využitie potenciálu robota je najlepšie si stiahnuť aplikáciu.

Aplikácia

Aplikácia iRobot HOME je dostupná pre všetkých, ktorí využívajú Android, ale aj pre tých, ktorí si ako svojho spoločníka zvolili Apple. Predovšetkým je potrebné si povedať, že aplikácia od iRobot je oveľa viac užívateľsky príjemnejšie ako napríklad aplikácie vyvinuté pre vysávače značky Ecovacs.

Počas niekoľkých prvých vysávanie si robot vytvorí mapu vášho obydlia, ktorú v aplikácii uvidíte. Na rozdiel od iných modelov nie je možné vytváranie mapy sledovať naživo. Škoda je aj toho, že mapa neukazuje aktuálny pohyb robota. Akonáhle dôjde k vytvorenie mapy, môžete si ju rozčleniť na izby, pomenovať ich a nastaviť no-go zóny.

Vďaka možnosti rozčlenenie mapy na miestnosti môžete vyslať robota upratovať len do vopred vybraných izieb. Okrem toho môžete aj určiť konkrétne miesta v izbách, ktorým by sa mal vysávač venovať. Aby ste miestnosti pre upratovanie nemuseli vyberať pri každom vysávaní, môžete si v úvodnej stránke aplikácie nastaviť skratky a potom už len stlačiť napríklad pomenovanie chodba a robot vyrazí upratať iba chodbu. Samozrejme je možné si v aplikácii nastaviť virtuálné steny, zakázanej zóny a naplánovať upratovanie.

Senzory a navigácia

iRobot Roomba S9 je vybavený radom senzorov, ale aj kamerou, ktorá jej pomáha rozpoznať okolia a vytvárať pôdorys vášho bytu či domu. Vďaka tomu vysávač presne vie kde je a kam má ísť. Na rozdiel od konkurenčných modelov nezačína upratovanie tak, že by najskôr „obkrúžil“ celú oblasť, ktorá sa má upratovať, ale rovno začína s vysávaním. Rovnako ako iné robotické vysávače i S9 si veľké priestory delia na menšie úseky, ktoré čistia jeden po druhom. Týmto spôsobom sa Roomba pohybuje po byte a pri vysávaní nevynechá ani kúsok.

Ako vysáva

Predovšetkým je potrebné povedať, že na trhu narazíte na iRobot Roomba S9 a S9 +. Vysávač s označením S9 + sa od nami sa recenzia líši iba v tom, že je možné k nemu prikúpiť stanici sa samovyprazdňováním. Tá je okrem iného dostupná aj pre iRobot Roomba i7 +. S9 sa od S9 + líšia v tom, že nemá na spodnej strane otvor pre odsávanie neporiadku zo zásobníka prachu do stanice. To je všetko.

Vráťme sa ale k tomu, ako vysávač vysáva. Všeobecne by sme S9 odporučili predovšetkým do menej členitých bytov a veľkých bytov. Nie, že by si s tými členitejšom neporadil, ale existujú aj modely, ktoré upratovanie týchto bytov zvládajú ešte o niečo lepšie. Je to trochu prekvapivé (aj s ohľadom na cenu výrobku). S9 teda kupujte primárne do veľkých a priestorovo jednoduchých bytov. Alebo v prípade, že nechcete často vysypávať prach. Vďaka pomerne slušné kapacite batérie, vysoké rýchlosť vysávanie a automatického dobíjania zvládne tento vysávač upratať neobmedzene veľké plochy.

Vďaka kombinácii senzorov a kamery dokáže robot presne určiť, kde už vysával a ktoré miesta vynechal. K vynechaným miestam sa nakoniec vráti. Vzhľadom k revolučnému tvaru tela sa dostane aj do rohov miestnosti a skvele uprace aj pozdĺž stien a nábytku. Pomalšie točiace sa přimetací kefa s piatimi gumovými ramenami nerozmetává neporiadok po izbe, ale sunie ho priamo pod veľké gumené kefy. Na detekciu múrov a rohov má robot špeciálny senzory. Obvykle spoľahlivo vyčistí všetka zákutia. Skúsi to aj s tými horšie dostupnými, ale ak zistí, že je skrátka nevyčistí, otočí sa a ide preč.

S9 robí problém vysávanie v tme, ale rozhodne mu neprekáža intímnejší večerné osvetlenie. To je dostatočné na to, aby sa po miestnostiach robot bez problémov pohyboval. Čo však robotickému upratovači činí problém, sú neočakávané prekážky, ktoré nemá zaznamenané v mape. Ide napríklad o ponožky, hračky pre zvieratá alebo káble. S9 nemá okrem nárazníka žiadne senzory, vďaka ktorým by sa predmetov vyhol. A vzhľadom k tomu, že sú rotujúce kefy umiestnené hneď v prednej časti vysávača, okamžite sa predmety začnú nasávať do vysávača. Preto by na zemi nemalo nič ležať.

Čo sa týka sacieho výkonu, ten je skrátka skvelý. Preto sa väčšina neporiadku dostane do zbernej nádoby na odpad. Roomba S9 má najlepšie sací výkon v porovnaní s konkurenciou na hladkých podlahách s jemnými až stredne veľkými nečistotami. Na perfektných výsledkoch sa okrem iného podpisuje pomaly rotujúca kefka a dva zväčšené rotačné kefy. K zablokovaniu dvoch rotačných kief môže dôjsť len v prípade, že vysávač nasaje veľké množstvo nečistôt naraz. Pochváliť ho musíme aj za to, ako skvele si vedie pri vysávaní zvieracej srsti.

Údržba kobercov je trošku diskutabilná. Tu má Roomba drobné nedostatky. Predovšetkým u kobercov s vysokým vlasom sa vysávač celkom nadrie. Pri nájazd na koberec dôjde k vypnutiu rotačných valcov. Opätovne sa zapnú až na koberci, kvôli čomu vzniká časť priestoru, aj keď malá, ktorá nie je uprataná. K tomuto javu však nedochádza, keď vysávač z koberca zosúva. Preto by sme robota odporučili používať buď len na hladkých podlahách bez kobercov, alebo na podlahách len s kobercom. Vysávač disponuje funkciou Dirt Detect, vďaka ktorej robot viac znečistenú oblasť prejde viackrát. Okrem toho ponúkne aj funkciu Power Boost, ktorá rozpozná koberec a zvýši sací výkon 40x oproti klasickému vysávania.

Na čo si musíme trošku posťažovať, je hlasitosť. Najmä na hladkých podlahách dochádza kvôli gumovému materiálu rotačných kief k zvýšenej hlučnosti. Na kobercoch je však vysávanie tiché. Je trošku škoda, že vysávač nemá väčší zásobník na odpad, ktorého objem predstavuje iba 0,55 l. Na druhú stranu sa ľahko vyprázdňuje. Uvítali by sme však lepšie „krytý“ HEPA filter.

Porovnanie S9 vs. i7

Oba modely od iRobot Roomba predstavujú špičku v obore robotického vysávania. Napriek tomu sa od seba líšia. Aj keď len v detailoch.

U S9 je najviditeľnejšia zmena v tvare. Oproti i7, ktorá je guľatá, má S9 tvar D, ktorý je typický predovšetkým pre robotické vysávače značky NEAT. Vďaka tomuto tvaru došlo k zväčšeniu plochy, do ktorej sa mohli umiestniť o 30% väčší kefy než má i7. Vďaka väčším kefám dochádza aj k rýchlejšiemu upratovaniu plochy. Zmenou u S9 prešiel aj bočná kefka, ktorý má novo 5 gumových ramien a pomalšie sa otáča, takže sa neporiadok lepšie vysaje. S9 tiež posilnil pokiaľ ide o kapacitu batérie.

Modely i7 aj S9 sú k dostaniu aj vo variante +, čo znamená, že majú na spodnej strane otvor, ktorým sa nečistoty zo zásobníka na prach vyprázdňujú do dokovacej stanice s veľkým prachovým sáčkom. Modely s automatickým vyprázdňovaním sú výrazne drahšie.

Výhody a nevýhody S9

 • Lepšie výsledky v čistení okolo stien, hrán a v rohoch,
 • pomalšie rotujúca bočné přimetací kefka,
 • o 30% širší rotačné kefy,
 • prietok vzduchu je u S9 22 CFM (kubická stopa / min) u i7 iba 17 CFM, preto je S9 výkonnejší.
 • Šialene vysoká obstarávacia cena.

Výhody a nevýhody i7

 • Nižšia obstarávacia cena,
 • lepšie si poradí s vysávaním väčších kúskov nečistôt,
 • vďaka plne utěsněnému systému je vhodný pre majiteľov domácich maznáčikov, zadrží prach, srsť a ďalšie alergény.
 • Vzhľadom k ostatným vysávačom je stále drahý,
 • nemá taký vysoký výkon,
 • na kefy sa viac namotávajú vlasy.

Obaja roboti majú rovnaký motor, navigačný systém aj kefy. Pokiaľ ide o zbieranie povrchových nečistôt, nie je medzi týmito výrobkami príliš veľký rozdiel. Vďaka vyššiemu prietoku vzduchu je však S9 účinnejšie v hĺbkovom čistení. Čo sa týka aplikácie, tá umožňuje rovnaké nastavenie pre oba vysávača.

Pre bežného užívateľa však tento vysávač nedáva príliš zmysel. A to vďaka jeho cene. Napríklad skoro 3x lacnejšie Xiaomi Roborock S5 Max je bezpochyby horšie, ale nie tak moc ako by mohla napovedať cena. To je dôvod prečo bude prodávanější, napriek tomu verím, že si S9 svoje zákazníkov nájde. Len ich nebude veľa.

Zistiť cenu

Máte záujem o lacnejšie robotický vysávač?

9.3 Total Score
iRobot Roomba S9 (S9+)

iRobot Roomba S9 sa môže pochváliť skvelými výsledkami po vysávaní. Vďaka novému D tvaru navyše lepšie upratuje pri stene, hranách a rohov. Väčšie rotačné kefy umožní robotu upratovanie väčšie plochy za kratší časový úsek. Pripravte sa však na to, že najmä na tvrdých podlahách je robot pomerne hlučný a že mu môže robiť problém vysávať väčšie nečistoty (o veľkosti cereálií). Vysoko účinný je pri vysávaní chlpov. Čo vás však rozhodne nepoteší? Predovšetkým astronomická obstarávacia cena.

Výdrž
8.4
Prevádzka
9.9
KLADY
 • výsledky hĺbkového čistenia
 • pamätá si až 10 máp
 • väčšie kefy
 • lepšie upratovanie rohov a pozdĺž stien
 • luxusný vzhľad
ZÁPORY
 • hlučná prevádzka
 • vysoká obstarávacia cena
 • nasávanie pohodených predmetov na zemi / trochu bojuje s káblami
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo