Recenzia kapsulového kávovaru Krups KP310831 Nescafé Dolce Gusto Esperta

Kapsľový kávovar Krups KP310831 Nescafé Dolce Gusto Esperta zaujme predovšetkým svojím netradičným dizajnom. Jedinečný je však taktiež možnosťou spárovanie s chytrým zariadením pomocou Bluetooth. Okrem tejto vychytávky s ním môžete pripraviť veľké množstvo teplých aj studených nápojov zo širokej palety kapsúl Dolce Gusto. Ako tieto nápoje chutia a ako si vôbec tento výrobok viedol v našom testovaní, sa dozviete v nasledujúcej recenzii.

Parametre

Tlak čerpadla15 bar
Príkon1600 W
Objem zásobníka na vodu1,4 l
Úsporný režimáno
Výškovo nastaviteľná plochaáno
Príprava teplých i studených nápojováno
Nádoba na použité kapsuleáno
Zásobník na mliekonie
Automatické upozornenie na odvápnenieáno
Automatické zastavenie dávkovanie vodyáno
Viac farebných variantáno
Výška36 cm
Šírka21 cm
Hĺbka27 cm
Hmotnosť3,5 kg
späť na začiatok ↑

Ovládanie

Vzhľadom na to, že kávovar Krups KP310831 Nescafé Dolce Gusto Esperta patrí medzi kapsľové kávovary, ovládanie je skutočne jednoduché. Bohužiaľ sa na tomto prístroji nenachádza displej, ale ovládací panel s piatimi základnými tlačidlami, ktorými možno kávovar ovládať (kombináciou dlhého a krátkeho stisku). Medzi tieto tlačidlá patria veľké stredové tlačidlo, šípky hore a dole a tlačidlá pre studenú a teplú vodu.

Prístroj zapnete pomocou stlačenia a krátkeho podržanie (po dobu aspoň 1 sekundy) tlačidla ZAP / VYP. Následne vložíte vybranú kávovú kapsulu (odporúčame kompatibilný kávové kapsule Nescafé Dolce Gusto). Pripraviť tak môžete ako horúci a studený kávový nápoj, tak napríklad nápoj čokoládový, prípadne čaj. K príprave sú určené dva základné režimy: Espresso Boost a Delicate Brew.

Pred vložením kapsule je vhodné skontrolovať počet čiarok na obale kapsule (v ľavej časti obalu). Počet čiarok (1-7) pritom znamená množstvo horúcej vody (a teda aj intenzitu nápoja). Pre začiatok odporúčame navoliť na prístroji rovnaký počet čiarok ako je na obale, čo ale samozrejme neznamená, že nemôžete s množstvom vody podľa vlastnej chuti experimentovať. Voľbu čiarok vykonáte pomocou šípok nahor alebo nadol. Váš výber je signalizovaný ich rozsvietením.

Podľa veľkosti zvoleného nápoja nastavte odkvapkávaciu tácku (vyberať môžete z troch úrovní) a umiestnite naň šálku zodpovedajúcej veľkosti. Prípravu nápoja zahájite stlačením tlačidla horúcej alebo studenej vody (červená / modrá kvapka v červenom / modrom koliesku). Objem nádrže je pritom pomerne malý – nápoj môžete pripraviť v objeme od zhruba 250 ml do 1,4 l.

Trochu netradičné je automatické uzamknutie a odomykanie držiaka kapsúl. Po začatí prípravy nápoja stroj automaticky uzamkne prístup k držiaku kapsúl a odomkne ho až po dokončení cyklu. Čo jednoducho znamená, že v čase prípravy s prístrojom nič nezmôžete a musíte počkať.

Okrem ovládacích tlačidiel sa na prístroji nachádza aj tri kontrolné čidla. Jedná sa o kontrolky, ktoré sa rozsvieti pri príprave Espresso Boost, Delicate Brew a pri potrebe odvápnenie.

späť na začiatok ↑

Nastavenie

Vzhľadom k tomu, že Esperta je kapsulový kávovar, neumožňuje tak široké nastavenia, ako je tomu u väčšiny klasických kávovarov. Na druhú stranu takto maximálne uľahčuje obsluhu.

Nastaviť je možné tieto parametre: množstvo vody (veľkosť nápoje), teplotu nápoja (horúcou alebo studenú vodu) a jeden z troch základných režimov: Espresso Boost, Delicate Brew alebo automatický režim.

V režime Espresso Boost sa voda dostáva do kapsule ešte pred samotnou extrakciou, vďaka čomu sa káva vopred navlhčí. Tento proces posilňuje arómu espressa a umožňuje vytvoriť viac krémovej peny. Pre tento režim je pritom vhodné používať kapsule s počtom čiarok od 1 do 3 (nižší objem vody). Pre spustenie tohto režimu je nutné krátko stlačiť tlačidlo ZAP / VYP (keď je prístroj už zapnutý). Následne sa rozsvieti kontrolka Espresso Boost.

Naopak druhý režim Delicate Brew je určený na prípravu aromatickejší typov káv. Tento režim je opäť vhodný pre kapsule so 4-7 čiarkami na obale (väčší objem vody). Pre spustenie musíte dvakrát rýchlo za sebou stlačiť tlačidlo ZAP / VYP (opäť už keď je stroj zapnutý). Pri správnom postupe sa rozsvieti kontrolka Delicate Brew.

Ako kávovar spárovať s mobilnou aplikáciou

Milovníci moderných technológií určite ocenia, že Esperta je vôbec prvou kávovar Dolce Gusto, ktorý možno spárovať pomocou Bluetooth s chytrým telefónom.

Pre škárovanie musíte byť od kávovaru vzdialení maximálne 2 m. Z Google Play stiahnete aplikáciu Nescafé Dolce Gusto a zapnete Bluetooth. Otvorte aplikáciu a spustíte párovanie s prístrojom. V okamihu, keď sa v aplikácii zobrazia pokyny, potvrdíte párovanie stlačením tlačidla pre studenú vodu. Párovanie je takto dokončené a vy môžete zvoliť veľkosť šálky, teplotu, uložiť vaše preferencie alebo naplánovať prípravu kávy pomocou mobilného telefónu.

Pre zapnutie alebo vypnutie Bluetooth na prístroji súčasne stlačíte (po dobu 10 sekúnd) tlačidlo pre studenú vodu a šípku nahor.

späť na začiatok ↑

Hlučnosť

Miera hluku sa pri modeli Esperta pohybuje skôr v nižších hodnotách (57 dB), čo rozhodne vítame.

späť na začiatok ↑

Rýchlosť prípravy

Rýchlosť prípravy nápojov s týmto prístrojom chválime. Predhrievanie má podľa výrobcu trvať zhruba 40 sekúnd, v skutočnosti k nemu však dochádza skôr. Samotná príprava nápoja potom trvá približne 20 sekúnd (podľa druhu kapsule sa hodnoty môžu líšiť), čo je skutočne málo. Jednoduchosť a rýchlosť prípravy preto považujeme za hlavné prednosti tohto modelu.

späť na začiatok ↑

Spotreba energie

Spotreba je u tohto stroja vyššia (maximum sa pohybuje okolo 1 500 W). A hoci sa tento kávovar po 5 minútach automaticky prepne do pohotovostného režimu, aj v tomto režime spotrebuje 0,3 W, čo je prekvapivé.

späť na začiatok ↑

Čistenie

Pred prvým použitím je vhodné prístroj vyčistiť, a to ako studenú, tak teplou vodou. Najskôr ručne vypláchnite zásobník vody a vložte ho späť na svoje miesto. Skontrolujte, či čistiaci nástroj zostal vnútri držiakov kapsúl (čo by malo platiť pre všetky nové modely). Pod kávovú výpust pritom nezabudnite umiestniť dostatočne veľkú nádobu.

Pre čistenie studenou aj horúcou vodou prístroj zapnite. Vyčkajte zhruba 40 sekúnd, kým sa zariadenie nenahreje. Potom počkajte, až sa postupne všetky čiarky rozsvieti. Následne stlačte symbol pre studenú alebo horúcu vodu a počkajte, kým kávovar nedokončí automatické preplachovanie, čo je signalizované úbytkom čiarok. Nakoniec vyberte čistiaci nástroj.

Podobne ako u všetkých kapsulových kávovarov je pritom potreba po každej príprave vyčistiť držiak na kapsle, odkvapkávaciu tácku a odpadovú nádobu. Pri čistení akejkoľvek časti vždy skontrolujte, že je zariadenie odpojené od elektrickej siete. Pokiaľ ho čistíte ihneď po príprave nápoja, nechajte zariadenie vychladnúť.

Odstránenie vodného kameňa

Pokiaľ dôjde k zaneseniu kávovaru, sám vás na túto skutočnosť upozorní, a to rozsvietením kontrolky odvápnenie. Odvápniť prístroj je potreba tiež v prípade, že nápoj vyteká pomalšie (alebo dokonca po kvapkách) alebo je studenšie, než by mal byť. Všeobecne je doporučované vykonávať odvápnenie po 3-4 mesiacoch (ak bývate v oblasti s tvrdou vodou, potom častejšie).

Odvápnenie sa vykonáva pomocou špeciálneho odvápňovacieho roztoku. Nikdy na tento účel nepoužívajte ocot.

Samotné odvápnenie je veľmi jednoduché. Roztok jednoducho nalejete do nádoby na vodu, pod výpust umiestnite veľkú nádobu a do držiaka na kapsule vložíte preplachovací nástroj. Potom dlhšie (aspoň 5 sekúnd) stlačíte tlačidlo pre ZAP / VYP. Následne začne blikať oranžová kontrolka pre odvápnenie. Nakoniec stačí iba stlačiť tlačidlo pre horúcu alebo studenú vodu a prístroj sa prepne do režimu automatického odvápnenie, ktoré trvá zhruba 2 minúty.

späť na začiatok ↑

Ako pripravuje kávu

Nescafé ponúka široký výber kávových aj nekávových nápojov v kapsuliach (a to napr. vrátane citrónového čaju, kávy bez kofeínu alebo nápoje Nesquik), výber je preto veľmi pestrý. Kapsule Dolce Gusto sú pritom dobre dostupné (vrátane väčšiny supermarketov). Využiť môžete aj kapsule predávané švajčiarskou spoločnosťou Café Royal.

Chuť samozrejme závisí od typu zvolenej kapsule, môžeme však povedať, že u kávových nápojov (espresso, latte macchiato a lungo) bola chuť i vôňa dostatočne výrazné a lahodné. U espressa chválime tiež dostatočnú creme. V rámci kávových nápojov z kapsúl preto dopadli testované vzorky veľmi dobre.

späť na začiatok ↑

Skúsenosti

 • Kávovar je pomerne kompaktný a vhodný skôr do menších domácností.
 • Kávová výpust môže kvapkať aj potom, čo odstránite šálku. Je preto vhodné počítať s častejším čistením.
 • Aplikácia Nescafé Dolce Gusto je dostupná aj v slovenskom jazyku.
Zistiť cenu

Ďalšie kávovary na kapsule nájdete tu.

7 Total Score
Hodnotenie Krups KP310831 Nescafé Dolce Gusto Esperta

Nielen jedinečný dizajn je prednosťou kávovaru Krups KP310831 Nescafé Dolce Gusto Esperta. Pochváliť musíme tiež jednoduchosť a rýchlosť prípravy, tichý chod a možnosť Bluetooth spárovanie s chytrým telefónom. Tienistou stránkou tohto prístroja je menší objem, chýbajúce indikátor prázdnej nádržky na vodu, ťažšie údržba a menej kvalitné materiály (namiesto plastu sme očakávali ušľachtilejší materiály - sklo a nerezovú oceľ).

KLADY
 • rýchla príprava
 • jednoduché použitie
 • tichý chod
 • bluetooth
 • zaujímavý dizajn
 • dostupnosť a rozmanitosť kapsúl
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď