Recenzia Kärcher VC 5

Tyčový vysávač VC 5 od spoločnosti Kärcher je skvelým pomocníkom do domácnosti. Je ľahký, výkonný a bezvreckový. Trojstupňový filtračný systém si ľahko poradí s prachom a suchými nečistotami. Bez vyprázdnenia filtra by mal vysávať plochu približne 150 m2. Každodenné upratovanie vám spríjemní aj teleskopická sacia trubica a štvorstupňová regulácia výkonu. Uvidíme, či sa vyrovná výkonnejším vysávačom.

Parametre

Typtyčový
Dĺžka kábla7,5 m
Akčný rádius8,5 m
Typ batérie/
Kapacita batérie/
Doba nabíjania/
Výdrž na jedno nabitie/
Stupne výkonu4
Ručný vysávačáno
Objem nádoby na prach0,2 l
Hmotnosť3,2 kg
Účinnosť vysávania na koberceC
Účinnosť vysávania na podlahuA
Príkon500 W
Hlasitosť77 dB
Rozmery VxŠxH (cm)62,1 x 26,1 x 18,2
HEPA filteráno
LED osvetlenienie
Mokré vysávanienie
Zvislé parkovanieáno
Teleskopická rukoväťáno
Odnímateľná rukoväťnie
Indikátor batérie/
Indikátor plnostipriehľadné okienko
PríslušenstvoHubica na čalúnenie

Predstavenie

Tyčový vysávač Kärcher VC 5 je napájaný zo siete, takže má napájací kábel ako klasický vysávač. Tento tyčový model umožňuje vysávanie v 4 úrovniach intenzity. Je vhodný najmä na tvrdé podlahy, koberce, schody a textilné povrchy, ako sú napríklad pohovky. S vysávačom Kärcher VC 5 sa už nemusíte starať o nákup vreciek do vysávača, pretože je bezvreckový. Prach a nečistoty sa zachytávajú vo filtračnej nádobe s objemom 0,2 litra, čo je pomerne malý objem. Nádobu však môžete vybrať a filter jednoducho vyprázdniť. Výrobca uvádza, že pred naplnením filtra môžete s vysávačom bez problémov vysávať plochu 150 m². V praxi záleží na miere znečistenia. Nie je tu žiadny indikátor plnosti, takže musíte sledovať, či je potrebné vyprázdniť filtračnú kazetu.  Ak by ste hľadali vysávač s väčšou kapacitou, vyskúšajte napríklad Electrolux Pure F9 PF91-ALRGY, ktorý sa môže pochváliť objemom 0,7 litra, ale bohužiaľ nemá HEPA filter.

Model VC5 je vhodný aj pre alergikov a je vybavený trojstupňovým filtračným systémom s filtrom HEPA. Po otvorení veka filtra je k dispozícii aj automatické čistenie filtra. Filter môžete jednoducho vyčistiť pod tečúcou vodou, nechať uschnúť a znovu ho použiť.

Tyčový vysávač síce nemá funkciu 2 v 1, pri ktorej možno odňať ručný vysávač, ale vďaka trojitému teleskopickému systému ho možno používať ako ručný vysávač. Teleskopická tyč sa ľahko prispôsobí každému používateľovi. V základni má prepínateľnú hubicu s flexibilným kĺbom, a preto má skvelý sací výkon podobný ako veľké vysávače. Bol špeciálne vyvinutý pre tento vysávač, má nízku spotrebu energie pri maximálnom výkone. Podlahová hubica je odnímateľná, takže môžete používať príslušenstvo kompatibilné s týmto modelom na čistenie iných priestorov v domácnosti, ako je parketová hubica VC5, hubica na matrace, turbo sacia hubica na čalúnenie, kefa na nábytok.

Čo musíme zdôrazniť, je určite veľkosť tohto tyčového vysávača. V parkovacej polohe má výšku len 62,1 cm. Takže ho môžete veľmi ľahko uskladniť a vďaka magnetickej fixácii vo zvislej polohe bude vždy pripravený na čistenie.

Ako vysáva

Tyčový vysávač je vo všeobecnosti určený na rýchle upratovanie domácnosti. Pri dlhšom vysávaní pocítite hmotnosť tohto vysávača, hoci váži len 3,2 kg. Je trochu nezvyčajné držať pri práci celé telo v ruke. Pravdepodobne najnáročnejšia je práca s ním pri vysávaní kobercov, kde budete cítiť jeho váhu v ruke najviac. Pretože dôkladné vysávanie väčšieho koberca chvíľu trvá. Na druhej strane s ním môžete bez problémov čistiť koberce aj tvrdé podlahy, a to od prachu aj omrviniek. Z hľadiska výkonu je vďaka elektrickému káblu porovnateľný s bežným vysávačom na kolieskach.

Hladina hluku 77 dB nepatrí medzi najnižšie hodnoty, ale stále je to slušná hodnota. Hlučnosť iných typov tyčových vysávačov so šnúrou presahuje 80 dB. Vďaka štvorstupňovej regulácii výkonu si môžete pri vysávaní zvoliť sací výkon. To oceníte napríklad pri vysávaní žalúzií alebo čalúnenia sedadiel, pri ktorých sa používa nižší výkon. Pri plávajúcich podlahách alebo dlažbe si vystačíte aj so stupňom 2. Veľkou výhodou je plne teleskopická tyč, takže si nemusíte lámať chrbát. Keď tyč nastavíte do najnižšej polohy, vysávač sa vlastne stane ručným vysávačom. Tyč je celkovo nastaviteľná na 3 dĺžky, pričom najkratšia je v podstate ručný vysávač a najdlhšia je určená napríklad na vysávanie nad hlavou (pavučiny atď.).

Ako sme už spomenuli, vysávač Kärcher má hubicu s flexibilným kĺbom, ktorá vám pomôže dostať sa do ťažko prístupných miest. Nie vždy je to však výhoda. Vysávanie pod posteľou môže byť trochu zložitejšie, pretože vďaka pružnému kĺbu sa hubica dvíha. K vysávaču dostanete aj hubicu na čalúnenie, s ktorou môžete vysávať pohovku, kreslo alebo čalúnený rám postele. Napájací kábel je dlhý 7,5 m a má dosah 8,5 m. Môžete vysávať väčšiu miestnosť bez toho, aby ste museli kábel pripájať do inej zásuvky. Tyčový vysávač má 2 háčiky na kábel s funkciou rýchleho uvoľnenia, čo je užitočné najmä pri skladovaní. Dĺžka napájacieho kábla je dostatočná, ale na druhej strane nie je možné kábel namotať do vysávača, ako to umožňujú bežné vysávače. Ručné navíjanie šnúry je preto trochu zdĺhavé.

Keď potrebujete prerušiť prácu, nemusíte vysávač odkladať na podlahu alebo ho umiestňovať na špeciálne miesto, pretože má magnetickú parkovaciu polohu, a preto je možné ho zaparkovať vertikálne. Vďaka tomu je vždy pripravený na rýchle použitie. Čistenie je jednoduché. Stačí vybrať nádobu na odpad a vyprázdniť ju. Odpadkový kôš má priehľadné okienko, cez ktoré môžete skontrolovať jeho naplnenie. Mimochodom, keď je nádoba plná, zníži sa aj výkon vysávača.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že v malej domácnosti môže plne nahradiť klasický vysávač s kolieskami. Vo veľkej domácnosti sa však tiež rozhodne nestratí. Bude skvelým doplnkom veľkého vysávača. Rýchlo vyčistí omrvinky alebo nečistoty, ktoré uviazli vo vyšších úrovniach.

Vždy záleží na tom, čo od daného vysávača požadujete. Tyčový vysávač so šnúrou sa viac podobá tradičnému vysávaču, ale je kompaktnejší, ľahší a môže byť 2v1, teda s ručným vysávačom. Akumulátorové vysávače musíte nabíjať, pri plnej nádobe alebo vrecku sa znižuje výkon, ale nemusíte prepájať kábel do inej zásuvky alebo ho ťahať kamkoľvek za sebou.

Zistiť cenu

Pozrite si ďalšie tyčové vysávače.

7.5Expert Score
Kärcher VC 5

Pokiaľ ide o tyčový vysávač Kärcher VC5, jeho cena je relatívne vyššia a niektorých ľudí môže odradiť. Má veľmi dobrý výkon, čo sa nedá povedať o všetkých tyčových vysávačoch. Ďalšími plusmi sú úložný priestor a HEPA filter. Pre niektorých môže byť mínusom kábel a tiež skutočnosť, že v ruke sa tento vysávač trochu ťažký.

Vysávanie tvrdých plôch
9.5
Vysávanie kobercov
7
Hlasitosť
4
Výdrž
10
Výbava
7
Plusy
 • malý a skladný
 • výkonný
 • HEPA filter
 • teleskopická tyč
 • dlhý prívodný kábel
 • zvislá parkovacia poloha
Mínusy
 • cena
 • kratší napájací kábel
 • hmotnosť

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo