Recenzia Lenovo Moto G5

Výkon a výbava za rozumné peniaze. Týmto heslom sa Motorola vždy riadila u svojej modelovej rady G. Platí to aj v prípade posledného prírastku tentokrát s menom Lenovo Moto G5? Pozrite sa s nami.

Hmotnosť145 g
RAM2 (3) GB
Rozlíšenie displeja1 920 x 1 080
Veľkosť displeja5 palcov
Výška144,3 mm
Šírka73 mm
Hĺbka9,5 mm
Hlavný fotoaparát13 Mpx
Veľkosť pamäte16 GB
Kapacita batérie2 800 mAh

Recenzia na notebookcheck.net

(notebookcheck.net)

 • Kvalita spracovania
 • Zvuk
 • Cena
 • Batérie
 • Fotoaparát

Telefón sa prezentuje pekným hliníkovým telom, čo je rozhodne krok vpred oproti viac plastovému minuloročnému modelu. Tiež farby sa zmenili z obligátne biele a čierne na šedú a zlatú. Vďaka svojim rozmerom padne aj do menších rúk a dobre sa drží. Pri poklepaní na telo telefónu nedochádza k žiadnym preliačiny ani rušivým zvukom, vo výrobe odviedli dobrú prácu.

Čo sa hardvéru týka, je k dispozícii niekoľko verzií. Tie sa od seba líšia veľkosťou RAM, ktoré môže byť buď 2 alebo 3 GB a potom počtom slotov na SIM karty (u nás bude k dostaniu pravdepodobne len DUAL SIM varianta). Okrem klasickej varianty s jedným slotom, je telefón ešte v DUAL sim variante. Spoločných je potom vždy 16 GB internej pamäte, z ktorých je k dispozícii zhruba 10 GB pre vaše dáta. Zvyšok si vezme systém a defaultný aplikácie. Ďalšie rozšírenie je možné cez microSD kartu. Wi-Fi dokáže používať aj 5 Ghz siete. LTE zvláda rýchlosti okolo 150 Mbs sťahovanie a 50 Mbs nahrávanie.

Displej má fullHD rozlíšenie a veľkosť päť palcov. Disponuje veľkým jasom a slušnú dobou odozvy. Na túto cenovú triedu telefón sa nemá za čo hanbiť. Výkon je tienistou stránkou tohto podareného telefónu. Nie že by bol vyložene malý, ale oproti G4 nedošlo k žiadnemu zásadnému zlepšeniu. Ba naopak, vďaka zvoleným komponentom je výkon skôr o kvapku slabšie. Z toho vyplýva, že náročnejšie hry sa môžu na telefóne kosiť a obraz najskôr nebude úplne plynulý.

Ako softvér je použitý Android 7. Motorola je známa tým, že používa skoro základný Android, bez rôznych nadstavieb a rozšírení. Aj vďaka tomu je systém vždy svižný a dostáva včas aktualizácie. Základnů zručnosť mobilu, teda telefonovanie zvláda s prehľadom. Druhú stranu počujete nahlas a zreteľne. Keď si hovor zdvihnete „na hlasnú“, opäť nie je žiadny problém a volajú vás počuje dobre.

Fotoaparát je ďalšou oblasťou, kde došlo skôr k zhoršeniu. Môžete za to absencia dvojitého LED blesku, ktorý mala G4. To vedie k horším fotkám v noci a za slabšieho svetla. Celkovo fotografie vyzerajú trošku vyblednuto, hlavne keď je porovnáte s niektorým z top telefónov. Video dokáže nahrávať vo FullHD a 30 záberoch za sekundu. Batéria nie je žiadna hitparáda, pracovný deň zvládne, ale niekedy to bude tak tak. Našťastie je tu podpora rýchleho nabíjania a tak nemusíte na nabitie telefónu čakať.

Najlepšia ponuka Lenovo Moto G5 2 GB

Recenze na recombu.com

(recombu.com)

 • Pomer cena vs výkon
 • Displej
 • Čistý Android
 • Nízka kapacita pamäte
 • Zo predu stále „lacný“ dizajn
 • Zvuk u videí

Kovové šasi v zadnej časti telefónu dodáva exkluzívnejší vzhľad. Z predu je rámik okolo z displeja viac plastový a nádych exkluzivity sa vytráca. Kladne hodnotíme, že zadná strana telefónu je odnímateľná a máte tak prístup k batérii, ktorú možno vymeniť. Taktiež pre prístup k SIM karte alebo microSD karte je nutné odstrániť zadný kryt.

Päť palcov veľký fullHD IPS LCD displej je veľmi vydarený a môže sa rovnať výrazne drahším telefónom. Má luxusné pozorovacie uhly, vysoký jas, takže je čitateľný aj na priamom slnku a vďaka malej veľkosti sa vojde ako do vrecka, tak aj do ruky bez akýchkoľvek komplikácií. Je pravdou, že rámik by mohol byť tenšie ale to je drobnosť. Za zmienku stojí, že notifikácia vidíte bez nutnosti odomykať telefón a že displej je chránený Gorilla Glass 3.

Systém je skoro čistý Android 7, bez zbytočných predinštalovaných aplikácií a nadstavieb, ktoré väčšinou len spomaľujú beh systému a málokto ich využije. Podporuje split-screen mód, v ktorej je obrazovka rozdelená na dve časti a v každej môžete mať spustenú inú aplikáciu. O beh sa stará procesor Snapdragon 430. Ten patrí medzi základné a nie práve výkonom oplývajúci, ale telefón aj bežné aplikácie fungujú dobre. Aj s spomínaným split-screen módom si dokáže poradiť so cťou.

Okrem 16 GB internej pamäte je možné v telefóne mať microSD kartu až o kapacite 128 GB. K dispozícii je variant s jedným i dvoma slotmi pre SIM karty. Batéria má „len“ 2 800 mAh a dlhšie ako deň s ňou rozhodne nevydržíte. Na druhú stranu sa na 75% kapacity dokáže telefón dobiť za menej ako hodinu, takže sa tak dajú riešiť krízové ​​situácie v prípade veľkej spotreby batérie.

Trinástich megapixelový fotoaparát vie HDR, má rýchly autofocus a celkovo zodpovedá cene telefónu. Fotografie sú slušné, majú prekvapivo málo šumu aj v okrajoch, ale klasicky ich kvalita uvädá spolu s nastupujúcou tmou a v noci už za mnoho nestojí. Video je možné nahrávať v vo FullHD (1 920 x 1 080) s elektronickou stabilizáciou obrazu. Škoda len, že zatiaľ čo kvalita obrazu je dobrá, zvuk zostáva pozadu a kazí výsledný dojem z videa.

Recenze na cnet.com

(cnet.com)

 • Nabitá výbava za solídnu cenu
 • Slušný výkon
 • Jas displeja by mohol byť vyšší
 • Výdrž batérie

Čítačka odtlačku prsta je umiestnená na prednej strane telefónu. Funguje rýchlo a spoľahlivo. Displej je piatich palcový, s rozlíšením 1 920 x 1 080 pixelov a ikony aplikácií sú na ňom čisté a ostré. Jediná výčitka smeruje k hodnote maximálneho jasu, za naozaj ostrého slnka môžete mať s čitateľnosťou obrazovky problém.

Fotoaparát má trinásť megapixelov a robí slušné fotky. Farby sú živé, expozícia vyvážená a rozlíšenie foťáku dostatočné na zachytenie drobných detailov. Za horšieho svetla ide dole kvalita fotiek, ktoré sa stávajú trochu rozmazané a dlhšie trvá si samotné zachytenie fotografie. Predná kamerka má päť megapixelov a disponuje nástrojom pre „skrášlenie“ tváre, ktorý sa snaží zakryť nedokonalosti slabšieho predného foťáku aj ľudskej pleti.

Osemjadrový procesor beží na frekvencii len 1,4 Ghz. Chod telefónu zvláda, ale keď si pustíte náročnejšie hru, je vidieť že je na hranici hrateľnosti, pretože sa náročnejšie scény môžu „trhať“. Výdrž batérie je slabšia, pri aktívnom používaní telefónu môžete nabíjať už pred večerom. Ak nepotrebujete, tak môžete vypnúť Wi-Fi, GPS a znížiť jas displeja. S týmto nastavením kapacita batérie klesá výrazne pomalšie a počas víkendu a slabšieho využívania zvládne aj dva dni prevádzky.

Celkovo telefón zaslúži pochvalu, pretože za veľmi nízku cenu toho ponúka naozaj veľa. Vie vlastne všetko čo čakáte od moderného smartphonu a väčšinu vecí vie v dostatočnej kvalite. Ak hľadáte lacný telefón so skvelým pomerom cena verzus výkon, tak neváhajte.

Zhrnutie

Hoci v recenziách zaznievajú kritické ohlasy na výdrž batérie, výkon a kvalitu fotiek, tak sa stále jedná o vydarený telefón. Za podpriemernú cenu vám ponúkne veľa výbavy, dostatočný výkon a vydarený vzhľad. Ak by sme hodnotili ako telefón pre nenáročného používateľa, ktorý potrebuje lacný telefón so slušnou výbavou, tak dávame 90%.

Najlepšia ponuka Lenovo Moto G5

   Čo vybrať
   Logo