Recenzia LG F4AIDDWT4Z9

Práčka už dnes nie je len tým zariadením, ktoré vám po zadaní niektorého z programov vyperie dané množstvo bielizne. Práčky sú dnes plnohodnotnou súčasťou tzv. inteligentných domácností a ponúknu rad funkcií, ktorých cieľom je čo najviac uľahčiť život užívateľa. Taká je aj spredu plnená práčka od spoločnosti LG. Je ideálna pre rodiny, ponúkne štrnásť pracích programov aj ovládanie pomocou telefónu. Čo všetko dokáže?

Parametre

Energetická triedaD
Spôsob plneniapredné
Kapacita9 kg
Otáčky1400
Hlučnosť prania52 dB
Hlučnosť žmýkanie75 dB
Spotreba energie za 100 cyklov77 kWh
Spotreba vody za 100 cyklov5000 l
Účinnosť praniaA
Ůčinnosť odstreďovaniaB
Aquastopáno
Výška85 cm
Šírka60 cm
Hĺbka56,5 cm
Počet programov14
Dĺžka základného programu227 min.

Predstavenie

Práčka LG F4AIDDWT4Z9 je prístrojom, ktorý sa pohodlne postará o praní bielizne aj u väčšej rodiny. So štedrou kapacitou bubna na 9 kg bielizne (objem 59 l) sa toho do nej vojde naozaj veľa a problémom nebude pranie ani väčších kusov, ako je obliečky alebo prestieradlá. Ponúkne celkom 14 pracích programov vrátane parného prania, ktoré si podrobnejšie predstavíme v nasledujúcej kapitole.

Programy

Práčka LG F4AIDDWT4Z9 ponúka k dispozícii celkom 14 pracích programov, pričom ďalšie je možné stiahnuť do práčky a nainštalovať prostredníctvom aplikácie pre chytré telefóny LG Smart ThinQ. Základná štrnástka programov je príjemne široko rozprestretá po všetkých typoch bielizne aj spôsobu pranie, chválime, že výrobca nezabudol ani na šetrné parné programy. Tie sú v ponuke dva, určené pre detskú bielizeň a alergikov. Celkový zoznam programov vyzerá nasledovne:

Názov programuMaximálna hmotnosť pranie v kgNastavení teploty v °CMaximálny počet ot./min
Bavlna90-951 400
Bavlna+90-601 400
Eco 40-60940-601 400
Zmiešaná bielizeň30-601 000
Syntetika30-601 400
Pre alergikov3601 400
Detská parná starostlivosť4,5601 000
Jemné prádlo20-40800
Ručné pranie / vlna20-40800
Športové oblečenie30-40800
Pokrývky2,50-401 000
Tiché pranie4,50-60800
Rýchly 3020-40800

Načítať program – tu si môžete pomocou aplikácie stiahnuť ďalšie prací program z dostupnej ponuky. Východiskovým programom je plákanie a odstreďovanie.

Samotná voľba prebieha veľmi jednoducho pomocou prehľadného kruhového voliča. Okolo neho sú uvedené jednotlivé názvy, stačí tak koliesko otočiť do príslušnej pozície a stlačiť tlačidlo pre spustenie. Je to jednoduché a intuitívne. Programy si je možné prispôsobiť pomocou ďalších doplnkových funkcií (viď nižšie).

Spustenie prania je možné aj na diaľku prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne. Začiatok a koniec prania je indikovaný pípnutím, čo je pri bežnej domácej prevádzke celkom praktická drobnosť. Doplnkovým programom je aj samočinné čistenie bubna.

Doplnkové funkcie

Práčka ponúka celý rad doplnkových funkcií. Samozrejmosťou sú „doplnky“ k samotnému pranie, ako je predpierka, plákanie alebo len odstreďovanie.

 • Detský zámok – S ohľadom na bezpečnosť vašich najmenších je určite dobre, že výrobca zaradil funkciu Child Lock (detský zámok), ktorá zabráni nechcenému vypnutiu práve prebiehajúceho programu deaktiváciou ovládacích prvkov.
 • Odložený štart – Hodí sa aj odložený štart, a to v rozsahu 3 až 19 hodín.
 • Teplota – tlačidlom prispôsobíte teplotu prania svojim požiadavkám.
 • Plákanie+ – k praciemu cyklu pridáte len cyklus plákania navyše, čo ocenia najmä ľudia alergickí na zvyškovej pracie prostriedky v bielizni.
 • Zvuk – zvukové upozornenie môžete zapnúť alebo vypnúť.

Ako perie

Vďaka svojej kapacite 9 kg bude práčka LG F4AIDDWT4Z9 ideálna pre väčšie, až päťčlennú rodinu. Väčšinu času budete využívať programy ako je bavlna alebo Eco s maximálnym prípustným zaťažením práčky – tie vám pohodlne vystačí na väčšinu bežného oblečenia. Ďalšie programy pokryjú ostatné potreby, napr. znečistené športové oblečenie.

Používanie i ovládanie práčky je veľmi intuitívne a jednoduché, takže praním je možné bez obáv poveriť aj ďalších členov domácnosti. Diaľkové ovládanie práčky prostredníctvom chytrého telefónu je pohodlné a dovedie ušetriť prácu.

Čo sa hlučnosti týka, patrí tento model od LG k tým lepším na trhu, a to najmä pri praní, kedy ponúkne iba 52 dB. O niečo horšie je to pri žmýkaní, tam sa na hodnotu 75 dB dostaneme, na druhú stranu, tento úkon našťastie netrvá tak dlho, aby to vyložene otravovalo alebo rušilo. Je potešujúce, že práčka okolo 400 euro ponúkne parné pranie, ale asi vás sklame, že je možné len u detského oblečenia. Práčka neponúka napríklad funkciu refresh čiže prevetranie parou či využitie pary pre elimináciu pokrčeniu.

Práčku poháňa moderný invertorový motor, ktorý vďaka absencii uhlíkov, ktoré prevádzajú energiu na rotor, ponúkne dlhšiu výdrž (toľko sa neopotrebovávajú mechanické časti) a hlavne vyššiu efektivitu pri praní. Motor je schopný dosiahnuť maximálnych otáčok 1 400 otáčok za minútu, čo výrobok radí približne do stredu štartového poľa. Nie je to rozhodne zlé, a môžete sa spoľahnúť, že bielizeň bude rýchlo suché nielen na vešiaku, ale aj pri sušení v sušičke. Práčka je zaradená (od marca 2021) do energetickej triedy D, účinnosť odstreďovania je výrobcom certifikovaná na úroveň B. Svoju spotrebou sa radí skôr do priemeru, nie je to ale nič hrozné, čo by vám urobilo veľkú dieru do rozpočtu.

Dizajn nijako nevybočuje z dobrej tradície spoločnosti LG. Biele telo s rozmermi 60 cm na šírku, 85 cm na výšku a hĺbkou 56,5 cm radí práčku do spotrebičov štandardných rozmerov. Na prednej strane nájdeme odolná dvierka z tvrdeného skla s čiernym rámom, hlavný otočný volič programov je kovovo strieborný, hneď vedľa nájdeme aj prehľadný displej, ktorý zadávanie a úpravu programov rozhodne uľahčí, zobrazuje sa na ňom odhadovaný zostávajúci čas do konca práve prebiehajúceho programu. Na hornom paneli je umiestnený aj šuplík na prášok či aviváž. Nájdete ho presne tam, kde by ste čakali. Práčka váži 64 kilogramov.

Práčka sa môže hrdo pýšiť označením múdra (Smart). Umožňuje totiž prepojenie s mobilnou aplikáciou LG Smart ThinQ, ktorá poslúži ako diaľkový ovládač práčky, ale môžete odtiaľ na diaľku kontrolovať, v akej fáze je prací program aj sťahovať programy ďalšie.

Na koľko vyjde prevádzka

Cena za jedno vypranie pri plnej kapacite (9 kg) pri programe bavlna. Údaje o spotrebe berieme priamo od výrobcu. Berie sa cena za energie, to znamená za vodu a elektrickú energiu. Cena pracích prostriedkov nie je zahrnutá. Ako cenu vody počítame 2,7 Eura za 1 meter kubický (1 000 litrov) a 0,15 Eura za 1 kWh.

 • Spotreba elektriny: 0,77 kWh
 • Spotreba vody: 50 l

Cena za jedno vypraní je teda cca (0,77 * 0,15) + (0,050 * 2,7) = 0,1155 +0,135 = 0,25 Eura

Zistiť cenu

Chcete práčku s prepracovanejším parným praním? Pozrite tu.

7.6 Total Score
LG F4AIDDWT4Z9

Práčka LG F4AIDDWT4Z9 nesklame. Výkonná práčka so širokou ponukou programov nájde svoje spoľahlivé miesto v nejednej domácnosti. Za dobrú cenu toho vie naozaj dosť, ponúkne intuitívnosť v používaní aj moderné chytré funkcie. Dizajnovo neprekvapia, LG stavia na úspornosti a sústredí sa skôr na funkcie, než na to aby práčka oslňovala dizajnom, čo chválime.

Pranie
9
Žmýkanie
8
Programy
7
Hlučnosť
7
Výbava
7
Spotreba
7
KLADY
 • veľký objem
 • slušný výkon
 • ovládanie pomocou aplikácie
 • parné pranie
ZÁPORY
 • parná starostlivosť iba pri programe detského oblečenia
 • chýba refresh
 • vyššia spotreba
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo