Recenzia LG RC82EU2AV4Q

Z pohľadu parametrov zaujímavo vyzerajúci sušička od LG, ktorá ponúka množstvo zaujímavých funkcií. Prijateľná cena okolo 550 €, moderný vzhľad a slušná spotreba. Zaujímavá vás ako táto sušička dopadne v porovnaní so zvyškom trhu?

Parametre

Energetická triedaA+++
Trieda účinnosti kondenzácieA
Trvanie štandardného programu196 minuty
Maximálna náplň8 kg
Ročná spotreba energie176 kWh
Hĺbka69 cm
Šírka60 cm
Výška85 cm
Hmotnosť56 kg
Hlučnosť64 dB
Počet programov13
Odložený štartáno
LCD Displejáno
Detská poistkaáno
Refresháno
Zvukový signáláno
Osvetlenie bubnaáno

Programy

ProgramKapacita (odporúčaná)
Bavlna8 kg
Zmiešané bielizeň4 kg
Syntetika3,5 kg
Pokrývky2,5 kg
Uteráky4,5 kg
Pre alergikov4,5 kg
Rýchly1 kg
Športové oblečenie2 kg
Vlna1 kg
Jemné prádlo1,5 kg
Sušenie na sušiaku
Studený vzduch8 kg
Teplý vzduch8 kg

Funkcie

Odložený štart – určí o koľko sa má oneskoriť štart programu. Vyberať môžete (po hodinách) z intervalu 3 – 19 hodín.

Nekrčivý – po zapnutí tejto funkcie sa bubon s bielizňou v pravidelných časových intervaloch otáča ešte dve hodiny potom, čo došlo k ukončeniu sušiaceho programu. Keď počas tejto doby otvoríte dvierka sušičky, dôjde k zastaveniu otáčania. Môže sa vám hodiť, pokus sušíte bielizeň citlivé na pokrčeniu. Takto znížite šancu na vznik záhybov. Nie je to stopercentné, ale rozhodne u krčeného bielizne pomôže.

Osvetlenie bubna – zapína (a vypína) sa podržaním tlačidla „úroveň sušenia“ po dobu troch sekúnd

Úroveň sušenia – nastavíte požadovanú úroveň sušenia. Tá môže mať nasledujúce hodnoty:

 • Extra – Odporúčam použiť pre silné a prešívané odevy
 • Skriňa – Pre odevy, ktoré nechcete žehliť
 • Žehlenie – Pre odevy, ktoré chcete žehliť

EcoHybrid – volíte či chcete mať úspornejšie (a pomalší) sušiace cyklus a alebo ho naopak chcete rýchlejší (a s väčšou spotrebou)

Obľúbené – umožňuje nastaviť kombináciu programu a doplnkových funkcií, ktorú potom spustíte ľahšie a rýchlejšie. Stačí zvoliť chcenú kombináciu a po dobu troch sekúnd podržať tlačidlo „obľúbené“.

Detská poistka – zapnete ju súčasným stlačením (a držaním po dobu troch sekúnd) tlačidiel „obľúbené“ a „odložený štart“. Jej zapnutie spoznáte podľa zvuku a nápisu „CL“ – Child Lock na displeji.

Zvuk – môžete vypnúť či zapnúť akustická upozornenie.

Viac času / Menej času – možné manuálne predĺžiť, či skrátiť dobu programu. Jedným stlačením dôjde k zmene dĺžky programu o päť minút.

Sušenie na sušiaku – názov môže naznačovať niečo iné, ale jedná sa o možnosť sušenie bielizne (alebo topánok) v sušičke za pomoci držiaka na sušenie. Ten však nie je súčasťou balenia a je nutné ho zakúpiť samostatne (cena cca 100 €). Výhoda je tá, že sa topánky v sušičke neobouchají a napr. u svetrov lez často dosiahnuť lepší vysušenie. Životne nutné príslušenstvo to za mňa však nie je.

Na záver informácie, že možno zmeniť smer otvárania dvierok, rovnako ako u rady ďalších sušičiek. Jedná sa o celkom jednoduchú úlohu, spočívajúca len v odskrutkovaní a následnom zaskrutkovanie niekoľkých skrutiek. Navyše pomerne jasne ilustrované v priloženom manuáli.

Ako suší

Sušenie je na výbornej úrovni. Jeho rýchlosť už tak excelentná nie je, ale to je daň za pomerne nízku spotrebu. Našťastie si môžete zvoliť, či chcete radšej rýchlejší alebo úspornejšie program. Radosť urobí aj extra krátky sušiaci program. Pre majiteľov bytov je príjemná aj nízka hlučnosť. Nie že by ste ju skrze jednu stenu vôbec nepočuli, ale hlučnosť je v porovnaní s konkurenciou skutočne slušná. Poteší aj jednoduchá obsluha a bezproblémové čistenie filtrov. Výborne tiež odstraňuje psie chlpy z diek a vankúšov. Zásobník na vodu má štandardnú veľkosť cca piatich litrov. Pri plne naplnenom bubne to znamená cca 4-5 sušiacich cyklov, než ho budete musieť vyprázdniť. O nutnosti jeho vyprázdnenia informuje kontrolka. Mňa osobne sa u LG sušičiek (a vlastne aj práčok) veľmi páči ich vzhľad, ale to je subjektívny názor. Vy to môžete mať inak.

Asi premýšľate, či má tento prístroj aj nejaké nedostatky. Pár sa ich nájde, ale sú to skôr drobnosti. Tou prvou je za mňa nie úplne ideálne podsvietený displej. Bez rozsvieteného svetla (či presné znalosti rozmiestnenie ovládacích prvkov, ktorá asi časom príde) nie je nastavovanie prístroja práve príjemné. Rovnako pri pripájaní na Wi-Fi sieť, ktorá má v názve slovenské znaky môžu nastať komplikácie (o tom ešte ďalej). Posledná drobností je cena. Tá sa stále drží okolo 550 €, aj keď už je sušička nejakú dobu na trhu. Na jednej strane je to dobre, indikuje to, že je naozaj vydarená a predaja sa darí. Na druhú stranu, pár desiatok euro dole, by z nej urobili ešte zaujímavejšie voľbu.

Hlavný filter je umiestnený klasicky hneď za dverami sušičky. Niekedy sa mu tiež hovorí filter na uvoľnenú bavlnu. To sú také žmolky, či textilný prach, ktorý sa pri procese sušenia dostáva do filtra. Možno ho ľahkú vybrať, vysypať do koša a drobné zvyšky prachu možno umyť pod tečúcou vedú. Potom stačí nechať vyschnúť a môžete vrátiť na miesto. Na zadnej strane prístroja je mriežka pre vstup chladného vzduchu. Ak vám to situácia dovolí, je dobré ju aspoň raz ročne prejsť vysávačom a zbaviť ju nahromadeného prachu. Ten môže zhoršovať prúdenie vzduchu a tým pádom aj predlžovať proces sušenia. Sušička obsahuje nádobu na kondenzát, možnosť napojenia na odpad tu je. Hadica na odvod ale nie je súčasťou balenia a je potrebné ju dokúpiť samostatne.

Technické hračičky poteší, že je vybavená technológiou LG SmartThinQ. To znamená, že dokáže komunikovať s vaším smartfónom. Potrebujete, aby bola sušička v dosahu signálu routera. Podporuje iba 2,4 Ghz frekvencii a pozor na špeciálne znaky (napríklad diakritiku) v názve siete. S tými si poradiť nedokázala. Ak názov siete obsahuje len anglické znaky a čísla, s pripojením by nemal byť problém. Posledné komplikácie môže nastať u denníka zabezpečenia. S WEP sú často problémy, WPA2 by mala fungovať bez komplikácií. A čo môžete v aplikácii robiť? Sledovať spotrebu, prijímať oznámenia o ukončení programu, alebo vidieť diagnostiku prístroja. Samozrejme možno diaľkovo spustiť vybraný program (pre povolenie tejto funkcie je nutné držať tlačidlo „Zvuk“ na tri sekundy). Ako veľmi je to užitočné záleží na spotrebiteľovi. Veľa z nich to najskôr nikdy nevyužijete, iní zase bude používať denne. Dôležitosť pre seba musíte zvážiť sami.

Chybové hlášky

 • dE – Počas chodu zariadenia bola otvorená dvierka alebo bolo zariadenie prevádzkované, bez toho aby bola dvierka riadne zatvorené.
 • DE4 – Detekcia dverného spínača nefunguje správne.
 • TE1 (TE2, TE4) – Došlo k závade senzoru teploty.
 • F1 – Teplota vo vnútri zariadenia náhle stúpla.
 • LE1 – Motor sa náhle zastavil.
 • LE2 (AE) – Kompresor sa náhle zastavil.
 • OE – Došlo k poruche vypúšťacieho motora čerpadla.

U väčšiny porúch odporúčam prístroj skúsiť na chvíľu vypnúť z elektrickej zásuvky. Ak porucha pretrváva a nie je vo vašej moci ju opraviť sami, zavolajte servisného pracovníka.

Zistiť cenu

Zaujímajú vás ako dopadli ďalší LG sušičky?

7.9 Total Score
Hodnotenie LG RC82EU2AV4Q

Ak sa vám páči ľahko futuristický vzhľad LG domácich spotrebičov a chcete sušičku výborných parametrov, za celkom dobrú cenu, pozrite na ňu. Najväčším konkurentom pre ňu budú modely od Boscha, či AEG. Tie nemajú hocikedy tak bohatú výbavu (ovládanie cez mobil, osvetlenie bubna), ale zase je môžete kúpiť o niečo lacnejšie.

Sušenie
9
Spotreba
8.5
Rýchlosť
6
Hlučnosť
6
Výbava
10
KLADY
 • bohatá výbava
 • tichá prevádzka
 • nízka spotreba energie
 • kvalitné sušenie
ZÁPORY
 • horšie čitateľný displej
 • cena by jej (z pohľadu spotrebiteľa) pristala o niečo nižšie
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo