Recenzia Mamibot EXVAC680S Smarteye™

Celý mesiac som mala možnosť testovať robotický vysávač Mamibot EXVAC 680S Smarteye, ktorý sa pýši avigačnú technológiou 4. generácie a okrem vysávania tiež vytiera. Je možné ho ovládať pomocou diaľkového ovládača, v aplikácii alebo cez hlasové asistentov od Googlu alebo Amazonu. Vysávač s konektivitou Wi-Fi kúpite už za necelých 320 €. Bude vám však vyhovovať? Ja som na ňom niektoré „muchy“, ktoré mi otravovali život, našla. Prečítajte si, ako sa mi s robotickým vysávačom žilo.

Parametre

Doba nabíjania240 min.
Automatické dobíjanieáno
Hlučnosť55 dB
Indikátor batérieáno
Kapacita batérie2600 mAh
Výdrž na jedno nabitie180 min.
Rozpoznanie schodováno
Možnosť diaľkového ovládaniaáno
Funkcia dokončiť upratovanieáno
Typ navigáciekamerová
Snímač prekážokáno
Indikátor stavu zásobníkanie
Objem zásobníka0,6 l
Plánované upratovanieáno
Virtuálne bariéry súčasťou balenianie
Wi-Fiáno
Počet hlavných kief1
Počet bočných kief2
HEPA filteráno
Zvuková signalizáciaáno
Čistiaci režim SPOTáno
Počet čistiacich režimov5
Maximálna výška prekážok2 cm
Výška8,1 cm
Priemer33 cm
Držadlo na prenášanienie
Pohybsystematický
Funkcia vytieranieáno
Funkcia vysávanieáno
Počet mopovací utierok1

Obsah balenia

Vysávač dostanete v balení spoločne s dvoma mopovacími utierkami, dvoma pármi bočných kefiek, 600ml nádobkou na prach, 370ml nádobkou na vodu, dvoma HEPA filtrami, dvoma hubkovým filtre, nabíjacou základňou, adaptérom, diaľkovým ovládačom, nástrojom na čistenie a návodom, ktorý je mimochodom k stiahnutiu aj na internete.

Vysávač má na hornej strane iba jeden ovládací prvok, ktorý slúži pre spustenie a pozastavenie vysávača. Zároveň je aj svetelným ukazovateľom batérie alebo chybových hlásení. Pri nabíjaní a práci svieti bielo, pri problémoch červeno. V prípade problémov vysávač anglicky nahlási, čo sa deje, čo nemusí byť prínosné pre osoby, ktoré nevedia anglicky. Avšak angličtina ako hlavný komunikačný jazyk je typická pre väčšinu robotických vysávačov.

Vedľa ovládacieho prvku sa nachádza ikona sa signálom Wi-Fi, ktorá svieti bielo len vtedy, ak je nadviazaný so sieťou kontakt. Pri pripájaní ikona bliká. Uprostred okrúhleho tela sa nachádza kamera pre skenovanie priestoru.

Hoci sa výrobca snažil minimalizovať počet ovládacie prvkov na tele, rozhodne mi z praktického hľadiska chýbali tlačidlá pre režim SPOT a DOCK – poslanie do základne. Z môjho pohľadu sa jedná o dve úplne základné a zásadné tlačidlá, ktoré sa na vysávači používajú najviac, a preto mi na ovládacom paneli chýbala. Je zbytočne zdĺhavé kvôli nim aktivovať aplikáciu alebo hľadať diaľkový ovládač.

Na spodnej strane vysávača sa nachádza všesmerové koliesko, nabíjací piny, senzory proti pádu zo schodov, dve kolesá a rotačná kefa. Rotačná kefa sa skladá zo štetinových aj gumových častí, takže si dobre poradí ako s tvrdým povrchom, tak koberci. Užitočné sú dva bočné kefky, ktoré zametajú nečistoty okolo rohov alebo nôh nábytku. Bočné kefky sa ľahko nasadzujú aj demontujú. Nepotrebujete k tomu žiadne nástroje. Všesmerové koliesko sa však vytiahnuť nedá, alebo aspoň mňa sa to nepodarilo a považujem to za veľký nedostatok, ktorý sťažuje údržbu. Vlasy a chlpy sa totiž do kolieska, respektíve kovové tyčinky namotávajú a vy nemáte inú možnosť, než je „vyšťourat“ nožnicami alebo iným nástrojom. Možnosť vytiahnutí všesmerového kolieska je pritom u iných vysávačov bežná.

Na spodnej strane ďalej nájdete QR kód, ktorý si pomocou čítačky v aplikácii načítate, a vysávač sa s aplikáciou automaticky spáruje. Kód musíte skenovať za dobrých svetelných podmienok, inak sa nenačíta. Kód je možné zadať aj ručne, ale z vysávača som nevyčítala, kde sa nachádza.

Filtrácia

Veľkou výhodou Mamibotu EXVAC680S Smarteye je trojstupňová filtrácia, ktorá sa skladá z hubovitého filtera, HEPA filtra a sieťového filtra. V porovnaní s filtráciou Roborocka Sweep One S50, ktorý má iba HEPA filter, je efekt trojstupňového riešenie rozhodne znateľný už len na stave HEPA filtru. K nemu sa totiž dostanú len skutočne drobné nečistoty. Ostatné zostávajú na sieťovanom a hubovitom filtru.

Ovládanie a aplikácie

Ako som už písala, vysávač môžete ovládať cez hlasových asistentov, diaľkovým ovládačom alebo aplikáciou. Hlasových asistentov nepoužívam, takže som ich nevyužila ani pre tento spôsob ovládania. Nevyužila som ani diaľkový ovládač, keďže som ovládanie riešila cez aplikáciu.

Diaľkový ovládač

Bude rozhodne dobrým pomocníkom všetkým, ktorí sa rozhodnú nevyužívať Wi-Fi. Ovládač ponúka takmer všetky funkcie ako aplikácie. Môžete si teda zvoliť intenzitu sania, nastaviť časový harmonogram upratovania, režim SPOT alebo mopovania. Samozrejmosťou je tlačidlo pre dobíjanie a smerové tlačidlá. V základe teda dobré.

Ak však chcete potenciál vysávača za niečo málo cez tri stovky využiť naplno, odporúčam rozhodne využívať aplikáciu. Tá totiž navyše umožňuje si zvoliť 3 režimy vytieranie, a navyše v nej vidíte aj mapu izby, v ktorom robot vysáva. Celkovo sú všetky nastavenia ľahšie než na diaľkovom ovládači. Navyše si nemusíte pamätať, kam ste ovládač položili.

Aplikácia

Aplikácia, ktorá je pre ovládanie robotického vysávača predurčená sa volá We Back a je k stiahnutiu na Google Play aj v App store. Celkovo však toho veľa neponúka. Zistíte z nej stav nabíjania, je možné v nej nastaviť mopovania, vybrať intenzitu mopovania aj vysávanie a nastaviť časový harmonogram upratovania. Samotný vysávač komunikuje v angličtine.

Vzhľadom k tomu, že má vysávač toľko pokrokovú navigáciu, ma vcelku dosť udivilo, že si neukladá mapu vysávaných priestor. Napríklad Roborock Sweep One S5 alebo iRobot Roomba i7 + toto rozhodne vie. Roomba je na tom samozrejme oveľa lepšie ako Roborock (ostatne je na tom aj inak z hľadiska obstarávacej ceny), ale stále sa v mape vyznáte a môžete robotovi určiť, kde má vysávať. U Mamibotu je mapa veľmi chabá a po dokončení upratovania nezostane načítané v aplikácii. Vyzerá to teda tak, ako by si vysávač pri každom vysávaní terén znova skenoval.

V aplikácii taktiež nemôžete vysávači vytýčiť kam nejazdiť alebo či má upratovať len konkrétnu miestnosť. V tomto ohľade je aplikácia nedostatočná. K vysávaču nedostanete ani virtuálnu stenu či magnetický pásik, ktorý by vraj výrobca na trh mal dodať počas tohto roka.

Rozhodne mi tiež prišlo škoda, že vysávač neposiela notifikácia oznamujúce začiatok či koniec upratovania, notifikácie o zaseknutie ani informácie o stave vysávača. Ostatne v aplikácii úplne chýba záložka, ktorá by sa venovala starostlivosti o vysávač.

Čo sa týka pripojenia Wi-Fi ,to ma občas štvalo, pretože keď sa vysávač napríklad zasekol o káble a nedokázal sa vymotať, po 10 minútach sa vypol a prerušilo sa aj spojenie s Wi-Fi. To sa mi nepodarilo obnoviť ani dlhším stlačením tlačidla pre pozastavenie a začiatok upratovania. Čas od času sa Wi-Fi pripojila automaticky, ale to bola skôr náhoda než automatická činnosť. Jedinou možnosťou bolo teda vysávač z aplikácie vymazať a potom ho znova nahrať a zadať heslo pre Wi-Fi.

Režimy upratovania

V aplikácii si môžete vybrať z niekoľkých upratovacích režimov. Nachádza sa tu:

  • bodový režim neporiadku,
  • single room,
  • auto,
  • vytieranie a vysávanie,
  • režimy ventilátora.

Hoci sa môžete na internete dočítať, že vysávač dokáže rozoznať koberec od tvrdé podlahy, nie je tomu tak vždy. Napríklad rozdiel medzi tvrdou podlahou a priemyselným kobercom u mňa nerozoznal vôbec. Na detekciu došlo len v prípade, že narazil na skutočne mäkký koberec. Avšak vzhľadom na to, že môžete ručne nastaviť vyššiu intenzitu sania, vysaje vysávač koberec skutočne dobre.

Režim vysávanie a vytieranie ma trochu prekvapil v tom, že nádobka na vodu nemá žiadnu filtráciu, takže nečistoty idú priamo do časti na zber prachu. Zásobník sa nedá otvoriť tak ako väčší zásobník na prach, takže sa z neho nečistoty zle vyberajú. Avšak zásobník je umývateľný vodou, takže to čo zostane, vymyjete vodou.

Režimy mopovania si môžete nastaviť v aplikácii. Zvoliť môžete z 3 intenzít prepúšťanie vody, pričom tretie a najintenzívnejší už dokáže odviesť skutočne dobrú prácu, ktorá sa najviac približuje mopovania s klasickým mopom. Nejedná sa len o obyčajné vlhké stieranie prachu s tým, že na podlahe zostávajú suché miesta. Ostatne viac sa mopovania venujem v kapitole s testovaním.

Údržba vysávača

Samotná údržba vysávača je pomerne nenáročná, ale má jedno veľké ALE. O stave vysávača vás neinformuje aplikácia alebo ani sám vysávač. Niektoré konkurenčné modely zahlási, že je napríklad potrebné vyčistiť filter, prípadne sa v aplikácii pozriete, ktorú časť je potrebné vyčistiť. Nevýhodou je tiež to, že sa nedá vytiahnuť, alebo aspoň mňa sa to nepodarilo, všesmerové koliesko. Vlasy a nečistoty sa drží na kovovej tyčinke. Jedinou možnosťou, ako sa nečistôt zbaviť, je použiť nožničky na manikúru.

Dve bočné rotačné kefky sa do vysávača len zacvaknú, takže ich vyberaní alebo odstránenie nečistôt je jednoduché.

Senzory vysávača aj kolesá stačí utrieť suchou alebo mierne navlhčenou handričkou. Pre čistenie HEPA filtra a kefy dostanete spoločne s vysávačom čistiace nástroj, ktorý okrem chlpov obsahuje aj rezacie nožík pre prerezanie vlasov a chlpov, ktoré sa namotaly na kefu. Nádoba na prach, rovnako ako hubicový a sieťovaný filter je možné umývať pod vodou. HEPA filter sa však pod vodou umývať nemá.

Povrchová úprava vysávača je lesklá, takže na nej vidíte všetky odtlačky prstov a prach. Našťastie sa nečistôt jednoducho zbavíte mäkkou handričkou.

Spôsob testovania vysávače

Mamibot EXVAC 680S Smarteye je robotický vysávač pre pravidelné upratovanie bežného znečistenia, medzi ktoré patria vlasy, omrvinky, prach, čerstvé škvrny a podobne.

Aby som tieto nečistoty dokázala verne napodobniť, používam múku miesto prachu, červenú a čiernu šošovku miesto omrviniek a väčších nečistôt a kečup ako mokrú škvrnu. Kečup nechám necelých 24 hodín zaschnúť a potom skúšam, ako si sa škvrnou vysávač poradí. Vysávanie skúšam na koberci, dlažbe a vinylové podlahe.

Priestor, ktorý pre testovanie vytváram je skutočne veľa špinavý, a slúži pre predstavu toho, čo všetko je vysávač schopný zvládnuť. Extrémne znečistenie v podobe zaschnutých škvŕn nemajú na záverečné hodnotenie mopovania zásadný vplyv, pretože som si vedomá toho, že je vysávač pomocníkom pre pravidelné upratovanie v kratších časových intervaloch, nie napríklad priemyselným vysávačom a inými výkonnejšími výrobky.

Pri pravidelnom upratovaní robot obstál dobre, aj keď s pieskom na koberci si neporadil úplne uspokojivo. Avšak s každodenným prachom pozametal veľmi dobre. Navyše mám doma psa s pomerne dlhými chlpmi, s ktorými si poradil skutočne skvele! Avšak daňou za to, bolo čistenie rotačnej kefy po každom vysávaní či ob vysávanie.

S mopovaním som bola veľmi spokojná, pretože podlaha po mopovania s najväčšou intenzitou prepúšťanie vody vyzerala skutočne čisto. Navyše sa aj zaschnuté škvrny od kečupu dosť „rozpustili“. Síce je mop nezotrel, ale rozhodne dosiahol najlepší účinok zo všetkých vysávačov s mopovací funkcií, ktoré som mala možnosť testovať (Roborock Sweep One S50 a Symbo xBot 5 PRO).

Ako vysáva

V tejto kapitole sa konečne dostanem k tomu, ako robot vysáva a ako sa mi s ním celkovo pracovalo. S Mamibot EXVAC 680S Smarteye som upratovala bežnú domácnosť, v ktorej síce nie sú deti, ale obýva ju pes Bruce s dlhšími chlpmi.

Vzhľadom k tomu, že mám doma prevažne vinyl, jazdil vysávač predovšetkým po tejto podlahe. V jednom z izieb mám však aj koberec, takže som ho nechala vysávať aj tam. Vytieranie som testovala na dlažbe i vinylu.

Po zhruba mesačnom testovaní musím uznať, že som s výsledkami upratovania bola veľmi spokojná, a to na všetkých typoch podláh. Prekvapili ma aj skvelé výsledky na koberci s kratším vlasom. Na koberci s dlhším chlpom zas tak úspešný vysávač nebol.

Ak som nechala vysávač vytierať a vysávať, bez toho aby som pred tým nechala robotický vysávač miestnosti len na sucho vysať, zdalo sa mi, že na podlahe zostal drobný prach. Ten nebol okom viditeľný, ale cítila som ho, keď som dlaňou podlahu prešla. Je dosť možné, že bol tento stav spôsobený tým, že v ten deň nám po miestnostiach pobehoval pes, ktorý bol pred tým vonku a doniesol dovnútra veľa prachu.

Pri štandardných podmienkach a vytieranie zhruba 2x týždenne som bola s výsledkom vysávaní veľmi spokojná. Rozhodne neoceniteľná je možnosť nastavenia troch intenzít vytieranie, pričom ja som vždy používala tretiu – teda najvyšší a výsledky boli skrátka super! Samozrejme mop je mop, ale vytrenie s vysávačom bolo veľmi uspokojivé. Plusom je rozhodne aj veľká nádobka na vodu, ktorá má objem 370 ml, takže s ňou pohodlne vysajete 50 m2 a možno by sa zvyškom vody zvládol vysať rovnakú rozlohu ešte raz.

Nesmiem tiež zabudnúť pochváliť 3 úrovňovou filtráciu. Vysávač disponuje HEPA filtrom, ale aj hubkovým a sieťovým filtrom. Na sieťovom sa zachytí najväčšie nečistoty, hubka pojme drobný prach a HEPA filter tie najdrobnejšie častice. Na stave HEPA filtru bola 3úrovňový filtrácie rozhodne poznať. Môžem to totiž porovnať s robotickým vysávačom, ktorý mám doma a ktorý disponuje iba HEPA filtrom. Ten sa pomerne skoro zanáša a vyžaduje častejšie čistenie, ako HEPA filter z testovaného vysávača.

Plusové body by som rozhodne udelila za tichú prevádzku. Pri práci robot vydáva hluk okolo 60 dB, čo je na rozdiel od Roborocka, ktorého mám doma skutočne rozdiel. Roborock Sweep One S5 síce vydáva hlučnosť v rozmedzí 54-67 dB, ale najtichší je pri zoslabená ventilátora. Naproti tomu Mamibot vydáva 55-66 dB hluk pri štandardnom vysávaní. Výrobca uvádza, že nižší hluk je výsledkom upraveného bezkartáčového motora.

Čo sa týka ovládania a ďalších funkcií, tam už som tak spokojná nebola. Ako som písala už na predchádzajúcich riadkoch, na tele vysávača mi veľa chýbalo tlačidlo „poslať do nabíjacej základne“. Niekoľkokrát sa mi stalo, že som vysávanie potrebovala na dlhšiu dobu prerušiť a otvárať kvôli tomu aplikácii je skutočne zdĺhavé a zbytočné. Rýchlejšie možnosťou bolo robota ručne preniesť do nabíjacej stanice. Pokiaľ ho správne umiestnite, začne sa aj nabíjať. Vysávač je síce ľahučký, ale nemá madlo pre prenášanie a nie vždy sa vám chce na výrobok siahať, keď je zaprášený. Mimochodom prach je kvôli lesklému povrchu na vysávači skutočne hneď vidieť! Ja som ho preto po každom vysávaní otrela utierkou z mikrovlákna.

Rozhodne mi chýbali tiež informácie týkajúce sa stavu vysávača. Teda predovšetkým stavu filtrov a senzorov. Na nutnosť vyčistiť filtre alebo utrieť senzory vás neupozorní ani aplikácie, ani robot sám. Musíte si skrátka sami pamätať, že je potrebné tieto časti očistiť.

Aj napriek tomu, že výrobca píše, že sa vysávač ľahšie uvoľní, ak uviazne, toto som v praxi nezaznamenala. Najmä pri počítači máme dosť káblov od monitora, Hi-Fi veže, routerov a ďalšieho príslušenstva, ktoré som musela vždy pred upratovaním buď nadvihnúť, alebo inak zabezpečiť, pretože vo väčšine prípadov sa v nich robot zasekol a už sa nevymotal. Dokonca sa mi raz stalo, že jeden z užších drôtov sa dostal pod veľké odpružené koleso a mala som čo robiť, aby som ho v neporušenom stave dostala von. Preto rozhodne odporúčam pred vysávaním týmto robotom z podlahy zdvihnúť všetko, do čoho by sa mohol zamotať.

Vysávač funguje tak, že ak sa niekde zasekne, snaží sa uvoľniť, a ak sa mu to nepodarí do 10 minút, automaticky sa prepne do režimu spánku. To je síce úctyhodné, pretože šetrí kapacitu batérie, však sa odpojí tiež od Wi-Fi, ku ktorej sa nie vždy po prebudení automaticky pripojí. Ak sa nepripojí automaticky, osvedčilo sa mi iba to, že som výrobok odstránila z aplikácie a potom ho do nej musela znovu nastaviť. Opäť zbytočne zdĺhavé.

Hoci má Mamibot laserovou pokrokovú navigáciu, zdá sa mi, že v porovnaní s mojím vysávačom vysával priestory raz tak dlho. Vďaka nízkej hlučnosti to nebolo nijako obťažujúce. Skôr mi prišlo zvláštne, že keď robot vysával v miestnosti, kde nemal základňu, po skončení upratovania ju hľadal zhruba 10 minút, než sa prepol do režimu spánku. To mi vzhľadom k pokrokovej navigácii príde dosť zvláštne, pretože môj Roborock s laserovou navigáciou dokáže zhruba po necelej minúte vyhodnotiť, že základňu nemá v dosahu a okamžite prepne na úsporný režim.

Samotný vysávač však s vami komunikuje v angličtine. Aplikácia nie je príliš prepracovaná. Dosť ma udivilo, že si vysávač nepamätá miestnosti a priestor si vždy skenuje znovu. Nemáte tak možnosť sledovať, kde sa práve nachádza, či koľko toho už upratal (informácie o upratané ploche máte len v podobe čísla). Okrem toho nemôžete v aplikácii nastaviť vysávanie konkrétnej miestnosti alebo oblasť, ktorá sa má vyhnúť. Takisto nedostávate notifikácie o začatí alebo ukončení upratovania alebo upozornenie na erorry. Výhodou však je, že môžete Mamibot prepojiť s Alexou alebo Google Asistentom, čo som bohužiaľ nemala možnosť testovať.

Samotná údržba vysávača je jednoduchá. Filtre (okrem HEPA) aj nádoby na prach a vodu sú plne umývateľné pod tečúcou vodou, takže sa perfektne zbavíte aj toho nejdrobnějšího prachu a baktérií. Zásobník na prach môžete otvoriť až na 180 °, takže z neho perfektne vyprášite aj väčšie nečistoty. Neporiadok zo zásobníka na vodu sa vyklepáva o niečo horšie, ale našťastie je vypláchnete vodou. Čo je rozhodne škoda, je absencia vybratie všesmerového kolieska. Na tyčinku sa totiž namotávajú nečistoty, ktoré nejdú odstrániť inak, než „vyšťouráním“ a odstrihnutím nožničkami na nechty. U konkurenčných modelov je pritom vybratí kolieska bežné. U niektorých je dokonca možné vyňať aj kovovú tyčinku.

Spoločne s vysávačom dostanete aj nástroj na čistenie HEPA filtra a odstraňovanie namotaných nečistôt na rotačnom kefe. Nástroj je fajn vecičkou, len nesmiete zabudnúť, kam ho položíte. Z kefy sa mi chlpy a vlasy odstraňovali ľahko.

Vzhľadom k tomu, že vysávač kúpite za necelých 350 eur, ponúka toho pomerne dosť a verím, že nenároční užívatelia si budú priasť blahom. Ak však patríte medzi náročnejšie, priplaťte si radšej stovku s tým, že budete mať prepracovanejší aplikáciu alebo možnosť virtuálnych bariér či fyzických alebo aspoň v aplikácii.

Videorecenzia

Zistiť cenu
7.6 Total Score
Hodnotenie Mamibot EXVAC680S Smarteye ™

Takto vyspelý vysávač za necelých 350 euro je rozhodne dobrou investíciou, ktorá poteší všetkých, ktorí sa rozhodli zaobstarať si svoj prvý robotický vysávač. Na svoje si prídu aj tí, ktorí prechádza z menej sofistikovaných modelov k tým lepšie vybaveným. Potešujúce je aplikácia v slovenčine, vytieranie s tromi stupňami intenzity, nízka hlučnosť a spoľahlivá prevádzka. Náročných užívateľov by mohlo odradiť, že nemajú prehľad o údržbe vysávače, nedostávajú notifikácie, nemajú možnosť virtuálnych stien ani magnetických pások a že sa vysávač nedokáže vysporiadať s káblami ležiacimi na zemi.

Batérie
6.3
Provoz
8.4
KLADY
  • nízka hlučnosť
  • 3 intenzity vytieranie
  • pokročilá kamerová navigácia
ZÁPORY
  • zamotáva sa do káblov
  • nedostávate notifikácie do telefónu
  • neprepracovaná mapa v aplikácii
  • chýbajú virtuálné steny alebo pásky
  • nespoľahlivé pripojenie k Wi-Fi v prípade výpadku
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Skóre

      Čo vybrať
      Logo