Recenzia Medela mini electric

Medela Mini je vhodná skôr pre občasné odsávanie, treba po dokojení bábätka. Vzhľadom na to, že odsávačka je len jednofázové, nie je priebeh odsávanie tak komfortný ako u iných dvojfázových prístrojov. Ocenia ju teda predovšetkým mamičky, ktoré majú dostatok mlieka a s dojčením nemajú žiadny problém. Cena toho výrobku nám príde premrštená. Prečítajte si, ako dopadla naša recenzie a ktorý výrobok je podľa nás lepšie.

Parametre

Počet fáz1
Prepínanie medzi fázami-
Pre koľko pŕs1
Regulácia intenzity odsávaniaáno
Objem fľaštičky150 ml
Spôsob prenášanie-
Prevádzkabatériový / sieťový

Charakteristika a ovládanie

Obsah balenia a popis výrobku

Odsávačka sa skladá z:

 • prsného nadstavca veľkosti M (priemer bradavky 24 mm),
 • konektora k prsnému nástavcami,
 • ventilu,
 • membrány,
 • motora.

Spolu s odsávačkou sa štandardne dodáva prsný nadstavec o veľkosti M, ale ak vám táto veľkosť nebude vyhovovať, môžete si objednať väčšie alebo menšie veľkosti. Dostupné sú tieto:

Rozmer nástavce v mmOznačenie veľkosti prsného nadstavca
21S
24M
27L
30XL
36XXL

Okrem prsných nástavcov je tiež možné si prikúpiť mäkkú masážnu vložku, ktorá sa vkladá do prsného nadstavca a odsávanie je tak jemné a šetrné. Ľahko dostupné sú aj náhradné diely, ich objednávacie čísla sú uvedené v manuáli tejto odsávačky.

Balenie obsahuje:

 • konektor,
 • prsný nadstavec,
 • plastovú fľašu s objemom (150 ml),
 • žltý ventil a 2 ks biele membrány,
 • viečko, stojan na fľašu a skrutkovacie uzáver,
 • motor,
 • adaptér pre pripojenie do elektriny.

Motor

Motorček odsávačky funguje ako na elektrickú energiu (súčasťou balenia je sieťový adaptér), tak na tužkové batérie, ktoré potrebuje 2x AA LR6. Batérie sa vkladajú do hornej dlhej časti motorku. Na motorku nájdete tlačidlo pre zapnutie a vypnutie (štart / stop) odsávačky a ďalej otočný volič, ktorým si môžete navoliť intenzitu sania (otočným voličom regulujete v rozsahu max / min).

Stav batérií je dobre pozorne sledovať, to že im dochádza „šťava“ väčšinou spoznáte podľa toho, že odsajete oveľa menej mlieka, než obvykle.

Odsávačka je len jednofázové, takže nedochádza najskôr ku stimulačnej fáze a potom k fáze odsávacie, ale rovno na odsávanie. Preto je vhodná len pre občasné odsávanie napríklad len raz denne, prípadne pre odsatie prebytočného mlieka, ktoré vám v prsníku zostane po dojčení.

Ako na odsávanie

Než začnete odsávať, uistite sa, že ste všetky diely naozaj dobre vypracovali. Inak by sa odsávanie nemuselo podariť. Motor sa zasúva do konektora, ktorý sa nachádza na opačnej strane prsného nadstavca. Na nástavec sa skrutkuje a mal by zostať v polohe, v ktorej je nápis Medela rovno, nie hore nohami.

Pred odsávaním si ruky umyte mydlom. Umyte si tiež bradavku, mydlo však nepoužívajte. Aby ste lepšie stimulovali tok mlieka, môžete si na prsia pustiť teplú vodu alebo položiť teplý obklad.

Než začnete s odsávaním, znížte si intenzitu vákua na minimum. Odsávačku si na prsník priložte tak, aby bola bradavka uprostred prsného nadstavca. Odsávačku nikdy nedržte za fľašu, pretože prílišný tlak by mohol prerušiť tok mlieka. Odsávačku preto pridržiavajte za prsný nadstavec.

Po prepnutí tlačidla do pozície Štart, zvýšte vákuum na tú intenzitu, kedy vám začne odsávanie byť trochu nepríjemné a potom znižujte. Týmto spôsobom sa dostanete na príjemné vákuum.

Po dokončení odsávanie najskôr prístroj vypnite a až potom zložte z prsia.

Údržba

Pred prvým použitím a následne po každom použití nezabudnite odsávačku dobre umyť. Umývajú sa všetky časti, ktoré prišli do kontaktu s pokožkou alebo mliekom. Umytí je dobré urobiť hneď po dokončení odsávania, aby mlieko v zle dostupných častiach nezaschlo a nezačali sa tvoriť baktérie.

Na umývanie používajte vždy pitnú vodu. Jednotlivé časti je možné tiež umývať v umývačke riadu. V tomto prípade dajte jednotlivé časti buď do boxu na príbory, alebo do horného poschodia umývačky. Môže sa stať, že sa jednotlivé časti pri umývaní v umývačke zafarbí potravinárskymi farbivami, ktorá však na funkčnosť nemajú žiadny vplyv.

Ak sa rozhodnete pre umývanie pod tečúcou vodou, najskôr jednotlivé časti prepláchnite vodou s teplotou približne 20 ° C, potom umyte v mydlovej vode s teplotou približne 30 ° C a následne opláchnite čistou vodou s teplotou približne 20 ° C.

Jedenkrát denne by ste mali všetky časti, ktoré sa umývajú, vyvariť v horúcej vode po dobu najmenej 5 minút. Aby ste predišli usadzovaniu vodného kameňa, môžete vo vode rozpustiť jednu čajovú lyžičku kyseliny citrónovej.

Všetky časti nechajte uschnúť na čistej utierke alebo ich utrite čistou utierkou, ktorá bude určená len pre túto odsávačku mlieka.

Ak bude potrebné očistiť aj motor, použite iba vlhkú utierku. Rozhodne túto časť ani sieťový adaptér nenamáčajte do vody.

Ako odsáva

Na prvom mieste sa iste hodí spomenúť, že odsávačka je len jednofázové, takže sa príliš nehodí na odsávanie niekoľkokrát denne, ale skôr len raz za deň, možno za viac dní. Jedna fáza znamená, že Medela Mini verne nenapodobňuje sania dieťaťa, pretože chýba stimulačný fáza. Po zapnutí ihneď začína fáza odsávacie, ktorá nemusí byť pre prsia zrovna najšetrnejší. Preto sa túto odsávačku hodia používať skôr po dokončení dojčenia na odsatie prebytočného mlieka, ktoré v prsníku zostalo.

Na to, že sa jedná iba o jednofázovú odsávačku, je cena docela premrštená a vzbudzuje to v nás dojem, že skôr platíte za značku, než za prístroj, ktorý je vhodný na každodenné odsávanie. To možno nebude robiť problém mamičkám, ktoré nemajú s dojčením ani tvorbou mlieka problém.

Nevýhodou Medela Mini je extrémna hlasitosť a to ani príliš nezáleží na tom, akú intenzitu sania si vyberiete. Jej hlučnosť sa dá prirovnať k chodu práčky, čo nie je práve tichá uspávanka. Spiaceho manžela jej prevádzkou teda rozhodne nepotešíte.

Jej pozitívom sú veľmi kompaktné rozmery, vďaka ktorým sa s ňou ľahko cestuje a môžete ju ovládať aj len jednou rukou. Druhú si potom môžete napríklad listovať časopisom alebo surfovať na internete. Vďaka malej hmotnosti vás nebude obťažovať ani jej prenášanie v kabelke. Oceníte aj prevádzku na batérie, čo vám uľahčí odsávanie nielen v priestoroch, kde nie je prístup k elektrike, ale aj v prípade, že nechcete, aby bábätko počas toho, čo odsávate, ťahalo za prívodný kábel. Samozrejme prevádzku na elektrickú energiu je možný tiež.

Je škoda, že balenie neobsahuje Calma systém, čo je viečko so špeciálnym cumlíkom, ktorý uľahčuje dieťaťu prechod z bradavky na kŕmenie z fľaše a naopak. Ak by ste o túto časť mali záujem, budete si ju musieť prikúpiť, ale jej vyhotovenie nie je práve lacné. Rovnako tak výrobca informuje o použití silikónové masážne vložky, ktorá sa vkladá do prsného nadstavca a odsávanie je pre mamičku komfortnejšie. Ani táto časť však nie je súčasťou balenia a je nutné si ju za nemalý peniaz zaobstarať zvlášť. Preto nám príde lepší peniaze investovať radšej do elektrickej odsávačky mlieka Philips Avent Natural, ktorá je síce väčšia, než tento recenzovaný model, ale má masážne vložku, dve fázy odsávanie a stojí len o trochu viac.

Medela Mini sa ľahko používa, zostavuje aj rozoberá, takže jej údržba je jednoduchá. Mamičky sa zhodujú na tom, že výkon nie je úplne dostačujúci.

Zistiť cenu

Chcete vedieť ďalšie recenzie odsávačiek mlieka?

6 Total Score
Medela mini electric

Odsávačka je vhodná skôr pre mamičky, ktoré nemajú s dojčením problém a potrebujú odsávať maximálne raz denne, a to prebytok mlieka po dojčení. Pretože odsávačka nie je dvojfázová, nie je odsávanie tak komfortný. Cena je vzhľadom k výkonu skôr premrštená. Je vhodná pre cestovanie.

Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo