Recenzia Mi Induction Heating Rice Cooker

Chytrý ryžovar od Xiaomi umožňuje varenie aj na diaľku, a to vďaka možnosti pripojenia na internet a ovládanie pomocou aplikácie vo vašom smartfóne. Ryžovar umožňuje nielen prípravu ryže, ale aj zeleniny a mäsa alebo pečenie koláčov. Vďaka solídnemu objemom 3 l sa hodí aj do väčších domácností. Ako sa táto šikovná vecička osvedčila v praxi? To zistíte v našej recenzii.

Parametre

Príkon1100 W
Kapacita3 l
Materiál plášťaplast
Displejáno
Hmotnosť6,45 kg
Rozmery š * v * h (cm)35 x 35 x 30 cm
Odpojiteľný kábeláno
Materiál vekaplast
Časovačáno
Doba udržiavania teploty24 h

Predstavenie

Ryžovar pochádza z dielne čínskej spoločnosti Xiaomi, ktorá sa zameriava na výrobu smartphonov a ďalšie chytré spotrebné elektroniky. Okrem čističiek vzduchu alebo robotických vysávačov na trh nedávno uviedla tiež šikovný ryžovar.

Ryžovar pracuje na princípe elektromagnetickej indukcie, takže sú pokrmy a ryža pripravované rovnomerne tak, aby sa nestávalo, že časť potravín bude uvarená viac a druhá menej. Vďaka elektromagnetickej indukcii tiež nedochádza k pripaľovaniu potravín.

V ryžovare je okrem ryže možné pripraviť aj ďalšie pokrmy, medzi ktoré sa radia zelenina aj mäso. Ryžovar dokonca umožňuje aj pečenie koláčov.

Jeho najväčšou prednosťou je spárovanie s aplikáciou Mijia, takže prístroj môžete ovládať aj na diaľku. Aplikácia vám umožní ovládať a mať dohľad nad prípravou pokrmov, ale tiež ponúkne celý rad receptov. Recepty sú však orientované na ázijských stravníkov, takže klasické recepty známe pre Európanov tu príliš nenájdete.

Ryžovar je schopný vás sám upozorniť na pridanie suroviny či na to, že ste surovinu zabudli pridať. Povrch misy je vyrobený z nepriľnavého materiálu, takže pre prípravu nepotrebujete olej a pritom sa jedlo nepripáli.

Objem ryžovara činí 3 l a je možné v ňom pripraviť až 10 šálok ryže. Tento objem je úplne postačujúce aj pre 6člennou rodinu. Funkcia Keep Warm pokrm udrží teplý až 24 hodín. Nastavenie ryžovara môžete vykonať buď pomocou aplikácie, alebo ručne na tele prístroja, ktorý je opatrený 3 tlačidlami pre výber režimu, spustenie a ukončenie a časovač. Dobu prípravy môžete sledovať na displeji.

Ako pracuje

Ryžovar má vcelku slušný potenciál, ktorý však z plného využijú zatiaľ len ázijskej krajiny. Donedávna sa prístroj aj pre európsky trh dodával s čínskymi popiskami, čo pomerne sťažilo ovládanie prístroja. Dnes už sú popisky preložené do angličtiny (názov prístroja by mal byť zakončený skratkou EU), v angličtine je aj aplikácia míňame.

To, že je aplikácia preložená do angličtiny je síce pekné, ale rozhodne by si zaslúžila upgrade svojho obsahu. Pýši sa totiž tým, že dokáže rozoznať až 200 druhov ryže a ponúka aj prehľad receptov, ktoré sú pre varenie v ryžovar vhodné, ale tento potenciál opäť využijú iba používatelia z ázijských krajín.

Aplikácia pre európsky trh neumožňuje pomocou čiarového kódu načítať typ ryže, takže táto funkcia odpadá. Ani nad kuchárkou európskej srdce nezaplesá, pretože väčšina z pokrmov cielia na ázijské stravníkov, takže recepty obsahujú najrôznejšie morské plody a ďalšie suroviny, ktoré nie sú pre našinca až tak bežné. Kvôli chýbajúcej funkcii rozoznávanie ryže nepočítajte ani s tým, že by ryžovar bol schopný vybrať z viac ako 2 000 spôsobov prípravy ryže.

Poradíte si našťastie aj bez Xiaomi kuchárky. V ryžovare totiž môžete pripravovať aj zeleninu a na drobno nakrájané kúsky mäsa, sladkú ryžu a údajne aj upiecť koláč. Vďaka varenie v pare si suroviny zachovávajú väčšinu vitamínov. Ryžu môžete pripravovať niekoľkými spôsobmi, každý z nich v ryži ponecháva tie látky, ktoré sa pri varení vo vode vytráca. Preto ryže z ryžovara chutí a vôní úplne inak. Rovnako ako pri klasických „nechytrých“ ryžovaroch, odporúčame ryžu pred varením dobre prepláchnuť.

Pomocou aplikácie teda môžete zahájiť alebo ukončiť varenie a sledovať priebeh varenia. Môžete si tiež nastaviť, kedy sa má ryža začať variť, aby bola pripravená presne vo chvíli, keď potrebujete. Ak si chcete ryžu uvariť z práce, je nutné, aby ste ju pred odchodom z domu do ryžovara vložili, ochutili a zaliali vodou.

Veľkú výhodou je misa pre prípravu pokrmov, na ktorú sa jedlo nelepí ani nepripaľuje. Preto sa misa dobre a ľahko udržiava. Neodporúčame ju však dávať do umývačky, ale umývať pod tečúcou vodou. Po každej príprave jedla by sa mala umyť aj tá časť veka, ktorá príde do styku s penou alebo parou a tiež takzvaný FoamBraker, ktorý redukuje penu, aby nevytiekla z hrnca. Bezpečnostné opatrenia vám nedovolí zavrieť veko, ak doň nevložíte tú časť, ktorá prichádza do styku s parou.

Prístroj je celkovo pomerne veľký a svojím tvarom pripomína domácu pekáreň. Jeho rozmery sú 35 x 35 x 30 cm a váha neuveriteľných 6, 45 kg, takže sa vám ho zrejme po každej príprave nebude chcieť upratovať do žiadnej skrinky. Pokiaľ ho budete chcieť nechať na kuchynskej linke, zaberie docela dosť priestoru.

Zistiť cenu

Moc techniky? Stačil by vám obyčajný ryžovar?

8 Total Score
Mi Induction Heating Rice Cooker

Ryžovar dokáže pripraviť skutočne lahodnú ryžu, ale rovnako si musíte osvojiť správny grif. Jeho odlišnosť od konkurenčných modelov je v tom, že pre svoj chod využíva mobilnú aplikáciu, takže je možné ho ovládať aj na diaľku. Ďalšou výhodou je možnosť prípravy aj iných druhov jedál, ako je ryža. Je škoda, že mobilné aplikácie Európanom neumožňuje využiť všetok potenciál, ktorý ryžovar ponúka.

KLADY
 • ovládanie na diaľku
 • veľký objem
 • možnosť prípravy viac druhov jedla
ZÁPORY
 • aplikácie je obmedzená
 • vysoká obstarávacia cena
 • veľké rozmery
 • hmotnosť
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo