Recenzia Microsoft Xbox One S

Herné konzola Xbox One S sa môže pochváliť veľmi dobrou hardvérovou výbavou, podporou rozlíšenia 4K Ultra HD, technológiou HDR a veľmi podareným herným ovládačom. Jej cena je pritom viac než prijateľná. Uvažujete o jej kúpe? Poďte sa najskôr pozrieť, ako dopadla v našom testovaní.

Parametre

Typstolné
Displejnie
Veľkosť displeja-
Rozlíšenie displeja (v px)-
Procesorosemjadrový procesor AMD Jaguar taktovaný na 1.75 GHz
Grafický výkon1,4 TFLOPs
Podpora 4K rozlíšenieáno
Operačná pamäť8 GB DDR3 RAM, 32 MB eSRAM
Typ úložiskaHDD
Kapacita úložiska1 TB
Blu-Rayáno
Wi-Fiáno
Bluetootháno
HDMIáno
USBáno
AUXáno
Optický výstupáno
Rozmery (v cm)23,1 x 6,3 x 29,7
Hmotnosť2,6 kg
späť na začiatok ↑

Obsah balenia

Vo vnútri balenia Xbox One S sa nachádza aj bezdrôtový herný ovládač (gamepad), mono headset (slúchadlá s mikrofónom), HDMI a napájací kábel a manuál. U niektorých verzií je priložená tiež vybraná hra (s elektronickým kľúčom), prípadne 14denné skúšobné Zlaté členstvo služby Xbox Live.

späť na začiatok ↑

Design

Vzhľad tejto hernej konzoly zaujme na prvý pohľad, pretože výrobca zvolil odlišný dizajn od predchodcu Xboxu One. Ide o podstatne menší, ľahší a celkovo kompaktnejšie aj elegantnejší zariadenie, ktoré sa pritom môže pochváliť výkonnejším hardvérom a nižšou spotrebou elektrickej energie (približne o 25-40%).

Zaujímavo pôsobí tiež použitie bielej farby. Pomerne robustné plastové šasi len tak nepoškriabete a bez problému odolá tiež pádom. Bohužiaľ súčasťou balenia zvyčajne nie je stojan, vďaka ktorému je možné konzolu postaviť vertikálne, čím zaberá výrazne menej miesta.

späť na začiatok ↑

Výkon, grafika a kapacita

Výkon Xbox One S je veľmi slušný. V jeho pomerne malom tele sa totiž nachádza osemjadrový procesor AMD Jaguar na frekvencii 1.75 GHz. Poteší tiež grafický výkon s 1,4 TFlops a podpora 4K. Podporu 4K Ultra HD rozlíšení môžete využiť pri prehrávaní filmov, Blu-Ray diskov alebo pri streamovanie online služieb (napr. Netflix alebo Amazon Video) a upscalovaný 4K pre hranie hier.

Po pripojení Xbox One S k UHD displeji sa vás zariadenie opýta, či chcete zvoliť základné výstup 4K, Full HD alebo HD. V pokročilom nastavení vám potom konzoly napovie, ktoré pokročilé funkcie sú pre zvolené rozlíšenie dostupné. Počítať môžete tiež so snímkovou frekvenciou 30 alebo 60 FPS (vyššia hodnota pritom znamená plynulejší herný zážitok).

Tomuto modelu nechýba ani integrovaná technológia HDR (High Dynamic Range), vďaka ktorej dochádza k vylepšeniu obrazovej kvality (úprava vysokého kontrastu a vizuálne hĺbky). Grafický procesor sa tiež dočkal vylepšenia z pôvodných 853 MHz na 914 MHz. Podporované ale nie je Dolby Vision HDR a zatiaľ ani audio formáty Dolby Atmos a DTS: X.

Podporu virtuálnej reality by ste u Xboxu One S hľadali taktiež márne (tú ostatne nenájdete ani u nástupníckeho modelu Xbox One X). Pre podporu VR tak musíte siahnuť napr. Po konzolu Sony PlayStation 4 Pro.

Operačná pamäť je 8 GB DDR3 RAM (s taktom 2133 MHz), doplnená o 32 MB esra. Na pevnom disku (HDD) nájdete úložisko s kapacitou, ktorá sa líši podľa zvolenej varianty, teda 1 alebo 2 TB. S ohľadom na veľkosť hier odporúčame voliť radšej vyššiu kapacitu.

späť na začiatok ↑

Konektivita

U herné konzoly Xbox One S rozhodne poteší rozšírená konektivita: 2x HDMI, 3x USB, S/PDIF, RJ-45 a Wi-Fi (5 GHz). Samozrejmosťou je tiež Bluetooth, AUX a optický výstup. Je ale potrebné počítať s tým, že toto zariadenie pripojíte iba k moderným televízorom s rozhraním HDMI (iba tak je možný prenos obrazu a zvuku v najvyššej kvalite 4K). Vysokorýchlostný kábel HDMI je súčasťou balenia.

späť na začiatok ↑

Ovládanie

Xbox One S je ovládaný pomocou vylepšeného bezdrôtového ovládača Microsoft Wireless Xbox One S Controller. Chválime nový protišmykový povrch, ergonomickejšia tvar a takmer dvojnásobný dosah (oproti pôvodnému ovládači k Xbox One). Rozloženie ovládacích prvkov zostalo totožné – dispozícii sú ako klasická akčná, tak i smerové tlačidlá a nechýba ani analógové páčky. Bohužiaľ v balení najdete iba jeden ovládač.

Zostala tiež podpora pohybového ovládania Kinect 2.0, vďaka ktorej zariadenie dokáže rozpoznať ako váš hlas (iba však v anglickom jazyku), tak aj gestá a pohyby vášho tela. Pre tento typ ovládania ale potrebujete špeciálny adaptér.

späť na začiatok ↑

Podpora hier

Všetky hry určené pre Xbox One S sú tiež plne kompatibilné s predchodcom tohto modelu Xbox One. Hry sa dodávajú na bežných Blu-Ray diskoch alebo sú dostupné v digitálnej podobe (najširší výber získate po zaplatení zlatého členstva Xbox Live).

Navyše vďaka stále sa rozširujúcej spätnej kompatibilite si môžete zahrať tiež vybrané tituly z herného systému Xbox 360.

Nižšie prinášame výber niektorých herných titulov, ktoré si môžete na Xbox One S zahrať:

Typ hryNázov hry
adventuryReCore Game, Ashen
akčnéCrackdown 3, Gears of War 4
strieľačkyHalo: The Master Chief Collection
závodnéForza Motorsport 6, Forza Horizon
Zistiť cenu

Ďalšia recenzie sú tu.

8 Total Score
Hodnotenie Microsoft Xbox One S

Xbox One S rozhodne patrí medzi veľmi dobré herné konzoly, ponúka totiž nielen vylepšený vzhľad, ale aj množstvo moderných funkcií (najmä podporu 4K). Veľkú pochvalu rozhodne zaslúži vynikajúce ovládanie a veľmi slušný výkon. Ovšem hoci oproti svojmu predchodcovi Xboxu One došlo k výraznému kroku vpred, pre skutočných fajnšmekrov a náročných hráčov by sme predsa len odporučili skôr následníka tejto konzoly - Xbox One X.

KLADY
  • priaznivá obstarávacia cena
  • veľmi dobrý výkon
  • vynikajúci ovládač
  • podpora 4K rozlíšenie
ZÁPORY
  • iba jeden gamepad
  • chýba podpora VR
  • užívateľské prostredie nie je v slovenskom jazyku
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď