Recenzia Microsoft Xbox One X

V súčasnosti (leto 2019) najvýkonnejší herná konzola na trhu – to je Xbox One X. Ohromí podporou natívneho 4K Ultra HD rozlíšenie, HDR a stabilnými 60 snímkami za sekundu. Ak vás zaujíma, čo ďalšieho vám môže ponúknuť, rozhodne si prečítajte nasledujúce recenziu.

Parametre

Typstolné
Displejnie
Veľkosť displeja-
Rozlíšenie displeja (v px)-
Procesorosemjadrový AMD Jaguar taktovaný na 2.3 GHz
Grafický výkon6 TFLOPs
Podpora 4K rozlíšenieáno
Operačná pamäť12 GB GDDR5 RAM
Typ úložiskaHDD
Kapacita úložiska1 TB
Blu-Rayáno
Wi-Fiáno
Bluetootháno
HDMIáno
USBáno
AUXáno
Optický výstupáno
Rozmery (v cm)24 x 6 x 30
Hmotnosť3,8 kg
späť na začiatok ↑

Obsah balenia

Konzola Xbox One X je dodávaná spolu s bezdrôtovým herným ovládačom, HDMI a napájacím káblom a manuálom. Na trhu však môžete veľmi často naraziť aj na cenovo zvýhodnené sady s vybranými hrami, skúšobným členstvom Microsoft Xbox Live Gold pod.

späť na začiatok ↑

Design

Oproti svojmu predchodcovi Xboxu One S je Xbox One X realizovaný v čiernej farbe, čo chválime, pretože vďaka tomu pôsobí elegantnejšie a lepšie splynie s televíziou a ďalšími doplnkami interiéru.

Aj napriek tomu, že sa jedná o v súčasnosti najvýkonnejší konzolu na trhu, jej rozmery nie sú nijako extrémne. Jedná sa o príjemne kompaktné zariadenie, s ktorým sa dá ľahko manipulovať. Tento model je možné tiež používať ako naležato, tak nastojato, čo je ideálne, ak nemáte vedľa televízora dostatok priestoru. O stabilitu sa pritom starajú malé gumové nôžky.

Šasi je vyrobené z matného plastu, ktorý je odolný ako proti poškriabaniu, tak proti zachytávaniu odtlačkov prstov. Spôsobu spracovania aj použitým materiálom pritom nemožno nič vytknúť, keďže ide o veľmi kvalitné zariadenia, ktoré zodpovedá vysokej obstarávacej cene.

späť na začiatok ↑

Výkon, grafika a kapacita

Asi tou najväčšou prednosťou modelu Xbox One X je jeho výkon, ktorý je približne o 40% vyšší než výkon obľúbenej hernej konzoly PlayStation 4 Pro. Takto vysoký výkon je umožnený predovšetkým vďaka osmijádrovému procesoru AMD Octu-Core Jaguar s taktom 2.3 GHz.

Grafický výkon je pritom na rovnako vysokej úrovni. Xbox One X je nadupaná mašinka s 6 TFlops (pre porovnanie PS4 Pro má „len“ 4 TFlops) a 40 výpočtovými grafickými jednotkami (1172 MHz). Veľkým lákadlom je aj plná podpora natívneho 4K Ultra HD rozlíšenie (oproti Xboxu One S, ktorý pre hranie hier disponoval iba upscalovaným 4K). Je pravda, že vykreslenie detailov, plynulosť a kvalitu obrazu nie je možné s predchádzajúcimi modelmi vôbec porovnávať (k tomu, aby ste sa mohli kochať takto dokonalým obrazom, potrebujete televízor s podporou 4K). V prípade Full HD sú rozdiely medzi týmito dvoma konzolami skôr nepatrné.

4K pritom skvele dopĺňa technológia HDR (High Dynamic Range), ktorú Xbox One X podporuje. Aj pre maximálne využitie HDR však potrebujete kvalitný televízor, ktorý touto technológiou tiež disponuje. Pokiaľ ho doma máte, môžete sa tešiť na skutočne strhujúci obraz. Ak navyše patríte medzi fanúšikov starších herných titulov, môžete si vylepšený obraz užiť aj pri hraní týchto hier, a to vďaka spätnej kompatibilite a vylepšovanie všetkých doteraz vydaných hier pre Xbox One.

Pochvalu zaslúžia rozhodne tiež operačný systém. 12 GB operačnej pamäte GDDR5 s priepustnosťou 326 GB / s rozhodne nie je málo a vývojári očakávajú, že táto hodnota bude stačiť na to, aby sa konzola Xbox One X udržala na trhu ešte dlhé roky.

Čo sa týka kapacity, tento model bohužiaľ disponuje iba 1 TB pevného disku (HDD) a 8 GB flash pamäte. Malá kapacita je tak trochu sklamaním, s prihliadnutím na vysokým požiadavkám väčšiny najmodernejších hier. Pre porovnanie – Xbox One S je možné zakúpiť aj s úložiskom o dvojnásobnej veľkosti, teda 2 TB.

späť na začiatok ↑

Ovládanie

Herný ovládač konzoly Xbox One X so svojím vzhľadom v podstate vôbec nelíši od ovládača predchodcu Xbox One S. Rozhodne sa ale jedná o prednosť – ovládač od Microsoftu je totiž jedným z dôvodov, prečo veľa hráčov dáva prednosť týmto konzolám oproti zariadeniam od Sony a Nintenda.

Medzi prednosti ovládače Microsoft Wireless Xbox One S Controller patrí vynikajúca ergonómia (ani po hodinách hrania vás nebolí ruky), kvalita spracovania a odolnosť. Systém usporiadanie tlačidiel je rokmi overený, ak navyše patríte medzi skalných fanúšikov konzol Xbox One, pri nadobudnutí nového modelu si nemusíte zvykať na odlišné ovládanie.

Ovládač navyše umožňuje aj bezdrôtový prenos zvuku z a do hernej konzoly. Do vstupu pre slúchadlá (Jack 3,5 mm) jednoducho pripojíte headsed. Hoci možno využiť aj pohybového ovládania Kinect, musíte si za týmto účelom dokúpiť špeciálny adaptér.

Nevýhodu tiež vidíme v tom, že celá platforma Xbox One X je (podobne ako Xbox One S) v anglickom jazyku a niekoľkých ďalších svetových jazykov. Slovenčina medzi nimi pritom schádza.

späť na začiatok ↑

Podpora hier

Nižšie vám prinášame zoznam niektorých herných titulov, ktoré sú určené pre Xbox One X. Táto konzola je však kompatibilná aj s mnohými staršími hrami, ktoré boli vytvorené pre Xbox One alebo Xbox One S.

Väčšina hier je k dostaniu na bežných Blu-Ray diskoch, prípadne online vďaka spoplatnené služby Xbox Live.

Typ hryNázov hry
adventurySea of Thieves, ReCore Game
akčnéState of Decay 2, Crackdown 3
strieľačkyHalo 5 Guardians, Gears of War 4
závodnéForza Motorsport 7, Horizon 3
Zistiť cenu

Máme aj ďalšie recenzie herných konzol.

9 Total Score
Hodnotenie Microsoft Xbox One X

Xbox One X je právom nazývaná v súčasnosti najvýkonnejší hernou konzolou na trhu. Hoci si za ňu musíte priplatiť, investícia sa vám rozhodne vráti v jedinečnom hernom zážitku. Podmienku je však moderná televízia, ktorá podporuje 4K a HDR (bez nej nemá zmysel do najnovšieho Xboxu investovať). Ak preto vlastníte takú televíziu a túžite po tom najlepšom, s Xbox One X určite neurobíte chybu. Alebo si môžete počkať na nový PlayStation 5 alebo konzolu od Microsoftu predbežne nazvanú Project Scarlett.

KLADY
 • vynikajúci výkon
 • vynikajúci ovládač
 • kvalitné spracovanie
 • podpora natívneho 4K rozlíšení
 • mnoho pokročilých funkcií
 • rad vylepšení pre staršie herné tituly
ZÁPORY
 • vysoká obstarávacia cena
 • iba jeden gamepad
 • chýba podpora VR
 • nedostatočná kapacita
 • užívateľské prostredie nie je v slovenskom jazyku
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď