Recenzia tyčového akumulátorového vysávača MIELE TRIFLEX HX1

Miele je vo svete domácich spotrebičov známe pre veľmi vysokú kvalitu svojich výrobkov, ale aj vysoko nastavenej ceny. Tento rok uviedli svoj prvý model akumulátorového tyčového vysávača. Ten sa volá Miele TRIFLEX HX-1 a je k dostaniu v niekoľkých variantách, ktoré si podrobne rozoberieme a odporučíme pre čo je ktorý model vhodný. Hneď v úvode môžem prezradiť, že sa jedná o výborné prístroje, ale napriek tomu majú aj pár nedostatkov.

Parametre

Typakumulátorový, bezvreckový
Dĺžka kábla-
Akčný rádius1,27 m
Typ batérieLi-ion
Kapacita batérie2500 mAh
Doba nabíjania240 min
Výdrž na jedno nabitie60
Stupne výkonu3
Ručný vysávačáno
Objem nádoby na prach0,5 l
Hmotnosť3,64 kg
Účinnosť vysávania na koberce-
Účinnosť vysávania na podlahu-
Príkon170 W
Hlasitosť73 dB
Rozmery VxŠxH (cm)129,7 x 28 x 26
HEPA filterH13
LED osvetlenienie
Mokré vysávanienie
Zvislé parkovanieáno
Teleskopická rukoväťnie
Odnímateľná rukoväťáno
Indikátor batérieáno
Indikátor plnostinie
Príslušenstvoštrbinová hubica, sacie štetec, hubica na čalúnenie, elektrická kefa

Varianty

V zásade sa líšia typom použitej filtrácie (dva druhy), typom elektro kefy (s osvetlením alebo bez) a tým či majú v balení náhradný akumulátor a nabíjaciu stanicu. Čo sa týka výkonu, alebo vysávacích schopností, tak sú všetky rovnaké.

Triflex HX1Triflex HX1 Cat&DogTriflex HX1 PerformanceTriflex HX1 PowerTriflex HX1 RunnerTriflex HX1 Pro
Farbabielačiernabielakašmírovo šedárubínovo červenákašmírovo šedá
Regulácia výkonutri stupnetri stupnetri stupnetri stupnetri stupnetri stupne
Typ batérievýmenná batéria Li-Ionvýmenná batéria Li-Ionvýmenná batéria Li-Ionvýmenná batéria Li-Ionvýmenná batéria Li-Ionvýmenná batéria Li-Ion
Kapacita batérie (mAh)2 5002 5002 5002 5002 5002 500
Príkon (W)170170170170170170
Typ filtraHygiene Lifetime filtrFiltr HEPA AirClean LifetimeHygiene Lifetime filtrHygiene Lifetime filtrHygiene Lifetime filtrFiltr HEPA AirClean Lifetime
Kapacita nádoby na prach (l)0,50,50,50,50,50,5
Možnosti nastavenia3v13v13v13v13v13v1
Hmotnosť (kg)3,643,643,643,643,643,64
Doba prevádzky na min. výkon (min.)606060606060
Doba prevádzky na stredný výkon (min.)343434343434
Doba prevádzky na max. výkon (min.)171717171717
Doba nabíjania240240240240240240
Držiak na stenuánoánoánoánoánoáno
Štrbinová hubicaánoánoánoánoánoáno
Sacie štetecánoánoánoánoánoáno
Hubica na čalúnenie – XXL SPD 20ánoánoánoánoánoáno
Elektrická kefa – XXL SEB 430ánonieánoánonienie
Elektrická kefa s osvetlením – XXL SEB 435nieánonienieánoáno
Druhý náhradný akumulátornienieánoánoánoáno
Nabíjacia stanicanienienienienieáno

Možnosti nastavenia

Všetky varianty je možné nastaviť do troch prevádzkových konfigurácií. Prechod medzi jednotlivými režimami je naozaj jednoduchý, po chvíli praxe je to záležitosť niekoľkých sekúnd.

Kompaktný režim

Ideálny režim pre rýchle upratovanie pre drobný neporiadok v rohu sedačky, alebo vysávanie automobilu. V podstate odstránite saciu hubicu a spodnú elektro kefu.

Flexibilný režim

Spočíva v odstránení elektro kefy. Vďaka tomu máte sa sacia hubica dostane aj do ťažko prístupných miest ako je roh pri strope s pavučinou alebo prach pod posteľou.

Komfortný režim

Základné nastavenie pre čo najjednoduchšie čistenie veľkých plôch.

Ako vysáva

Na tvrdých podlahách funguje skvele a nie je mu čo vytknúť. Rovnako aj koberce s nižším vlasom zvládne vyčistiť veľmi dobre. Na koberec s vysokým vlasom však nemá dostatok výkonu. Aký je sací výkon výrobcovia už mnoho rokov neuvádzajú. To čo máme k dispozícii je hodnota príkonu. Tá je tu 170 W. Bohužiaľ nemožno jednoducho zistiť vzťah medzi príkonom a výkonom, pretože ho ovplyvňuje aj konštrukcia sacej časti vysávača a filtrácie. Hodnotenie výkonu je preto skôr subjektívnym pocitom, kde môžem vychádzať z porovnania s ostatnými vysávačmi. Príjemná je slušná kapacita nádoby na prach. V byte 3 + kk dovolí štyri až päť kompletných vysávanie, než je nutné nádobku vysypať. Na druhú stranu je pochopiteľne výrazne menšia ako u klasických bezvreckových vysávačov.

S výkonom súvisí aj hlučnosť. Asi sa zhodneme na tom, že vysávač je asi najhlasnejší spotrebič v bežnej domácnosti. Sanie nečistôt je jednoducho hlasné a ani Miele nedokáže vyrobiť vysávač, ktorý by bol extra tichý. Napriek tomu je hlučnosť nižšia ako je priemer, hlavne mi príde že pri vyšších výkonoch nestúpa tak rýchlo ako u konkurencie.

Pokiaľ máte väčší dom a budete používať vysávač na vyšší výkon, je možné že vám kapacita batérie nebude stačiť na upratovanie všetkých miestností bez dobíjania. Výrobca uvádza kapacitu až 60 minút vysávania. Takáto hodnota je skôr z ríše snov. V praxi musíte použiť aj vyšší výkon ako minimálna a reálna doba prevádzky bude niekde medzi 20 – 35 minútami – podľa typu povrchu a štýlu vysávanie. Vysávač totiž dokáže spoznať o aký typ podlahy sa jedná a na základe toho prispôsobí výkon. Aj tak sú to veľmi slušné hodnoty.

Filtrácia je troj stupňová. Jej účinnosť sa pohybuje od 99.98% (Hygiene Lifetime filter) po 99.999% (HEPA AirClean Lifetime) čiastočiek s veľkosťou 0,3 mikrónu. To sú skvelé hodnoty a vďaka tomu môže vysávač používať aj väčšina alergikov. Má to však jeden háčik. Napriek marketingovým materiálom o skvelom a dokonalom vysypávanie prachové nádobky totiž realita nie je úplne stopercentné. Pri vysypávanie prachové nádobky totiž dochádza k uvoľneniu časti prachu a alergénov späť do miestnosti. Ak ste na tieto veci citlivejšie, odporúčam to robiť vonku. Ale v rámci férovosti treba uznať, že to je bežná situácia u všetkých typovo podobných vysávačov, ktoré sú na tom vo väčšine prípadov v tomto ohľade ešte horšie. Tu totiž stačí jedným pohybom otočiť nádobku s prachom a dôjde k jeho uvoľneniu.

V závere je nutné povedať, že ak hľadáte naozaj výkonný vysávač na všetky typy podláh vrátane kobercov s vysokým vlasom, vždy bude lepšie zvoliť klasický model. Akumulátorové v tomto smere nemôžu konkurovať. Majú totiž iné prednosti. Najmä nižšiu hmotnosť a hlavne nie sú obmedzené káblom. Vďaka tomu ich môžete ľahko používať aj na miestach či situáciách, kedy je použitie bežného vysávača ťažké.

Výhodou akumulátorových vysávačov je ich malá náročnosť na skladovacie priestory. To isté platí aj pre TRIFLEX HX1. Navyše je k dispozícii aj držiak na stenu, na ktorý možno vysávač ľahko umiestniť. Produkty od Miele sú známe svojou dlhou životnosťou. Podarilo sa mi dohľadať testovacie štandardy Miele, ktoré spočívajú v:

 • simulácia prenášanie vysávača (držanie za madlo) – 120 000 krát
 • vybratie a vyprázdnenie nádoby na prach – 3 000 krát
 • kompletné vybitie a nabitie batérie – 6 000 krát
 • umiestnenia do „parkovacie pozície“ – 20 000 krát

Z toho vyplýva, že aj pri veľmi častom používaní môže vysávač vydržať 15 – 20 rokov. Čo je naozaj veľmi slušné. Aj použité materiály vyzerajú kvalitne a preto verím, že uvedená životnosť je reálna.

Konkurencia

Hlavným konkurentom sú za mňa vysávače značky Dyson. Konkrétne Dyson V10 alebo Dyson V11. Z pohľadu sacieho výkonu a kapacity batérie sú na tom rovnako. Kde však Miele vedie je o niečo nižšia a príjemnejšia cena. Vysávače od Dyson sú totiž ešte o trochu drahšie. Dyson je naopak o niečo ľahší a má väčšiu nádobu na nečistoty. Ako vidíte, ich súboj je naozaj vyrovnaný a líšia sa len v drobnostiach.

Zistiť cenu

Zaujíma vás aké sú lacnejšie tyčové vysávače?

8.8 Total Score
Skúsenosti s Miele TRIFLEX HX1

Kúpil by som si Miele TRIFLEX HX-1 domov? Ak by som žil v byte kde sú tvrdé podlahy a menšie množstvo ukladacích priestorov, tak by som si rozhodne predstaviť doviedol. Pre rýchle domáci upratovanie je ako stvorený. A rozhodne sa jedná o jeden z najlepších tyčových aku vysávačov na trhu. Poznám zo svojho okolia niekoľko majiteľov spotrebičov Miele a je pravdou, že im skvele slúži už mnoho rokov. Avšak je tu otázka ceny. Cez 400 euro je za vysávač pre mnoho z nás stále príliš veľa. Zvlášť keď možno za cca polovicu ceny kúpiť vysávače, ktoré sú síce horšie, ale nie o veľa. Každopádne ak tie peniaze máte, verím že budete úplne spokojní.

Vysávanie tvrdých plôch
10
Vysávanie kobercov
8
Hlasitosť
9
Výdrž batérie
8
Výbava
9
KLADY
 • kvalita spracovania
 • sací výkon (na aku vysávač)
 • bohaté možnosti výbavy
ZÁPORY
 • cena
 • koberce s vysokým vlasom dobre nezvláda
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo