Recenzia Mio MiVue 866

Kamery do auta boli pred rokmi ešte skôr výnimkou, v dnešnej dobe sa už ale jedná prakticky o nevyhnutnosť a stretávame sa s nimi čoraz častejšie. V dnešnej recenzii sa spolu pozrieme na test Mio MiVue 866, ktorý pochádza od renomovaného výrobcu Mio, ktorý patrí k špičke v tomto odbore. Kamera Mio MiVue 866 má prakticky všetky vlastnosti, ktoré si od nej môžete priať, okrem toho ale ponúka aj množstvo nadštandardných funkcií, ako sú napríklad upozornenia na úsekové merania, GPS upozornenia na radary, prepojenie s mobilnou aplikáciou alebo prepojenie s aplikáciou pre PC a notebooky.

Parametre

Rozlíšenie videa1920 x 1080
Pozorovací uhol150 °
Veľkosť displeja2,7 palcov
Maximálna kapacita pamäťovej karty256 GB
Automatické zapnutieáno
G-senzoráno
GPS lokátoráno
Detekcia rýchlostných radarováno
Nočný režimáno
Parkovacie režimáno
LDWSáno

Obsah balenia

Balenie obsahuje okrem samotnej autokamery aj aktívny nalepovací držiak, nabíjačku do vozidla, statickú nálepku na sklo a stručný návod na použitie. Rozmery kamery sú 56 mm na šírku, 78,5 mm na výšku a 42,9 mm do hĺbky, hmotnosť je 112,5 g. Zariadenie má zabudovaný mikrofón aj reproduktor a je možné k nemu pripojiť aj zadnú kameru (konkrétne MiVue A50).

Ovládanie a nastavenie

Ovládanie autokamery Mio MiVue 866 s wifi a GPS je ľahké a nebude robiť žiadne väčšie problémy ani ľuďom, ktorí s podobným zariadením nemajú žiadne skúsenosti. Menu prístroja je totiž kompletne v slovenčine, takže nie je treba si robiť starosti s jeho prekladom. Čo je podstatné, je prepojenie kamery s desktopovou aplikáciou MiVue Manager (je dostupná ako pre Windows, tak aj pre Mac). Ak si ju stiahnete, získate prístup k celému radu užitočných funkcií, akými sú prehrávanie a zdieľanie videa, GPS pozícia zobrazená na Google mapách, šikovný videoorganizátor, ktorý vám zoradí videá podľa ich dátumu a typu alebo analyzátor smeru pohybu (ten ukazuje smer jazdy a zobrazí vám trojosé schéma pohybu podľa G-senzora synchronizované s videom).

Pre prepojenie s mobilným telefónom potom slúži aplikácia MiVue Pro App, dostupná ako pre iPhony, tak aj pre zariadenia s operačným systémom Android. Tá prináša množstvo zaujímavých funkcií – napr. možnosť prichádzajúcich hovorov počas zálohovania videa, organizér videa (ktorý ich roztriedi podľa typu a dátumu), nastavenie palubnej kamery, aktualizáciu firmvéru prostredníctvom smartfónu av neposlednom rade aj automatické uloženie súboru z palubnej kamery pri nehode pomocou wifi.

Kamera Mio 866 síce žiadnu vnútornú pamäť nemá, čo ale vôbec nevadí – môžete si do nej vložiť kartu s kapacitou až 256 GB, čo už je dostatočná veľkosť. Kapacita batérie je 240 mAh. Kameru je možné nainštalovať na malý držiak, ktorý je pripevnený prísavkou ku sklu, prípadne na menší, ktorý je prilepený a kameru tak budete mať prakticky hneď pri skle. Môžete ju bez problémov umiestniť aj na rovné čelné sklo, takže treba aj na sklo kamiónu, dodávky alebo autobusu. Veľmi dobrý je tu pozorovací uhol – ten činí 150 °, takže bez problémov zaznamená celú šírku vozovky a budete tak mať dokonalý prehľad, skvelá je aj snímacia sekvencia 60 fps. Napájanie je klasicky z 12V zásuvky. Samozrejmosťou je pripojenie k wifi, vstavaná GPS, mikrofón a reproduktor. Veľkosť uhlopriečky je 2,7“, obrazovka je tak dostatočne veľká a prehľadná.

Výbava

Táto autokamera toho dokáže skutočne veľa a vďaka veľkému množstvu funkcií sa hodí aj pre náročnejších užívateľov, ktorí očakávajú nadštandardné vybavenie. Za zmienku z testu Mio 866 stoja najmä tieto funkcie:

 • upozornenie na úsekové meranie – kamera vám zobrazí čas a vzdialenosť k rýchlostnej kamere a navyše ponúka aj informácie o obmedzení rýchlosti a priemernej rýchlosti intervalu. Zariadenie zobrazuje čas, ktorý vám zostáva k najbližšej rýchlostnej kamere a ponúka aj informácie o obmedzení rýchlosti. Pri prekročení povolenej rýchlosti potom príslušný ukazovateľ sčervená, aby vodiča upozornil, že ide príliš rýchlo.
 • režim parkovania s pasívnym nabíjaním – keď máte motor auta vypnutý, kamera sa automaticky prepne do špeciálneho inteligentného parkovacieho režimu. V prípade že dôjde k nárazu, tak sa automaticky aktivuje nahrávanie. Aj keď teda práve nebudete v aute, budete mať dôkazy, že došlo k nehode.
 • GPS upozornenie na radary – veľmi užitočná funkcia, vďaka ktorej budete vždy vedieť, akou maximálnou rýchlosťou môžete ísť. Ide o patentovanú funkciu Mio Smart Alert a funguje nielen v SR, ale aj v mnohých ďalších krajinách Európy – výnimkou sú iba Nemecko, Švajčiarsko, Francúzsko, Estónsko, Lotyšsko, Rumunsko a Turecko. Aktualizácie radarov sa vykonávajú cez wifi a mobilnú aplikáciu MiVue Pro.
 • GPS polohovanie – kamera vďaka zabudovanej GPS neustále zaznamenáva aktuálnu rýchlosť jazdy, presnú polohu vozidla a čas. Okrem toho tiež zaisťuje automatickú kalibráciu času a polohy auta.

Okrem vyššie uvedených funkcií toho MiVue 866 dokáže samozrejme oveľa viac. Veľmi dôležitou vlastnosťou je wifi pripojenie, vďaka ktorému vám kamera umožňuje zálohovanie videa priamo do vášho mobilu v reálnom čase a pravidelné aktualizácie vďaka technológii OTA (over the air). Spomenúť musíme aj Mio Sensor Ultra, ktorý umožňuje nahrávať v dobrej kvalite aj pri zhoršených svetelných podmienkach. Obraz sa navyše zaznamenáva vo vysokom rozlíšení 1080p a 60 snímkach za sekundu, takže aj vo veľkých rýchlostiach je úplne plynulý. Softvér autokamery má tiež celý rad ďalších funkcií, ako je upozornenie na náhle vyjazdenie z pruhu, varovanie pred čelnou zrážkou, upozornenie na rozsvietenie svetiel alebo upozornenie na možnú únavu vodiča. Kamera má aj schopnosť zhotovovať fotografie aj počas nahrávania videa.

Príklad kvality zaznamenaného videa:

(na youtube je kvalita kvôli kompresii o niečo horšia, než ako vyzerá obraz v skutočnosti)

Zaujímajú vás iné recenzované kamery do auta?

Zistiť cenu
9.3Expert Score
Hodnotenie Mio MiVue 866

Celkovo musíme túto autokameru jednoznačne pochváliť. Test Mio 866 preukázal, že má veľmi solídne parametre – nechýba jej prakticky nič zásadné, naopak disponuje radom užitočných funkcií, ktoré sa vám určite budú na cestách hodiť – či už je to upozornenie na prekročenie rýchlosti, parkovací režim, upozornenie na radary, upozornenie na úsekové merania a množstvo ďalších vychytávok. Ak by sme mali kamere predsa len niečo vytknúť, bolo by to snáď len trochu slabšie rozlíšenie záznamu, ale to je len drobnosť. Cena Mio MiVue 866 sa na popredných e-shopoch pohybuje okolo 200 euro.

Video
8.5
Funkcie
10
Plusy
 • upozornenie na radary
 • upozornenie na úsekové meranie
 • integrované GPS polohovanie a automatická kalibrácia času a polohy
 • softvér na prehrávanie a analýzu videa
 • šikovný parkovací režim
 • detailný a plynulý obraz aj pri vysokej rýchlosti
 • wifi zálohovanie videa v reálnom čase
Mínusy
 • kvalita záznamu nie je v porovnaní s konkurenciou úplne špičková
 • absencia spúšťania núdzového nahrávania pomocou hlasového príkazu a dotykového displeja

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo