Recenzia Mora IM 652

Ak je vašou prioritou výhodný nákup v pomere cena / výkon, môžeme vstavanú umývačku Mora IM 652 odporučiť všetkými desiatimi. Je priestranná, úsporná, spoľahlivo umyje aj zaschnutú špinu a k tomu všetkému ju kúpite za cenu okolo 400 €. Ponúka dostatočné množstvo programov, bezpečnostné AquaStop aj úspornú triedu A +++. Vlastne sa nám len ťažko hľadajú mínusy.

Parametre

Typvstavaná
Možnosť podstavbyáno
Šírka59,6 cm
Výška81,7 cm
Hĺbka55,6 cm
Energetická triedaA+++
Trieda účinnosti umývaniaA
Trieda účinnosti sušeniaA
Ročná spotreba vody2660 l
Ročná spotreba elektriny245 kWh
Počet sád riadu16
Hlučnost45 dB
AquaStopáno
Pripojenie na teplú voduano
Počet programov5
All-in-one tabletyáno
Displejáno
Odložený štartáno
Vypnutie po domytínie
Otvorenie po domytíáno
Umiestnenie príborovvýsuvné plato
Polohovateľný horný kôšáno
Automatický programáno
Dĺžka umývanie180 min.
späť na začiatok ↑

Predstavenie

Umývačka českej značky Mora IM 652 je vstavaná a kompletne integrovaná. Bude vám preto skvele ladiť v akejkoľvek kuchyni, bez toho aby rušila čo len displejom. Zariadenie patrí medzi štandardné umývačky so šírkou 60 cm, do ktorej sa vojde celých 16 súprav riadu. Aj vzhľadom k rozmerom 81,7×59,6×55,6 cm je to skvelá hodnota, takže ak patríte medzi jedincov, ktorí radi špiní nové a nové riady, alebo máte veľkú rodinu, určite vám môžeme spotrebič odporučiť.

Nielen veľkým vnútorným priestorom vás tento model poteší. Hoci patrí k lacným spotrebičom, môže sa pochváliť dosť nízkou spotrebou, pomerne tichým chodom, Aquastopom proti nehodám s vytečením vody, automatickým otvorením dvierok po domytí alebo odloženým štartom. V ponuke má bohužiaľ len 5 programov, však nechýba potrebné obľúbený automatický program, ktorý sám určí mieru zašpinenia riadu a podľa toho zvolí teplotu a množstvo vody. Mimo menšie množstvo programov si však umývačka vedie veľmi obstojne. Môžete ju pripojiť na zdroj teplej vody až do 70 ° C, čo zvládnete ľahko podľa podrobného návodu v slovenčine.

späť na začiatok ↑

Ovládanie

Indikátor nedostatku soliáno
Indikátor nedostatku leštidlaáno
Detská poistka / zámoknie
Zvuková signalizáciaáno
Svetelná signalizácianie

Zariadenie je vstavané a plne integrovaný ovládací panel má schovaný v hornej lište. Niekomu môže vadiť, že tak nebude mať informácie ohľadom zostávajúceho času umývania, pretože umývačka nedisponuje svetelnou signalizáciou. Vďaka tomuto riešeniu však môže úplne splynúť s vašou linkou. Akonáhle ale umývačka dokončí umývanie, vyšle zvukový signál, ktorý vás upozorní, že je hotovo. Na dlhom paneli nájdete tlačidlá pre zapnutie, vypnutie, voľbu daných programov, ktoré sa zobrazujú na malom displeji, tlačidlá pre voľbu špeciálnych funkcií a druhý malý displej ukazujúci čas umývania vrátane indikátora soli a oplachovacieho prostriedku. Zaujímavosťou je, že pás nie je kompletne prepojený, ale jednotlivé ovládacie prvky sú oddelené.

späť na začiatok ↑

Vnútorné usporiadanie a materiály

Asi neprekvapí, že má model vnútornú umývací vaňu vyrobenú z nerezu. Vnútri nájdete celkom 3 zásuvky na riad a dvojicu ostrekovacích ramien, ktoré sa starajú o kvalitné umývania. Táto výbava patrí medzi štandardné príslušenstvo a ničím navyše nedisponuje. Je pozitívne, že výrobca zvolil zásuvku na príbory a menšie kuchynské náčinie, ktoré nájdeme v hornej časti umývačky. Tato varianta je obľúbená, ale niektoré lacnejšie spotrebiče stále volí príborovej košíky, ktoré zbytočne zaberajú miesto v spodnej zásuvke.

Horný kôš má klasicky po stranách sklápacie etažéry na poháre a menšie šálky. Celý kôš je polohovateľný a vybrať si môžete z výškových stupňov. Vďaka tomu je možné do spodného koša napchať aj veľké hrnce alebo podnosy. V spodnom koši nájdete rady sklopných bodcov, do ktorých pohodlne umiestnite všetky taniere alebo iné väčšie kusy riadu. Umývačka disponuje veľkým vnútorným priestorom, ktorý ocenia domácnosti s väčším počtom stravníkov.

späť na začiatok ↑

Umývacie programy a sušenie

Názov programuSpotreba vody v litrochDĺžka v minútachTeplota v °CSpotreba elektriny (kWh)
Automatický11-20130-17050-650,9-1,5
Intenzivny17175701,7
Úsporný ECO9,5180550,86
Rýchly1020350,2
Predumytie370,01

Spotrebič disponuje iba 5 systémovými programami, čo nemusí niekomu stačiť. V ponuke je však obľúbený automatický program, ktorý pomocou inteligentných senzorov vyhodnotí znečistenia riadu a sám zvolí teplotu a množstvo vody. Pre veľmi špinavý riad je k dispozícii intenzívny program s teplotou 70 ° C. Program ECO síce umýva dosť dlho, ale spotrebujete pri ňom len 9,5 l vody. Ak máte za dverami návštevu a viete, že nebude dostatok riadu pre pohostenie, môžete zvoliť rýchly program, ktorý zvládne riad umyť už za 20 minút. Ten, aj ďalšie iné, idú dokonca popohnať funkcií SpeedWash. Medzi ďalšie funkcie patrí možnosť umývania aj polovičného naplnenia umývačky alebo automatické otvorenie dverí po domytí, ktoré výrazne pomáha sušenie riadu.

Pretože sa jedná o lacnejšie umývačku, nenájdete tu napríklad obľúbený program umývanie skla a krehkého riadu alebo hygienický dezinfekčný program pre alergikov či dezinfekciu detských fliaš a cumlíkov.

Radi by sme vás varovali pred zavádzajúci informácií ohľadom počtu programov. Z nejakého dôvodu veľa e-shopov uvádza, že tento model má 8 umývacích programov. Táto informácia však nie je pravdivá. Umývačka naozaj ponúka len 5 programov s 5 teplotami.

Ďalšie funkcie

 • Odložený štart – zariadenie ponúka možnosť odložiť štart umývania od 1 do 24 hodín.
 • Tlačidlo 3v1 – umožňuje umývanie za pomocou multifunkčných tabliet.
späť na začiatok ↑

Spotreba a náklady na umývanie

 • Cena vody v SR: 3 € za 1 m3 (1 000 litrov)
 • Cena elektriny v SR: 0,15 € za 1 kWh.
 • Spotreba vody pri jednom umývacom cykle Eco: 9,5 litrov
 • Spotreba elektriny pri jednom umývacom cykle Eco: 0,86 kWh

Cena za jedno umývanie na program Eco (referenčný program pre energetický štítok) je cca 0,1575 €:
(0,86 * 0,15) + (0,0095 * 3) = 0,129 (elektrina) + 0,0285 (voda) = 0,1575 €

Tento údaj platí len pre program Eco. Pri ostatných umývacích programov závisí od nastavení programu, množstvo riadu, reálnom zašpinenia riadu, kvalite vody, kvalite umývacích prostriedkov, atď.

späť na začiatok ↑

Ako umýva

Umývačka Mora patrí medzi obľúbené spotrebiče a veľa užívateľov ju odporúča. Nájde svoje uplatnenie v každej domácnosti, ktorá netúži po špeciálnych, a často aj zbytočne luxusných funkciách, ale vystačí si s kvalitným umývaním.

Spotrebič sa môže pochváliť najvyšším stupňom umývania aj sušenia (A). Aj napriek celkom nízku cenu umýva aj suší veľmi slušne. Na sušenie sa oplatí využiť funkciu automatického otvorenia dvierok po domytí. Vybrať si môžete z 5 umývacích programov, ktoré zvládnu pokryť takmer všetky druhy riadu a intenzity špiny. Je trochu škoda, že v ponuke chýba program pre umývanie krehkých kúskov a skla. Musíte si preto vystačiť s niektorým iným a krehké riady umiestňovať do košov s väčšou opatrnosťou. Veľkou výhodou je vybavenie automatickým programom.

V ponuke nájdete možnosť odložiť štart, keby ste potrebovali umývať riad vo vašej neprítomnosti alebo večer. To je napokon bez problémov, keďže táto umývačka patrí medzi priemerne hlasné kúsky, podľa hodnotenia užívateľov skôr medzi tie tichšie. Hodnota hlučnosti je krásnych 45 dB.

Ak sa budeme baviť o spotrebe, nevedie si model zle. Pri najšetrnejším programe má spotrebu len 9,5 l vody. Celkovo vás jedno umývanie vyjde priemerne na 0,16 €. Sú umývačky, ktoré to zvládajú lacnejšie, avšak u tých je potrebné počítať s vyššími vstupnými nákladmi.

Zistiť cenu
8 Total Score
Mora IM 652

Pre väčšie domácnosť, kde používatelia nehľadí na poslednú módu a trendy špeciálnych programov môžeme umývačku Mora rozhodne odporučiť. Ponúka 5 umývacích programov, ochranu pred vytopením AquaStop, odložený štart aj zrýchlené umývanie. Zmestí sa do nej 16 súprav riadu, ale vďaka funkcii ½ náplň nie je problém spustiť umývanie s čiastočne zaskládanými koši. Spotrebou i hlučnosťou patrí medzi priemerné kúsky.

Umývanie
7.5
Sušenie
9
Dĺžka umývanie
9
Spotreba
8.5
Funkcie
6.5
KLADY
 • nízka cena
 • AquaStop
 • automatický program
 • odložený štart
 • veľká umývacia vaňa až na 16 sád riadu
 • zásuvka na príbory
ZÁPORY
 • menší počet programov
 • málo špeciálnych funkcií
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre