Recenzia PHILCO PD 1142 W

Hľadáte umývačku do malého bytu? Prečítajte si o Philco PD 1142 W, ktorá je v slim prevedení a pojme 11 sád riadu. Naviac sa radí do energetickej triedy A ++, takže sa môžete tešiť aj na nízku spotrebu. Neočakávajte od nej však zázraky, pretože obstarávacia cena zodpovedá celkovej vybavenosti aj spracovanie umývačky. Viac sa dozviete v našej recenzii.

Parametre

Typvoľne stojace
Možnosť podstavbyáno
Šírka45 cm
Kvalita umývanie70
Kvalita sušenie80
Spotreba60
Funkcie70
Dĺžka programu60
Hlučnost45 dB
Cena za jedno umývanie
Energetická triedaA++
AquaStopáno
Pripojenie na teplú vodunie
Počet programov6
All-in-one tabletyáno
Displejáno
Odložený štartáno
Počet sád riadu11
Detská poistka / zámokáno
Zvuková signalizáciaáno
Svetelná signalizácianie
Vypnutie po domytínie
Otvorenie po domytínie
Umiestnenie príborovvýsuvná zásuvka
Polohovateľný horný kôšáno
Automatický programnie
Dĺžka umývanie238 min.
Polovičná náplňnie
Indikátor nedostatku soliáno
Indikátor nedostatku leštidlaáno
Trieda účinnosti umývaniaA
Trieda účinnosti sušeniaA
Spotreba vody - 100 Eco cyklov2380 l
Spotreba elektriny - 100 Eco cyklov225 kWh
Výška85 cm
Hĺbka60 cm

Predstavenie

Voľne stojaca umývačka Philco PD 1142 W umožňuje demontovať hornú dosku a elektrospotrebič podstaviť napríklad pod pracovnú dosku kuchynskej linky. Jedná sa o slim prevedení, ktoré aj pri úzkej šírke pojme 11 sád riadu. Je teda ideálna do malých bytov a pre menšie rodiny. Klasické umývačky pojmú 13-16 súprav riadu.

Umývačka je atraktívna predovšetkým svojou nízkou obstarávacou cenou. Ponúka iba 6 umývacích programov vrátane predumytia, chýba jej automatický program aj program pre polovičnú náplň. Na druhú stranu disponuje skráteným programom, ktorý riad umyje za 60 minút alebo programom intenzívnym hodiacim sa predovšetkým pre umývanie silne znečistených hrncov. Program jemný je naopak vhodný pre umývanie skla. U ponuky doplnkových funkcií stojí za spomenutí detská poistka a odložený štart.

Ovládanie

Indikátor nedostatku soliáno
Indikátor nedostatku leštidlaáno
Detská poistka / zámokáno
Zvuková signalizáciaáno
Svetelná signalizácianie

Umývačka sa ovláda pomocou tlačidiel, ktoré sa nachádzajú na prednej strane umývačky. Ovládací panel zahŕňa aj prehľadný displej zobrazujúci informácie o programe, detskej poistke, ale tiež vás upozorní na chyby alebo chýbajúce leštidlo či soľ. Samozrejmosťou je zobrazenie týkajúce sa odloženého štartu. Vzhľadom k tomu, že je ovládací panel ľahko dostupný, je dobre, že je umývačka vybavená funkciou detského zámku, ktorý uzamkne tlačidlá a zabráni deťom v prenastavenie umývačky.

Vnútorné usporiadanie a materiály

Umývačka má vnútorné prevedenie v nerezu a je vybavená dvoma ramenami ostrekovača. Jedno sa nachádza pod spodným košom, druhé zo spodnej časti horného koša. Nad zásuvkou pre príbory je tryska.

U horného výsuvného koša je možné nastaviť výšku. Do umývačky tak ľahko naskladáte treba vyššiu poháre. V hornom i spodnom koši nájdete niekoľko párov sklopných tŕňov, ktoré umožňujú pohodlné vloženie rozmernejšieho riadu, ktorým môže byť hrniec alebo zapekacia nádoba. V hornom koši nájdete držiak na šálky, ktorý môžete v prípade potreby odstrániť.

Umývacie programy a sušenie

Názov programuSpotreba v litrochDĺžka v minútachTeplota v °C
Intenzivny1418560
ECO923844
Jemný11,514345
60 min8,76050
Rýchly5,94045
Pred opláchnutie3,312

Umývačka ponúka celkom 6 základných programov. Bohužiaľ u nej nenájdete automatický program, ktorý pre nastavenie využíva automatické senzory. Ide o program, ktorý môžeme označiť pojmom úsporný z hľadiska spotreby energie, času i vody. Elektrospotrebič ale samozrejme má ECO program, ktorý ponúka najlepší pomer spotreby, akurát je pomerne dlhý (takmer 4 hodiny umývania). Program rýchly dokáže plnú umývačku umyť už za 40 minút. Riad by však malo byť len mierne znečistené. Předpláchnutí využijete v prípade, kedy sa chystáte riadu umyť ešte v ten istý deň, ale o niečo neskôr.

Ďalšie funkcie

 • Odložený štart – štart umývanie si môžete odložiť až o 24 hodín. Ľahko tak môžete umývať napríklad v čase, kedy vaše domácnosť jede na nízky tarif elektriny.
 • Detská poistka – uzamkne ovládacie prvky
 • Tlačidlo 3v1 – vďaka nemu si môžete zapnúť funkciu umývanie s multifunkčnými tabletami.

Spotreba a náklady na umývanie

 • Cena vody v SR: 3 € za 1 m3 (1 000 litrov)
 • Cena elektriny v SR: 0,15 € za 1 kWh.
 • Spotreba vody pri jednom umývacom cykle Eco: 9 litrov
 • Spotreba elektriny pri jednom umývacom cykle Eco: 0,79 kWh

Cena za jedno umývanie na program Eco (referenčný program pre energetický štítok) je cca: 0,1455 €

(0,79 * 0,15) + (0,0090 * 3) = 0,1185 (elektrina) + 0,027 (voda) = 0,1455 €

Tento údaj platí len pre program Eco. Pri ostatných umývacích programov závisí od nastavení programu, množstvo riadu, reálnom zašpinenia riadu, kvalite vody, kvalite umývacích prostriedkov, atď.

Philco PD 1142 W je umývačkou vhodnou pre menej náročných užívateľov. Jej najväčšou prednosťou je nízka obstarávacia cena a možnosť zabudovania. Inak sme u nej nič prevratné nezistili.

V základe ponúka 6 umývacích programov vrátane predumytie. Štandardný je naozaj dlhotrvajúci program ECO, ale aj tu nájdete program rýchly alebo program pre umývanie krehkého riadu. U týchto programov je však potrebné umývať menej špinavý riad, pretože intenzita umývanie nie je dostačujúce pre riad silne znečistené. Pre neho je tu špeciálny program.

Z hľadiska funkcií sa môžete tešiť len na odložený štart a detskú poistku. Inak u umývačky nájdete možnosť prepínania medzi práškovým a tabletovými čistiacim prostriedkom alebo výškovo nastaviteľný horný kôš honosne nazývaný VarioSpace (touto vychytávkou však dnes disponujú snáď všetky umývačky). Vzhľadom k menšej veľkosti je prínosné, že sa príbory ukladajú do hornej výsuvnej zásuvky. Košík by totiž v spodnej časti zabral príliš veľa miesta.

Čo sa týka spotreby, tá je priamo úmerná energetickej triede A ++ aj slim prevedení. To znamená, že prevádzka nie je príliš nákladná. Jedno umývanie vás vyjde zhruba na 0,1455 €. Hlasitosť pri umývaní je 44 dB, čo je priemer.

Zistiť cenu
7 Total Score
PHILCO PD 1142 W

Umývačka neurazí nenáročných spotrebiteľov, ktoré určite potešia nízka obstarávacia cena. Elektrospotrebič je dobrým riešením pre menšie rodiny do menších bytov. Ponúka celkom 6 základných programov, ale automatický program alebo funkciu podobnú šiestemu zmysle u nej nehľadajte. Z hľadiska spotreby a hlučnosti sa radí k priemeru, ktorý neurazí.

Umývanie
7
Sušenie
8
Spotreba
6
Funkcie
7
Dĺžka umývanie
6
KLADY
 • nízka obstarávacia cena
 • detský zámok
 • odložený štart
 • slim prevedení
 • možnosť zabudovania
ZÁPORY
 • málo programov
 • takmer žiadne užitočné funkcie
 • neatraktívny vzhľad
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo