Recenzia Samsung Galaxy S10e

Tentokrát je to trochu iný druh recenzie, než na aký ste nejspíš u mobilných telefónov zvyknutí. Jedná sa o dlhodobé, skoro ročné hodnotenie z používania tohto telefónu. Ako pre väčšinu ľudí, mobil je pre mňa dôležitý pomocník a používam ho každý deň. Dal som preto dokopy svoje skúsenosti s S10e, treba niekoho presvedčí, alebo naopak odradí od jeho nákupu. Staršie modely S rady sú stále v predaji, tak je šanca, že aj S10e tu s nami pár rokov bude. V recenzii nečakajte vymenovanie hodnôt parametrov a ďalších čísel, ale poznatky z praxe. Ak hľadáte skôr tie čísla, tak je hromada ďalších recenzií S10e, ktoré sú v tomto smere spracované lepšie.

Parametre

Príkon
Sací výkon
Regulácia výkonu
Turbo kefa
Signalizácia filtra
Signalizácia plnej nádoby
Trieda účinnosti HEPA filtru
Typ
Nastavenie rýchlosti
Nosnosť
Bežecká plocha
Typ
Počet snímacích dosiek v balení
Zdravotná certifikácia
Batérie v balení
Predlžovací kábel
Hlasitosť alarmu
Dosah vonku
Dosah vo vnútri
Upozornenie mimo dosahu
Typ vysielania
Video
Počet kanálov
Pamäťová karta

Ja a mobily

Musím priznať, že mobily nekupujem príliš často. Väčšinou investujem do drahšieho modelu a v priemere mi vydrží aspoň tri roky. Keby som nepočítal pár pádu a rozbitých displejov po ktorom sa už neoplatilo opravovať, ale rovno kúpiť nový, tak i viac. Hneď v úvode marca 2019 som si kúpil Samsung Galaxy S10e. Dôvodom bola už zúfalo malá kapacita batérie predchádzajúceho telefónu a šrámy na jeho tele po troch rokoch užívania. Keď sa naskytla ponuka mať túto (vtedy) horúcu novinku za veľmi zaujímavú cenu, neváhal som a rozbil prasiatko. Od tej doby je mojím každodenným spoločníkom až do dneška.

Ako S10e používam

Keď sa pozerám do histórie využitia aplikácií, tak dlhodobý priemer mi vychádza nejako takto:

 • 30% komunikácie – hovory, správy, Messenger, Whatsapp, mail, Slack atd …
 • 20% hry – sudoku a 2048 keď som v miestach bez signálu a chcem ukrátit dlho chvíľu (metro / vlak), Hearthstone keď signál je
 • 15% – navigácia v aute, najčastejšie Waze, prípadne Google maps
 • 15% – web – čítanie správ, zaujímavých článkov atď ..
 • 20% – zvyšok. Sem spadá väčší počet samostatných aplikácií ako je bankovníctvo, nakupovanie, atď… Majú maximálne jednotky percent, ale v celkovom súčte to nie je zase tak málo. Mimochodom zahŕňam sem aj sledovanie videa. Nekoukám na mobile na filmy ani seriály, takže je to v súčte minimum času.

Docela často používam mobil sa Spotify ako zdroj hudby pre skrze Bluetooth spárovaný audio systém. U toho je však telefón „neaktívny“ a preto to do štatistík nerátam.

Priemerný čas na mobile je zhruba 2,5 hodiny denne. Keby som nepočítal víkendy, tak by sa to blížilo trom hodinám. Nepovažujem sa za extra pokročilého či na mobile závislého užívateľa, ale pri zisťovaní týchto štatistík som bol až prekvapený, koľko je to denne času. Jednotlivé minúty sa počas dňa ľahko sčítajú.

Čítačka očnej sietnice

Používam ju pre odomknutie telefónu. Okrem toho mám klasický číselný PIN. Keď sa na telefón pozriem a on sa do cca dvoch sekúnd neodomkne, automaticky zadávam PIN. Ten mám roky rovnaký, takže ho zadám veľmi rýchlo po pamäti. Úspešnosť čítačky záleží na okolitých podmienkach. Keď je dobré svetlo, povedal by som že to vychádza tak na 9 z 10 pokusov. Úspešných samozrejme. Za tmy, či v zime s kapucňou alebo šálom zakrývajúci časť tváre je to výrazne horšie. Úspešnosť klesá na približne 50%. Je možné, že keby som bol trpezlivejší, tak ma telefón spozná aj tak a odomkne. Ja ale nečakám, a použijem PIN.

Našťastie je väčšina použitie za svetla, takže mi väčšinou rozpoznanie zafunguje. Čítanie odtlačku prsta nepoužívam. Používal som pri minulých telefónov, fungovalo dobre, ale tu som ho od začiatku vynechal. Takže aj keď by som očakával u rozpoznanie vyššiu úspešnosť, evidentne mi to stačí. Pretože som na iný spôsob odomykania telefónu neprešiel.

Výkon a systém

Nehrám žiadne super graficky náročné hry, ani nepoužívam iné výrazne náročné aplikácie. Môžem sa podeliť len o skúsenosti z „bežnej prevádzky“. V ňom prístroj reaguje okamžite na každý povel, so žiadnym spomalením sem sa nestretol. Môžete bez obáv prehrávať video vo vysokom rozlíšení (cez integrovaný Chromecast v televízii), mať spustenú hromadu aplikácií súčasne. Ja ich vlastne nikdy nezatváram, okrem máp / navigácie. Jediná situácia kedy je vypnem je reštart telefónu v prípade aktualizácie.

Čo sa Androidu týka, tak som v zásade spokojný. Párkrát sa mi stalo, že sa navigácia vypla uprostred cesty, alebo crashnula iná aplikácia. Ale mal som asi dva roky iPhone a aj tam sa stávali (aj keď objektívne povedané menej často), podobné problémy. Pravidelné updaty telefón ponúka tak 2x do mesiaca. Vo slotu pre druhú SIM kartu používam SD kartu, na ktorú sa mi ukladajú fotky a videá. S miestom v telefóne tak nemám najmenší problém. Aktuálne mám obsadené 35 GB a zostáva 94 GB miesta. Kartu mám starú 64 GB a miesto na nej zvoľna dochádza. Ešte zostáva 10 GB.

Displej

Tu nemám najmenší výčitku. Displej za mňa funguje úplne skvele. Používam senzor okolitého svetla, ktorý automaticky prispôsobí jas displeja okolitým podmienkam. Vďaka tomu je obrazovka úplne čitateľná aj za pravého poludnia a zároveň vám nevypálí oči, keď sa na displej pozriete uprostred noci. Okrem toho pre úľavu očí využívam filter modrého svetla.

Asi viete, že displej je skoro cez celú obrazovku a u selfie kamery je malý výrez. Osobne mi tento koncept maximalizácia plochy displeja vyhovuje. Navyše môžete nájsť hromady vtipných tapiet, ktoré šošovku selfie kamery vtipne skryjú. Či už ide o baskebalistu, ktorý smečuje loptu (šošovku), alebo pozadia zo Star Wars s hviezdou smrti, v ktorej je šošovka nenápadne schovaná. A pôjdu nájsť určite ešte zaujímavejšie kúsky.

Zvuk

Mám doma pomerne slušné reproduktory a je mi jasné, že telefón sa už vďaka svojim fyzickým rozmerom nemá šancu s nimi merať. Pri telefonovaní je však zvuk zreteľný, volajúceho počujete jasne a čisto. Občas som ho počas leta využil na záhrade pri zberu ríbezlí, kedy som dal hlasitosť na maximum a počúval podcast alebo pesničky. Keďže máme veľkú záhradu a nie je na nej počuť hluk z okolia, tak to použiteľné bolo. Ale len preto, že som sedel na mieste pri jednom kríku. Na vzdialenosť treba troch metrov už by to rozhodne komfortné počúvanie nebolo. Takže taký štandard u lepších telefónov.

Fotoaparát

Veľmi slušný, keď si fotky prezeráte v telefóne, tak tým vydávaným za dňa nejde nič vytknúť. Pri zobrazení na 4K monitore alebo televízii, už drobné nedostatky vidíte. Ale je to telefón a nie digitálna zrkadlovka, takže nemožno čakať dokonalosť. Pri fotení v horších svetelných podmienkach je poznať ľahko horšia kvalita. Ale stále sú fotky z noci použiteľné. Predná selfie kamera má výrazne nižšie rozlíšenie a je to poznať. Pre videohovor, kde sa sústredíte na obsah slov a nie na obraz je to bez problémov. V prípade, keď cez video ukazujete treba druhej strane niečo zaujímavé, odporúčam prepnúť na hlavnú kameru.

S fotkami môže ďalej pracovať. Treba pridávať filtre, ktoré dokážu s farbami úžasné veci. Ďalej pridávať rôzne emoji, AR emoji a veľa ďalších vecí. Telefón má niekoľko režimov fotenia, v naprostej väčšine prípadov používam ten predvolený. Párkrát som fotil panorámu, časozber či využil nočný režim. Ale základný režim v naprostej väčšine prípadov uspokojil moje potreby.

Výdrž batérie

Snáď okrem osemhodinovej cesty autom do Francúzska, kedy telefón slúžil ako navigácia, sa mi ju za jeden deň nepodarilo vyčerpať celú. Ak je moja užívanie telefónu výrazne menšie vaše si môžete urobiť predstavu z predchádzajúcich odsekov. Keď začínam deň sa 100% batérie, väčšinou mám ďalší deň ráno niekde medzi 25 – 35%. Z toho plynú dve veci. Batéria vám bez nejakého obmedzovania času na telefónu či jeho výkonu dva dni nevydrží a po druhé vo väčšine prípadov nenabíjam cez noc. Ráno po prebudení dám telefón do nabíjačky a keďže z domu miznem cca hodinu po prebudení, mám v naprostej väčšine prípadov 100%. Po mojich 12 mesiacoch užívania nepozorujem žiadny značný pokles.

K batérii mám ešte pár postrehov. Skoro nepoužívam Wi-Fi. Mám pomerne veľký balík dát a vlastne som ho žiadny mesiac nevyčerpal. Wi-Fi púšťam len na aktualizácie, ktoré sú v riadok stoviek mega. Typicky Hearthstone (hra čo hrám) má zhruba každý mesiac update, pri ktorom sťahuje cca GB dát. Na to zapnem Wi-Fi a väčšinou sa mi pri tom updatne aj hromada ďalších aplikácií. Updaty, ktoré sú v riadok menších desiatok MB, púšťam cez dátovú sieť. Prečo o tom hovorím. Keď som párkrát nechal telefón so zapnutou Wi-Fi cez noc, končil na výrazne menším percente batérie. V rozmedzí 5 – 10%. Z tohto stavu sa mi počas mojich ranných rituálov na 100% dobiť nestihne, odchádzal som so stavom batérie okolo 80%.

Ďalšia poznatok je bezdrôtové nabíjanie. U svojho predchádzajúceho telefónu som ho využíval veľa. Výhoda bola, že bol telefón permanentne nabitý. Nevýhoda, že mi pocitovo batérie odišla skôr. Skúšal som na to téma načítať niekoľko článkov, teórie sú rôzne. Avšak bezdrôtové nabíjanie skoro nevyužívam.

Ako vyzerá po skoro roku

Pre istotu to zase zopakujem, nepoužívam na telefón žiadny obal. Väčšinu času ho nosím vo vrecku nohavíc (u toho som veľmi rád za jeho rozmery a väčšie telefóny už pre nich nie sú príjemné na tento spôsob nosenia), kde má svoje výhradné miesto. Občas sa dostane do náprsného vrecka bundy, kde sa musí o priestor deliť s peňaženkou. Ďalším častým miestom je magnetický držiak v aute, keď používam Waze. Z neho občas spadne – dajme tomu 1x do mesiaca. Nepovedal by som, že je to chyba držiaka, ale skôr moje. Stane sa, že ho umiestnim moc ku kraju, takže magnet nie je na prostriedku a telefón po čase skĺzne. Druhý prípad, že je keď je na ceste voľno a veľa zostra vezmem zákrutu. Nespadne vždy, ale pár prípadov sa za náš spoločný skoro rok stalo.

Poslednou rizikovou oblasťou je pre telefón kabelka priateľky. Občas sa do nej dostane a musí ju zdieľať asi s tisíckou ďalších vecí, ktoré v nej sú. Pre telefón bez obalu to nie je práve ideálne miesto. Našťastie tam nie je často. Vyložene veľký pád ešte nezažil, takže to čo uvidíte na povrchu telefónu sú len známky bežného opotrebovania. Ešte ma napadlo, že som veľmi rád za odolnosť voči vode. Vo vani si na telefóne čítam, alebo niečo zahrám. Počas letnej dovolenky som s ním skúšal natáčať pod vodou (slanú). Hĺbka cca jeden meter. Telefón to bez problému prežil, žiadny obal som nepoužíval. Video pekné, len sa mi (asi vďaka tlaku vody) „stlačil“ tlačidlo pre ukončenie nahrávania. Telefón vás dokonca upozorní, keď je mokrý / vlhký a odporúča nenabíjať kým nevyschne.

Mám si Galaxy S10e kupovať?

Myslím si, že je S10e dobrý telefón? Rozhodne áno. Existujú na trhu aj zaujímavejšie voľby? Je to možné. Nevyskúšam ročne desiatky telefónov a tak nemám tak dobré porovnanie ako ľudia, ktorí sa testovanie smartphonov venujú na plno. Preto si nemôžem dovoliť napísať, že sa jedná o telefón s najlepším fotoaparátom, alebo najlepším pomerom cena výkon. Ani jedno by najskôr nebola pravda. Čo napísať môžem je fakt, že sa jedná o komplexný telefón pre bežného užívateľa (za ktorého sa považujem), ktorý má pár nepríjemností, ale žiadnu veľký chybu, ktorá by mi vadila. Nie som veľký fanúšik jednej značky, u telefónov som si počas rokov vyskúšal od Applu, HTC, Nokie, Sony, Huawei až po tento Samsung. Ale keď premýšľam, čo by som robil keby sa mi súčasný telefón rozbil a musel si kúpiť nový, tak by som dosť silno zvažoval opätovný nákup, miesto skúšanie novej značky, či modelu.

Zistiť cenu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo