Recenzia Samsung HW-N850

Samsung HW-N850 patrí medzi najlepšie soundbare na trhu. Jedná sa o 5.1.2 kanálové zariadenie s podporou Dolby Atmos, DTS: X, Multiroomem, možnosťou hlasového ovládania a množstvom ďalších vychytávok. Prečítajte si, či naozaj stojí za to v nasledujúcej recenziu.

Parametre

Bluetootháno
Nočný režimáno
Dolby Atmosáno
Multiroománo
Vstupný výkon (RMS)372 W
Subwooferáno
Výkon subwoofera (RMS)162 W
Systém reproduktorov5.1.2
Wi-Fiáno
Prehrávanie MP3áno
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBáno
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmáno
Koaxiálny vstupnie
Rozmery soundbara (Š x V x H)122,6 x 8,3 x 13,6
Rozmery subwoofera (Š x V x H)20,4 x 40 x 41,6
Hmotnosť18,4 kg

Dizajn a spracovanie

Soundbar HW-N850 sa drží klasického minimalistického dizajnu a nijako nevybočuje z radu väčšiny zvukových líšt od Samsungu. Výrobca opäť vsadil na istotu čiernej elegancie a podľa nás urobil dobre. Tento model totiž skvele zapadne do akéhokoľvek interiéru a bude ladiť s väčšinou televízorov.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o skutočne veľké zariadenia, odporúčame ho pre televízory s uhlopriečkou minimálne 55 „. Kvalita spracovania je pritom na veľmi vysokej úrovni.

Funkcie a vybavenie

Ak pripojíte HW-N850 cez HDMI rozhranie, je zvukový panel schopný dekódovať formáty LPCM až do 7.1, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD, a dokonca aj Dolby Atmos a DTS: X. Všetka pripojenie pomocou HDMI navyše podporujú funkciu 4K (s 60 FPS). Samozrejmosťou je tiež HDR, DRC (Dynamic Range Control) a Auto Power Link (automatické zapnutie soundbara zároveň pri zapnutí televízora). Automatický zvukový režim sa zase postará o to, aby bol zvuk vždy najlepšie zodpovedajú aktuálnemu prehrávanému obsahu.

Pre bohatšie, dynamickejší a detailnejšie zvuk vie HW-N850 transformovať akékoľvek hudobné súbory (napr. z vášho mobilného zariadenia) do vysokej 32-bitové kvality. Sľubuje tak skutočne vysokú kvalitu zvuku. Stále sa jedná o softvérové riešenie, takže zvuk nie je tak čistý, ako keď je zdroj naozaj vo vysokej kvalite, u niektorých súborov je však rozdiel badateľný.

Zariadenie nechýba ani funkcia Multiroom, ktorá je sprostredkovaná prostredníctvom aplikácie SmartThings. Soundbar sa vďaka nej ľahko stane súčasťou vašej inteligentnej domácnosti. Dostupnosť tejto funkcie je však závislá na značke a operačnom systéme vášho telefónu.

Môžete spojiť účet na SmartThings s účtom v aplikácii Amazon Alexa, budete môcť zariadenie ovládať pomocou hlasových príkazov. Okrem zapnutie / vypnutie prístroja, možno takto nastaviť hlasitosť, zastaviť prehrávanie, preskočiť na ďalšiu skladbu pod.

Montáž a pripojenie

Umiestnenie tejto zvukovej lišty môže byť – vzhľadom k väčším rozmerom – trochu komplikované. Ak plánujete postaviť hlavnú jednotku pred, pod alebo nad televízor, počítajte s tým, že vám odhryzne zhruba 13,6 cm. Pokiaľ ho hodláte umiestniť priamo pred televíziu, zistite si, či nebude horná hrana lišty zasahovať do obrazovky, výška soundbar totiž činí 8,3 cm.

Veľkou výhodou je možnosť inštalácie na stenu. Za týmto účelom nájdete v balení originálnej sadu vrátane držiakov.

Pre dosiahnutie lepšieho zvukového zážitku, odporúčame umiestniť subwoofer blízkosti zvukové lišty, rozhodne ale nie do rohu miestnosti. Párovanie subwoofera a hlavného panelu by malo prebehnúť automaticky a bezdrôtovo. Ak by k tomu nedošlo, škárovanie je možné vykonať aj ručne.

Nakoniec je nutné nastaviť úrovne pre predné, stredový, bočné, horné a vedľajšie kanál (predsa len sa jedná o sytém 5.1.2 kanálov). Toto nastavenie je vhodné vykonať pomocou digitálneho zvukomera SPL. V prípade, že ho nevlastníte, môžete len bez problémov nahradiť niektorú z množstva voľne dostupných aplikácií SPL meračov.

Počítajte s tým, že sa s nastavením budete musieť chvíľu pohrať, pretože len tak získate perfektne vyvážený zvuk s dobre integrovanými basy.

Čo sa týka konektivity, počítať môžete s dvoma HDMI vstupmi a jedným HDMI výstupom, ktorý je kompatibilný s ARC (Audio Return Channel – spätným prenosom zvuku z TV do Soundbar), nechýba ani optický digitálny vstup. K dispozícii je tiež vstavaný Wi-Fi modul a Bluetooth 4.0. Na spodnej strane prístroja sa nachádza USB port, ktorý slúži predovšetkým pre aktualizácie firmware.

Pripojenie k televízoru je možné ako pomocou HDMI, tak pomocou optického kábla. Iba HDMI ale umožňuje počúvanie Dolby Atmos a DTS: X či podporu 4K. Toto pripojenie navyše umožňuje využiť existujúce diaľkový ovládač televízora (iba ak sa jedná o kompatibilný televízor značky Samsung) a aktivovať môžete tiež funkciu Auto Power Link. Hoci HDMI v súčasnosti disponuje už rada televízorov, vždy si radšej túto skutočnosť skontrolujte, aby ste mohli naplno využiť všetky funkcií soundbara.

Hoci možno zvukovú lištu pripojiť aj pomocou Bluetooth, bezdrôtové spojenie znižuje kvalitu prenášaného zvuku, preto tento spôsob príliš neodporúčame. Bezdrôtové pripojenie (napr. mobilného telefónu) je samozrejme možné aj pomocou Wi-Fi. Veľmi ľahko sa tak dostanete k hudobným knižniciam alebo streamovacím službám.

Ovládanie

Ako už bolo povedané pre ovládanie tejto zvukovej lišty môžete využiť aj diaľkový ovládač vášho televízora. Iba však v prípade, že sa jedná o kompatibilný televízor značky Samsung. V balení sa samozrejme nachádza aj vlastný diaľkový ovládač.

Prístroj je možné ovládať aj pomocou hlavného panelu, na ktorom nájdete štyri základné tlačidlá: hlavný vypínač, zdroj (slúžiace na výber režimu vstupného zdroja a pre aktiváciu Bluetooth) a dve tlačidlá pre zosilnenie („+“) a zoslabenie („-„) zvuku . Na spodnej strane sa potom okrem konektorov nachádza aj tlačidlo pre nastavenie Wi-Fi a tlačidlo pre ručné párovanie s bezdrôtovým subwooferom.

Kvalita zvuku

Soundbar HW-N850 v sebe skrýva konfigurácii 5.1.2 kanálov a vedľa hlavného výrobcu Samsung na jeho vývoji spolupracovala tiež renomovaná zvukárskej spoločnosť Harman Kardon.

Reproduktory vysielajú zvuk ako do strán, tak aj hore, vďaka čomu sa snaží dosiahnuť maximálne verné ilúzie priestorového zvuku. Na rozdiel od pokročilejšieho modelu HW-N950 (7.1.4) však postráda zadné reproduktory (tieto bezdrôtové reproduktory SWA-9000S však môžete zakúpiť dodatočne a vytvoriť systém 7.1.2.). Vzhľadom k podpore prehrávanie formátov Dolby Atmos, DTS: X a MPEG-H i podpore Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS Digital Sound a DTS-HD Master Audio bolo naše očakávania skutočne vysoké.

Nastaviť môžete tri základné zvukové režimy: Standard (ktorý len dekóduje prichádzajúce zvuk), Surround Sound Expansion (ktorý zladí zvuk všetkých reproduktorov) a Smart (ktorý analyzuje typ prichádzajúceho zvuku a zvolí čo najlepší zvukový výstup). Vzhľadom k širokopásmovému tweeteri je ilúzia priestorového zvuku aj na bokoch rovnako kvalitné ako priamo pred televízorom.

Predný, bočný aj horný prenos zvuku pôsobí dokonale a nemožno mu nič vytknúť. Najmä pri akčných scénach či hrách doslova cítite napríklad prelet vrtuľníka nad vašou hlavou. Čo však zamrzelo, a stalo sa tak hlavným nedostatkom tohto modelu, sú chýbajúce zadné reproduktory. Zvuk bez nich totiž nepohltí celú miestnosť, ale iba jej prednú časť (pri televízore), čo je poznať aj pri samotnom počúvania. Vzniká tak akási zvuková čelná stena, ktorá je síce impozantna, ale jednoducho jej niečo chýba.

Problém môže nastať najmä v prípade väčších (a najmä dlhých) izieb, kedy je nepríjemný pocit zvukové medzery za chrbtom znásobený. Čiastočne eliminovať toto negatívum možno zakúpením zadných bezdrôtových reproduktorov SWA-9000S, vďaka ktorým získate zostavu 7.1.2. Aj v tomto prípade ale kvalita zvuku nedosiahne úrovne zadných reproduktorov vyspelejšieho modelu HW-N950 (so zostavou 7.1.4).

Napriek tomu výkon tohto zariadenia dosahuje vynikajúcej úrovne, a to ako pri reprodukcii rôznorodých hudobných žánrov, tak pri sledovaní filmov, športových zápasov či hranie hier.

Čo sa týka podpory prehrávaných formátov, HW-N850 podporuje rôzne stratové aj bezstratové zvukové formáty vrátane MP3, AAC, WAV, OGG, ALAC, AIFF a FLAC.

Zistiť cenu
8.1 Total Score
Hodnotenie Samsung HW-N850

Soundbar Samsung HW-N850 jednoznačne patrí medzi najlepšie modely na trhu. Počítať ale musíte s vysokou obstarávacou cenou. Čo sa týka zvuku, poskytuje toto zariadenie vynikajúci výkon. Poteší tiež množstvo užitočných a inovatívnych funkcií, Dolby Atmos a DTS: X. Jedinou nevýhodou sú chýbajúce zadné reproduktory, kvôli čomu je ilúzia priestorového zvuku slabší ako ponúka napr. Model HW-N950. Pokiaľ ale plánujete soundbar umiestniť do menšej miestnosti, nemusíte si so zadnými reproduktormi lámať hlavu. V takom prípade vám tiež môžeme Samsung HW-N850 vrelo odporučiť.

Zvuk - hudba
7.9
Zvuk - filmy
8.8
Funkcie
7.2
Výbava
7.6
KLADY
 • vynikajúca kvalita zvuku
 • podpora Dolby Atmos a DTS: X
 • Multiroom
 • prehľadný návod
 • vydarený dizajn
ZÁPORY
 • vysoká obstarávacia cena
 • chýbajú zadné reproduktory
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo