Recenzia Samsung HW-Q800T

Soundbar Samsung HW-Q800T patrí k najnovším modelom, ktoré v tejto oblasti kórejská spoločnosť predstavila. Nejedná sa o ten najšpičkovejšou model, napriek tomu dokáže potešiť solídne výbavou a najmä podporou dvoch najrozšírenejších štandardov kvalitného priestorového zvuku Dolby Atmos a DTS: X.

Parametre

Bluetootháno
Nočný režimnie
Dolby Atmosáno
Multiroomnie
Vstupný výkon (RMS)330 W
Subwooferáno
Výkon subwoofera (RMS)160 W
Systém reproduktorov3.1.2
Wi-Fiáno
Prehrávanie MP3áno
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBnie
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmnie
Koaxiálny vstupnie
Rozmery soundbara (Š x V x H)116 × 57 × 27
Rozmery subwoofera (Š x V x H)20,5 × 40 × 40
Hmotnosť16,5 kg

Dizajn a spracovanie

Čo do dizajnu pôsobí soundbar kompaktným dojmom a ak máte väčšiu televíziu (cca päťdesiatpäť palcov a vyššie, čo je dnes väčšina novo kupovaných prístrojov), bude sa svojou dĺžkou takmer 1 meter pôsobiť veľmi subtílne a nenápadne. Funkčnosť celku očividne hrá prím nad jeho vzhľadom, čierny matný finiš pôsobí konzervatívnym dojmom a neuhrane, ale ani neurazí. Na druhú stranu, čo aj u soundbarov vymýšľať a myslím, že audio schopnosti hrajú u väčšiny z nás prím.

Dizajn využíva už overených vizuálnych prvkov, ťažko teda prekvapí nejakým vyložene originálnym riešením. Prednú stranu tak kryje mriežka, za ktorou sa skrýva jednoduchý alfanumerický displej so základnými informáciami (zvukové módy, nastavenie, úroveň hlasitosti, zdroj zvuku). Displej netradične nie je umiestnený v strede, ale v pravom hornom rohu. Rozsvecuje sa len v prípade, že niečo upravujete, to znamená, že svojím žiarením pri sledovaní filmov neruší. Čitateľnosť je dobrá, ale záleží pochopiteľne na vašej sledovacie vzdialenosti. Ak sedíte päť metrov od televízora, chce to naozaj ostrý zrak.

Subwoofer je trochu väčšie (40 × 40 × 20,5 cm), našťastie sa ale s hlavnou jednotkou spája bezdrôtovo, čo vedie k ušetreniu jedného kábla pri inštalácii. Puristi samozrejme namietnu, že vďaka bezzdrátovému prenosu nemôže byť kvalita zvuku taká ako pri použití kvalitného kábla. To je zrejme pravda, ale s ohľadom na celkovej schopnosti soundbara si myslím, že je to vhodne zvolené riešenie. Najlepších zvukových výsledkov dosahuje pri umiestnení blízko pri stredu televízora, nie príliš ďaleko od základnej jednotky.

Čo dokáže

Soundbar ponúka celkom osem reproduktorov, aby dosiahol sľubovaného zvuku vo formáte 3.1.2. Ide tiež o jeden z prístrojov, ktorý podporuje exkluzívnú funkciu Samsungu, teda Q-Symphony. Tá je a bude podporovaná iba u novších modelov televízií Samsung a umožní zároveň fungovať ako reproduktorom v televízii, tak soundbare, pričom z tých na televíziu sa stanú reproduktormi doplňujúce, ktoré ešte vylepšia vykreslenie priestoru. Zo strany Samsungu ide o šikovné riešenie, pretože výsledný zvuk má svoje benefity a motivuje vás tak ku kúpe oboch prístrojov od jedného výrobcu.

Trochu nepríjemným zistením je ale absencia obľúbených služieb ChromeCast či AirPlay 2, naproti tomu soundbar ponúka priamu komunikáciu so službou Spotify (a cez aplikáciu SmartThings aj Deezer, Apple Music, Amazon Music, TuneIn a Samsung Music). Samozrejme je však vybavený technológiou Bluetooth, takže ľahko pripojíte svoj telefón týmto spôsobom a zvuk z neho (skrze zmienené Spotify či inú obľúbenú audio službu) môžete počúvať cez soundbar.

Montáž a pripojenie

Prvotné nastavenie soundbara je vďaka dodávanej aplikáciu pre chytré telefóny hračka. Soundbar Samsung HW-Q800T má, vďaka svojej konštrukcii, ktorá využíva reproduktorov smerujúcich nahor pre vytvorenie priestorového dojmu, obmedzenie na umiestnenie. Pre plnú funkčnosť by mal byť umiestnený na skrinke pod televíziou, nie v poličke pod ňou (práve aby nemal priestor obmedzený zhora), resp. umiestnený na stene nad televízorom. Na druhú stanu, uľahčením pri inštalácii môže byť fakt, že soundbar nemá žiadne do boku vyžarujúce reproduktory.

Pokiaľ ide o konektory, nájdeme tu klasickú zostavu HDMI (s podporou eARC a HDR 10+, čo je rozhodne fajn pre pripojenie hernej konzoly) a optické linky. Zostava konektorov je teda klasická, však postačujúce.

Ovládanie

Aplikácia SmartThings pri bežnom používaní plne nahradí dodávaný diaľkový ovládač. Voľba, čo použiť, je len na vás, záleží, čo vám bude viac vyhovovať. Za mňa je vždy ľahšie využiť diaľkového ovládača, ktorý mám po ruke. Je to rýchlejšie ako odomknutie mobilného telefónu a následné spustenie (prepnutie) aplikácie. Pokiaľ máte televízor od Samsungu, môžete pre ovládanie využiť aj jeho diaľkové ovládanie. Ovládač dodávaný priamo k soundbaru príde k duhu najmä pri pripojení ďalšie zariadenia (konzoly, CD playeri pod.). Zaujímavý je aj fakt, že sa so soundbarom dohovoríte prostredníctvom hlasového asistenta, v tomto prípade Alexy od Amazonu. U nás zatiaľ títo pomocníci príliš rozšírenie nie sú, ale treba sa to časom zmení.

Kvalita zvuku

Soundbar sa môže chváliť celkovým výkonom 330 W a podporou priestorového Dolby Atmos a DTS: X. A vďaka reproduktorom smerovaným nahor ku stropu (funkcia Acoustic Beam zvuk vysiela nahor skrze 56 otvorov, ktoré sa správajú ako samostatné reproduktory) sa mu vytvorenie dojmu zvukového priestoru darí zvládať na veľmi vysokej úrovni. A to od dunivého zvuku veľkolepých scén plných efektov, kedy sa otrasú tabuľky v okne, až po drobné detaily, ktoré takmer podvedome dokresľujú zvukovú krajinu. Soundbar je rozhodne schopný vytvoriť zvuk plný energie a prezentovať ho s detailmi a s precíznym umiestnením v priestore.

Bohužiaľ, zvuk, resp. realizácia priestorových efektov veľa záleží na tom, v akej miestnosti máte svoju televíznu zostavu nainštalovanú. Ideálne funguje v miestnosti s nízkym stropom a zvukové vlny odrážajúcim povrchom. Len tak totiž soundbar môže využiť základného prvku pri vytváraní priestoru, tj. odrazu zvukových vĺn od stropu. Trochu tiež schádzajú reálne zadné reproduktory (je možné ich zaobstarať separátne). Sú scény, kedy objekty, napr. lietadlá prelietavajúcimi nad hlavou, mizne v akustickej diere za vami.

Zistiť cenu
8.1 Total Score
Hodnotenie Samsung HW-Q800T

Zatiaľ najnovší model kórejskej spoločnosti. Avšak s ohľadom ku konkurencii nepatrí nepatrí k absolútnej špičke, ale mnoho mu k nej nechýba. Poteší Dolby Atmos a DTS: X. Vzhľadom príliš nezaujme, ale poteší podporou Q-Symphony a spoluprácou so Spotify. Chýba však ChromeCast a AirPlay 2. Soundbar je možné ovládať hlasom. Veľmi dobre zvláda priestorový zvuk. Celkovo sa jedná o vydarený model, najmä ak dokúpite zadný pár reproduktorov, potom je ilúzia priestorového zvuku skoro dokonalá.

Zvuk - hudba
8.2
Zvuk - filmy
8.8
Výbava
6.8
Funkcie
7.4
KLADY
 • Dolby Atmos
 • DTS: X
 • displej neruší
 • podpora Q-Symphony
 • HDR 10+
 • ovládanie cez aplikáciu
 • podpora hlasového asistenta
ZÁPORY
 • vzhľad
 • väčšie rozmery
 • nie je podpora ChromeCast aj AirPlay 2
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo