Recenzia Samsung HW-Q80R

Samsung HW-Q80R patrí do strednej rady a drží sa tesne pod vlajkovou loďou HW-Q90R. Obe zvukové lišty sú v podstate rovnaké, až na to, že lacnejší model postráda zadné bezdrôtové reproduktory. HW-Q80R je teda tvorený tromi prednými, dvoma hornými a dvoma postrannými reproduktormi, ide teda o systém 5.1.2. Okrem skvelého zvuku ponúka aj bezdrôtové pripojenie, podporu Dolby Atmos, 4K. DTS: X, ladenie Harman Kardon, dva vstupy HDMI a režim adaptívneho zvuku. Ako si tento model viedol a či naozaj stojí za to, zistíte v nasledujúcej recenzii.

Parametre

Bluetootháno
Nočný režimáno
Dolby Atmosáno
Multiroomnie
Vstupný výkon (RMS)372 W
Subwooferáno
Výkon subwoofera (RMS)162 W
Systém reproduktorov5.1.2
Wi-Fiáno
Prehrávanie MP3áno
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBnie
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmnie
Koaxiálny vstupnie
Rozmery soundbara (Š x V x H)122,6 x 8,3 x 13,6
Rozmery subwoofera (Š x V x H)20,5 x 40,3 x 40,3
Hmotnosť18,6 kg

Dizajn a spracovanie

Aj pri modeli HW-Q80R Samsung stavil na minimalistický dizajn a ani tento model nijako nevybočuje z radu (hlavná jednotka aj subwoofer vyzerajú podobne ako u HW-Q70R i HW-Q90R). Neprekvapí preto klasický obdĺžnikový tvar, kovová mriežka (hore, vpredu aj po stranách) a tmavo metalicky šedý povrch. Popravde je to skvelá voľba, pretože ide o univerzálny vzhľad, ktorý vkusne doplní každý interiér.

Vzhľadom k väčším rozmerom, a to ako na dĺžku (hlavný panel meria 122,6 cm) aj na výšku (8,3 cm) je ale pri inštalácii potrebné dávať pozor, aby pri umiestnení pod televízorom nedochádzalo k blokácii obrazovky zo spodnej strany (v takom prípade je ale možné soundbar pripevniť na stenu pomocou priložených držiakov). Kvôli svojej dĺžke je ideálna kombinácia s televízií s väčšou uhlopriečkou, najmä ak máte radi symetriu. Pritom majte na pamäti, že aj pod šedesátipalcovou obrazovkou nevyzerá práve malý.

Samozrejmosťou je aj vysoká kvalita spracovania, čo by však pri výrobku z tejto cenovej kategórie malo byť štandardom.

Funkcie a vybavenie

Uvedený model je vybavený širokou podporou mnohých zvukových formátov. Samozrejmosťou je podpora Dolby Atmos a DTS: X, ale aj Dolby Digital, Dolby Digital Plus a Dolby TrueHD, spolu s DTS Digital Sound a DTS-HD Master Audio. Ide o zariadenie, ktoré bolo vyvinuté v spolupráci Samsungu a spoločnosti Harman Kardon, ktorá zaisťuje dynamický a priestranný zvuk. Nechýba ani podpora 4K a HDR10, HDR10 + a Dolby Vision. Vďaka tomu je možné u kompatibilných televízorov využiť prenosu zvuku vo vysokej kvalite.

Soundbar disponuje aj funkcií adaptívneho režimu (Adaptive Sound), ktorý dokáže analyzovať zvuk a podľa jeho charakteru potlačiť, alebo naopak zdôrazniť niektoré jeho zložky (napr. pri sledovaní televíznych správ zdôrazní dialógy). HW-Q80R navyše dokáže rozpoznať, že ste cez HDMI k televízoru Samsung pripojili hernú konzolu (PS4 alebo Xbox One), a dokáže potom automaticky navoliť herný zvukový režim Game Pro. Nechýba ani klasický režim Standard alebo obľúbený Surround pre zvýraznenie zážitku pri sledovaní filmov.

Zvukový panel podporuje tiež aplikáciu Samsung SmartThings, ktorá uľahčuje nastavenie a ovládanie všetkých zariadení v rámci chytré domácnosti (nejedná sa však o Multiroom a možnosti sú pomerne obmedzené). Zariadenie je však kompatibilné aj s aplikáciou Amazon Alexa, ktorá umožňuje ovládanie pomocou hlasových príkazov alebo počúvanie hudby cez Spotify Connect. Napriek tomu tento model nepodporuje Samsung Bixby, Google Assistant, Chromecast alebo Apple AirPlay.

Montáž a pripojenie vziať do úvahy jeho väčšie rozmery i hmotnosť

Túto zvukovú lištu je možné umiestniť ako štandardne (teda pod alebo nad televízor), tak i menej tradične na stenu. V balení sa nachádza všetko, čo je na montáž na stenu potrebné (držiaky, skrutky i šablóna). Vždy odporúčame dobre rozvrhnúť, kam zvukové zariadenie umiestnite. Je tiež potrebné (hlavný panel váži približne 9 kg).

Subwoofer je klasický bezdrôtový a s hlavnou jednotkou je spárovaný pomocou Bluetooth. Vďaka tomu je možné ho umiestniť v podstate takmer kamkoľvek. V každom prípade ale odporúčame nevoliť rohy miestnosti, pretože by mohlo dochádzať k nežiaducemu skresleniu zvuku. K párovanie by malo dôjsť automaticky, možno ich vykonať ale aj ručne.

Soundbar HW-Q80R je vybavený dvoma HDMI vstupmi a jedným HDMI výstupom (všetky podporujú 4K / 60 FPS, HDR, HDCP 2.2 a Anynet +). Výstup HDMI podporuje ARC. Nízky počet HDMI je však u takto drahého zariadení sklamaním (rovnakou výbavou disponuje tiež nižší model HW-Q70R). Bohužiaľ Samsung nepridal ani sľubovanú podporu eARC, čo by situáciu mohlo výrazne zlepšiť.

Jedinou ďalšou možnosť fyzického pripojenia soundbara k televízoru poskytuje optický digitálny kábel. Na druhú stranu môžu užívatelia počítať aj s vstavaným bezdrôtovým pripojením Wi-Fi a Bluetooth.

USB port umiestnený na spodnej strane prístroja je určený len pre aktualizáciu služieb. Je dôležité pripomenúť, že iba HDMI (na rozdiel od optického kábla) umožňuje počúvanie Dolby Atmos, DTS: X a podporu 4K. Bezdrôtové pripojenie navyše znižuje kvalitu prenášaného zvuku.

Ovládanie

Na pravej prednej strane panela úloh sa nachádza jednoduchý LED displej (zobrazujúci základné informácie – aktuálny zdroj a úroveň hlasitosti) a štyri základné tlačidlá: zapnutie / vypnutie, výber zdroja a ovládania hlasitosti ( „+“ a „-„).

Soundbar je možné ovládať samozrejme aj pomocou diaľkového ovládača, ktorý je súčasťou balenia. Okrem krásneho útleho dizajnu poteší tiež veľmi dobrá ergonómia. Na výber je množstvo tlačidiel pre navigáciu, prehrávanie / pauzu, tlačidlá pre ovládanie zvuku ( „+“ a „-„), nastavenie výšok, basov a synchronizácia zvuku, výber zdroja, párovanie cez Bluetooth a pre výber zvukového režimu. Niektoré tlačidlá pritom majú viac funkcií (krátké / dlhé stlačenie). Pre ovládanie pritom môžete využiť aj svoj diaľkový ovládač televízora (avšak iba pokiaľ ide o televízor Samsung).

Kvalita zvuku

Model HW-Q80R je vybavený celkom siedmimi kanály: tromi prednými reproduktormi (ľavým, stredným a pravým) ľavým a pravým reproduktorom a dvoma reproduktormi smerujúcimi nahor. Stredový reproduktor má na starosť jasné dialógy, ľavý a pravý je dôležitý pre podanie hudby. Čo sa hudobného podanie týka, ide skutočne o veľmi vydarený soundbar. Zvuková stopa je vyvážená, plná detailov, čistých a presných tónov. Rozhodne nemožno poprieť pozitívny vplyv spolupráce so spoločnosťou Harman Kardon.

Veľmi dobre si zvuková lišta viedla tiež pri vykreslenie basov (v tomto ohľade je výkon rovnaký ako u drahšieho modelu HW-Q90R, pretože obaja používajú rovnaký subwoofer).

Čo sa týka zvuku u televíznych relácií, zaslúži tento model ďalšie pochvalu. Vďaka špecializovanému stredovému reproduktoru znie skvele nielen hudba a doplnkové zvuky, ale aj dialógy, ktoré sú jasné a skvele vyvážené, či už sledujete správy, dokument o prírode alebo športové stretnutie. Čo sa týka športu, veľkým plusom je väčšia šírka zvuku vďaka postranným kanálom.

Užitočný sa ukázal byť tiež zvukový režim Adaptive Sound a veľmi verne dokázal herný atmosféru zdôrazniť režim Game Pro. Bohužiaľ ani jeden z týchto zvukových režimov nemožno použiť, ak soundbar dekóduje zvukovú stopu Dolby Atmos alebo DTS: X.

Čo zamrzelo najviac je slabšie vykreslenie priestorového zvuku. Vpredu sa toho deje veľa (možno až príliš), ale zadná scéna je výrazne slabšia. Hudba, dialóg, zvuky efektov i basy sú dostatočne reálne a silné, ale veľmi zreteľne im chýba odozva v priestore a toľko žiadaný pohlcujúce efekt. Výsledný zvuk preto pôsobí pomerne prázdne. Tento efekt sa navyše zhoršuje pri zvukových stôp v Dolby Atmos alebo DTS: X.

Spomínaný nedostatok je samozrejme okrem iného daný aj chýbajúcimi zadnými reproduktormi (táto absencia je výrazne viditeľná v porovnaní s drahším modelom HW-Q90R, ktorý nimi disponuje). Samozrejme ale nejde o chybu zariadení a zadné bezdrôtové reproduktory je možné dokúpiť dodatočne.

Zariadenie podporuje mnoho stratových aj beztrôtových formátov vrátane MP3, AAC, WAV, OGG, ALAC, AIFF a FLAC. K dispozícii je tiež podpora vysokého rozlíšenia (až 32 bitov).

Zistiť cenu
8.2 Total Score
Hodnotenie Samsung HW-Q80R

Samsung HW-Q80R nás veľmi milo prekvapil. Poteší veľmi solídne podanie zvuku s množstvom detailov a príjemne vyváženými basy. Veľkú pochvalu si zaslúži najmä stredový kanál, ktorý ponúka jasné a zrozumiteľné dialógy. Poteší tiež široká podpora (Dolby Atmos, DTS: X). Medzi nevýhody zaraďujeme najmä menšie množstvo HDMI, absenciu eARC a predovšetkým prednú scénu, ktorej chýba výraznejší priestorový efekt. Aj napriek tomuto však ide o veľmi vydarený soundbar, ktorý minimálne zaslúži vašu pozornosť.

Zvuk - hudba
8.2
Zvuk - filmy
8.8
Funkcie
7.7
Výbava
7.5
KLADY
 • veľmi vysoká kvalita zvuku
 • vynikajúce podanie basov
 • podpora Dolby Atmos a DTS: X
 • prehľadný návod
 • vydarený dizajn
ZÁPORY
 • vysoká obstarávacia cena
 • obmedzený priestorový efekt
 • iba dva HDMI porty
 • bez eARC
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo