Recenzia Samsung HW-Q90R

Špičkový soundbar Samsung HW-Q90R patrí medzi to najlepšie, čo môžu zákazníci na trhu s týmto typom elektroniky nájsť. Jedná sa o zariadenie typu 7.1.2. Samozrejmosťou je skvelé zvukové podanie, ktoré zahŕňa aj Dolby Atmos, DTS: X a ladenie Harman Kardon. HW-Q90R sľubuje zvukový zážitok, ktorý sa takmer rovná tomu, ktorý zažijete v kine – zvuk totiž počujete pred, vedľa, za aj nad sebou.

Parametre

Bluetootháno
Nočný režimáno
Dolby Atmosáno
Multiroomnie
Vstupný výkon (RMS)512 W
Subwooferáno
Výkon subwoofera (RMS)162 W
Systém reproduktorov7.1.2
Wi-Fiáno
Prehrávanie MP3áno
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBnie
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmnie
Koaxiálny vstupnie
Rozmery soundbara (Š x V x H)122,6 x 8,3 x 13,6
Rozmery subwoofera (Š x V x H)20,5 x 40,3 x 40,3
Hmotnosť22,8 kg

Rozdiel medzi HW-Q90R a HW-Q80R

Vzhľadom k tomu, že HW-Q90R je zariadenie, ktoré je úplne rovnaké ako nižší model Samsung HW-Q80R, len s tým rozdielom, že vyšší model navyše disponuje dvomi bezdrôtovými zadnými reproduktormi, odporúčame vám prečítať si tiež recenziu modelu HW-Q80R, ktorú nájdete TU.

V uvedenej recenziu nájdete informácie, ktoré tu už neuvádzame, konkrétne ide o kapitoly, ktoré sú u oboch zariadení rovnaké, a to: Dizajn a spracovanie, Funkcie a vybavenie, Montáž a pripojenie a Ovládanie.

Tu sme navyše pridali iba kapitoly venujúce sa umiestnenie a nastavenie bezdrôtových reproduktorov. V recenzii nižšie samozrejme nájdete aj kapitolu venujúci sa kvalite zvuku a celkové hodnotenie modelu HW-Q90R. Dôležité je tiež podotknúť, že rozdiel v podaní zvuku oproti nižšiemu modelu je prekvapivo znateľný.

Umiestnenie reproduktorov

Na rozdiel od modelu Samsung HW-Q80R má tento soundbar tiež dva zadné bezdrôtové reproduktory. Naviac (ako jeden z mála na trhu) disponujú tieto reproduktory hneď dvomi ovládačmi – jedným pre priestorový a druhým pre zadné výškový kanál. V ideálnom prípade je preto potrebné pre reproduktory nájsť dostatočný priestor.

Na rozdiel od klasických reproduktorov Samsung neodporúča umiestnenie bezprostredne vedľa pohovky, oveľa lepšie je inštalácia za pohovku (ideálne mierne vpravo a vľavo). Ak máte na stene naproti televízii napríklad knižnicu, môžete ich umiestniť v nej, možná je ale aj montáž na stenu. Problém môže vzniknúť v menších izbách, kde pohovka prilieha k jednej zo stien.

Nastavenie reproduktorov

Po inštalácii hlavného panelu, subwoofera aj reproduktorov prichádza na rad ich spárovanie, ktoré by malo prebehnúť automaticky (je ale možné ho vykonať i ručne). Potom prichádza na rad samotné nastavenie reproduktorov, ktoré sa vykonáva pomocou kalibračného softvéru. Postupným prehrávaním testovacích tónov si tak môžete nastaviť všetky zvukové kanály podľa proporcií miestnosti, v ktorej sa zvuková lišta nachádza.

Hoci nastavenie prebieha automaticky, je možné ho upravovať aj ručne. Napríklad ak máte vysoký strop, je vhodné zvýšiť hlasitosť reproduktorov, ktoré smerujú nahor, to isté je potrebné urobiť, ak sa zadné reproduktory nachádza ďalej od pohovky.

Kvalita zvuku

Samsung HW-Q90R patrí medzi jeden z mála soundbarov na trhu, ktoré poskytujú skutočný 7.1.4 kanálový zvuk. Celkom disponuje 12 kanály: predným ľavým a pravým, stredovým, dvoma bočnými, dvoma zadnými, dvoma prednými výškovými, dvoma zadnými výškovými a subwooferom. A na kvalite zvuku je to skutočne poznať. 3D efekt je až prekvapivo uveriteľný, a to do tej miery, že poslucháč dokáže už len podľa sluchu odhadnúť, kde sa daná scéna odohráva. Podobne ak vo filme prelieta napríklad lietadlo, zvuk je skutočne veľmi realisticky počuť z výšky.

Výkon tejto zvukovej lišty sa veľmi dobre osvedčil aj pri sledovaní akčných filmov (u ktorého chválime najmä dynamiku zvukov, akými sú výbuchy, zrážky, bitky a pod.). Pochvalu si zaslúži aj subwoofer s vyváženými hlbokými tónmi, ale veľkým prekvapením bol najmä stredový kanál, ktorý sa zaslúžil o plné a jasné dialógy. Skvelé vlastnosti stredového reproduktora sa ukázali najmä pri rýchlych dialógoch a rozhovoroch rušených inými zvukmi. V oboch prípadoch totiž boli veľmi dobre zrozumiteľné.

Skvele si viedol tiež režim Adaptive Sound, v rámci ktorého dokáže zvuková lišta prispôsobiť produkciu zvuku vysielanému obsahu. Prekvapivo dobre si zariadenie viedlo napríklad aj pri streamovanie hudby prostredníctvom aplikácie Spotify.

Trochu horšie ale dopadol režim navodzujúci priestorový efekt. Zvuk bol menej uveriteľný a skôr umelý, počúvanie sa navyše ukázal byť výrazne presvedčivejší v štandardnom nastavení.

Aj napriek určitej podobnosťi s lacnejším modelom HW-Q80R je rozdiel vďaka zadným reproduktorom naozaj výrazný, a to najmä v podaní priestorovosti zvuku.

Zariadenie podporuje mnoho stratových aj beztrôtových formátov vrátane MP3, AAC, WAV, OGG, ALAC, AIFF a FLAC. K dispozícii je tiež podpora vysokého rozlíšenia (až 32 bitov).

Zistiť cenu
8.5 Total Score
Hodnotenie Samsung HW-Q90R

Model HW-Q90R si rozhodne plným právom zaslúži vysoké hodnotenie. Ide o špičkovú zvukovú lištu s vynikajúcim podaním zvuku. Ak si navyše urobíte čas a vyladíte jednotlivé reproduktory, zážitok zo sledovania filmov alebo počúvaní obľúbenej hudby sa stane nezabudnuteľným. Medzi menšie negatíva patrí iba dva HDMI porty, absencia eARC a dlhšie trvajúce automatické párovanie bezdrôtových reproduktorov s hlavnou jednotkou, ktoré však možno vyriešiť ručne. Nepoteší ani vysoká obstarávacia cena, s ktorou je však potrebné v takomto type zariadení počítať. Ak preto zháňate prémiovú zvukovú lištu, HW-Q90R môžeme rozhodne odporučiť.

Zvuk - hudba
8.3
Zvuk - filmy
9.3
Výbava
7.5
Funkcie
7.7
KLADY
 • vynikajúca kvalita zvuku
 • vynikajúce podanie basov
 • vynikajúci priestorový efekt
 • podpora Dolby Atmos a DTS: X
 • prehľadný návod
 • vydarený dizajn
ZÁPORY
 • vysoká obstarávacia cena
 • iba dva HDMI porty
 • bez eARC
 • náročnejšie na priestor
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo