Recenzia Samsung HW-R550

Soundbar Samsung HW-R550 spadá do vyššej cenovej kategórie 2.1 kanálových zariadení. Ponúka veľmi dobré podanie zvuku, pomerne veľké množstvo funkcií, podporu Dolby Digital 5.1 a DTS 5.1. Samozrejmosťou je Bluetooth, HDMI alebo vstup pre slúchadlá.

Parametre

Bluetootháno
Nočný režimáno
Dolby Atmosnie
Multiroomnie
Vstupný výkon (RMS)320 W
Subwooferáno
Výkon subwoofera (RMS)160 W
Systém reproduktorov2.1
Wi-Finie
Prehrávanie MP3áno
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBáno
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmáno
Koaxiálny vstupnie
Rozmery soundbara (Š x V x H)90,4 x 5,5 x 8
Rozmery subwoofera (Š x V x H)20 x 35,3 x 29
Hmotnosť7,2 kg

Dizajn a spracovanie

Zvuková lišta HW-R550 sa môže pochváliť nenásilným vzhľadom v klasickej elegantnej čiernej farbe. Chválime skosené hrany a jednoduchosť, vďaka ktorej tento kompaktný soundbar skvele doplní vybavenia každého interiéru. Ideálnym doplnkom je k televízoru s uhlopriečkou 65 palcov. Kvalita spracovania je na veľmi vysokej úrovni.

Funkcie a vybavenie

Soundbar HW-R550 je vybavený pomerne veľkým množstvom funkcií.

Funkcia Surround Sound Expansion sa stará o lepší dosah priestorového zvuku, čím vytvára dokonalejšie ilúziu priestorovosti. Nechýba ani DRCdynamická regulácia hlasitosti, vďaka ktorej dochádza k automatickému stlmeniu príliš hlasných zvukov, a naopak zosilnenie príliš tichých zvukov. DRC je tak v podstate to isté, čo nočný režim. Podobne funguje aj Smart Sound Mode, ktorý automaticky prispôsobuje nastavenie zvuku aktuálnemu dianiu na obrazovke.

Samozrejmosťou je tiež funkcia Auto Power Link, ktorá sa stará o automatické zapnutie zvukovej lišty súčasne pri zapnutí televízora. Praktickou funkciu Plug-and-Play ocenia najmä tí, ktorí sa nechcú zdržovať sa zdĺhavým nastavovaním. Vďaka Plug-and-Play sa totiž zariadenie po spárovaní nastaví automaticky, vďaka čomu je ihneď pripravené na použitie.

Montáž a pripojenie

Model HW-R550 môžete umiestniť klasicky nad alebo pod televízor. Ponúka sa ale tiež možnosť inštalácie na stenu. K tomuto účelu nejdete v balení originálnej držiaky. Subwoofer je pritom s hlavnou jednotkou spárovaný bezdrôtovo. Vďaka tomu sa nemusíte trápiť s káblami a môžete subwoofer umiestniť kamkoľvek, kde len budete chcieť.

Na škárovanie subwoofera a hlavnej jednotky pritom dôjde automaticky po zapojení oboch zariadení k zdroju energie (ak automatické pripojenie zlyhá, možno ho vykonať aj ručne). K televízoru je možné zvukovú lištu pripojiť niekoľkými spôsobmi, ktoré sú veľmi jednoduché.

Káblovo pomocou HDMI alebo optického kábla. Optický kábel má tú výhodu, že je už súčasťou balenia, a nemusíte ho teda zháňať. Pri použití optického kábla však odporúčame vypnúť reproduktory televízie. Ak to neurobíte, zvuk počujete ako zo zvukovej lišty, tak z televíznych reproduktorov.

Pripojenie cez HDMI však poskytuje veľkou výhodou – takto pripojený soundbar je totiž možné ovládať vlastným diaľkovým ovládačom a využiť možno tiež funkcie Auto Power Link. HDMI v súčasnej dobe disponuje už väčšina televízorov, táto možnosť by preto mala byť bežne dostupná.

Pri bezdrôtovom pripojení pomocou Bluetooth, dochádza k zníženiu kvality prenášaného zvuku. Preto túto variantu preto príliš neodporúčame. Výhodou je však ľahké prepojenie a absencia kabeláže. Bluetooth spojenie je pochopiteľne možné využiť iba v prípade, že touto technológiou disponuje aj televízor.

Všetku externé zariadenia (najmä DVD prehrávače, herné konzoly, set-top boxy) je možné pripojiť pomocou HDMI alebo optického kábla. Menšie zariadenia, medzi ktoré spadajú hlavne externé a flash disky, MP3 prehrávače a pod., je najvhodnejšie pripojiť cez USB. Na pripojenie chytrých zariadení (smartfónov, tabletov) môžete využiť USB alebo Bluetooth. Týmto spôsobom možno bezdrôtovo streamovať hudbu priamo do soundbara.

HW-R550 disponuje tiež vstupom pre slúchadlá (3,5 Jack). Márne by ste však v jeho výbave hľadali rádio alebo WiFi modul.

Ovládanie

Ovládať toto zariadenie môžete tromi spôsobmi: Buď využijete hlavnú jednotku, na ktorého pravej strane sa nachádza ovládací panel so základnými funkciami (tlačidlo „+“ pre zosilnenie zvuku, tlačidlo „-“ pre zoslabenie zvuku, tlačidlo pre zapnutie a vypnutie soundbara a tlačidlo, ktorým možno meniť režimy nastavenia).

Ďalšou možnosťou je originálny diaľkový ovládač, na ktorom sa nachádzajú všetky potrebné funkcie. Okrem jednoduchého ovládania chválime tiež jeho perfektnú ergonómiu (je skôr užší a dlhší, takže sa skvele drží v ruke). Ak však vlastníte televízor značky Samsung, ktorý je kompatibilný s týmto typom soundbar, na ovládanie môžete použiť aj diaľkový ovládač televízora.

Okrem vyššie uvedených možností ovládania sa však vďaka aplikácii Samsung Audio Remote ponúka tiež ovládanie pomocou smartfónu alebo tabletu. Tejto možnosti je možné využiť bezdrôtovom spárovanie oboch zariadení.

Kvalita zvuku

Model HW-F550 nás milo prekvapil. Hoci nejde o najdrahšie zariadenia na trhu, rozhodne nepatria ani medzi lacné soundbary, naše očakávania teda bola vyššia.

Chválime inteligentný audio režim Smart Sound Mode, ktorý pomerne dobre rozpozná, či ide o hudobnú produkciu, dialóg alebo napríklad akčnú scénu. Zvukové podanie bolo vo všetkých režimoch v poriadku. Bohužiaľ slabšie zvuky občas zanikali (najčastejšie v príliš hlasných dialógoch). Tento problém ale je možné odstrániť pomocou ručného nastavenia.

HW-R550 si veľmi dobre poradil s akčnými scénami a so zvukom pri hraní hier. Potešila nás tiež veľmi dobrá ilúzia priestorového zvuku a možnosť nastaviť až tri úrovne basov. Čo sa týka priestorového efektu, pre ešte lepší zážitok je možné dodatočne nainštalovať bezdrôtový set zadných priestorových reproduktorov SWA-8500S, ktoré možno zakúpiť samostatne.

Tento model podporuje zvukové formáty: MP3, WMA, AAC, OGG, WAV a FLAC.

Zistiť cenu
6.2 Total Score
Hodnotenie Samsung HW-R550

Soundbar HW-R550 patrí do vyššej cenovej kategórie a ponúka prekvapivo dobrý výkon. Podanie zvuku je viac ako slušné. Ak navyše patríte medzi osoby, ktoré si s nastavením radi pohrajú, táto zvuková lišta vám ponúkne veľa možností nastavenia. Chválime tiež pomerne veľké množstvo funkcií a širokú konektivitu. Bohužiaľ chýba príjem rádia aj WiFi modul, vďaka ktorému by tento soundbar získal ďaleko širšie využitie.

Zvuk - hudba
6.4
Zvuk - filmy
7.1
Funkcie
4.8
Výbava
4.9
KLADY
 • vysoká kvalita zvuku
 • kvalitný subwoofer
 • HDMI
 • podrobný a prehľadný návod
 • vydarený dizajn
ZÁPORY
 • vyššia nákupná cena
 • chýba príjem rádia
Pridaj svoju recenziu  |  Read reviews and comments
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo