Recenzia Samsung QE55Q60T (QE55Q64T, QE55Q65T, QE55Q67T)

Q60 je aj tento rok tou najlacnejšie QLED v ponuke Samsungu. Ako si stojí v porovnaní s minuloročnou Q60R? Čo nové svojim kupcom môže ponúknuť? Hneď v úvode prezradím, že oproti minulom roku je výbava v niektorých oblastiach rozhodne chudobnejší. Sú však aj prvky výbavy, ktoré má tohtoročný model voči minuloročnému navyše. Tak si to poďme prejsť, nech viete či má nákup Q60T zmysel alebo nie.

Parametre

Možno vás mate, že môžete kúpiť aj modely typu Q64T, Q65T, Q67T. Teda napríklad Samsung QE55Q67T. Pýtate sa aký je medzi nimi rozdiel? Len drobné vizuálne rozdiely typu iná farba rámčeka, alebo iný vzhľad (kovový) diaľkového ovládača. V ostatných ohľadoch sa jedná o totožné prístroje.

Rozlíšenie4K
Obnovovacia frekvencia50 Hz
PodsvietenieEdge
HDMI3
Priemerná doba odozvy18 ms
Local dimmingnie
Zobrazovacia technológiaQLED
Typ paneluVA
Podpora HDR10áno
Podpora HDR10+áno
Podpora Dolby Visionnie
Podpora HLGáno
Uvedenie na trh2020
Farebná hĺbka8 bitov + FRC
Pokrytie spektra DCI-P392 %
Pokrytie spektra Rec.202071 %
Výška70,6 cm
Šírka123,8 cm
Hĺbka5,7 cm
Výška (vrátane podstavca)78,4 cm
Šírka (vrátane podstavca)123,8 cm
Hĺbka (vrátane podstavca)24,3 cm
Váha17,2 kg
Odhadovaná spotreba za rok154 kWh
Dual tunernie
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Sieťový vstupáno
USB (počet)2
Bluetootháno
Input lag v hernom móde8 ms

Rozmery

Rodina modelov Samsung Q60T obsahuje 6 modelov s rôznou veľkosťou uhlopriečky. Nižšie nájdete porovnanie ich rozmerov, hmotnosti a spotreby.

Samsung QE43Q60TSamsung QE49Q60TSamsung QE55Q60TSamsung QE65Q60T
Samsung QE75Q60TSamsung QE85Q60T
Uhlopriečka43 palcov = 109,2 cm49 palcov = 124,4 cm55 palcov = 139,7 cm65 palcov = 165,1 cm75 palcov = 190,5 cm85 palcov = 215,9 cm
Výška62,9 cm72 cm78,4 cm90,8 cm105 cm118,6 cm
Výška bez podstavca55,8 cm64,3 cm70,6 cm82,9 cm97 cm108,3 cm
Šírka96,4 cm111,6 cm123 cm145 cm167,5 cm189,7 cm
Hĺbka19,5 cm24,3 cm24,3 cm28,9 cm35,2 cm39,2 cm
Hĺbka bez podstavca5,7 cm5,7 cm5,7 cm5,7 cm6 cm6 cm
Hmotnosť9 kg12,9 kg17,2 kg22,3 kg36 kg47,5 kg
Príkon115 W130 W135 W160 W210 W275 W
Energetická triedaAAA+A+A+A+

Vzhľad

Ak si niečoho môžeme všimnúť na tom, ako Samsung posledné roky tvorí svoje obrazovky, tak je to snaha o čo najmenší rám okolo displeja. Predtým to bývalo výsadou vyšších radov, ale dnes už je to súčasť aj trochu lepšieho low-cost prístroja, ktorým je Q60T. Okolo obrazu je vážne tenký čierny rámik, ktorý je pri sledovaní príjemný. Pochopiteľne je vyrobený z plastu. Plastové sú aj nožičky, na ktorých televízia stojí. Sú umiestnené pomerne široko od seba, ale poskytujú slušnú stabilitu. Rozmery s podstavcom sú 1237 × 784 × 243 mm (šírka x výška x hĺbka), bavíme sa o 55 palcové variante. Avšak keď s televíziou skúsite „zatriasť“, cítite, že tam trocha vôľa je. O stabilitu by som sa teda nebál, ani keď vám napríklad za tv vyskočí mačka a utrie sa o ňu. Na druhej strane sa však nejedná o najstabilnejší riešenie na trhu. Pokiaľ ide o konektivitu, tak zozadu nájdeme 3 HDMI porty (č. 2 má eARC), 2 USB porty a ďalej štandardné možnosti pripojenia (sieťový kábel, anténa, digitálny audio výstup + Cinch pre kompozitné video, Wi-Fi a Bluetooth). V relatívnej tichosti Samsung uviedol HDMI 2.1 štandard, avšak u najlacnejší tohtoročnej QLED radu je pomerne osekaný. Ponúkne „len“ ALLM a eARC. Ak neviete čo tieto skratky znamenajú, nebojte sa. Čoskoro si ich vysvetlíme. Jednoduchý prístup ( „z boku“), je k 2x USB, 2x HDMI a anténnemu konektoru. Zvyšok môže byť komplikovane dostupný, ak sa rozhodnete pre montáž na stenu. Celková kvalita spracovania nie je zlá. Na podobnej úrovni ako minuloročná Q60R. Na druhej strane nie je rozhodne ani špičková.

Kvalita obrazu

Ako je u Samsungu zvykom, aj tu sa jedná o panel typu VA. To znamená, že nás čaká veľmi slušné podanie čiernej. Oproti IPS panelom je však výrazne „čiernejšiu“. Podsvietenie je bočného typu (EDGE LED) a prístroj nemá funkciu lokálneho tlmenia (local dimming). Tento nedostatok má kompenzovať nová technológia Dual LED. Tak sa na ňu poďme pozrieť bližšie. Čo však stojí za zmienku je naozaj slušné a rovnomerné podanie čiernej farby (s ohľadom na cenovku prístroja, pochopiteľne pri priamom porovnaní s TOP modelmi pozorujete veľmi ľahký nádych šedej), pri jednej čiernej obrazovke. Scény, v ktorých je kombinácia svetla a tmy (hviezdna obloha, ohňostroj, výstrely v noci) kvôli bočnému podsvietenie a absencii lokálneho tlmenia nijako skvelo nezvláda.

Dual LED

Novinka pre rok 2020 pri niektorých lacnejších QLED. Zdá sa, že ľahko zlepšuje kontrast (ten sa pohybuje okolo 5 500: 1) a ostrosť farieb. Nevšimol som si žiadneho vplyvu v zlepšenie pokrytia farebného spektra, alebo celkovej sýtosti farieb. Svoje prínosy teda táto technológia má, ale nejedná sa o nič zásadné, čo by iné značky, alebo vyššie rady Samsungu nedokázali ponúknuť aj bez Dual LED.

Použitie VA panelu však (najmä u lacnejších alternatív) prináša aj svoje obmedzenia. Dvoma najznámejšími sú slabšie pozorovacie uhly a nižšie jas. Maximálny jas dosahuje cca 470 nitov. To je absolútne dostatočná hodnota pre SDR content (klasické tv vysielanie, bežné filmy), ale pre HDR je to málo. Pozorovacie uhly sa „lámu“ okolo 25 °. To znamená, že obraz stráca jas a dochádza ku skresleniu farieb. Na VA panel je to ľahko podpriemerná hodnota, ale pre bežné sledovanie z pohovky proti televízii úplne dostatočná. Ešte sa vrátim k podporovaným HDR formátom. Bohužiaľ sa tu nič nezmenilo. Nájdeme tu HDR10, HLG a HDR10 +. Bohužiaľ chýba postupne najviac rozšírený Dolby Vision. Pri prehrávaní HDR obsahu využívajúceho Dolby Vision sa pre dekódovanie HDR informácií použije HDR10. A ten je kvalitatívne výrazne nižšie. Je to škoda, chápem že licenčné poplatky by o niečo zvýšili cenu prístroja, ale verím, že pre väčšinu kupcov by to bola akceptovateľná cena. Napríklad Panasonic podporuje všetky dostupné HDR formáty. Samsung sa snaží tlačiť HDR10 +, ale v pokrytí sa stále na Dolby Vision nechytá. Celkovo na HDR sa veľmi nehodí, farby sú stále skôr bledé.

Ako z predchádzajúcich riadkov tušíte, táto tv je určená primárne pre sledovanie večer. Tam naplno vynikne jej sila. Pre sledovanie počas dňa použiteľná je, ale trochu ju zráža slabší maximálny jas a „len“ priemerné zvládanie slnečných odrazov. Ak QLED vie niečo veľmi dobre, tak je to pokrytie farebného spektra. To sa pohybuje na úrovni DCI P3 na 92% a u Rec 2020 je 71%. Farebná hĺbka je 8 bitov + FRC. Napriek tomu faktu a tomu, že sa jedná o pomerne lacnú tv, tak zvláda výborne aj prechody medzi farbami.

Samsungy majú dlhodobo povesť ako vhodné prístroje pre hráčov. Do istej miery to platí stále. Má skvelý input lag – 8 ms (pochopiteľne v hernom móde, a s vypnutými funkciami, ktoré vylepšujú obraz). Bez toho cca 22 ms, čo je stále veľmi slušná hodnota. Mimo herný mód potom 80 ms. Doba odozvy sa zmestí do 18 ms. To je priemerná hodnota. Prístroj vie Auto Low Latency Mode (ALLM). To znamená, že sa po zapnutí herné konzoly automaticky prepne do herného režimu. Na rozdiel od svojho vlaňajšieho predchodcu (Q60R) nevie Variable Refresh Rate (VRR), to znamená premenlivú obnovovaciu frekvenciu, ktorá zaručí plynulý obraz a pohyb pri hraní hier. Tento rok ho vie Samsungy až od radu Q70T. Druhé mínus je len 50 Hz obnovovacia frekvencia. To je tiež zhoršenie oproti minulému roku. Za mňa je to jeden z dôvodov, prečo by som Q60T nedoporočuval pre hráčov.

Systém

Samsung už pekných pár rokov používa operačný systém vlastnej výroby – Tizen. Ten je na veľmi slušnej úrovni a medziročne sa mu dostáva skôr drobných, evolučných zmien. Príde mi ako intuitívny, ľahko sa na neho zvyká. S tým súvisí aj diaľkové ovládanie, ktoré je u Samsungu už klasicky „minimalistické“. To znamená približne 14 tlačidiel, za pomoci ktorých dokážete tv ovládať rovnako dobre ako ovládači „starého typu“ (stále používa napríklad Sony) s mnohými tlačidlami. Podpora aplikácií je veľká, zo zásadných hráčov má svoju aplikáciu pre Samsung televíziu pokrytý každý (ono sa s ohľadom na ich predaja ani nie je čomu diviť). Pre prípad núdze je pod logom Samsungu v spodnej časti rámčeka tlačidlo, pomocou ktorého môžete tv vypnúť alebo zapnúť, zmeniť zdroj obrazu alebo prepnú kanál a tiež upraviť hlasitosť. Pre milovníkov mobilov je tu možnosť ovládať tv skrze svojho vreckového spoločníka. Operačný systém nie je vyložene pomalý, ale oproti predchádzajúcej generácii mi príde trochu lenivejší.

Zvuk

Bežný priemer posledných rokov. Slušná hlasitosť, avšak pri vyššej hlasitosti je citeľne cítiť nedostatok basov. Dialógy sú pri bežnej hlasitosti čisté a zreteľné. Konfigurácia reproduktorov je 2.0 (bez integrovaného subwoofera) a zvukový výkon potom 20 W. Nemá pokročilejšie funkcie typu Object Tracking Sound (kedy sa vyššie modely snaží prispôsobovať zvuk na základe pohybu objektu na obrazovke – napr. auto idúce preč zo záberu), ani Q- Symphony (možnosť kombinácie interných repro televízora a nového radu sounbarů od Samsungu). Nenáročným používateľom (na ktoré táto tv všeobecne cielia), bude zvuk najskôr stačiť. Tí ktorí majú možnosť externého zvuku (reprobedne + zosilňovač, alebo soundbar), tak na tom pochopiteľne budú lepšie.

Samsung tv a slúchadlá

Poslednou dobou sa ku mne dostalo niekoľko otázok na to, či je možné k nových TV od Samsungu nejako pripojiť klasické slúchadlá (prípadne iné analógové audio zariadenie). Samsungy totiž už pár rokov nemajú klasický slúchadlový 3,5 mm jack. Prvou možnosťou je samozrejme využiť Bluetooth slúchadlá. Niekto však môže mať kvalitné a drahá klasická káblové slúchadlá a nová sa mu nechcú kupovať.

Tu môže pomôcť vecička, ktorá sa volá digitálne analógový prevodník (skratka DAC). Tú prepojíte cez digitálny optický audio výstup so svojou televíziou a z „druhej strany“ DAC zapojíte slúchadlá. DAC potrebuje napájanie, takže do nej ide ešte napájací kábel. Rozmery DAC sú v pár centimetroch, nemusíte sa báť, že by zaberal veľa miesta. A cena? Začína na 10 – 20 €, s tým že sú k dispozícii aj prevodníky za niekoľko stoviek. Tie sú pre skutočne náročných poslucháčov. Pre väčšinu divákov by mal stačiť prístroj okolo päťstovky. Nájsť ich môžete napríklad tu.

Je potrebné v televízore niečo upraviť v nastavení? Áno, ale nejedná sa o žiadnu zložitú operáciu. U Samsungu idete do nastavenia, vyberiete zvuk, ďalej expertné nastavenie a potom niečo ako „formát výstupu digitálneho audia“, mal by to byť hneď prvý riadok a v ňom vyberiete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocou diaľkového ovládača v takom prípade nepôjde upravovať hlasitosť, ale to by u slúchadiel nemalo moc vadiť. Väčšinou majú regulátor hlasitosti priamo na sebe.

Odporúčané nastavenie

Každá televízia (aj rovnaký model od zhodného výrobcu) je trochu iná, rovnako ako miestnosť, v ktorej budete tv sledovať. Preto berte toto nastavenie ako inšpiráciu, od ktorej sa môžete odpichnúť, nie ako pevnú dogmu.

Ak vám nezáleží na spotrebe a preferujete najvyššiu kvalitu obrazu za všetkých okolností tak skúste:

  • Nastavenia> Všeobecné> Eko riešenia> … Všetok povypínať.
  • Nastavenia> Všeobecné> Nastavenie Inteligentného režimu> Adaptívny jas> vypnúť
  • Nastavenie> Obraz> Režim obrazu> Film
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Kontrast> 40
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Jas> 0
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Ostrosť> 0
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Farby> 20
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Podsvietenie> 15

Podporované typy súborov

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav ďalej trvá. Xvid býva typicky použitý pre staršie filmy, ktoré sú uložené v avi súboru. Neznamená to, ale že tv neprehrá všetky avi súbory, len tie pre ktoré bol použitý uvedený kodek. Tieto filmy možno stále prehrať, ak ich budete púšťať napríklad z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFAIFJPEGSMI
AVI (ne Xvid)AIFFJPGSRT
FLVAPEMPOSSA
M2TSFLACPNGSUB
MKVM4ATTXT
MOVMP3TXT
MP4MPAPSB
MPEGOGG
MPGWAV
MTSWMA
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV

Konkurencia

Ako asi tušíte, najväčšia konkurencia prichádza z vlastnej stajne, teda tohtoročné aj minuloročné modely Samsungu. Pozrime sa spoločne na tie najväčšie z nich.

Porovnanie s Samsung Q60R

Samsung Q60R je podľa typového označenia minuloročný predchodca tohto modelu. V realite sa v prípade Q60T jedná o horší televízor (čomu našťastie zodpovedá aj jeho výrazne nižšia úvodná cena) a je niekde medzi minuloročnými RU7402 a RU8002. Šetrenie je vidieť na niekoľkých miestach. Jednak má len tri HDMI porty miesto štyroch, nemá pokročilé „hráčské feature“ ako je freesync. To znamená, že v hernom nastavení môžete urobiť jedinú vec a to zapnúť „Game motion Plus“. Hlavná nevýhoda oproti predchádzajúcemu roku je zníženie obnovovacej frekvencie panelu – 50 Hz (Q60T) vs 100 Hz panel (Q6OR). Opäť dôležitá vlastnosť pre hráčov a tiež milovníkov športových prenosov. Ďalej Q60R mala duálny televízny tuner, Q60T má len jeden. Ale aby sme len nekrivdili, tak tento rok má Q60T novo eARC – enhanced Audio Return Channel (veľmi zjednodušene povedané dokáže poslať do externých reproduktorov zvuk vo vyššej kvalite). Rovnako má vo väčšine testov Q60T o niečo vyšší maximálny jas. Pokrytie farebného spektra, či pozorovacie uhly sú v podstate totožné.

Docela úsmevná je interná metrika Samsungu – Index kvality obrazu. Q60R má 2 400, zatiaľ čo Q60T má 3 100. Pritom je úplne evidentné, že Q60T je na tom v naprostej väčšine vlastností horšie. Ale je jasné, že táto metrika bude každý rok u nových modelov len vyššie, aby podporovala predaja.

Čo je extrémne dôležitý faktor je cena, 55Q60R sa predáva za 700 €, 55Q60T aktuálne za  900 €. Čo je pochopiteľne totálny nezmysel. Kým bude na trhu doprodávající Q60R, tak o Q60T za mňa nemá v naprostej väčšine prípadov cenu uvažovať. Až sa Q60R vypredá a cena Q60T spadne pod 700 €, tak už sa situácia mení.

Porovnanie so Samsungom RU8002

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že RU8002 je niečo „horšieho“, pretože nejde o QLED, nie je to tak celkom pravda. Rovnako ako u predchádzajúcej Q60R, aj RU8002 mala 100 Hz panel. Ďalej mala navyše VRR (Variable Refresh Rate). V prospech Q60T by mohlo hrať eARC. Ani jedna z nich nemá duálny televízny tuner. Pokiaľ ide o obraz, tak pokrytie farebného spektra je nepatrne lepšia u Q60T. Rovnako tak kontrastný pomer aj maximálny jas (vďaka Dual LED). Ako vidíte, v niečom Q60T vedie, v niečom naopak stráca. Celkovo sa jedná o celkom vyrovnaný súboj a záleží na využitie daného prístroja. Pre hráča určite RU8002, pre tv divákov Q60T. Ovšem to by platilo pri rovnakej cene. Ako viete 55Q60T je teraz k dostaniu za 900 €, čo je o 300 € viac než koľko aktuálne stojí 55RU8002.

Porovnanie s Samsung Q70T

Na prvý pohľad vyzerajú skoro rovnako a je ich ťažké rozoznať. To sa dá ľahko pri pohľade zozadu, kedy Q60T má možnosť pripojenia staršieho zariadenia skrze dobre známy žltý konektor (pre video) a červený a biely pre audio. Q70T má potom navyše jeden HDMI port a hlavne ponúkne VRR (Variable refresh rate). Túto funkciu ocenia (a nutne budú chcieť) najmä hráči. Pokiaľ ide o zvuk, obe majú 20 W integrované repro, ale v prospech Q70T hrá Adaptive Sound Plus. Ten dokáže o niečo lepšie pracovať s dialógmi a vylepší ich zreteľnosť. Na fakte, že externé audio je výrazne lepšie to však nič nemení.

Hlavný rozdiel je však v kvalite obrazu, kde bohatšia výbava u Q70T naznačuje výsledný rozdiel. Či už sa jedná o 100 Hz panel, alebo lepšie obrazový procesor u Q70T. Vyšší model má tiež senzor okolitého jasu, podľa ktorého dokáže prispôsobiť vlastnú jas televízora. To sa môže hodiť, keď sledujete tv cez celý deň. Ráno je v miestnosti viac svetla, naopak k večeru zase nie. Tv si sama dokáže jas prispôsobiť. Niektorí užívatelia sú z tejto funkcie nadšení, pre iných je zbytočná a vypínajú ju.

V oboch prípadoch majú obrazovky bočné (EDGE LED) podsvietenie a nemajú miestne tlmenie (Local dimming). Obe tiež využívajú novú Dual LED technológiu. Pre milovníkov nahrávanie televíznych relácií má Q70T jasnú výhodu v podobe duálneho tuneru, ktorý umožní jeden program sledovať a iná nahrávať. Celkovo si myslím, že je Q70T lepšou voľbou a až za pár mesiacov ceny poklesnú na prijateľnú úroveň, pôjde o veľmi predávaný kus. Dovtedy je tu o kus lepšie a pritom lacnejšie Samsung Q70R.

Samsung televízory 2021

Kompletné a veľmi podrobné porovnanie celej ponuky nájdete v tomto článku. Na rýchle porovnanie QLED 4K radu môžete využiť nasledujúcu tabuľku:

Porovnanie parametrov Samsung QLED 4K 2021

Q95TQ90TQ80TQ70TQ60T
Dostupné veľkosti55, 65, 75, 8555, 65, 75, 8549, 55, 65, 75, 8555, 65, 75, 8543, 49, 55, 65, 75, 85
Rozlíšenie4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)
Farebná hĺbka10 bitov10 bitov10 bitov8 bitov + FRC8 bitov + FRC
Typ paneluVA VA VA VA VA
Typ podsvieteniaDirect Full Array 16XDirect Full Array 16XDirect Full Array 8XDual LED Edge LEDDual LED Edge LED
Local DimmingÁnoÁnoÁnoNieNie
Obnovovacia frekvencia100 Hz100 Hz100 Hz (49′ 50 Hz)100 Hz (49′ 50 Hz)50 Hz
Ultraširoký pozorovací uholÁnoÁnoNieNieNie
Dual LEDNieNieNieÁnoÁno
HDR (High-Dynamic Range)Quantum HDR 16xQuantum HDR 16xQuantum HDR 12xQuantum HDRQuantum HDR
Obrazový procesorQuantum Processor 4KQuantum Processor 4KQuantum Processor 4KQuantum Processor 4KQuantum Processor 4K Lite
Zvukový výkon60W60W60W (49′ 40W)20W20W
SubwooferÁnoÁnoÁnoNieNie
Konfigurácia reproduktorov4.2.24.2.22.2.2 (49′ 2.2. )2.02.0
Object Tracking SoundÁnoÁnoÁno (okrem 49′)NieNe
Q-SymphonyÁnoÁnoÁno (okrem 49′)NieNie
Active Voice AmplifierÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Operačný systémTizen 5.5Tizen 5.5Tizen 5.5Tizen 5.5Tizen 5.5
Wi-FiÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
BluetoothÁno (ver. 4.2)Áno (ver. 4.2)Áno (ver. 4.2)Áno (ver. 4.2)Áno (ver. 4.2)
BixbyÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Herný režimÁno (Real Game Enhancer+)Áno (Real Game Enhancer+)Áno (Real Game Enhancer+)Áno (Real Game Enhancer+)Áno
Ambient módÁno (Ambient Mode+)Áno (Ambient Mode+)Áno (Ambient Mode+)Áno (Ambient Mode+)Áno
AI UpscalingÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
HDMI44443
USB22222
ARCÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
eARCÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
One ConnectÁnoNieNieNieNie
TunerDVB-T2CS2 x 2DVB-T2CS2 x 2DVB-T2CS2 x 2DVB-T2CS2 x 2DVB-T2CS2
Zistiť cenu

Zaujímajú vás aj ďalšie recenzie? Skúste naše podrobné porovnanie tv.

6.9 Total Score
Hodnotenie Samsung QE55Q60T

Táto televízia nie je na hry, nie je na sledovanie kvalitného HDR obsahu vo 4K. Možno to znie príliš tvrdo, ale je to tak. Ide o "obyčajnú televíziu" pre tv vysielanie. Na tom nie je nič zlé, ale pre tieto účely je možné mať zatiaľ aj lacnejšie tv a rozdiel v obrazu nebude skoro nijako znateľný. Tipujem, že už ku koncu roka 2020 by mohla byť pod 650 € (55 palcov) a pre nenáročných divákov bežného tv vysielanie môže jej o zaujímavú voľbu. Uvidíme však, čo si pre nás tento rok nachystajú zostávajúci výrobcovia. Príde mi, že Samsung by si mal dať pozor na agresívne rastúce dvojicu TCL a Hisense, ktorí každoročne sťahujú kus jeho náskoku a navyše majú veľmi zaujímavé ceny. So súčasným prístupom by sa za pár rokov mohlo stať, že Samsung už nebude medzi lacnými televízory dominovať.

Kontrast
6
Pozorovacie uhly
5.5
Farby
8
Konštrukcia
7
Dynamické scény
7
Funkcie a výbava Smart tv
8
KLADY
  • Dobrý kontrastný pomer
  • Jednoduché ovládanie
  • Po znížení ceny vhodná voľba pre nenáročných divákov
ZÁPORY
  • Slabé HDR (nemá Dolby Vision)
  • Nie je vhodná pre hráčov (nevie VRR)
  • Len 50 Hz
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Skóre

      Čo vybrať
      Logo