Recenzia Samsung RB30J3215SA

Hľadáte priemerne veľkú kombinovanú chladničku s mraziacim boxom, ktorá vám príliš nezaťaží vašu peňaženku, ale má slušnú výbavu? Predstavíme vám model Samsung RB30J3215SA, ktorý si so svojou energetickou triedou E z hľadiska úspory nevedie práve najlepšie, ale vyniká mnohými inými prednosťami. Bližšie si ju predstavíme v recenzii.

Parametre

Typkombinovaná
Prevedenienerezová, samostatne stojaca
Mraziaci výkon13 kg / 24 hodín
Akumulačná doba18 hod.
Výkon mrazenia4*
Klimatická triedaSN/N/ST/T
Celkový objem321 l
Umiestnenie mrazničkydole
Hlučnosť37 dB
Výška178 cm
Šírka59,5 cm
Hĺbka66,8 cm
Oddelené regulácieáno
Displejáno
Energetická triedaE
Spotreba energie za rok249 kWh
Špeciálne funkcieAll-around Cooling, Fresh zóna, True No Frost

Recenzia

Na tejto kombinovanej chladničke je iste plusom 10-ročná záruka na invertorový motor. Z princípu konštrukcie však s týmto typom motora nie je veľa problémov a preto je predĺžená záruka relatívne bežná pri chladničke aj práčkach, kde sa často používa. Medzi ďalšie klady patrí aj nová úroveň organizácie priestoru, ktorý je veľmi dobre a efektívne usporiadaný. Z tohto dôvodu sa do nej zmestí dostatok potravín, hoci chladnička patrí z hľadiska veľkosti medzi stred. LED osvetlenie vám pomôže mať prehľad o tom, čo kde máte a zároveň vám nezvyšuje teplotu v spotrebiči. Tento typ osvetlenia vám ukáže suroviny v nenarušenej farebnosti a je tiež veľmi úsporný.

Čo oceňujeme, je horná výsuvná polička, takže sa vám s potravinami bude lepšie manipulovať. Len si dajte pozor pri zatváraní dverí, aby bola polica dostatočne zasunutá, inak narazí do dverí chladničky. Pod ňou nájdete držiak na fľaše, čo ocenia najmä vinári, ale samozrejme tu môžete umiestniť aj iné fľaše. Len počítajte s tým, že PET fľaše sa sem nevlezú. Dverný priestor, ktorý je tiež veľmi dobre vyriešený, pojme ďalší rad fliaš a krabíc s mliekom či džúsom, takže vám umožní využívať vnútorný priestor na iné potraviny.

Chladnička má aj ďalšie dve poličky. Tiež ich umiestnenie je ale bohužiaľ pevne dané, takže nepočítajte s tým, že si ich posuniete a dáte medzi ne nejakú vysokú nádobu. Ja si to pri svojej chladničke takto často upravujem, pokiaľ aj vy, zvážte, či vám tento fakt nebude vadiť. Medzi policami nie je až zas taký veľký priestor. Vybrať môžete organizér na fľaše a tým si môžete priestor zväčšiť. V dolnej časti nájdete priestranné boxy na mäso a zeleninu. Tzv. „múdra zásuvka“ so zónou Fresh Zone je ideálna pre uchovávanie rýb, mäsa, pretože si tu vďaka optimálnemu prostrediu zachovávajú svoju čerstvosť.

Vytunený systém chladenia zaisťuje v každom rohu chladničky rovnaké podmienky. Celý priestor je rovnomerne ochladzovaný, je zachovaná stabilná teplota. Je to tak preto, že v úrovni každej police je vetrací otvor a tým prechádza studený vzduch. Potraviny vám vďaka tomu v chladničke vydržia dlhšie. Cirkulácia vzduchu prebieha v chladničke a mraziacom boxe zvlášť. Výkon kompresora s digitálnym invertorom sa automaticky upraví podľa potreby. Preto nemusíte chladiť stále naplno, čo je určite výhoda.

Čo sa týka hlučnosti, chladnička so svojimi 37 dB patrí medzi tie lepšie modely. Na trhu nájdete modely s od 36 dB do 42 dB, takže sami vidíte, že tu problém určite nehrozí. Napríklad Whirlpool B TNF 532 OX pracuje pri hlučnosti 39 dB, hoci má menší objem. Na druhú stranu má nižšiu spotrebu, ale veľmi vysokú obstarávaciu cenu.

Z chladničky Samsung sa občas ozvú zvuky ako bublanie, keď si chladnička prichladí, to je ale bežné u všetkých chladničiek. Akumulačná doba okolo 18 hodín patrí medzi bežné hodnoty. Chladnička zvládne za 24 hodín zamraziť 13kg potravín, tento parameter je veľmi slušný. Napríklad veľká americká chladnička Electrolux en6086jox zamrazí za 24 hodín iba 10 kg potravín, a to má väčší objem. Nami hodnotená chladnička má prehľadný displej, umiestnený vo dverách. Tu si môžete nastaviť teplotu ako v chladničke, tak v mraziacej časti. U chladničky je rozmedzie nastavenia od 1 stupňa do 5 stupňov, východisková teplota sú 3 stupne. Pri mraziacom boxe je nastavenie teploty možné od   -23 do -15 stupňov. Predvolená teplota je -19 stupňov.

Disponuje nenámrazovým systémom a tiež antibakteriálnou ochranou, preto je údržba chladničky veľmi jednoduchá.
Výhodou pri mrazničke je systém Full Open Box – 3 šuplíky, ktoré sa dajú plne otvoriť. Čo si budeme rozprávať, väčšinou je hľadaná namrazená potravina ako naschvál úplne vzadu, takže plný výsuv vám pomôže ju rýchlejšie nájsť a vytiahnuť. Štvorhviezdičkový výkon mrazenia, rovnako ako klimatická skriňa SN-T je už pre dnešné modely typická, ale vzhľadom na to, že je to ten najlepší varianta, určite vás to poteší.

Keď sa zameriame na dizajn chladničky, uvidíme elegantný nerezový spotrebič, so vstavanou rukoväťou, ktorý sa bude vo vašej kuchyni určite vynímať. Odtlačky prstov na nej podľa spotrebiteľov nezostávajú, takže aj v tomto ohľade je to dobré.

Model disponuje upozornením, pokiaľ necháte dvierka otvorené. Tie sa dajú inštalovať na oba smery. Pokiaľ budete chladničku stavať na veľmi nerovný povrch, počítajte s tým, skrutkovacie nožičky pod spotrebičom nemajú veľký rozsah regulácie, takže si najskôr budete musieť pomôcť vypodložením.

Dostávame sa k energetickej triede, ktorá podľa nových pravidiel patrí do energetickej triedy E. Nie je to síce ten najhorší variant, ale na stupnici od A do G to nevyzerá ako žiadna veľká hitparáda. Avšak pozor, počas začiatku roka 2021 došlo k zmene metodiky u energetických štítkov. Preto to nie je tak zlá hodnota ako by sa mohlo zdať. Avšak vzhľadom na to, ako sa dnešné ceny za energiu zvyšujú, tento faktor nemožno prehliadnuť. So svojou spotrebou 249 kWh sa radí do horšieho priemeru. Pokiaľ by ste hľadali chladničku s podobnými vlastnosťami, ale úspornejšiu, môžete sa pozrieť napríklad po modeli Samsung RB37J5018SA. Ten spadá do energetickej triedy B s ročnou spotrebou 173 kWh. A to napriek tomu, že sa jedná o väčší spotrebič s 365 l objemom. Hodí sa napríklad pre tých, ktorí by si radi zaobstarali americkú chladničku, ale miesto na ňu nemajú. Cena za tento model je ale vyššia o 250 €. Rozdiel v spotrebe je cca o 70 kWh väčší. Keď berieme do úvahy cenu 0,2 € za 1 kWh, tak ide o 14 € ročne. Drahšia chladnička sa (čisto v spotrebe) vráti za 17 rokov. Reálna spotreba je väčšinou vyššia, napriek tomu bude návratnosť v tomto ohľade 12 – 15 rokov.

 Samsung RB30J3215SASamsung RB37J5018SA
Typkombinovanákombinovaná
Celkový objem v l321365
Spotreba kWh/rok249173
Mraziaci výkon13 kg/24 hod13 kg/24 hod
Oddelené regulácieánoáno
Rozmery v X š X h v cm178 x 59,5 x 66,8201 x 59,5 x 67,5
Cena v €370 600
Zistiť cenu

Chcete chladničku s nižšou spotrebou? Pozrite sa do nášho veľkého testu chladničiek.

 

6.8Expert Score
Samsung RB30J3215SA

Táto chladnička má svoje plusy aj mínusy, ktoré sme sa vám snažili priblížiť. Celkovo na nás pôsobí dobrým dojmom, ide o kvalitný a pekný model, s ktorými sú spotrebitelia podľa recenzií spokojní. Pokiaľ nepreferujete tú najvyššiu energetickú triedu, nebude vám vadiť fakt, že umiestnenie políc nie je variabilné, chybu určite neurobíte. Chladnička sa nenamrazuje, uchováva potraviny dlhšie čerstvé. Za túto cenu dostanete spotrebič s dobrým vybavením a funkciami.

Plusy
 • organizácia priestoru
 • výsuvná horná polica
 • rovnomerné chladenie v celom priestore
 • Fresh zone
 • tichá prevádzka
 • držiak na fľaše
 • výsuvné zásuvky v mrazničke
Mínusy
 • vyššia spotreba energie
 • čas akumulácie
 • nemožnosť meniť výšku políc
 • nepraktické umiestnenie displeja

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo