Recenzia Samsung UE49KU6402

V súčasnej dobe už je 4K rozlíšenie u televízorov skoro štandardom. Príkladom cenovo dostupné 4K televízia je aj rad 6400 od Samsungu. Ponúka klasický dizajn s plochou obrazovkou. Poďme sa na ňu pozrieť trochu podrobnejšie.

Parametre

Prvá je vždy pre najmenší model s veľkosťou 40 palcov (101 cm) a druhá pre najväčší model s veľkosťou 65 palcov (163 cm).

Uhlopriečka obrazovkyod 101 cm po 163 cm
Príkonod 62 W do 170 W
Rozlíšenie obrazovky3 840 x 2 160
Frekvencia obrazovky
50 Hz
HDMI3x
SCARTne
USB2x
Hmotnosťod 11,5 kg po 23,5 kg
Typ obrazovkyLED

 

Obrazovka je lemovaná šedostříbrným rámčekom a celý prístroj stojí na masívnom podstavci, ktorý má svoje dve nohy pretiahnuté skoro ku krajom televízie. Je stabilný a nedochádza k žiadnemu „kývanie“. Na rozdiel od väčšiny ostatných tv, sú vstupy umiestnené na pravej strane prístroja, rovnako ako fyzická ovládacie tlačidlá.

Diaľkové ovládanie je veľmi jednoduché, hlavnú úlohu v má veľké Štvorsmerové ovládacie tlačidlo. Okrem tlačidlá pre vypnutie / zapnutie, umiestneného klasicky v ľavom hornom rohu, sú hore ďalšie dve tlačidlá „123“ a „extra“. Pre tých, ktorí sa s takým ovládačom ešte nestretli, tak za pomoci „123“ môžete zadať čísla kanálov a „extra“ vyvolá okno s aktuálnym počasím, športové výsledky a pár ďalšími informáciami. V spodnej časti je tlačidlo pre prechod na domovskú obrazovku, pauzu a tlačidlo späť. Plus prepínanie kanálov a úprava hlasitosti. Aj s takto minimalistickým ovládaním, dá zvládnuť bez problémov väčšina situácií. Avšak tlačidlá pre rýchle pretáča vpred alebo vzad by prišla vhod.

Tlačidlo Home spustí domovskú obrazovku, kde môžete nastaviť zdroj pre zobrazovanie (počítač, televízia ..), dostať sa do klasického nastavenia televízora a ďalej vidíte ikonky (kocky) s jednotlivými predinštalovanými programami a hrami. Taká tá klasická ako u všetkých televízorov z poslednej doby. Aplikáciám nejakú dobu trvá než sa spustí, takému Netflix to trvá 15 sekúnd.

Spotreba energie je podľa výrobcu 89 W, ale v reálnej prevádzke a s bežný nastavenie bez energeticky úsporného módu sa pohybuje skôr okolo 130 W – pre 49 palcov veľký model. To je na 4K televíziu tejto veľkosti slušný priemer.

Kvalita obrazu

Je vybavená technológiou HDR, ktorá veľmi zjednodušene povedané, dokáže zobrazovať živšie a realite vernejšie farby než prístroje, ktoré túto technológiu nemajú. Viac informácií o tom ako HDR funguje. Samotná prítomnosť HDR ale ešte neznamená dokonalé zážitky z obrazu. Pri tomto Samsungu dochádza k zlepšeniu rozsahu farebného spektra, ale vďaka slabšiemu podanie čiernej farby sa nejedná o žiadny zázrak. Čierna nie je dostatočne temná a vďaka tomu je kontrastný pomer slabšia – cca 3 000: 1. Prirodzená obnovovacia frekvencia je 50 Hz a pri akčných scénach môžete niekedy postrehnúť „trhanie“ obrazu. Opäť ale celkom bežná vec u podobne drahých prístrojov.

Subjektívne vyzerajú farby pri sledovaní Blu-ray filmu veľmi dobre. Obloha je blankytne modrá, prales pri sledovaní Tarzana vyznieval veľmi vierohodne. Farba kože u jednotlivých postáv bola tiež na slušnej úrovni, nebola ani príliš bledá a naopak ani prepálená do červenej. Určite ale nejde povedať, že by obraz patril medzi špičku. Má vysokú hodnotu maximálneho jasu, a vďaka tomu poskytuje uchádzajúci vizuálny zážitok aj v miestnostiach kam prúdi väčšie množstvo slnečných lúčov.

Oproti podobne drahé konkurencii má mierne nadpriemerné výsledky pri upscalling obrazu. Tj. keď nižšie rozlíšenie zdrojového videa, zobrazujete na vyššom rozlíšení televízore. Kvalita obrazu veľa padá, ak tv sledujete zo strany. Pri uhle okolo 20 stupňov dochádza k zreteľné deformácii farieb.

Televíziu ide použiť aj ako PC monitor, ale v tom prípade zapnite voľbu „herný režim“ (Nastavenie> Obraz> Špeciálny režim sledovania> Režim hry). Keď je zapnutý je priemerná doba odozvy okolo 20 ms. Bez tohto režimu je okolo 120 ms. Herný režim bohužiaľ mierne negatívne ovplyvňuje farebné podanie, ale rýchlejší akčné hry bez neho nemá cenu hrať.

Nastavenie obrazu

Pár základných nastavení, ktoré pomôže zlepšiť predvolenú kvalitu obrazu. (Pre mierne tmavší miestnosť.)

  • Nastavenie> Obraz> Režim obrazu> Film
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Podsvietenie> 20
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Kontrast> 95
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Jas> 50
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Farby> 50
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Auto Motion Plus> vypnuté
    (Auto Motion Plus odporúčame vypnúť pre väčšinu typov vysielania, zmysel má len u športových kanálov vo vysokej kvalite alebo filmov s mnohými rýchlymi scénami – v opačných prípadoch vyzerá obraz často neprirodzene)

Zvuk

Hrá dostatočne nahlas? Áno. Je to niečo čo by ste opísali ako kvalitný zvuk? Skôr nie, ale ten podľa nás skoro žiadna televízia zo svojich vstavaných reproduktorov. Neberieme to ako zásadný mínus, skôr len konštatovanie stavu.

Hodnotenie

Škoda toho, ako sa TV pracuje s čiernou farbou. Keby ju dokázal zobrazovať lepšie, patril by k tomu lepšiemu čo ide v tejto cenovej relácii kúpiť. Takto jej môžeme dať slušný pomer cena / výkon, ale zvážte či pre vás jej slabšie stránky nie sú prekážkou a nechcete priplatiť za vyšší model.

Zjisit cenu