Recenzia Samsung UE49MU7002

Modelový rad UExxMU7000 od Samsungu patrí medzi drahšie televízory, ale do úplnej špičky mu ešte kus chýba. A to ako cenou, tak i svojimi vlastnosťami. 4K rozlíšenie a HDR je u nových modelov samozrejmosťou, takže by kvalita obrazu mala byť dosť dobrá. Ale je to skutočne tak? Poďte zistiť či za tie peniaze Samsung stojí.

Parametre

Uhlopriečka obrazovkyod 123 cm po 163 cm
Príkonod 90 W do 118 W
Rozlíšenie obrazovky3 840 x 2 160
Frekvencia obrazovky50/100 Hz
HDMI4x
SCARTne
USB3x
Hmotnosťod 14,8 kg po 24,1 kg
Typ obrazovkyLED

 

V SR sa môžete stretnúť s niekoľkými variantmi tohto modelového radu a to:

 • Samsung UE49MU7002
 • Samsung UE49MU7042
 • Samsung UE49MU7072

Líšia sa od seba farebným prevedením rámčeka, inak sú úplne totožné. Môžete si z nich vybrať farebnú variantu, ktorá vám najviac ladí so zvyškom vybavenia. Ďalší rozdiel sa týka obnovovacej frekvencie. Tá je u obrazoviek o veľkosť 49 palcov 50 Hz a u vyšších už je 100 Hz. To platí pre všetky vyššie uvedené farebné varianty.

Vzhľadovo je to veľká paráda, telo prístroja stojí na dvoch masívnych nôžkach po krajoch. Rámik okolo obrazovky má iba 0,8 cm a televízie vďaka tomu krásne vyzerá prichytená na stene, ale aj len tak umiestnená v priestore obývacej steny. Podobne je na tom aj hrúbka. Televízia má v najširšom bode len 4,3 cm. Káble sú skryté v zadnej časti prístroja a sú vyvedené cez zadný ľavú nožičku stojana. To je za veľkú pochvalu a len to potvrdzuje elegantný dojem z modernej televízie. Celkovo výrobe nemožno nič vytknúť. Spracovanie je precízne a dáva tušiť kus poctivej práce.

Ako operačný systém je tu Tizen od Samsungu, v aktuálnej variante pre rok 2017. Je možno až príliš preplácaný a na každej obrazovke sa stretnete s tonou animáciou. Nutné ale uznať, že interface je logicky usporiadaný a bez väčších problémov aj v počiatkoch práce s tv nájdete všetko čo potrebujete. Podpora aplikácií je široká, zo priestore stiahnete všetko potrebné. Behajú hladko a bez nejakých zásekov.

V pravej dolnej časti rámčeka obrazovky je ovládacie tlačidlo, ktorým môžete prístroj zapnúť a nastaviť zdroj obrazu, hlasitosť alebo zvoliť kanál. Krátkym stlačením vyberáte funkciu a dlhým meníte jej hodnoty. Diaľkové ovládanie je jednoduché, obsahuje menej ako desať tlačidiel (podobne ako tomu bolo u minuloročného modelu). Má v sebe ale zabudovaný mikrofón, takže televízii môžete ovládať pomocou hlasových povelov.

Kvalita obrazu

Kontrastný pomer je vysoký a preto si sledovanie večerných filmov užijete. Dosahuje pomere 5 000: 1. K dispozícii je aj funkcia Local Dimming (slovensky „miestne stmavenie“), ktorá má za úlohu vykúzliť ešte temnejšia čiernu. V tomto konkrétnom prípade nepracuje úplne dokonale a kvalitu obrazu zlepšuje len mierne. Napriek tomu stojí za to mať túto funkciu zapnutú, najmä v spojení s HDR. Farebná jednotnosť je veľmi slušná pri sivej farby, hoci ide vidieť, že kraje obrazovky sú mierne tmavšie ako zvyšok. Čierna farba je v tomto ohľade ešte lepšie, kraje sú opäť o niečo tmavšie ale len nepatrne. Ide rozhodne o slušný nadpriemer.

Pri sledovaní obrazu v nižšej zdrojovej kvalite než HD sú občas zreteľné nie príliš podarené výsledky upscalling. Pokiaľ ale sledujete obraz v HD a 4K, nie je jeho kvalite čo vytknúť. Ostré hrany a presné detaily vás pohltí do deja a ľahko zabudnete na svet okolo. Dajte si pozor keď máte televíziu v mieste kde sa od nej odráža slnečné svetlo. To je jej slabšie miesto a robí celkom dosť odrazov, ktoré sú nepríjemné a núti vás mhouřit oči. Pri sledovaní obrazovky zo strany ide viditeľnosť celkom rýchlo dole a zo sledovania moc nemáte. Ak máte obrie obývacia izba, alebo chcete televíziu sledovať od jedálenského stola miesto sedacie súpravy, tak kúpu nemôžeme odporučiť.

Odozva obrazovky je 12 ms. Vďaka tomu skvele zvláda hranie cez konzolu alebo pripojený počítač, rýchle akčné filmy a športové zápasy. Aj keď na obrazovke zostáva dlho rovnaký snímku, nedôjde k jeho „vypáleniu“ do obrazovky. To ocenia najmä hráči a ľudia, ktorí televíziu plánujú využívať ako príležitostný monitor.

Zvuk

Sme zvyknutí, že kvalita bežného vstavaného reproduktora nie je nijak valné, ale v tomto prípade je to ešte horšie. Zvuk je naozaj podpriemerný už pri štandardnej hlasitosti a dokúpením bežných externých reproduktorov si výrazne polepšíte. Mrknite na náš článok o Soundbar.

Nastavenie

Pár základných nastavení pre zlepšenie kvality obrazu:

 • Nastavenie> Systém> Eko riešenia> vypnuté
 • Nastavenie> Obraz> Režim obrazu> film (pre sledovanie televízie a filmov)
 • Nastavenia> Všeobecné> Správca externých zariadení> Režim hry> zapnúť (ak chcete na televíziu hrať hry)
 • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Ostrosť> 0
 • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Vyčistenie digitálne signálu> vypnuté (ak nesledujete väčšinu obsahu v horšom rozlíšenie ako HD)
 • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Nastavenie Auto Motion Plus> vypnuté
 • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Miestne stmavenie> nízke

V prípade že sledujete HDR obsah tak:

 • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> HDMI UHD Color> zapnite pre HDMI vstup na ktorom máte Blu-ray prehrávač
 • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Podsvietenie> max
 • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Miestne stmavenie> vysoké
 • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Nastavenie kolorimetrického priestoru> auto

Záver

Skvelá televízia pre sledovanie športu alebo akčných filmov, ak máte možnosť sedieť priamo pred ňou. Rýchla odozva je vhodná pre hranie hier na pripojenej hernej konzole alebo PC. Pri pozeranie zboku ide kvalita obrazu veľmi rýchlo dole. Zvuk je podpriemerný, skreslenie je zrejmé aj pri priemernej hlasitosti. Za nás celkovo 80%.

Najlepšia ponuka Samsung UE49MU7002

   Čo vybrať
   Logo