Recenzia Samsung UE55RU8002

QLEDy sú v podaní Samsungu určené ako zbraň proti populárnym OLEDům. Ale nie každý chce (alebo si môže dovoliť) špičkovú televíziu. Zvlášť ak sledujete klasické tv vysielanie a k tomu čas od času nejaký film, tak je investícia do drahého televízora zbytočná. Rad 8000 od Samsungu v posledných rokoch vždy predstavovala výbornú kombináciu medzi priaznivou cenou, uchádzajúci výbavou a veľa slušným obrazom. Jedná sa vlastne o to najlepšie čo Samsung medzi klasickými LCD televízory ponúka. To všetko zabalené do pekného hávu a dodávané v balíčku s vydareným operačným systémom.

Už sa nepredáva, aktuálne modely nájdete tu.

Parametre

Rozlíšenie4K
Obnovovacia frekvencia100 Hz
PodsvietenieEdge
HDMI4
Priemerná doba odozvy12 ms
Local dimmingnie
Zobrazovacia technológiaLCD
Typ paneluVA
Podpora HDR10áno
Podpora Dolby Visionnie
Podpora HLGáno
Uvedenie na trh2019
Farebná hĺbka8 bitov + FRC
Pokrytie spektra DCI-P388 %
Pokrytie spektra Rec.202066 %
Výška71,3 cm
Šírka123,7 cm
Hĺbka5,9 cm
Výška (vrátane podstavca)77,7 cm
Šírka (vrátane podstavca)123,7 cm
Hĺbka (vrátane podstavca)23,7 cm
Váha18,9 kg
Odhadovaná spotreba za rok153 kWh
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Sieťový vstupáno
USB (počet)3
Bluetootháno
Input lag v hernom móde15 ms

Vzhľad

Z pohľadu dizajnu si myslím, že rozhodne neurazí. Je jasné, že vďaka nižšej cenovke je ako materiál často použitý plast. Zadná strana pripomína QLED sériu z roku 2017 – jednoduchá čierna vrúbkovaná textúra. Displej je podľa očakávania celkom tenký (približne 6 cm v najhrubšom mieste), kvalita spracovania je na dobrej úrovni, ale QLEDy alebo (ak ma pamäť neklame) aj minuloročná NU8000 na to bola ešte o kúsok lepšie. Rámček okolo televízora nie je najtenší, ale cca 1,2 cm zrejme nikoho neurazí. Je z plastu a ľahko našedlé farby.

Podstavec je tento rok vo forme dvoch nôh umiestnených u krajov displeja. Tak je to skoro pri všetkých tv od Samsungu. Mimochodom, to znamená dve veci. Jednak je možné aj soundbar strednej veľkosti umiestniť priamo pred televízor aj na úzky stolík. Po druhé, spodná časť nôh zasahuje celkom hlboko za zadnú stranu displeja a vďaka tomu je predsa len potrebné mať nejaké miesto na nábytku, na ktorý chcete televíziu umiestniť. Radšej si skontrolujte rozmery stojanu pred nákupom (pre veľkosť akú máte záujem kúpiť). Samozrejme je možné prístroj umiestniť aj na stenu.

K podpornej funkcii stojana nie je čo dodať (funguje dobre), ale je škoda že zadná časť nožičiek televízora neslúži ako miesto pre vedenie kabeláže. Je to drobnosť, ale zamrzí. Namiesto toho možno na zadnú časť nohy televízora pripnúť drobnú čiernu sponu, ktorá pár káblov pridrží pri nohe stojanu. Všetky výstupy (okrem napájania) ústi do boku a sú ľahko prístupné. Celkovo za mňa spracovanie aj výbava zodpovedá cene prístroja.

Kvalita obrazu

Prístroj je vybavený 100 Hz VA panelom. VA panel by mal byť vo všetkých veľkostiach, ale 100 Hz je od veľkosti 55 palcov a vyššie. To už je taká klasika v podaní (nielen) Samsungu, že 49ka je taký chudobnejší príbuzný. 50 vs 100 Hz panel robí skutočne veľa.

Vďaka typu panelu je podanie čiernej na veľmi slušnej úrovni. Kontrastný pomer sa pohybuje okolo 5 000: 1. Čo sa týka rovnomernosti zobrazenie čiernej, tak hlavne v rohoch sú vidieť ľahko svetlejšie nádychy. S ohľadom na svoju cenovku je to však nadpriemerný výsledok. Podanie čiernej je lepšia ako u drahšie Q60R. V rámci úspor sa tento rok nedostalo na funkciu local dimming (miestne tlmenie). U NU8000 vlani bola. Hoci nebola na takej úrovni ako u drahších modelov, napriek tomu isté zlepšenie znamenala. Obrazový procesor je použitý rovnaký, ako bol v NU8002.

S panelom typu VA sú spojené slabšie pozorovacie uhly. Je tomu tak aj v tomto prípade. Už niekde ľahko nad 20 ° dochádza k vyblednutiu farieb. Ale to nie je nič divné, to je proste daň za solídny čiernu v podaní VA panelov. Podanie farieb nie je tak výborné ako u QLEDu, s ktorým Samsung dokáže neskutočná kúzla. Povedal by som, že je na priemernej úrovni. Konkrétne je pokrytie okolo 88% u DCI P3 a 66% u Rec 2020.

Vysoký jas je málokedy silnou doménou lacnejších VA panelov a ani tu to nie je výnimkou. Maximálny jas je ľahko nižšia ako u NU8000. U HDR preto žiadne zázraky čakať nedajú a ide skôr o mierne zlepšenie a zvýraznenie farieb. Kto chce luxusné HDR, musí u Samsungu zamieriť do Q70R alebo vyššie. Ako už je u Samsungu zvykom, Dolby Vision nie je podporované. Máme tu HDR10, HDR10 + (od Samsungu, zatiaľ celkom okrajové) a HLG.

Input lag je 15 ms a doba odozvy 12 ms. To sú obe úplne dostatočné hodnoty pre plynulé hranie i ovládanie prístroja bez pocitu oneskorenia. Pohybové scény sú (od uhlopriečky 55 a viac) zvládnuté výborne. Myslím, že aj tento rok bude táto séria v predajoch excelovať. Najmä medzi hráčmi alebo športovými fanúšikmi, ktorí majú obmedzený rozpočet, ale zároveň si chcú užiť plynulý obraz.

Systém

Inštalačný proces sa od minulého roka nezmenil. Začíname klasicky voľbou jazyka. Je veľmi intuitívny a aj menej skúsení užívatelia ním prejdú ľahko a rýchlo. Tizen 5.0 vyzerá po prvé spustenie úplne rovnako ako minuloročná verzie 4.0. To je rozdiel oproti WebOS alebo Android TV, ktorá sa každý rok ľahko zmení. Na druhú stranu je prostredie Tizen stále jedno z najprehľadnejších a najrýchlejších. Ale na mieste Samsungu by som si napriek tomu dal pozor, pretože hlavne Android TV robí každý rok veľké pokroky.

Stále platí, že po Android TV má Samsung asi najväčšiu ponuku aplikácií. S ich kvalitou je to (rovnako ako u Androidu) rôzne. Hlavné a známe aplikácie fungujú bez výhrad, ale u tých okrajových sa môžete stretnúť s prípadmi kedy je rýchlosť či spoľahlivosť nižšia. Ale to nie je chyba výrobcu televízora, ale aplikácia.

Za zmienku tiež stojí aj tohtoročná podpora Apple zariadení a fungujúceho AirPlay. Ľahko tak možno zrkadliť treba obsah mobilného telefónu alebo MacBooku. Pre milovníkov rôznych prispôsobenie obrazovky je trochu sklamanie, že okrem úpravy poradie ikon na hlavnej obrazovke mnoho iného robiť nemôžu.

Pokiaľ ide o vstupy, tak je ich k dispozícii dostatok. HDMI 4x, USB 2x (ani jeden port nie je USB 3.0). K tomu obvyklé veci ako sieťový vstup, optický audio výstup atď .. K dispozícii je Wi-Fi (2,4 i 5 Ghz) a Bluetoooth.

Hlasový asistent Bixby je schopný spracovať veľké množstvo povelov, bohužiaľ nie v slovenčine. Kto vie po anglicky, môže skúsiť povely typu:

  • Change to Dynamic picture mode
  • Set sleep timer for 1 hour
  • Disconnect the speaker
  • Make screen Brighter
  • atď ..

Funguje dobre, ale stopercentne spoľahlivý nie je (možno je to aj vina mojej nedokonalé výslovnosti). Bohužiaľ nie je možné hlasové vyhľadávanie použiť napríklad v aplikácii Netlfixu.

Diaľkový ovládač je minimalistická klasika od Samsungu. Pár tlačidiel, jednoduchý čierny dizajn. V tejto rade sa nejedná o žiadnu prehliadku luxusu, ale svoju funkciu odvádza dobre. Oproti minulému roku tu sú novo tri tlačidlá pre spustenie obľúbených streamovacích aplikácií. Ako častý používateľ Netflix musím oceniť a som rád, že Samsung nasledoval ostatných výrobcov, ktorí toto ponúkajú už nejakú dobu.

Ovládať prístroj možno aj pomocou aplikácie v mobilnom telefóne (možnosti sú trochu obmedzené), ktorá sa od minulého roka tiež snáď nezmenila. Pre prípad núdze dobré. Vo chvíľach kedy by mobil ani ovládač nebol po ruke, tak pod logom Samsungu na spodnej strane displeja nájdete tlačidlo, s ktorého pomocou možno tv vypnúť, zvýšiť alebo znížiť hlasitosť či zmeniť program. Väčšina užívateľov ho najskôr nikdy nevyužije, ale hodiť sa môže.

Zvuk

To rovnaké ako vlani. Dva interné reproduktory budú stačiť pre dialógy a nenáročným používateľom. Pre tých, ktorí si chcú vychutnať zvukovú kulisu so všetkým, je nutná investícia do externých reproduktorov alebo soundbara.

Samsung tv a slúchadlá

Poslednou dobou sa ku mne dostalo niekoľko otázok na to, či je možné k nových TV od Samsungu nejako pripojiť klasické slúchadlá (prípadne iné analógové audio zariadenie). Samsungy totiž už pár rokov nemajú klasický slúchadlový 3,5 mm jack. Prvou možnosťou je samozrejme využiť Bluetooth slúchadlá. Niekto však môže mať kvalitné a drahá klasická káblové slúchadlá a nová sa mu nechcú kupovať.

Tu môže pomôcť vecička, ktorá sa volá digitálne analógový prevodník (skratka DAC). Tú prepojíte cez digitálny optický audio výstup so svojou televíziou a z „druhej strany“ DAC zapojíte slúchadlá. DAC potrebuje napájanie, takže do nej ide ešte napájací kábel. Rozmery DAC sú v pár centimetroch, nemusíte sa báť, že by zaberal veľa miesta. A cena? Začína na 15 – 20 euro, s tým že sú k dispozícii aj prevodníky za niekoľko stoviek. Tie sú pre skutočne náročných poslucháčov. Pre väčšinu divákov by mal stačiť prístroj okolo dvadsiatich €. Nájsť ich môžete napríklad tu.

Je potrebné v televízore niečo upraviť v nastavení? Áno, ale nejedná sa o žiadnu zložitú operáciu. U Samsungu idete do nastavenia, vyberiete zvuk, ďalej expertné nastavenie a potom niečo ako „formát výstupu digitálneho audia“, mal by to byť hneď prvý riadok a v ňom vyberiete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocou diaľkového ovládača v takom prípade nepôjde upravovať hlasitosť, ale to by u slúchadiel nemalo moc vadiť. Väčšinou majú regulátor hlasitosti priamo na sebe.

Odporúčané nastavenie

Každá televízia (aj rovnaký model od zhodného výrobcu) je trochu iná, rovnako ako miestnosť, v ktorej budete tv sledovať. Preto berte toto nastavenie ako inšpiráciu, od ktorej sa môžete odpichnúť, nie ako pevné dogmu.

Ak vám nezáleží na spotrebe a preferujete najvyššiu kvalitu obrazu za všetkých okolností tak odporúčam u:

  • Nastavenia> Všeobecné> Eko riešenia> … Všetok povypínať.
  • Nastavenia> Všeobecné> Nastavenie Inteligentného režimu> Adaptívne jas> vypnúť
  • Nastavenie> Obraz> Režim obrazu> Film
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Kontrast> 40
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Jas> 0
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Ostrosť> 0
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Farby> 25
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Podsvietenie> 30

Podporované typy súborov

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav ďalej trvá. Xvid býva typicky použitý pre staršie filmy, ktoré sú uložené v avi súboru. Neznamená to, ale že tv neprehrá všetky avi súbory, len tie pre ktoré bol použitý uvedený kodek.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFAIFJPEGSMI
AVI (ne Xvid)AIFFJPGSRT
FLVAPEDFOSSA
M2TSFLACPNGSUB
MKVM4ATTXT
MOVMIDTXT
MP4MIDIXML
MPEGMP3
MPGMPA
MTSOGG
RMVBWAV
SVIWMA
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV

Samsung RU8000 vs NU8000

Minuloročná NU8002 bola v našich končinách veľmi populárna televízia. Bude jej nástupca ešte lepšie? Mrknite sa na rozdiely medzi oboma verziami. Čo sa týka podsvietenie, tak u NU8000 sa nazývalo „Edge-lit LED“ a u RU8000 je to „Ultra Slim Array“. Zdá sa, že zmeny sú naozaj miniatúrne alebo došlo len k zmene mena z marketingových dôvodov. Rovnaká situácia je u tlmiaci (dimming) technológia u RU8000 je to UHD Dimming u NU8000 Supreme UHD Dimming. Opäť sú rozdiely veľmi malé, až nepostrehnuteľné.

Drobné vylepšenia je ako každý rok na strane operačného systému, nová je aj podpora pre chytré asistentov do domácnosti od Googlu či Amazonu. Drobné zmeny na strane vzhľadu sú každý rok samozrejmosťou. Rovnako ako ľahko odlišný diaľkový ovládač. Zásadnejšie rozdiel je u zvuku, kedy sa v novej generácii trochu šetrilo. To je spoznať na výkone aj zostave reproduktorov. U RU8000 je zostava dvoch reproduktorov a celkový výkon 20 W. NU8000 mala 2 reproduktory a malý integrovaný subwoofer s celkovým výkonom 40 W. Poslednou zmenou je chýbajúci lokálne tlmenie (local dimming) u RU8000.

Celkovo je NU8000 mierne lepšia televízie než RU8000. Dôvodom je možno to, že Samsung tlačí QLED rad a od klasických LCD chce časom úplne ustúpiť. Ale to sú len moje špekulácie. Pozitívna správa je, že cena RU8000 je za mňa nastavená správne a pohybuje sa na úrovni doprodávající sa NU8000. Kým sa budú predávať obe a cena bude na rovnakej úrovni, tak by som stále bral NU8000. Akonáhle sa dopredá, tak RU8000 je len o niečo málo horšie a navyše jej cena v budúcnosti ešte viac klesne. Rozhodne ponúka lepší pomer ceny a výkonu ako má Samsung Q60R.

Zistiť cenu

Prehľad Samsung tv pre rok 2019

V najlacnejším segmente klasických 4K LCD nám tento rok Samsung predstavuje 3 rady. Základnú RU71xx, prehnutou RU73xx, ďalej RU74xx a RU80xx.

Ďalej už sú len Quantum Dots displeje. Tie sa tento rok vo 4K rozlíšení skrývajú pod číselným označením Q60R, Q70R, Q80R, Q85R a Q90R. Po nich nasleduje vrcholná edícia s 8K rozlíšením a typovým označením Q950R (nástupca predchádzajúceho radu Q900R).

Dostupné veľkosti

Samsung RU71xx (recenzia)

  • Samsung UE43RU7102
  • Samsung UE49RU7102
  • Samsung UE55RU7102
  • Samsung UE65RU7102
  • Samsung UE75RU7102

Samsung RU73xx

  • Samsung UE49RU7372
  • Samsung UE55RU7372
  • Samsung UE65RU7372

Samsung RU74xx

  • Samsung UE43RU7402
  • Samsung UE50RU7402
  • Samsung UE55RU7402
  • Samsung UE65RU7402

Samsung RU80xx

  • Samsung UE49RU8002
  • Samsung UE55RU8002
  • Samsung UE65RU8002
  • Samsung UE75RU8002
  • Samsung UE82RU8002

Q60R (recenzia)

  • Samsung QE43Q60R
  • Samsung QE49Q60R
  • Samsung QE55Q60R
  • Samsung QE65Q60R
  • Samsung QE75Q60R
  • Samsung QE82Q60R

Q70R

  • Samsung QE49Q70R
  • Samsung QE55Q70R
  • Samsung QE65Q70R
  • Samsung QE75Q70R
  • Samsung QE82Q70R

Q80R (recenzia tu)

  • Samsung QE55Q80R
  • Samsung QE65Q80R

Q85R

  • Samsung QE55Q85R
  • Samsung QE65Q85R
  • Samsung QE75Q85R

Q90R (recenzia tu)

  • Samsung QE55Q90R
  • Samsung QE65Q90R
  • Samsung QE75Q90R
  • Samsung QE82Q90R

Q950R

  • Samsung QE55Q950R
  • Samsung QE65Q950R
  • Samsung QE75Q950R
  • Samsung QE82Q950R
  • Samsung QE85Q950R
  • Samsung QE98Q950R

Zaujímavosti:

  • Je vidieť, že Samsung postupne viac a viac prechádza na QLED a ponuka klasických LCD LED televízorov sa znižuje, respektíve zostáva doménou lacnejších modelov. Očakávam, že ďalší rok bude tento trend pokračovať. Vlani bolo QLED radov 5, tento rok je to 6. Ak chcete „prémiovú klasickú Samsung televíziu“, tak ste v tomto roku odkázaní len na rad RU80xx. Pre fanúšikov prehnutých obrazoviek je k dispozícii rad RU73xx.
  • Všetky modelové rady by mali využívať VA panely. To je za mňa dobrá správa, pretože väčšina najmä lacnejších televízií je vybavená IPS panelmi. Oba varianty majú svoje plusy aj mínusy, ktoré sme rozobrali tu. Hlavné je, že je možnosť voľby a každý môže vziať to, čo mu vyhovuje lepšie.
  • Podsvietenie – všetky rady až po Q60R (vrátane) majú EDGE LED, všetky vyššie už majú Falda (full array direct LED).
  • Obnovovacia frekvencia – od radu RU80xx a veľkosti obrazovky 55 palcov je k dispozícii 100 Hz, nižšia radu a menšie uhlopriečky majú len 50 Hz.
  • Farebná hĺbka – od radu Q70R je to 10 bitov, do tej doby 8 bitov + FRC.
  • Pri drahších radov by mala byť k dispozícii aj funkcia, ktorú Samsung nazýva „umelá inteligencia“. V skutočnosti sa jedná o sústavu algoritmov, ktoré sa snažia nastavenia obrazu a zvuku prispôsobiť podmienkam v miestnosti. Teda mieru jasu s ohľadom na množstvo okolitého denného svetla a hlasitosť s ohľadom na prehrávaný obsah – takže snáď i tlmenejšie zvuk v prípade reklám. Voči podobným funkciám som mierne skeptický, ale treba nás prekvapí. Pochopiteľne pôjde vypnúť, ak s ňou nebudete spokojní.
  • Od QR80R sú displeje vybavené proti odleskovým filtrom Ultra Black Elite. Zo snímok, ktoré sú dostupné na internete to vyzerá, že v tomto prípade nejde o marketingové promo, ale že táto technológia má skutočne znateľný efekt. Navyše vraj napomáha k lepším pozorovacím uhlom, čo je hlavný slabá stránka VA panelov.
  • Z vyššie uvedeného zhrnutia je jasné, že výraznejší posun v kvalite obrazu je možné očakávať až u najvyšších modelov. Od QR80R ďalej. Ale majte na pamäti, že na to, aby bolo možné využiť úžasného obrazu, ktoré tieto televízory ponúkajú, je potrebné mať dostatočne kvalitný zdroj. A tým nie je nič iné, než vysoko kvalitný stream a ideálne skôr čistý Blu-ray. Ak chcete sledovať klasické televízne fullHD vysielanie, sú investície do špičkových prístrojov až zbytočné. Bude bohato stačiť stredná trieda s dostatočne veľkou obrazovkou.
Zistiť cenu

Zaujímavá aké sú najlepšie televízory pre rok 2019?

7.2 Total Score
Hodnotenie Samsung UE55RU8002

Rovnako ako vlani sa jedná o veľa vydarenú sériu, ktoré sa u nás predá veľa kusov. Vďaka svojej cenovke sa totiž nachádza v dosahu pomerne veľkej časti potenciálnych kupcov a má im čo ponúknuť. Samozrejme tiež záleží na tom, aká bude konkurencia. Ale 100 Hz televízorov s VA panelom s cenovkou okolo 700 € veľa nie je. Čo je asi dôvod, prečo sa Samsungům (nielen) u nás toľko vedie. Mimochodom, za mňa sa jedná o výrazne lepšiu voľbu než Q60R, ktorá nemá lepší obraz a pritom je o polovicu drahšie.

Kontrast
8
Pozorovacie uhly
5
Farby
8
Konštrukcia
8
Dynamické scény
8
Funkcie a výbava Smart tv
8
KLADY
  • Slušný kontrast
  • Operačný systém
  • Výborná pre hry
ZÁPORY
  • Slabší HDR
  • Slabší pozorovacie uhly
Pridaj svoju recenziu

Tagy:

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Skóre

      Čo vybrať
      Logo