Recenzia Sencor SBR 1040WH

Domáca pekáreň Sencor SBR 1040WH predstavuje praktického pomocníka do kuchyne pre každého milovníka nielen čerstvých chlebov, ale aj domáce marmelády alebo pizzy. Ide o lacnejšie spotrebič, preto je o niektoré funkcie chudobnejší. Napriek tomu toho zvládne veľa. Pripraví aj celozrnný alebo bezlepkový chlieb, má funkciu odloženého štartu aj dodatočného ohrievania obsahu.

Parametre

Maximálna hmotnosť bochníka900 g
Príkon550 W
Počet hákov na miesenie1
Počet veľkostí bochníka2
Počet stupňov prepečenia3
Možnosť piecť bagetynie
Ovládanietlačidlové
Počet programov12
Počet pečiacich nádob1
Pečenie40
Programy70
Vybavení50

Ako pečie

Domáca pekáreň SBR 1040WH značky Sencor je z tých menších modelov. Bude sa tak hodiť do domácnosti s menším počtom stravníkov, pretože vie upiecť chleba s maximálnou hmotnosťou 900 g, ale aj nižšej váhe 750 g. Na výber máte teda z dvoch veľkostí bochníkov. Ak by ste hľadali pekáreň pre väčšiu rodinu, siahnite po niektorom z rozmernejších spotrebičov, ktoré zvládnu aj chleba s hmotnosťou 1,5 kg. Toto je ideálny pekáreň pre nenáročnú domácnosť o dvoch ľuďoch.

O dobre prehnetení cesto sa stará jeden hnetací hák. Väčšia pekárne väčšinou disponujú dvoma hákmi, tu je ale s ohľadom na menšie množstvo jeden úplne dostačujúce. Teda dva by boli pre kvalitu cesta lepšie, ale je to daň za veľkosť i cenu spotrebiča. Spotrebič uhnetie, nechá vykysnúť i upečie chleba z najrôznejších druhov múky, či už klasické pšeničné, tak ražné, celozrnné i bezlepkové. Povrch pečenie misy je samozrejme chránený nepriľnavou vrstvou, ktorá sa ľahko čistí. Umývať ju dokonca môžete aj v umývačke.

Čo sa kôrky a prepečenie týka, môžete si klasicky vybrať z troch stupňov – svetlé, stredné a tmavé kôrky. Pekáreň je plne automatická, akonáhle do nej vložíte suroviny, nemusíte sa ďalej o nič starať. Sledovať pečenie proces môžete skrz veko so skleneným priezorom. Umožňuje ale pridanie surovín, ktoré nevyžadujú tak dlhú dobu pečenia – na to vás prístroj upozorní zvukovým signálom. Rovnako tak sa stane, keď bude chlieb upečený. Ďalej ponúka možnosť odloženého štartu o 13 hodín, takže si môžete dopriať chrumkavú pochúťku treba na raňajky. Pekáreň po dokončení pečenia udržiava ohrievací teplotu celú hodinu, chleba alebo iné dobroty tak budú teplé.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o lacnejšie spotrebič, výrobca trochu šetril na dizajne. Pekáreň má podobu bielej škatule so šedými tlačidlami, a v porovnaní s drahšími prístrojmi vás svojím vzhľadom pravdepodobne moc nenadchne. Na trhu určite nájdete krajšie modely domácich pekární.  Ak ju chcete mať trvale vystavenú na kuchynskej linke, zvážte či to pre vás nie je prekážka.

Spotrebič ovládate pomocou tlačidiel na hornej lište. Súčasťou je drobný displej, ktorý zobrazuje všetky informácie ohľadom pečenia. Okolo neho tiež nájdete rozpis všetkých 12 programov, aby ste mali ovládanie jednoduchšie. Bohužiaľ sú všetky názvy uvedené v angličtine. Ich podrobný popis však nájdete v návode. Pre lepšiu stabilitu má spotrebič protišmykové nožičky, ktoré uvítate hlavne pri miesení.

Pekáreň disponuje 12 programami. Zvládne piecť klasický aj toustový chleba, celozrnné bochníky aj chlieb z najrôznejších bezlepkových múk. Ponúka program zrýchleného pečenia, vie pripraviť sladké koláče i marmelády a džemy z čerstvého ovocia. Bohužiaľ tu nie je možnosť pečenia bagiet alebo výroby domáceho jogurtu.

V balení vás okrem samotný spotrebič čaká aj odmerná lyžica a šálka, ktoré vám uľahčia proces prípravy. Nebudete tak musieť suroviny vážiť. Ďalej je súčasťou oceľový háčik, pomocou ktorého ľahko vyberiete miesiaci hák z upečeného bochníka.

Programy

Pekáreň ponúka celkom 12 programov pre prípravu najrôznejších dobrôt.

 • Basic (základný) – uhnetie, nechá vykysnúť a upečie chlieb z bežných druhov múky. Možno pridať napríklad bylinky na dochutenie a ozvláštnenie pečiva.
 • French (francúzsky chleba) – fáza kysnutia je dlhšia ako u basic programu. Pripraví výborný francúzsky chlieb s chrumkavou kôrkou a nadýchaným stredom.
 • Whole meat (celozrnný chlieb) – vhodný pre pečenie celozrnného bochníka. Program nie je vhodné kombinovať s odloženým štartom – mohla by sa znížiť kvalita.
 • Quick (rýchly) – zrýchlené miesenie, kysnutie a pečenie. Chlieb je uprostred hutnejšie. Vhodný pre pečenie s pečenie práškom alebo jedlou sódou. Môže sa stať, že pri tom programe bude treba pekárni pomoct stierkou, sem tam sa suroviny dostanú vo forme príliš vysoko. Očakávajte, že chleba bude upečený už za 2 hodiny.
 • Sweet (sladký) – vhodný na prípravu sladkých chlebov s obsahom orieškov, čokolády alebo sušeného ovocia.
 • Glutén-free (bezlepkový) – pre pečenie bezlepkového chleba. Kvôli predĺženej fáze kysnutia počítajte s dlhším časom pečenia.
 • Ultra-fast (extra rýchle pečenie) – ak naozaj ponáhľate, bude sa vám tento program moc hodiť. Chleba pripraví už v rámci 80-100 minút. Treba dovnútra vložiť tekutiny okolo 50 ° C. Pri studenšie tekutine chleba nevzíde, pri teplejšej naopak zničíte kvasnice.
 • Dough (cesto) – pripraví cesto pre ďalšie použitie. Napríklad na knedle, pizzu alebo rožky.
 • Jam (džem) – pre ovocné marmelády a džemy. Do formy vkladajte menšie dávky, pretože marmeláda počas varenia nadobudne.
 • Cake (koláč) – pre sladké pečenie s kypriacim práškom alebo jedlou sódou.
 • Sandwich (toustový chleba) – vytvorí nadýchaný toustový chleba s tenkou kôrkou.
 • Bake (pečenie) – program, ktorý iba pečie. Je preto potrebné dovnútra vložiť už hotové cesto. Môže sa hodiť aj pre dopečení chleba, ktorý sa vám zdá príliš svetlý.
Zistiť cenu
5.2 Total Score
Sencor SBR 1040WH

Pekáreň je vhodná skôr pre menší počet stravníkov, pretože zvládne pripraviť bochník s maximálnou hmotnosťou 900 g. Celkovo sa môžete tešiť na dve veľkosti chlebov: 900 a 750 g. Vzhľadom na nižšiu cenu nie je pekáreň zrovna dizajnovým spotrebičom. Dokáže však okrem klasického alebo hriankového chleba upiecť i sladké pečivo alebo uvariť marmeládu. Je doplnená zvukovou signalizáciou.

Pečenie
4
Programy
7
Vybavenie
5
KLADY
 • nízka cena
 • ľahké ovládanie
ZÁPORY
 • menší objem, iba dve veľkosti chleba
 • nevie jogurty
 • slabšie dizajn
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo