Recenzia Sencor SES 4040BK

Sencor SES 4040BK je poloautomatický kávovar, s ktorým za chvíľu vykúzlite silné espresso, napenené cappuccino alebo jemné latté. Obľúbený nápoj pritom môžete pripraviť do jedného alebo dvoch šálok súčasne. Hlavu si nemusíte robiť ani s údržbou, pretože disponuje automatickým čistením. Počítať ale budete musieť sa menej kvalitným spracovaním.

Parametre

Typpákový
Parný tlak20 bar
Prikon1450 W
Displejáno
Veľkosť nádobky na vodu1,4 l
Ovládanieautomatické
Parná tryskaáno
Samočistenieáno
Odvápňovanieáno
Nahrievacia plocha pre šálkyáno
Príprava dvoch šálok narazáno
Zásobník na mliekoáno
Šľahanie mliekaautomatické
Výdaj horúcej vodyáno
Standbynie
Výškovo nastaviteľná plochanie
Nastavenie množstva kávyáno
Nastaviteľná teplota vodyáno
Použitie mletej kávyáno
Integrovaný mlynček na kávunie
Zásobník na kávunie
Zásobník na odpadáno
späť na začiatok ↑

Ovládanie

Keďže sa jedná o poloautomatický kávovar, ovládanie je jednoduché. Na prednej strane spotrebiča sa nachádza celkom sedem tlačidiel s piktogramami:

 1. Tlačidlo zapnutia a vypnutia prístroja (uprostred). Po stlačení sa rozbliká dióda, ktorá signalizuje zahrievanie prístroja na prevádzkovú teplotu.
 2. Tlačidlo na prípravu 2 šálok.
 3. Tlačidlo na prípravu latté macchiato.
 4. Tlačidlo automatického čistenia.
 5. Tlačidlo na prípravu 1 šálky.
 6. Tlačidlo na prípravu cappuccina.
 7. Tlačidlo pre penenie mlieka.

Okrem tlačidiel sa tu nachádza aj dve svetelné kontrolky – červená a žltá. Blikajúca červená kontrolka znamená proces výberu kávového nápoja a nepretržite svietiaca červená kontrolka signalizuje poškodenie spotrebiča. Žltá kontrolka začne blikať v prípade, že sa v spotrebiči usadilo veľa vápenatých usadenín, a je potrebné ho vyčistiť.

Pred prvou prípravou kávy je vhodné nechať spotrebič zapnutý približne 1 minútu na prázdno iba s naplneným zásobníkom na vodu. Vďaka tomu dôjde k vyčisteniu vnútorných komponentov a sparovacej hlavy. Do prístroja samozrejme vložte dostatočne veľkú nádobu na vytekajúcu horúcu vodu.

Pri prvej príprave nápoja je potreba kávovar najskôr naplniť čistou a studenou vodou (prípadne tiež mliekom), potom ho môžete zapnúť a využiť funkcie nahrievanie šálok. K nahrievanie šálok totiž dochádza automaticky ihneď po zapnutí spotrebiča. Na určenú plochu preto môžete ihneď položiť šálky (dnom hore). Následne naplníte zásobník mletou kávou.

Je možné pripravovať buď 1 alebo 2 šálky kávy naraz (podľa toho zvolíte príslušný filter). Vo chvíli, keď je spotrebič nahriaty, zvolíte počet šálok a typ pripravovaného nápoja. Potom zaznie zvukový signál a začne automatická príprava nápoja. Až je nápoj hotový, ozve sa zvukový signál.

S týmto kávovarom je dokonca možné uložiť objem vody (prípadne i mlieka) do pamäte prístroja, a to dlhým stlačením príslušného tlačidla. A pri ďalšej príprave bude nápoj automaticky pripravovaný tak, ako vám vyhovuje.

Prístroj je vybavený aj funkciou automatického vypnutia (po 30 minútach nečinnosti, ak je čerpadlo pre prípravu kávy v chode nepretržite viac ako 3 minúty a ak je v chode nepretržite tryska na mlieko). Nemusíte sa preto obávať, ak spotrebič zabudnete vypnúť alebo hrozí jeho preťaženie.

späť na začiatok ↑

Nastavenie

Prístroj disponuje pomerne širokými možnosťami nastavenia. Môžete ovplyvniť nielen množstvo vody, jej teplotu alebo typ nápoja, ale aj množstvo mlieka a pomer medzi množstvom horúceho mlieka a mliečnej peny. Vďaka uvedeným funkciám môžete nastaviť presne taký kávový nápoj, ktorý vám bude vyhovovať.

späť na začiatok ↑

Čistenie

Pred čistením vždy spotrebič vypnite a nechajte ho vychladnúť. Odoberte páku a zvyšky kávy vyberte lyžičkou. Páku a filter potom opláchnite pod tečúcou vodou. Zo sparovacej hlavy odstráňte zvyšky kávy pomocou vlhkej handričky alebo obrúska.

Výhodou je tiež funkcia automatického čistenia. Pre čistenie trysky a zásobníka na mlieko ju odporúčame používať po každej príprave kávového nápoja s mliekom. Do zásobníka na mlieko jednoducho nalejete vodu, zapnete prístroj, a pokračujete rovnako, ako by ste pripravovali nápoj. Toto čistenie je možné rozšíriť o čistenie celého kávovaru, a to tak, že spolu s nádobkou na mlieko naplníte tiež zásobník na vodu a prístroj zapnete.

Všetky časti (vrátane trysky, zásobníka na mlieko a odkvapkávacej misky a mriežky) treba čistiť po každom použití. Žiadny z dielov pritom nepatrí do umývačky.

späť na začiatok ↑

Odvápňovanie

Kávovar je vybavený aj funkciou automatického odvápnenie. Vhodnom čase spoznáte podľa blikajúce žlté kontrolky, ktorá zostane rozsvietená, kým neprijme odvápnenie. K tomu budete potrebovať roztok 8% octu a vody (v pomere 1: 2). Tento roztok následne nalejete do zásobníka na mlieko a vodu a prístroj zapnete. Ak je to potrebné, tento postup je možné vykonať viackrát. Nakoniec je samozrejme nutné prístroj v procese automatického čistenia niekoľkokrát prepláchnuť čistou vodou.

späť na začiatok ↑

Funkcie

Čo sa týka funkcií, je tento kávovar pomerne dobre vybavený. Umožňuje prípravu espressa, double espressa, cappuccina, latté a napeneného mlieka. Samozrejmosťou je predohrev šálok, funkcia predsparenia (pre plnšie chuť kávy), možnosť uložiť veľkosť a typ nápoje, indikátor hladiny vody a automatická samočistiace a odvápňovací funkcia.

späť na začiatok ↑

Ako pripravuje kávu

Hoci sa jedná o pomerne drahý prístroj, je vyrobený prevažne z plastu, kvôli čomu vyzerá tento spotrebič lacno. Hmotnosť okolo 3 kg je tiež pomerne nízka, čo sťažuje uťahovanie páky s filtrom a ovládania (kávovar sa pod rukami posúva).

Samotná príprava kávových nápojov je však jednoduchá a rýchla. Môže ale chvíľu trvať, než nájdete to správne množstvo kávy a vody, každopádne ak sa vám to podarí, je takmer zaručené, že si nakoniec pochutnáte. Mliečna pena je navyše dostatočne hutná a dlho vydrží. Silu kávy môžete určiť podľa jemnosti mletia (čím jemnejšia, tým silnejší nápoj). Do tohto prístroja ale nemožno použiť E.S.E. pody.

Zistiť cenu
6.5 Total Score
Hodnotenie Sencor SES 4040BK

Vzhľadom na skutočnosť, že príprava prebieha automaticky (po stlačení príslušného tlačidla), môže chvíľu trvať, než získate potrebné skúsenosti a naučíte sa s prístrojom pracovať. Pokiaľ ale patríte medzi menej náročných užívateľov, s najväčšou pravdepodobnosťou budete s týmto spotrebičom spokojní.

Ovládanie
6
Funkcie
7
KLADY
 • ľahké ovládanie
 • kvalitná mliečna pena
 • nastavenie jemnosti mletia kávy
 • upozornenie na odvápnenie
 • funkcia nahrievanie šálok
ZÁPORY
 • prevedenie
 • nízka hmotnosť
 • nie je možné použitie E.S.E. podov
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre