Recenzia Siemens TI30A209RW

Siemens TI30A209RW je kávovar vhodný do domácnosti. Disponuje nádobkou na vodu s objemom 1,4 l a celá príprava kávy prebieha úplne automaticky vrátane penenie mlieka. Kávovar nevie pripraviť dve šálky naraz, ale umožňuje individuálne nastavenie objemu nápoja v šálke, intenzitu chuti alebo hrubosť mletia. Ako dopadlo naše testovanie sa dozviete v nasledujúcom článku.

Parametre

Typautomatický
Parný tlak15 bar
Príkon1300 W
Displejnie
Veľkosť nádobky na vodu1,4 l
Ovládaniedotykové
Parná tryskaáno
Samočistenieáno
Odvápňovanieáno
Nahrievacia plocha pre šálkynie
Príprava dvoch šálok naraznie
Zásobník na mliekonie
Šľahanie mliekaautomatické
Výdaj horúcej vodynie
Standby režimnie
Výškovo nastaviteľná plochaáno
Nastavenie množstva kávyáno
Nastaviteľná teplota vodynie
Použitie mletej kávynie
Integrovaný mlynček na kávuáno
Zásobník na kávuáno
Zásobník na odpadáno

Ovládanie

Ovládanie kávovaru sa vykonáva za použitia dotykových tlačidiel.

 • Uprostred ovládacieho panelu sa nachádza tlačidlo so symbolom pre zapnutie a vypnutie.
 • Druhý rad číta dve ovládacie tlačidlá: 3 kávové zrnká pre voľbu sily chuti a Calc’nClean, ktorý vás upozorní na nutnosť odvápnenia prístroja alebo vyprázdnenie nádobiek.
 • Spodný rad disponuje tlačidlami pre prípravu espressa, caffe cream, cappuccina, latte macchiata a napení mlieka (milk).

Kávovar disponuje svetelnými ukazovateľmi. Ak ukazovatele svieti u kávových nápojov, znamená to, že je kávovar pripravený na použitie, pri vydávaní nápoje ukazovateľ pulzuje. Ak svetelný indikátor bliká, čaká sa na ovládanie a ak nebliká tak výber nápoja nie je k dispozícii.

Pred prvým použitím sa dobre držte rád z manuálu. Majte na pamäti, že prvú pripravenú kávu by ste piť nemali. Ešte nedosahuje takých kvalít. Správne cremy a aróma dosiahnete až po príprave niekoľkých káv. Jedná sa o úplne bežný jav.

Keramický mlynček

Kávovar kávu pripravuje z kávových zŕn zo zásobníka. Zásobník disponuje keramickým mlynčekom, ktorý kávu melie najlepšie. Počas mletia totiž nedochádza k zahrievaniu. Mlynček umožňuje tiež nastavenie hrubosti mletia. Hrubosť mletia nastavujte len vtedy, keď je prístroj v prevádzke, to znamená, že vydáva kávu. Hrubosť nenastavujte, keď kávovar nepracuje, mohlo by dôjsť k zničeniu prístroja.

Príprava kávových nápojov

Medzi kávové nápoje sa radí tie, do ktorých nepridávate mlieko, teda espresso a caffe crema. Pod výpust stačí vložiť hrnček, výpust prispôsobiť výške šálky, nastaviť požadovanú intenzitu kávy a stlačiť vybrané tlačidlo. Kávovar má z výroby vopred nastavené množstvo, ktoré natečie do hrnčeka. Toto množstvo si však môžete nastaviť individuálne. Pokiaľ chcete výdaj kávy zastaviť skôr, stačí stlačiť tlačidlo pripravovanej kávy.

Príprava mliečnych a mliečnych kávových nápojov

Mliečne kávové nápoje sa pripravujú do vyšších pohárov. Na prípravu cappuccina do pohára nalejte 100 ml mlieka, pre latte macchiato 150 ml mlieka. Vydávač kávy aj napeňovač mlieka dajte do najvhodnejšej pozície. Napeňovač mlieka u cappuccina by mal byť skôr pri dne, ale nie úplne, u latte macchiata približne v 2/3 pohára.

Vyberte si intenzitu kávy a stlačte požadovaný druh mliečneho kávového nápoja. Najprv sa napení mlieko a potom dôjde k automatickému dopúšťanie kávy. Pre predčasné ukončenie výdaja stlačte tlačidlo pripravovaného nápoja.

Kávovar umožňuje mlieko iba našľahať, čo je veľmi obľúbené u detí. V tomto prípade nezabudnite napeňovač spustiť hlboko do šálky a stlačte tlačidlo milk.

Nastavenie

Kávovar umožňuje individuálne ako funkcií, tak nastavenie objemu kávy v hrnčeku.

Nastavenie množstva kávy v hrnčeku a dĺžky penenie mlieka

U kávových nápojov je možné množstvo v hrnčeku nastaviť v tomto rozsahu: espresso – 25-60 ml, caffe crema 80-200 ml. Majte však na pamäti, že je sparené vždy minimálne množstvo. U espressa 25 ml a u caffe crema 80 ml. Nastavenie množstva vykoná tak, že vybrané tlačidlo podržíte 3 sekundy, necháte natiecť požadované množstvo a opäť stlačíte tlačidlo pripravovanej kávy. Vaše nastavenie zostane uložené.

Rovnaký postup je aj u doby napeňovanie. Vybrané nápoje (cappuccino, latte macchiato, mlieko) podržíte 3 sekundy, hneď ako bude našľahanie dostatočné, opäť stlačíte tlačidlo pripravovaného nápoja. Nastavenie doby penenie nemá vplyv na množstvo kávy.

Nastavenie automatického vypnutia

Kávovar je z výroby nastavený, tak, že sa po určitom čase automaticky vypne. Toto nastavenie si môžete individuálne upraviť v rozsahu od 15 minút po 4 hodiny. Nastavovanie sa vykonáva stlačením tlačidiel sa 3 kávovými zrnkami a tlačidlá calc’n Clean po dobu 3 sekúnd. Pomocou tlačidla sa 3 kávovými zrnkami vyberiete požadovaný čas. Vybraný čas signalizujú rozsvietené diódy u kávových zrniek. Významy sú popísané v návode.

Zapnutie / vypnutie akustického signálu

Pri dotyku tlačidla sa ozve zvukový signál. Ak ho chcete vypnúť alebo zapnúť, stlačte kombináciu tlačidiel 3 kávových zŕn a calc’n Clean po dobu 4 sekúnd a následne stlačte tlačidlo cappuccino. 3 kávovými zrnkami si nastavíte vypnutie alebo zapnutie signálu. Významy sú uvedené v manuáli.

Nastavenie tvrdosti vody

Správne nastavenie tvrdosti vody je kľúčové pre správne fungovanie a dlhý život vášho spotrebiča. Podľa priloženého indikátora zistite tvrdosť vody. Môžete ju zistiť aj tak, že zavoláte do vašej vodárenskej spoločnosti.

Po dobu troch sekúnd držte stlačené tlačidlá 3 kávových zŕn a calc’n Clean. Dotknite sa tlačidla espresso a dostanete sa do rozhrania nastavovania tvrdosti vody. Tvrdosť vody sa nastavuje v 4 stupňoch a kávovar je z výroby nastavený na tvrdosť 4. Z ponuky si môžete vybrať aj používanie vodného filtra, ktorý zamedzuje usadzovaniu vodného kameňa. Vysvetlenie jednotlivých rozsvietených ikon nájdete v manuáli.

Továrenské nastavenia

Ak sa chcete vrátiť na továrenské nastavenia, teda vymazať všetky nastavenia, ktoré ste vykonali vy, stačí stlačiť na 3 sekundy 3 kávové zrná a calc’n Clean a stlačiť latte macchiato.

Čistenie

Povrchové čistenie vykonávajte mäkkou utierkou alebo hubkou na riad. U hubky nepoužívajte abrazívnú stranu a nepoužívajte ani abrazívne prostriedky. Predídete tak poškriabaniu plastových lesklých častí. Niektoré časti je možné umývať v umývačke, iné nie.

Ktoré časti môžete umývať v umývačke:

 • odkvapkávací plech,
 • odkvapkávaciu mriežku,
 • zásobník na kávovú usadeninu,
 • plavák,
 • napeňovač mlieka,
 • kryt napeňovača mlieka.

Po každej príprave kávy nezabudnite vyprázdniť zásobník na kávovú usadeninu a umyť napeňovač mlieka. Prístroj je z výroby nastavený tak, že čas od času potrebuje odvápniť. Ak k tomu dôjde, rozsvieti sa tlačidlo calc’nClean. V tomto prípade neotáľajte a prístroj vyčistite, celá procedúra trvá zhruba 40 minút.

Zhruba 5 sekúnd podržte rozsvietené tlačidlo. Do sparovacej jednotky vložte jednu čistiacu tabletu. Nádobu na vodu naplňte po rysku 0,5 l a nechajte v nej rozpustiť jednu odvápňovací tabletu. Nádržku upevnite do kávovaru, pod výpust umiestnite nádobu s objemom zhruba 1 l a stlačte calc’nClean. Prečisťovací program bude trvať zhruba 20 minút.

Potom nádobu na vodu opäť naplňte vodou, tentoraz po rysku max a znova stlačte dané tlačidlo. Prečisťovanie čistou vodou bude trvať ďalších 20 minút. Potom je stroj pripravený na ďalšie použitie. Podrobnejšie informácie o čistení nájdete v manuáli.

Funkcie

Kávovar neponúka žiadne špeciálne funkcie, medzi ktoré sa radí napríklad Stand-by režim, ale umožňuje individuálne nastavenie automatického vypnutia.

Ako pripravuje kávu

Kávovar je vhodným výrobkom predovšetkým do domácností. Pre kancelárske používanie by jeho kapacity boli nedostatočné. Objem nádržky 1,4 l ho radí k priemerným spotrebičom rovnako ako kapacita na kávovú usadeninu, ktorá pojme kávu iba po 6 šálkach. Kávovú usadeninu však odporúčame vyhadzovať po každom použití kávovaru, inak sa v nádobke začne tvoriť pleseň. Zásobník na kávu pojem 250 g zŕn, čo je pre domáce použitie úplne postačujúce.

Kávovar je pomerne chudobný na funkcie a nastavenia. Nedisponuje treba Stand-by režimom, ale zato ponúka možnosť si nastaviť dobu automatického vypnutia. Je tiež škoda, že si nemôžete nastaviť teplotu vody a aj výber hrubosti mletia je pomerne obmedzený. Na domáce použitie je to však postačujúce. Docela nás zamrzelo, že nezvláda prípravu dvoch šálok naraz.

Kávovar zaobstaráte do 400 euro, čomu zodpovedá aj jeho výbava. Príprava kávy je pomerne hlučná, ale nie je náročná. Navyše si môžete nastaviť silu kávy a tiež jej množstvo v hrnčeku. Obsluha napeňovača mlieka je bezproblémová. Trochu nám chýba možnosť dávkovania horúcej vody, čo Siemens TI30A209RW tiež neumožňuje.

Príkon 1 300 W vám hovorí akurát to, že doba nahrianie bude o trochu dlhšia. Ovládací panel je prehľadný, výpust kávy si môžete výškovo nastaviť podľa toho, do ako vysokého šálky si kávu pripravujete.

Skúsenosti

 • Kávovar disponuje keramickým mlynčekom s možnosťou nastavenia hrubosti mletia.
 • V hornej časti nájdete odkladaciu plochu na šálky, ktorá však nie je vyhrievaná.
 • Kávovar je koncipovaný len na prípravu jedného hrnčeka kávy.
 • Automaticky sa preplachuje pri vypnutí a zapnutí.
 • Dĺžka prívodného kábla je 1 m.
 • Hmotnosť je 7,1 kg.
 • Maximálna výška pohára či šálky je 14 cm
Zistiť cenu

Ísť na prehľad všetkých automatických kávovarov.

7.5 Total Score
Siemens TI30A209RW

Kávovar je vhodný najmä do domácností, kde odvedie dobrú službu. Odporučili by sme ho skôr menej náročným užívateľom. Neumožňuje totiž napríklad nastavenie teploty vody, aj možnosti nastavenia hrubosti mletia sú obmedzené. Na druhú stranu oceňujeme možnosť automatického vypnutia aj možnosť nastavenia si objemu nápoja v hrnčeku.

Ovládanie
8
Funkcie
7
KLADY
 • dobrá cena
 • automatické našľahanie mlieka
 • nastavenie objemu nápoje
ZÁPORY
 • hlučnosť
 • nevie pripraviť dve šálky naraz
 • obmedzené nastavenie hrubosťou mletia
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo