Recenzia Sonos Arc

Sonos Arc je výkonný soundbar prémiové úrovne, ktorý ku kvalitnému zvuku pridá aj pár šikovných funkcií. Podporuje priestorový zvuk Dolby Atmos, takže sa pri sledovaní filmov, počúvaní hudby alebo hranie hier budete cítiť ako uprostred diania. Umožňuje priame (tj. bez zapnutého televízora) prepojenie so streamovacími službami aj pohodlné hlasové ovládanie. Na čo sa dvíhať z kresla, keď váš soundbar poslúchne na slovo? Čo všetko Sonos Arc vie a ako sa nám páči jeho dizajn?

Parametre

Bluetoothnie
Nočný režimáno
Dolby Atmosáno
Multiroománo
Vstupný výkon (RMS)výrobca sa neuvádza
Subwoofernie
Výkon subwoofera (RMS)/
Systém reproduktorov5.0
Wi-Fiáno
Prehrávanie MP3áno
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBnie
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmnie
Koaxiálny vstupnie
Rozmery soundbara (Š x V x H)11,5 × 12 × 8,7
Rozmery subwoofera (Š x V x H)/
Hmotnosť6,25 kg

Dizajn a spracovanie

V prípade SoundBar Sonos Arc máme tú česť s modelom, ktorý vám pod televíziou rozhodne hanbu neurobí. Oproti iným soudbarům, ktoré sú často celkom masívne a v podobe hranatého hranola je Sonos Arc docela subtílny a ukrytý do takmer valcovité podoby. Rovná je len spodnú časť, tá ktorá umožní stabilné umiestnenie zariadení na podložku. Svojimi rozmermi presahuje starší model Sonos Beam – na dĺžku má 111,5 cm, na šírku 12 cm a na výšku bez troch milimetrov 9 cm. Celkový dojem je však veľmi striedmy, soundbar nie je malý, napriek tomu na seba nijako výrazne nepúta pozornosť. Podľa výrobcu sa hodí k televíziám s uhlopriečkou 49 palcov a vyššie a my mu rozhodne musíme dať za pravdu. Telo soundbara je kompletne plastové, nepôsobí to ale nijako lacno. Vyberať môžete z dvoch farebných prevedení, čiernej a bielej.

Zariadenie okolo seba potrebuje celkom dosť priestoru, pri inštalácii si dajte pozor najmä na to, že má reproduktory z boku a ich zakrytím by ste sa zbytočne ochudobňoval o kvalitný zvuk. Výstupy reproduktorov sú tu vlastne všade. Ako najideálnejšie sa nám javí jeho umiestnenie pred televíziou, kedy sa celkom dobre stratí dva káble, ktoré do neho vedú. Len pozor na výšku obrazovky televízora. Nie pod všetky sa zmestí. Soundbar možno upevniť aj na stenu, počítajte ale s tým, že s káblami budete mať celkom starosti. Na zadnej strane nájdete tiež všetky konektory, na hornú stranu potom výrobca umiestnil ovládacie prvky. Škoda len, že nie sú podsvietené, spoľahnúť sa budete môcť len na zvukovú odozvu.

Montáž a pripojenie

Soundbar sa k televízii, resp. prehrávači DVD alebo Blu-Ray diskov a set-top boxu, pripája pomocou konektora HDMI (eArc). Druhou možnosťou je optický kábel, avšak pri tomto spôsobe pripojenia nebude možné využívať ovládanie soundbara prostredníctvom televízie, čo je jeden zo zaujímavých prvkov, ktorý produkt spoločnosti Sonos ponúka.

Po prvom pripojení je potrebné vykonať kalibráciu. Tá sa nadrobno líšia pre majiteľov telefónov s operačným systémom Android a iOs (teda iPhone). Majiteľom Androidov stačí spustiť automatickú kalibráciu, ktorá jednotlivé reproduktory nastaví podľa priestoru, v ktorom sa soundbar nachádza. Užívatelia Applu sa u kalibrácie trochu pretiahnu. Funkcia Trueplay totiž vyžaduje krátku prechádzku po miestnosti, na základe ktorej sa reproduktory nastaví. Potom už je všetko pripojené do akcie.

Soundbar je možné pripojiť k domácej sieti Wi-Fi a používať funkcie DNLA. Vďaka nej k soundbaru pripojíte všetky zdroje zvuku, ktoré idú k tejto sieti pripojiť. Zvuk zo soundbara tak bude prehrávať nielen priamo káblom pripojená televízie, ale napr. reciever vašej audio sústavy a všetky mobily v domácnosti. DLNA navyše umožní streamovanie zvukového obsahu z jedného zariadenia do druhého. Bohužiaľ, Sonos Arc postráda podporu Bluetooth. Obvyklé spárovanie s mobilom alebo bezdrôtovými slúchadlami tak nebude možné, čo je trochu škoda. Čo sa ďalší konektivity týka, márne budete hľadať aj nejaký voľný USB slot alebo šuflíček na pamäťovú kartu. Radosť by mohli mať priaznivci značky Apple, pretože soundbar podporuje AirPlay 2, bezdrôtový protokol, ktorý si rozumie oi. aj s možnosťou využívania asistentkou Siri.

Čo ponúkne

Soundbar podporuje bežné audioformáty MP3, WMA, AAC, AAC +, OGG, WAV, FLAC a AIFF (v rámci bezstratového eArc) a PCM Stereo. Z priestorových formátov si naplno vychutnáte Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby True HD a Dolby Atmos. Trochu zarazí absencia DTS, ale to by snáď mal napraviť niektorý z budúcich updatov. U Dolby Atmos sa ešte na chvíľku zastavme: Moderný formát eArc musí byť podporovaný aj na vašom televízore a prehrávanom filmu (musí obsahovať zvuk vo formáte Dolby Atmos), inak fungovať nebude. Avšak Dolby Digital Plus si s priestorovým zvukom poradia veľmi dobre.

Celkom jedenásť reproduktorov, každý z nich je vybavený vlastným zosilňovačom triedy D, sa postará o výrazný a čistý zvuk vo všetkých ohľadoch. Zostava reproduktorov je nasledujúci:

 • centrálny kanál obsluhujú hneď tri reproduktory,
 • pravý a ľavý kanál je rozdelený po dvoch reproduktoroch na prednej strane, pričom dva stredobasme mieri priamo, dva výškové mierne do strán pre vylepšenie priestorového dojmu,
 • na bokoch sú dva stredobasové reproduktory pre vykreslenie priestoru,
 • Dolby Atmos reproduktory mieri nahor a ich funkcie sa mení podľa obsahu, ak sa nejedná o Dolby Atmos, zlepšujú basy.

Ovládanie

Základné ovládanie pohodlne zvládnete priamo na hornej ploche soundbara. Tu ukrytá tlačidla umožní úpravu hlasitosti, spustíte alebo pozastavíte prehrávanie alebo preskočíte na ďalšiu skladbu (praktické pri prehrávaní streamov bez zapnutej televízie), takisto sa tu zapína a vypína ovládanie soudbaru hlasom.

Pomyselným jadrom pre riadenie funkcií soundbar je ale aplikácia. Tá plne nahradí neprítomný diaľkový ovládač a nájdeme tu všetky potrebné prvky a nastavenia, navyše sa aplikácia stane multimediálnym centrom pre všetky služby, ktoré chcete v spojení so soundbarom využívať. Znamená to teda, že prehrávanie zo Spotify bude ovládať práve odtiaľ.

Hlasové ovládanie sa opiera o asistentov Amazon Alexa a Google Assistant, v prípade toho druhého ale zabudnite na podporu slovenčiny, tá zatiaľ dostupná nie je. Ale ak vám nerobí problém angličtina, pokojne smelo do toho. Je to pohodlné a docela návykové. Len upozornenie – aby všetko fungovalo ako má, je potreba sa do aplikácie prihlásiť s regiónom, ktorý hlasové asistentov podporuje, napr. teda Spojené štáty a vybraného hlasového asistenta s aplikáciou od spoločností Sonos prepojiť. Potom už by malo všetko fungovať hladko.

Kvalita zvuku

Možno od soundbara od spoločnosti Sonos čakať zlý zvuk? Po tých rokoch skúseností a vďaka spolupráci so špičkovými zvukovými inžiniermi asi ťažko. Zvuk je za všetkých okolností vyvážený a pre ucho príjemný a nezáleží na tom, či sledujete filmy alebo prehrávate hudbu. Tešiť sa môžete aj na skutočne masívne basy, ktoré Sonos Arc obdivuhodne zvláda aj bez externého subwooferu. Nedrnčí a zaobišli sa aj bez nepríjemné agresivity. Priestorovosť Dolby Atmos je veľmi pôsobivá, domácemu kinu rozloženému v priestore sa to nevyrovná, ale zážitok je viac ako obstojný. Len nezabudnite, že pre Dolby Atmos potrebujete aby televízor podporoval eARC. Pre plné využitie Atmos však potrebujete kvalitný zdroj. A na rovinu hovorím, že to treba Netflix nie je. Tam je to skôr taký lepce ľahší Dolby Digital. Stále sa však jedná o zvuk, ktorý je úplne neporovnateľný so základným zvukom televízora. Chválime aj zrozumiteľnosť dialógov, či už sa odohrávajú na akomkoľvek pozadí. Hodí sa aj nočný režim, ktorý stlmí hlasné a zosilnie tiché scény tak, aby zvuk nerušil okolia. Čo zamrzí je, že Sonos všeobecne u svojich soundbarov neuvádza výstupný výkon. Je dostatočne schopný pre väčšinu bežných miestností, ale presné hodnoty sú bohužiaľ neznáme. Rovnako ako vyššia cena. Tá je u značky Sonos celkom známa. Nie sú vyložene drahé, ale v porovnaní s konkurenciou ponúka často horší pomer ceny a výkonu. Záujemcom o moderné technológie to môžu kompenzovať bohaté technologické možnosti.

Zistiť cenu
8.1 Total Score
Sonos Arc

Soundbar Sonos Arc nesklame. Rozhodne nejde o lacný model, investície ale rozhodne nebudete ľutovať. Jeho najväčšou devízou je vo všetkých ohľadoch vyvážený a detailný zvuk, ktorý nesklame ani pri sledovaní filmov, ani počúvania hudby. Poteší najmä sýte basy bez negatívnych efektov a tiež výborná zrozumiteľnosť dialógov. Tento soundbar dovedie zvuk vašej televízie posunúť o niekoľko úrovní dopredu.

Zvuk - hudba
8.1
Zvuk - filmy
9.1
Funkcia
7.4
Výbava
6.4
KLADY
 • moderný dizajn
 • skvelý zvuk
 • bez problémov si poradí s filmami i hudbou
 • zrozumiteľnosť dialógov
 • sýte basy
 • nočný režim
ZÁPORY
 • cena
 • nutnosť moderné televízie s podporou eArc
 • hlasoví asistenti nie sú v SR podporovaní
 • nemá podporu Bluetooth
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo