Recenzia Sonos Beam

Soundbar Sonos Beam je 5.1 kanálové zariadenie, s ktorým si môžete vychutnať ako sledovanie filmov, tak aj hranie obľúbených videohier. Využiť ho môžete aj ako reproduktor pre bezdrôtové streamovanie hudby. Disponuje Wi-Fi, Multiroomem či DLNA a poteší tiež prítomnosť aplikácie AirPlay 2. Pokiaľ vás tento model zaujíma, rozhodne si prečítajte nasledujúce recenziu.

Parametre

Bluetoothnie
Nočný režimáno
Dolby Atmosnie
Multiroománo
Vstupný výkon (RMS)neuvádza
Subwoofernie
Výkon subwoofera (RMS)-
Systém reproduktorov5.1
Wi-Fiáno
Prehrávanie MP3nie
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBnie
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmnie
Koaxiálny vstupnie
Rozmery soundbara (Š x V x H)65 x 6,7 x 10
Rozmery subwoofera (Š x V x H)-
Hmotnosť2,8 kg

Dizajn a spracovanie

Vzhľad soundbar Sonos Beam rozhodne patrí medzi vlastnosti, ktoré zaujmú na prvý pohľad. Neobvyklý oblý tvar a absencia zbytočných detailov z tejto zvukovej lišty vytvárajú veľmi zaujímavý, a pritom diskrétny prvok každého interiéru.

Rozmery tohto zvukového zariadenia pritom nie sú nijako veľké – na dĺžku meria iba 65 cm. Pohodlne ho preto umiestnite nad alebo pod ktorýkoľvek televízor. Pre mnohých môže byť výhodou aj skutočnosť, že k tomuto soundbaru nie je v základnej výbave dodávaný subwoofer. Jedná sa preto o ideálne riešenie do malých miestností, kde na subwoofer nie je dostatok miesta.

Vyberať môžete z dvoch základných farieb: z klasickej čiernej a extravagantnejšie bielej. Celkové spracovanie je pritom na veľmi vysokej úrovni. Spodná časť lišty je vybavená špeciálnou gumovou úpravou, ktorá bráni poškriabaniu nábytku.

Funkcie a vybavenie

Vzhľadom k tomu, že Beam umožňuje pripojenie cez Wi-Fi, možno ho bez problémov ovládať pomocou špeciálnej aplikácie AirPlay 2 od spoločnosti Apple. Jedná sa o bezdrôtový audio protokol s funkciami HomeKit a Siri. V porovnaní s predchádzajúcou verziou AirPlay možno pomocou tejto aplikácie ovládať viac reproduktorov naraz. Čo v praxi znamená napríklad to, že môžete z jedného zariadenia posielať hudbu do viacerých miestností v dome či v každej z nich pustiť niečo iné, a to dokonca na reproduktoroch rôznych značiek. Bohužiaľ AirPlay 2 nie je kompatibilný so všetkými typmi reproduktorov.

Okrem Wi-Fi a Multiroomu podporuje soundbar Beam tiež technológiou DLNA, vďaka ktorej možno vytvoriť domácu drôtovú či bezdrôtovú sieť, v ktorej budú spolupracovať všetky AV systémy s mobilnými zariadeniami i počítači. Vďaka DLNA možno ľubovoľne streamovať multimediálny obsah z jedného zariadenia na druhé bez zložitého ovládania a nastavenia.

Tento soundbar tiež vie spolupracovať s zariadením reproduktorom Amazon Alexa, ktorý sa pýši hlasovým ovládaním (len v anglickom, nemeckom a japonskom jazyku). A spolupracuje tiež so službami Spotifly a Tidal. K dispozícii je tiež Fire TV. Už z vybavenia a možností spolupráce je zrejmé, že cielia primárne na zámorský trh, kde je pokrytie zariadeniami od Applu aj Amazonu veľmi vysoké.

Vo výbave nechýba ani možnosť aktivovať nočný režim, vďaka ktorému sú automaticky stlmia hlasné scény a zosilnené scény tiché. Nočný režim je vhodný najmä, ak nechcete sledovaním obľúbeného programu rušiť zvyšok rodiny alebo susedov.

Subwoofer nie je súčasťou základnej zvukovej zostavy. Ak si ho však k základnej zvukovej lište zaobstarať, pripravte sa na nepríjemne vysokú cenu (subwoofer zakúpite za zhruba dvojnásobok obstarávacej ceny samotného soundbara). Domnievame sa, že spoločnosť Sonos by mohla vyjsť používateľom v ústrety a trh obohatiť o lacnejšiu variantu kompatibilného subwoofera.

Montáž a pripojenie

Soundbar je možné postaviť klasicky pod alebo nad televízor. Ďalším riešením je možnosť montáže na stenu. Bohužiaľ nástenný držiak nie je súčasťou balenia, čo je trochu sklamaním. Možno ho však dodatočne dokúpiť, a to ako v čiernej, tak v bielej farbe.

Ak váš televízor nedisponuje Wi-Fi modulom, je možné prepojiť obe zariadenia klasicky pomocou HDMI (ACR) alebo cez optický kábel. Pripojenie iných externých zariadení (mobilný telefón, tablet, notebook atp.) Prebieha klasicky pomocou Wi-Fi.

Bezdrôtovou Bluetooth technológiou ani konektorom USB tento soundbar nedisponuje. Bohužiaľ schádza tiež vstup pre slúchadlá a FM anténa. Počúvať však môžete internetové rádiá.

Ovládanie

Na hornej strane soundbara je umiestnený hlavný ovládací panel, ktorý je tvorený celkom štyrmi tlačidlami: pre mikrofón, zapnutie / vypnutie prehrávania, zníženie hlasitosti a zvýšenie hlasitosti. Tieto tlačidlá sú doplnené o informačnú diódu, ktorá indikuje, či je zariadenie zapnuté, alebo vypnuté.

Zamrzela absencia diaľkového ovládania (hlasitosť však možno ovládať originálnym TV diaľkovým ovládačom). Sonos totiž po užívateľoch primárne požaduje, aby si naistalovali aplikáciu a ovládali všetky reproduktory prostredníctvom chytrých zariadení. Proces takého nastavenia je intuitívny a aplikácia obsahuje prehľadného sprievodcu, ktorý vás všetkými krokmi prevedie. Všetka inštalácia aj s aktualizáciou softvéru zaberie zhruba 10 minút.

Nastavenie Multiroom reproduktorov pomocou smartfónu však môže byť (predovšetkým pre menej technický zdatných užívateľov) ťažšie. Bohužiaľ v takom prípade nepomôže ani nie veľmi prehľadný manuál, ktorý nie je dodávaný v slovenskom jazyku.

Kvalita zvuku

Soundbar Sonos Beam nepodporuje Dolby Atmos ani DTS: X, čo je jasným sklamaním. Každopádne kvalita zvuku sa ukázala byť pomerne dobrá, a to ako pri sledovaní filmu, počúvaní hudby, tak pri hraní videohier.

Najväčším nedostatkom sa však ukázala absencia subwoofera. Ani tri pasívne rezonátory totiž nedokážu vytvoriť dostatočne sýty basový podkres, ktorý citeľne chýba najmä pri akčných scénach, hrach alebo počúvaní rockovej hudby. Zvuk nemá hĺbku a výbuchy postrádajú úder a len ťažko vás prenesú priamo do deja. Basová zložka nás preto naozaj sklamala.

Pri zvýšení hlasitosti navyše dochádza k miernemu skresleniu zvuku. Ak si preto radi užívate sledovanie filmov či počúvanie hudby naplno, môže vám tento efekt znepríjemniť celý zážitok.

Ak zvolíte však strednú hlasitosť, môžete sa tešiť na vyvážený a príjemný zvuk. Dialógy sú zrozumiteľné a rozoznateľné bez akýchkoľvek ťažkostí, a to aj pri veľmi nízkej hlasitosti. Opäť však platí, že pri vysokej hlasitosti sa slová zlievajú a vytvárajú nezrozumiteľné mumlanie.

Ilúzia priestorového zvuku však milo prekvapila, a to dokonca aj napriek kompaktnej veľkosti a obmedzenému počtu reproduktorov. Aj pri zatvorených očiach tak možno pomerne ľahko rozoznať, z ktorého smeru zvuk prichádza.

Tento model môžeme odporučiť aj pri častom sledovaní športových programov. Výkon potom dostačuje pre menšie a stredné izby.

Pre lepší výkon možno pridať jeden z ôsmich reproduktorov Sonos, a to v závislosti na vašich potrebách.

Beam podporuje formáty: MP3, WMA, AAC, AAC +, OGG, WAV, FLAC a AIFF. Sklamaním je, že Sonos nepodporuje štandardný audio formát DTS.

Zistiť cenu
7.1 Total Score
Hodnotenie Sonos Beam

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o drahšie zariadenia, očakávali sme lepší výkon. Na druhú stranu je nutné vziať do úvahy, že tento kompaktný soundbar disponuje Wi-Fi a Multiroomem. Jednoznačne najväčším kladom je veľmi dobré podanie vo vysokých a stredných tónoch pri strednej a nízkej hlasitosti. Pri vysokej hlasitosti však dochádza k nepríjemnému skreslenie zvuku. Väčším nedostatkom sú chýbajúce basy (chýba subwoofer) a absencia podpory konvenčného formáta DTS.

Zvuk - hudba
7.4
Zvuk - filmy
8.3
Výbava
6
Funkcie
5
KLADY
 • dobrá kvalita zvuku
 • ilúzia priestorového zvuku
 • Wi-Fi
 • Multiroom
 • zaujímavý dizajn
ZÁPORY
 • vyššia nákupná cena
 • zlá kvalita pri vysokej hlasitosti
 • chýbajúce subwoofer
 • chýba slovenský návod
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo