Recenzia Sony Bravia KD-55XG8505

Tretí najvyšší model z LCD radu u Sony pre rok 2019. Tak to je XG8505. Nedávno sme tu mali článok o vrcholné LCD rade XG9505, ktorá potvrdila svoje kvality, hoci má v úvode pomerne vysoko nastavenú cenu. V našej republike ale rekordy v predajnosti lámať nebude, práve kvôli cene. To XG8505 štartuje na prijateľnejšie úrovni a postupne ďalej klesá. To jej dáva teoretické šance na väčší komerčný úspech. Uvidíme, či to potvrdia aj pri preskúmaní ich vlastností. Zároveň sa pozrieme aj na rad Sony Bravia XG8305, ktorá sa od XG8505 líši len minimálne.

Parametre

Rozlíšenie4K
Obnovovacia frekvencia100 Hz
PodsvietenieEdge
HDMI4
Priemerná doba odozvy13 ms
Local dimmingnie
Zobrazovacia technológiaLCD
Typ paneluIPS
Podpora HDR10áno
Podpora Dolby Visionáno
Podpora HLGáno
Uvedenie na trh2019
Farebná hĺbka8bit + FRC
Pokrytie spektra DCI-P389 %
Pokrytie spektra Rec.202068 %
Výška71,3 cm
Šírka123,1 cm
Hĺbka5,2 cm
Výška (vrátane podstavca)77,6 cm
Šírka (vrátane podstavca)123,1 cm
Hĺbka (vrátane podstavca)31,6 cm
Váha19,7 kg
Odhadovaná spotreba za rok154 kWh
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Sieťový vstupáno
USB (počet)3
Bluetootháno
Input lag v hernom móde14 ms

Design

Taká klasika zodpovedajúca úrovni televízora. Pomerne tenký rámik okolo displeja, ktorý má cca 1,3 cm. V najširšom bode má displej len 5,2 cm. To je hodnota, ktorá nie je príliš ďaleko od hodnôt, akých dosahujú OLED. Skúsenejší čitatelia už možno tuší čo to bude znamenať. Áno, je tu bočné podsvietenie. To nie je tak náročné na miesto (a teda hrúbku displeja) ako u priameho podsvietenie.

Podstavec je vo forme dvoch nožičiek televízora, ktoré sú umiestnené pri krajov obrazovky. Hĺbka prístroja vrátane stojanu je necelých 32 cm. Ten dáva dostatočnú stabilitu a nezaberá veľa miesta. Hlavne u väčších uhlopriečok medzi nohy podstavca bez obáv umiestnite soundbar, hernú konzolu či iné zariadenie podobného typu. V zadnej časti nôh podstavca je dostatok miesta pre vedenie kabeláže. Takéto štyri káble bez obáv zmestia do každej z nich. Teda teoreticky u jednej z nich je totiž zdierka pre napájanie. Na druhej strane je potom úplná väčšina bežné konektivity. Takže väčšina kabeláže bude vedená cez túto stranu.

Čo sa týka portov, tak sú blízko pri strane a ľahko prístupné aj pokiaľ zvolíte montáž na stenu. S výstupom „do zadu“ je 1x HDMI, digitálny optický výstup a audio vstup. Zvyšok je s výstupom „do boku“. Okrem iného 3x HDMI, 2x USB, sieťový vstup, vstupu pre slúchadlá atd … Samozrejmosťou je dvojitý tuner pre príjem pozemného, ​​káblového aj satelitného vysielania. Wi-Fi je podporovaná v režime 2,4 i 5 Ghz a takisto aj Bluetooth.

Kvalita obrazu

Táto televízia je dostupná vo veľkostiach 55,65,75 a 85 palcov. Prvé tri majú IPS panel a najväčšia veľkosť sa zdá byť dostupná s VA aj IPS panelom. Čo znamená, že výsledný obraz môže byť u 85 palcové varianty odlišný. Stretneme sa s lepšou čiernou, vyšším kontrastným pomerom a horšími pozorovacími uhlami a nižším maximálnym jasom. Táto recenzia je však venovaná 55 palcov veľkej variante (u 65 a 75 bude kvalita obrazu veľmi podobná). Rozlíšenie je 4K (3 840 x 2 160) a podsvietenie je typu Edge LED.

Ak by niekoho limitovala veľkosť displeja a túžil po tomto televízoru, tak je možnosť vybrať z radu XG8305. Tá ponúka veľkosti 43 a 49 palcov. Konkrétne sa jedná o modely Sony Bravia KD-43XG8305 a Sony Bravia KD-49XG8305. Tie sa líšia len nepatrne. Opäť sa jedná o IPS 100 Hz panel, ale má slabšie audio systém. Zatiaľ čo u väčších modelov je celkový audio výkon 20W, u menších len 10 W. Za mňa je skvelé, že ich má Sony v ponuke. V otázkach sa často stretávam s prípadmi, že sa čitatelia chystajú vymeniť svoju starú menšie 100 Hz televíziu. Ale sú limitovaní rozmery v obývacej stene a preto ním nie je možné zvoliť väčšiu veľkosť. A u naprostej väčšiny výrobcov teraz 100 Hz panely prichádzajú až od uhlopriečky 55 palcov. Takže šikovný krok od Sony, ktoré si tak posilňuje pozíciu na tomto špecifickom kúsočku trhu. Takže sa vo svojej podstate jedná aj o recenziu radu Sony XG8305.

Vo všetkých prípadoch sa jedná o 100 Hz panel. To už je samo o sebe predpokladom pre plynulý obraz. Sony je navyše známe pre svoj softvérový systém pre úpravy plynulosti obrazu – Motionflow. Žiadne prekvapenie v negatívnom slova zmysle sa nekoná a aj toto Sony zvláda pohybové scény na výbornú. Milovníci športových prenosov alebo akčných filmov rozhodne nebudú sklamaní. Input lag 14 ms (samozrejme v hernom móde), v niektorom z bežných módov (napríklad „Film“) je input lag na úrovni 80 ms. Ale to je bežné u všetkých značiek. Pre rýchlu odozvu a kvalitné hranie je potrebné prepnúť do herného módu. Príjemné je, že po prepnutí do herného módu nedôjde k posunutiu zobrazovaných farieb. Doba odozvy je potom 13 ms, na LCD veľmi slušné hodnoty.

Podanie čiernej nie je z princípu použitého IPS panelu na špičkovej úrovni. Pre niektorých divákov a potenciálnych kupcov je už len tento fakt dôvodom prečo sa poobzerať inde. Pre iných zasa toľko dôležité nie je. Veľa to záleží na tom, čo a kedy sledujete. Za dňa a pri filme či seriálu, ktorý sa odohráva najmä za denného svetla, si väčšina divákov zrejme ničoho nevšimne. To isté platí napríklad pre hokejový alebo futbalový prenos. Na druhú stranu ak ste milovníkmi temných filmov, hororov a podobných druhov video obsahu, tak môžete byť sklamaní z toho, že čierna má ľahko sivý nádych (kontrastný pomer cca 1 400: 1). Rovnomernosť čiernej je na IPS panel s edge LED podsvietením dobrá. Klasicky v rohoch (hlavne spodných) je vidieť svetlejší nádych.

IPS technológie však prináša aj svoje pozitíva, ku ktorým sa dostaneme ďalej v článku. Ako obrazový procesor je použitý X1. Nejedná sa o jeho extreme edícii ako u vyššej rady, ale aj tak dokáže pri upscallingu (prevode z nižšieho rozlíšenia do vyššieho) dokáže dobré výsledky. Zjemnenie obrazu bez pridania zbytočných umelých detailov. Pokrytie farebného spektra sa pohybuje u 89% u DCI-P3 a 68% u Rec 2020 spektra. Priemernej hodnoty. Žiadna sláva, ale ani nič zlé.

Veľmi slušné sú pozorovacie uhly, ktoré sa výraznejšie deformujú až okolo 45 °. To je výrazne lepšia ako u VA panelov a ak sa vo vašej domácnosti v niektorých situáciách sleduje tv pod väčším uhlom, môže sa vám táto vlastnosť IPS panelu hodiť. Len tak pre zaujímavosť, aj u VA panelov sa v tomto smere udial pokrok. Konkrétne u vyšších QLED modelov od Samsungu pre rok 2019. Trebárs Samsung Q80R alebo Samsung Q90R. Obaja sú však svojou cenou výrazne vyššie než tento prístroj. Kvalitne vyriešené sú aj odrazy slnečného svetla. Využitie v slnečných miestnostiach sa netreba báť.

Z pohľadu HDR sa jedná o pomerne schopný displej. Vďaka prirodzene vysokému jasu displeja (ľahko cez 500 nitov) dokáže obrazovka pri HDR scénach vykresliť obraz, ktorý je rozpoznateľný farebne bohatší. Samozrejme sa nemôže merať napríklad s viac než dvakrát tak drahším Samsungom Q90R, ale na svoju cenu dokáže prekvapiť. Podporuje štandardy HDR10, HLG a Dolby Vision. Najväčší limitácie HDR možnosťou je nedostatok kontrastu pre vykreslenie hlboko čiernej farby.

Systém

Novo sa stretáváme s novou verziou Android TV vo verzii 8.0. Na prvý pohľad mi usporiadanie prišlo viac zmätočné než u predchádzajúcej generácie, ale ľahko sa na neho zvykne. Čo však zostáva, je pomalý štart pri prvom spustení televízora alebo po resete. Ten je stále výrazne dlhšia ako u ostatných značiek (možno komplexnosť systému?) A trvá zhruba 40 sekúnd. Klasické bežné spustenie už je výrazne rýchlejší a behom pár sekúnd môžete s tv pracovať.

Domáca obrazovka pozostáva z niekoľkých riadkov kariet, skrze ktoré sa môžete ľahko prepnúť na posledne používané aplikácie. Či už sa jedná o Youtube, Twitch alebo sledovaný televízny program. Platforma AndroidTV ktorú Sony využíva má asi najširšiu ponuku aplikácií. Hoci nie všetky sú optimalizované pre použitie v televízore. V Google Play Store nájdete pravdepodobne každú aplikáciu, na ktorú si spomeniete. Za zmienku stojí aj plná podpora aplikácia Kodi, s ktorou prehráte snáď každý video súbor vrátane Blu-rayů. Variabilita a otvorenosť je jednou z najväčších výhod Android TV.

Tento systém urobil za každý z posledných pár rokov celkom veľký skok dopredu. Jedná sa hlavne o stabilitu a rýchlosť, ktoré v minulosti neboli silnou jeho silnou zbraňou. Za ma čo sa týka rýchlosti, tak Tizen alebo WebOS sú stále o kúsok ďalej. Ale keď vezmem do úvahy, aký pokrok Android TV každý rok robí, tak si myslím že za dva až tri roky, už o „pomalosti“ Android TV nebudem môcť písať, pretože to nebude pravda.

Diaľkový ovládač je stále „klasického“ typu. To znamená veľké množstvo tlačidiel. Oproti vlaňajšku sú jeho hrany viac zaoblené, ale inak vyzerá v zásade rovnako. Bežný čierny televízny ovládač, ako ho poznáme už dlho dobu. Najväčší tlačidlo je venované spustenie Netflix a druhé je pre spustenie Google Play Store. Pogumované klávesy sú príjemné na stlačenie a nevydávajú žiadny hluk. Čo je veľkou výhodou Android TV je hlasové ovládanie. Funguje skvele aj v slovenčine, len to chvíľu trvá. Väčšinu operácií urobíte za rovnakú dobu aj pomocou tlačidiel, ale napríklad pri hľadaní videí na Youtube či filmov v niektorej z filmotéky je to veľké uľahčenie.

Neviem, aký vplyv na zrýchlenie systému majú softvérové ​​úpravy, ale svoj diel na ňom bude aj výkonnejší hardvér. Po pár rokoch totiž došlo k výmene procesora, ktorý je tento rok výkonnejší a má označenia MT5893. A jeho pozitívny vplyv je rozhodne spoznať.

Zvuk

Celkom príjemné zvukové podanie, zreteľné dialógy a v nižších hlasitostiach aj náznak basov. Pri vyššej hlasitosti dochádza k zreteľnému skreslenia. Vďaka umiestneniu reproduktorov máte ilúziu, že zvuk vychádza akoby zo stredu televízora a nie z jeho spodnej časti. Ale ako vždy, odporúčam kúpu aj lacných externých reproduktorov alebo soundbara. Audio prejav prístroje posunú o kus ďalej.

Odporúčané nastavenie

Nejedná sa o dogmu (pretože každý vyrobený kus môže byť trochu iný), ale odporúčania, ktoré môžete skúsiť. Toto bolo pre svetlejšie miestnosť.

  • Nastavenia> Displej> Obraz> Rozšírené nastavenia> Jas> 15
  • Nastavenia> Displej> Obraz> Rozšírené nastavenia> Kontrast> 30
  • Nastavenia> Displej> Obraz> Rozšírené nastavenia> Jas> Úroveň čierne> 35
  • Nastavenia> Displej> Obraz> Rozšírené nastavenia> Pokročilé zvýraznenie kontrastu> vypnuté
  • Nastavenia> Displej> Obraz> Rozšírené nastavenia> Farebná sýtosť> Farebná sýtosť> 55
  • Nastavenia> Displej> Obraz> Rozšírené nastavenia> Farebná sýtosť> Živé farby> vypnuté

Podporované formáty

  • MPEG1
  • MPEG1/MPEG2PS
  • MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD)
  • MPEG2,AVC/MP4(XAVC S)
  • AVC,MPEG4,HEVC/AVI
  • Xvid,MotionJpeg/ASF(WMV)
  • VC1/MOV
  • AVC,MPEG4,MotionJpegMKV
  • Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM
  • VP8/3GPP
  • MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG
  • WEBM
  • VP9/AC4/ogg/AAC/ARW

Porovnanie so Sony KD-55XF8505

Čisto z pohľadu kvality obrazu je na tom tohtoročný model veľmi podobne ako minuloročný predchodca. Rozdiely sú ľahko vo vzhľade, ľahko inom tvare ovládače a najmä na softvérové úrovni v prostredí Android TV. Užívateľské úpravy v systéme sú ľahšie a prehľadnejšie (napríklad nastavovanie kvality obrazu, ide označovať pri úpravách viacerých kanálov súčasne atď ..). A hlavne je systém zase o niečo rýchlejší a stabilnejší. Nasleduje klasická otázka a na ňu klasická odpoveď. Medzi oboma generáciami je pomerne malý rozdiel, ale cenový je v tejto chvíli vysoký. Staršie môžete kúpiť okolo 800 € a nový sa pohybuje okolo 1 400 €. Starší model sa však za chvíľu dopredať a cena nového pôjde dole. Keď bude okolo 900 – 950 €, tak mi to príde ako férová cena čo stojí za zváženie.

Zistiť cenu

Aké modely má Sony pre rok 2019

Keď sa pozriete na obrovské množstvo televízorov čo má Sony v ponuke, tak vidíte, že pre neznalého čitateľa je ťažké sa v ponuke orientovať. Široká ponuka má však aj svoje výhody. Vďaka nej sú zastúpené oba druhy panelov aj podsvietenie a to v rôznych kombináciách.

V portfóliu Sony na tento rok sa teda striedajú VA aj IPS panely, takže ak chcete konkrétny model, odporúčam vždy overiť typ panelu, nech nie ste nemilo prekvapení. Bohužiaľ Sony túto informáciu u produktových kariet televízorov neuvádza. Zaujímavosťou je, že tento rok dalo Sony technológiu Triluminos aj do nižších rad. Tá prináša vyššiu pokrytie farebného spektra a predtým bola výsadou drahších modelov.

Pre audio je väčšinou použité klasické stereoreproduktory s výkonom 20 W. Podporované HDR formáty sú v základe HLG a HDR10. Najlacnejšie modely toho ako vidíte veľa nevedia, ale od XG85 už je situácia zaujímavá. 100 Hz panely a podpora HDR vrátane Dolby Vision.

Čo sa týka možností konektivity, tak vždy by mali byť ponuke aspoň 3 HDMI a 3 USB sloty. Ako operačný systém nie je u základných modelov série XG7xxx použitý jednoduchý operačný systém na základu Linuxe. Od XG8xxx vyššie už je to AndroidTV.

XG7004

Najnižšie postavený model z rady XG70. Obnovovacia frekvencia 50 Hz. Menšie 43 a 49 palcov veľké obrazovky majú EdgeLED podsvietenie. Väčšia 55 a 65 palcov veľké obrazovky majú DirectLED podsvietenie. U žiadnej z veľkostí nenájdete funkciu miestneho tlmenia (local dimming). Na dnešnej štandardy sú obrazovky docela hrubé (najmä u 55 a 65 palcov, ktoré majú k 8 cm). Všetky veľkosti podporujú HDR10 a HLG. Dolby Vision podporované nie je. Interná metrika kvality pohybových scén Motionflow XR má 100 Hz. Operačný systém nie je Android TV, ale jednoduchá nadstavba Linuxu.

Dostupné veľkosti:

  • KD-43XG7004
  • KD-49XG7004
  • KD-55XG7004
  • KD-65XG7004

V tejto sérii existujú alternatívy, ktoré sa líšia primárne vzhľadom alebo sú určené na predaj v špecifickom type reťazca. Ide napríklad o XG7005, XG7077 alebo XG7096. Tie sa majú líšiť mimojiné práve v metrike Motionflow XR kedy dosahujú hodnôt (200 Hz pre prvého menovaného a 400 Hz pre posledných dvoch modelov). S ohľadom na parametre týchto prístrojov sa bude jednať o drobné softvérové ​​úpravy, ktorých vplyv bude najskôr veľmi malý. Rozhodne neplatí, že by mali 2x či 4x lepší zvládanie pohybu než základný model.

XG80

Rovnako ako predchádzajúce rada má 50 Hz panel, menšie modely 43 a 49 palcov majú Edge LED podsvietenie a väčšie majú Direct LED. Ako operačný systém už je použitý Android TV. Čo znamená výrazne väčšiu rýchlosť a podporu androidího ekosystému aplikácií. Od tejto série je k dispozícii podpora pre 5 Ghz Wi-Fi siete.

Dostupné veľkosti:

  • KD-43XG8096
  • KD-49XG8096
  • KD-55XG8096
  • KD-65XG8096
  • KD-75XG8096

Aj v tejto sérii existuje aj alternatíva, ktorá sa líši primárne vzhľadom. Jedná sa o XG8196. Tá má odlišný tvar stojana a tiež sa u nás pravdepodobne nebude predávať jej 75 palcov veľká varianta.

XG8305

Prvá možnosť dostať sa na 100 Hz panel a pritom vo veľmi zaujímavých uhlopriečkach 43 a 49 palcov. Prevažná väčšina ostatných výrobcov dáva 100 Hz panely až od veľkosť 55 palcov a vyššie. Inak sa jedná o skoro rovnaký prístroj ako nasledujúce rad XG85. IPS panel, Edge podsvietenie a X1 obrazový procesor.

Dostupné veľkosti:

  • KD-43XG8305
  • KD-49XG8305

V tejto sérii existujú alternatívy, ktoré sa líšia primárne vzhľadom alebo sú určené na predaj v špecifickom type reťazca. Ide napríklad o XG8377 alebo XG8388. To isté platí aj pre XG8396 a XG8399.

XG8505

De facto vyššie uhlopriečky než XG83, inak vlastne skoro to isté. To znamená 100 Hz panel, u tejto rady typu IPS. Podsvietenie je typu EDGE ľad. Podpora pre Dolby Vision a Dolby Atmos. Obrazový procesor X1. Trochu „lepší“ audio systém, ktorý má navyše dva menšie reproduktory, ktoré majú napomôcť lepšiemu priestorovému zvuku.

Dostupné veľkosti:

  • KD-55XG8505
  • KD-65XG8505
  • KD-75XG8505

V tejto sérii existujú alternatívy, ktoré sa líšia primárne vzhľadom alebo sú určené na predaj v špecifickom type reťazca. Ide napríklad o XG8577 alebo XG8588. To isté platí aj pre XG8596 a XG8599, u nich je navyše ešte 85 palcov veľká varianta.

XG9005

Oproti predchádzajú (XG85xx) rade je hlavný rozdiel v použitom podsvietenie. To je priame (Direct / FALD). Vo svojej podstate sa jedná o nástupcu populárnej XF9005. To znamená že je použitý obrazový procesor X1 Extreme. Asi najväčšou zaujímavosťou je, že je dostupná je v pomerne špecifickej variante 49 palcov. Pre záujemcov o väčšie uhlopriečky je teda ešte o niečo lepšie vybavený XG9505.

XG9505 (recenzia tu)

Najlepšie 4K LCD tv čo má na rok 2019 Sony v ponuke. U obrazového procesora sa dostávame ešte ďalej, je tu verzia X1 Ultimate. Tá je tiež použitá aj u OLED. Zaujímavosťou je tiež technológia X-Wide Angle, ktorá je dostupná len u uhlopriečky 75 a 85 palcov. Zjednodušene povedané, pridáva zlepšenie pozorovacích uhlov za cenu ľahkého zhoršenie kontrastu. Pre podobný krok sa tento rok rozhodol aj Samsung u svojich vrchnolných QLEDů. Samozrejmosťou je pochopiteľne 100 Hz VA panel.

Dostupné veľkosti:

  • KD-55XG9505
  • KD-65XG9505
  • KD-75XG9505
  • KD-85XG9505

Sony ZG9

8K LCD tv je k dispozícii v obrích uhlopriečkach 85 a 98 palcov. Tomu zodpovedá aj jej cena, ktorá začína na skoro 16 000 € u menšieho displeja. Výbava je na obdobnej úrovni ako u XG9505. Príplatok za 8K rozlíšenie je zatiaľ stále skutočne vysoký.

Dostupné veľkosti:

  • Sony Bravia KD-85ZG9
  • Sony Bravia KD-98ZG9

Sony AG8

Vstupná brána do OLED u Sony, ktorá má oproti vyššiu rade AG9 „len“ obrazový procesor X1 extreme a nemá podporu Dolby Atmos. Podpora Dolkby Vision, HDR10 a HLG je samozrejmosťou.

Dostupné veľkosti:

  • Sony Bravia KD-55AG8
  • Sony Bravia KD-65AG8

Sony AG9 (recenzia tu)

Vrchol ponuky, ak chcete OLED od Sony. Oproti predchádzajúcemu má obrazový procesor X1 Ultimate a podporu Dolby Atmos. Inak samozrejme podporu Wi-Fi 2,4 i 5 Ghz, podporu HDR10, Dolby Vision aj HLG. A dvojitý tuner pre príjem televízneho vysielania.

Dostupné veľkosti:

  • Sony Bravia KD-55AG9
  • Sony Bravia KD-65AG9
  • Sony Bravia KD-77AG9
Zistiť cenu

Zaujímajú vás aj ďalšie televízory od Sony?

7.1 Total Score
Hodnotenie Sony Bravia KD-55XG8505

Televízia, ktorá je vhodná pre sledovanie klasického tv vysielania, hry alebo športové prenosy a to najmä vo dne. Pre milovníkov filmov a sledovanie obrazovky v noci je naopak vhodnosť výrazne menší, kvôli horšiemu podanie čiernej farby a nižšiemu kontrastu. Ako obvykle v súčasnosti nemôžem nákup tohto televízora odporučiť. Veď ešte za nižšiu cenu zaobstaráte treba výbornú Sony Bravia KD-55XF9005, ktoré je pred svojou stájňovú kolegyňou o niekoľko dĺžok dopredu. Férová cena s ohľadom na možnosti prístroja je za mňa niekde okolo 950 € a nižšie. Verím, že najneskôr na jeseň sa na ňu dostane. V prípade, že je pre vás vďaka vašim sledovacím zvykom zaujímavá, venujte pozornosť jej predchodkyni Sony Bravia KD-55XF8505, ktorá sa ešte stále dopredáva za skoro polovičnú cenu a je len nepatrne horšia.

Kontrast
4
Pozorovacie uhly
7
Farby
8
Konštrukcia
8
Dynamické scény
8
Funkcie a výbava Smart tv
8
KLADY
  • Dobré pozorovacie uhly
  • 100 Hz a dobré pohybové scény
  • Vhodné do slnečnej miestnosti
ZÁPORY
  • Nižší kontrast
  • Slabší čierna
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Skóre

      Čo vybrať
      Logo