Recenzia Sony HT-X8500

Sony HT-X8500 je zaujímavý typ soundbara s integrovaným subwooferom, podporou Dolby Atmos, DTS: X, HDR a 4K. Čo môžete od tohto modelu očakávať v praxi, čím vás poteší a aké sú jeho nedostatky, vám prezradíme v nasledujúcej recenzii.

Parametre

Bluetootháno
Nočný režimáno
Dolby Atmosáno
Multiroomnie
Vstupný výkon (RMS)320 W
Subwooferintegrovaný
Výkon subwoofera (RMS)-
Systém reproduktorov2.1
Wi-Finie
Prehrávanie MP3áno
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBáno
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmnie
Koaxiálny vstupnie
Rozmery soundbara (Š x V x H)89 x 6,4 x 9,6
Rozmery subwoofera (Š x V x H)-
Hmotnosť3,1 kg
späť na začiatok ↑

Dizajn a spracovanie

Na prvý pohľad model HT-X8500 zaujme výrazne zaoblenými hranami (podobný dizajn môžeme vidieť u viacerých soundbarov od Sony). Zaujímavým detailom je nerezový prúžok na spodnej strane, subwooferové výstupy na oboch stranách a pomerne výrazný predel medzi reproduktorom a telom zariadení. Klasická čierna však neurazí a je zárukou, že tento zvukový panel dobre zapadne do každej domácnosti. Vhodný je najmä pre televízory od 40 „do 55“.

U tohto modelu nenájdete externý subwoofer, basák je totiž súčasťou hlavnej jednotky, a to ako prostredný reproduktor. Výhodou je skutočný minimalizmus zariadenie, na druhú stranu nemôžete očakávať rovnakú kvalitu basov ako s externým basovým reproduktorom.

späť na začiatok ↑

Čo dokáže

HT-X8500 disponuje iba niektorými základnými funkciami. V podstate sa totiž jedná o jednoduché zariadenie, ktoré neumožňuje pokročilé nastavenia. V ponuke ale nájdete rozšírený výber zvukových režimov: kino, hudba, hlas, noc (nočný režim), hry, správy, šport a štandard.

Krok späť je absencia Wi-Fi, spoločnosť Sony túto skutočnosť vysvetľuje znížením nákladov, a teda aj predajné ceny zariadení. Počítať ale nemôžete ani s ponukou nastavení na obrazovke televízora, prístroj s vami totiž komunikuje výhradne prostredníctvom LED diód na paneli úloh (nájdete tu nastavenie Dolby Atmos, DTS: X a vybrané vstupy).

Na druhej strane musíme oceniť podporu Dolby Atmos, Dolby Vision a DTS: X. V tejto cenovej relácii sa jedná o skutočne širokú ponuku najrôznejších zvukových formátov. Samozrejmosťou je tiež vysoký dynamický rozsah (HDR10) a podpora štandardu HGL (Hybrid Log-Gamma). Všetkých týchto vymožeností ale môžete využívať iba po pripojení cez HDMI.

späť na začiatok ↑

Montáž a pripojenie

Lištu HT-X8500 môžete postaviť klasicky pred alebo nad televízor, prípadne zavesiť na stenu (montážna sada ale nie je súčasťou balenia). V tomto prípade určite oceníte absenciu externého subwooferu.

Konektivita je u tohto modelu obmedzená na jeden HDMI vstup, jeden HDMI výstup (s ARC), optický digitálny audio vstup a USB (všetko na zadnej strane prístroja). Čo sa týka bezdrôtového pripojenia, nemôžete počítať s Wi-Fi a musíte si vystačiť iba s Bluetooth.

Pripojenie k televízoru je možné vykonať buď cez HDMI (odporúčame), alebo digitálny optický kábel (ak využijete túto možnosť, nezabudnite najskôr vypnúť reproduktory televízora, inak budete počuť zvuk dvakrát). Vďaka jednoduchosti celého zariadenia nie je potrebné žiadne špeciálne nastavovanie. Ak by ste si ale predsa len nevedeli s pripojením rady, všetky dôležité informácie nájdete v priloženej užívateľskej príručke.

späť na začiatok ↑

Ovládanie

Ako sme už spomínali vyššie, tento model nie je možné ovládať pomocou ponuky na obrazovke televízora. Možnosti ovládania sú preto tri: pomocou tlačidiel na zvukovej lište, pomocou diaľkového ovládača soundnar alebo originálnym diaľkovým ovládačom televízie.

Na hornej strane zariadenia nájdete dotykové tlačidlá pre zapnutý / vypnutie, ovládanie hlasitosti, úpravu úrovne basového tónu, napájanie, výber vstupu a Bluetooth. Aktuálne nastavenie spoznáte podľa rozsvietených LED diód. Súčasťou balenia je aj diaľkový ovládač. Ten je veľmi prehľadný a intuitívny, pracovať sa s ním preto rýchlo naučí skutočne každý.

Poslednou možnosťou je diaľkový ovládač vášho televízora. Túto možnosť môžete využiť iba po prepojení oboch zariadení pomocou HDMI ARC. Televíznom diaľkovým ovládačom môžete zvukovú lištu zapnúť / vypnúť a upraviť hlasitosť.

späť na začiatok ↑

Kvalita zvuku

Sony uvádza, že je tento drobek schopný dosiahnuť rovnakej kvality zvuku, akú získame zo zariadenia Atmos 7.1.4, to ale jednoducho nie je možné. S Dolby Atmos síce možné dosiahnuť veľmi vydareného zvuku, ten ale nemožno porovnávať s výrazne drahšími a pokročilejšími modely.

Bohužiaľ zvuk skutočne nie je vo všetkých polohách vyvážený a rozsah ani basový tón nie je dostačujúce (najmä sledovanie akčných scén alebo hranie videohier pre vás môže byť sklamaním). Vzhľadom k veľkosti daného zariadenia však nie je toto zistenie prekvapujúce.

Všeobecne ale platí, že zvuk nie je zlý a pochvalu zaslúžia tiež dostatok zvukových režimov pre rôzny obsah (štandard, kino, hudba, dialógy, nočný režim, hry, spravodajstvo a športové stretnutia). Zvuk sa pri jednotlivých režimov skutočne líšia, bohužiaľ aj tu ale narazíte na nedostatočne široké zvukové pole. Dialógy sú síce zrozumiteľné, hudba znie pekne a akčné scény vás občas príjemne vydesí, limity sú ale pri počúvaní poznať.

Zistiť cenu
6.8 Total Score
Hodnotenie Sony HT-X8500

Vzhľadom k tomu, že soundbary s podporou Dolby Atmos, 4K, HDR alebo DTS: X sa zvyčajne predávajú za výrazne vyššie ceny, ak preto chcete ušetriť, a pritom získať zariadenie s podporou týchto formátov, môžete o ňom uvažovať. Počítať ale musíte s absenciou Wi-Fi, menším množstvom funkcií a slabším zvukom. Poteší ale široký výber zvukových režimov, kompaktné rozmery a jednoduché pripojenie i ovládanie. Bohužiaľ kvalita zvuku nedosahuje takých kvalít, aby sme mohli Sony HT-X8500 bez výčitiek odporučiť. Ak však jeho cena ešte klesne, potom sa bude rozhodne jednať o horúceho favorita.

Zvuk - hudba
6.4
Zvuk - filmy
7.9
Ovládanie
5.6
Výbava
6.4
KLADY
 • podpora pokročilých formátov
 • široký výber zvukových režimov
 • kompaktné rozmery
ZÁPORY
 • slabý rozsah
 • slabšie basy
 • nepodporuje Wi-Fi
 • málo funkcií
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre