Recenzia Sony PlayStation 4 Pro

PS4 Pro je prezentovaná v súčasnosti (leto 2019) ako najlepší herná konzola od Sony. Je tomu ale naozaj tak? Aké sú jej pozitíva, a čím naopak sklame? Oplatí sa jej vyhotovenie, alebo je lepšie siahnuť po niektorej z predchádzajúcich verzií PS4 či PS4 Slim? To, a ešte oveľa viac sa dozviete v nasledujúcej recenziu.

Parametre

Typstolné
Displejnie
Veľkosť displeja-
Rozlíšenie displeja (v px)-
Procesorosemjadrový AMD Jaguar taktovaný na 2,13 GHz
Grafický výkon4,2 TFLOPs
Podpora 4K rozlíšenieáno
Operačná pamäť1 GB DDR3 RAM, 8 GB GDDR5 RAM
Typ úložiskaHDD
Kapacita úložiska1 TB
Blu-Rayáno
Wi-Fiáno
Bluetootháno
HDMIáno
USBáno
AUXáno
Optický výstupáno
Rozmery (v cm)29,5 x 5,5 x 32,7
Hmotnosť3,3 kg

Obsah balenia

Okrem samotnej hernej konzoly nájdete vnútri škatule tiež herný ovládač DualShock 4, slúchadlá s mikrofónom, HDMI kábel, USB kábel, napájací kábel a manuál (v slovenskom jazyku). Súčasťou však nie je stojanček na gamepad ani žiadna hra. Z PlayStation Store možno ale bezplatne stiahnuť niektoré demoverzie.

Design

PS4 Pro je vylepšenou verziou PS4 a priamo nadväzuje na model PS4 Slim. Podobnosť týchto troch zariadení je pritom poznať už na prvý pohľad. PS4 Pre však prekvapí vyššou hmotnosťou niečo málo cez 3 kilogramy (zdroj je ukrytý vo vnútri), a rozhodne tak nepatrí medzi žiadne drobky.

Dizajnovo je táto konzola zvládnutá skvele (hoci sa vžila aj hanlivá prezývka „sendvič“). Tvorená je tromi obdĺžnikovými poschodiami, ktoré sú od seba vzdialené zhruba 1 cm. Ak je zariadenie zapnuté, pozdĺž konzoly svieti pás modrého LED svetla. Klasická čierna s elegantne skosenými hranami pritom skvele zapadne do každého interiéru a vkusne doplní váš televízor alebo monitor.

Výkon, grafika a kapacita

Medzi niekoľko zásadných zmien oproti PS4 patrí výkonnejší procesor (osemjadrový AMD Jaguar taktovaný na 2.13 GHz), a to až o 30% viac výkonu. Ešte lepšie je na tom nárast výkonu grafického čipu, ktorý je viac ako 2x vyšší (výkon dosahuje 4,2 TFlops). Okrem vysokej kompatibility je tak zaistený taktiež plynulý chod väčšiny hier. Zvyčajne je tiež možné voliť medzi plynulosťou 30 FPS alebo 60 FPS.

Najväčším lákadlom je pre mnohých hráčov rozlíšenie vo 4K. Rovnako ľahko sa ale môže stať aj sklamaním. Hoci natívne 4K rozlíšenie vám ponúkne ďaleko uveriteľnejšou herný priestor ako klasické Full HD, pokiaľ nevlastníte televízor s podporou natívneho 4K rozlíšení alebo si ho v dohľadnej dobe neplánujete zakúpiť, bude vám takto vysoké rozlíšenie k ničomu a môžete smelo siahnuť po modeli PS4 Slim alebo PS4.

Ohľadom rozlíšenie je absolútne zásadná tiež skutočnosť, že väčšina starších hier (napr. GTA 5) nepodporuje prehrávanie vo 4K. Pritom tzv. upscalované (dopočítané) rozlíšenie 4K sa nemôže rovnať natívnemu 4K rozlíšenie. Jednoducho povedané – keď vaša obľúbená hra neponúka podporu natívneho 4K rozlíšenie, kúpa herné konzoly podporujúce toto rozlíšenie sa vám neoplatí. Ak sa totiž výrobca hier nerozhodne pre nové vydanie hry, môže sa ľahko stať, že si svoje obľúbené tituly v skutočnom 4K rozlíšení jednoducho nikdy nezahráte. Na druhej strane je potrebné podotknúť, že vývoj ide rýchlo dopredu, a hry vo 4K budú za chvíľu s najväčšou pravdepodobnosťou štandardom.

Vzhľadom k podpore prehrávanie vo 4K rozlíšení zamrzí chýbajúce UHD Blu-Ray prehrávač, ktorý je bežnou súčasťou napr. Konzoly Xbox One S. PS4 Pro sa ale honosí funkciou video streamingu (môžete si stiahnuť aplikácie YouTube 4K, Netflix 4K alebo Media Player schopný prehrávať MP4 videa vo 4K, a to dokonca vrátane 4K VR s 360 ° videoformátom).

Samozrejmosťou je tiež technológia HDR, ktorá je ale v súčasnej dobe dostupná aj pre staršie modely, a to formou softvérovej aktualizácie.

Čo rozhodne poteší je možnosť pripojenia VR helmy, s ktorou si môžete vychutnať virtuálnu realitu (samozrejme len u tých hier, ktoré tento formát podporujú). Pri nákupe prilby však budete musieť počítať s nemalou čiastkou.

Operačná pamäť GDDR5 zostala v porovnaní so starším modelom PlayStation 4 rovnaká (tj. 8 GB), každopádne došlo k zrýchleniu o 24%. Novo poteší tiež prítomnosť ďalšej pamäte DDR3 s kapacitou 1 GB. Jedná sa o pamäť slúžiace pre neherné aplikácie alebo systémové dáta.

Interný harddisk zostal rovnaký – u väčšiny modelov preto neočakávajte SSD alebo hybridný sshd (novinkou je však možnosť zakúpiť niektoré verzie doplnené o SSD, ktorý zariadenie výrazne urýchľuje). Vnútri väčšiny PS4 Pre ale nájdete bežný SATA 2,5 „HDD disk. Počítať môžete s kapacitou o veľkosti 1 TB. Hoci pred niekoľkými rokmi by táto kapacita bez problémov stačila, ak ide o modernú hernú konzolu s podporou 4K, situácia je trochu iná. Veľkosť hier spolu s ich kvalitou rapídne rastie. Už pri obstaranie niekoľkých kvalitnejších hier sa preto môže ľahko stať, že spomínaná kapacita jednoducho nebude stačiť.

Doteraz tiež nie sú podporované externá úložiska, vždy si preto zaobstarajte radšej konzolu s vyššou kapacitou a pred kúpou si tiež zistite veľkosť hier, ktoré si hodláte zaobstarať.

Konektivita

Štandardne je Pro varianta vybavená video výstupom HDMI 2.0b, ktorý umožňuje prenos grafiky vo 4K rozlíšení. Wi-Fi je dostupná v štandardoch 802/11 a / b / g / n / ac (5 GHz) a Bluetooth je dostupný vo verzii 4.0. Samozrejmosťou je port AUX.

Rozhodne chválime prítomnosť troch USB 3.1 portov, ktorých prítomnosť oceníte najmä v prípade, ak si zaobstaráte VR helmu. Veľkým prekvapením je optický audio výstup, ktorý u klasickej PS4 chýbal.

Ovládanie

Vzhľad a funkcie ovládača DualShock 4 Sony príliš neriešila, pretože zvolila vzhľadovo aj funkčne takmer totožný gamepad, na ktorý boli hráči zvyknutí už u verzií PS4 a PS4 Slim. Okrem toho, že je o niečo štíhlejšie je nejpatrnějším rozdielom presunutie svetelného prúžku na hornú dotykovú plochu (tu možno sledovať napr. život hrdinu). Pre niektorých hráčov ale môže byť tento svetelný prúžok pri hre tiež pomerne rušivý. Na ovládanie sa táto zmena ale nijako výraznejšie neprejaví, ak ste preto boli zvyknutí na ovládače predchádzajúcich modelov, budete s veľkou pravdepodobnosťou úplne spokojní aj s týmto.

Nový ovládač je tiež plne kompatibilný s modelom PS4, samozrejmosťou je tiež podpora Bluetooth a zdierka pre zasunutie slúchadiel s mikrofónom (sú súčasťou balenia). Nepoteší ale slabá (zhruba jednodňová) výdrž tohto ovládača.

Na tele PS4 Pre sa nachádza niekoľko tlačidiel: tlačidlo pre zapínanie a vypínanie prístroja a tlačidlo pre obsluhu Blu-Ray / DVD mechaniky.

Podpora hier

Nižšie uvádzame zoznam niektorých hier, ktoré sú určené (takmer) výhradne pre PS4 Pro, a ktoré si inde (na iných modeloch alebo PC či notebooku) nezahráte. Na druhú stranu, väčšina hier pre PS4 je kompatibilná aj s PS4 Pro a naopak.

Typ hryNázov hry
adventúryLast Guardian, The Last of Us
akčnéRatchet & Clank, Horizon Zero Dawn
strieľačkyThe Order 1886, Drawn to Death
závodnéGran Turismo Sport, DriveClub
Zistiť cenu

Máte radšej Xbox?

9 Total Score
Hodnotenie Sony PlayStation 4 Pro

U PS4 Pro sa bohužiaľ rozdiely oproti predchádzajúcim verziám (PS4 a PS4 Slim) neukázali byť tak markantné, ako sľubuje výrobca (napr. rozdiel v nahrávacích časoch bol minimálny). Ak preto už vlastníte starší model PS4, investícia sa vám najskôr nevyplatí. Zamrzela tiež chýbajúce schopnosť prehrávanie 4K UHD Blu-Ray diskov. Veľkou prednosťou je však podpora natívneho 4K rozlíšení. Ak preto vlastníte televízor so 4K, prípadne si chcete vychutnať virtuálnu realitu v hernom prostredí a plánujete si zaobstarať svoju prvú hernú konzolu, PS4 Pre bude veľmi dobrou voľbou. Sony pritom plánuje jej podporu ešte niekoľko rokov.

KLADY
  • veľmi dobrý výkon
  • natívne 4K rozlíšenie
  • u niektorých verzií SSD
  • 3x USB
  • ľahké ovládanie
  • široká ponuka hier
ZÁPORY
  • vyššia nákupná cena
  • nepodporuje prehrávanie 4K filmov na Blu-Ray diskoch
  • slabá výdrž batérie ovládača
Pridaj svoju recenziu  |  Read reviews and comments

1 komentár
  1. Super Rezencia

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo