Recenzia Sony PlayStation 4 Slim

PS4 Slim je nástupníckou a zároveň zmenšenou verziou obľúbené PS4. Medzi jej hlavné prednosti patria malé rozmery, tichý chod a úsporná prevádzka. Čo ďalšie vám môže ponúknuť a pre koho je práve takto herná konzola tá pravá, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Parametre

Typstolné
Displejnie
Veľkosť displeja-
Rozlíšenie displeja (v px)-
Procesorosemjadrový AMD Jaguar taktovaný na 1,6 GHz
Grafický výkon1,84 TFLOPs
Podpora 4K rozlíšenienie
Operačná pamäť8 GB GDDR5 RAM
Typ úložiskaHDD
Kapacita úložiska500 GB / 1 TB
Blu-Rayáno
Wi-Fiáno
Bluetootháno
HDMIáno
USBáno
AUXáno
Optický výstupnie
Rozmery (v cm)26,4 x 3,9 x 28,8
Hmotnosť2,1 kg
späť na začiatok ↑

Obsah balenia

Vo vnútri balenia je ako samotná herná konzola, tak samozrejme tiež herný ovládač DualShock 4 (niektoré verzie obsahujú tiež dva tieto ovládače), slúchadlá s mikrofónom (headsed), HDMI, USB a napájací kábel a manuál.

späť na začiatok ↑

Design

PS4 Slim sa výrazne podobá o niečo výkonnejšiemu a novšiemu modelu PS4 Pro, je ale podstatne menší, tenší a tiež ľahší. Túto hernú konzolu tvoria dve čierne dosky so skosenými hranami, ktoré sú od seba vzdialené zhruba 1 cm. U tlačidlá pre zapnutie / vypnutie nájdeme malá modré bodové LED svetla, ktorá sa rozsvieti, ak je konzola v chode. Bohužiaľ táto svetla nie sú príliš viditeľná (najmä z diaľky), kvôli čomu nemusí byť hneď zrejmé, či je konzola zapnutá.

Celkovo však ide o podarený model, ktorý možno ľahko prenášať a ktorý ľahko splynie s okolitým nábytkom.

späť na začiatok ↑

Výkon, grafika a kapacita

Čo sa týka výkonu, je na tom PlayStation Slim rovnako ako staršie verzie PS4. Pochváliť sa môže slušným výkonom osmijádrového procesora AMU Jaguar taktovaným na 1,6 GHz. Podobne je na tom tiež grafický výkon tohto drobčeka – počítať môžete s 1,84 TFlops a podporou Full HD. Pre fajnšmekrov môže byť trochu sklamaním absencia podpory 4K rozlíšenie. Kompatibilita s väčšinou hier je však veľmi dobre zaistená (vrátane hier pre model PS4).

Podporu technológie HDR možno získať po aktualizácii firmware na najnovšiu verziu. Vďaka HDR pritom získate širší rozsah farieb a ďaleko dôveryhodnejšie zobrazenie jasných a tmavých tónov. Pre využitie tejto technológie (podobne ako u všetkých ostatných herných konzol) však musíte vlastniť televízor s podporou tejto technológie a tiež hry, ktoré HDR grafiku podporujú.

Ak ste milovníkmi 3D virtuálnej reality, k PS4 Slim môžete pripojiť aj helmu PlayStation VR a úplne sa ponoriť do hier, ktoré VR podporujú.

Operačná pamäť Slim verzia zostala rovnaká v porovnaní s predchodcom (tj. PS4), teda 8 GB GDDR5 RAM s taktom 5500 MHz.

Kapacita je rôzna podľa modelu, ktorý si zakúpite. Na trhu sa nachádza dve základné varianty – PS4 Slim s 500 GB pevným diskom a PS4 Slim s 1 TB HDD. Odporúčame vám však radšej vyššiu kapacitu (už len inštalácia hier na interný disk je povinná a ukrojí vám približne 50 GB).

Oproti modelu PS4 má PS4 Slim zhruba o 30% nižšiu spotrebu a je tiež výrazne tichšie.

späť na začiatok ↑

Konektivita

PlayStation 4 Slim je opatrený HDMI, AUX a nechýba ani bezdrôtové pripojenie pomocou Wi-Fi (štandardy 802.11 a / ac / b / g / n) a Bluetooth 4.0. Čo ale musíme tomuto modelu vytknúť je prítomnosť len dvoch USB 3.1 portov. Vzhľadom na to, že k PS4 Slim možno pripojiť VR helmu, ešte jeden voľný USB vstup navyše by sa rozhodne nestratil.

Veľké mínus vidíme tiež v absencii optického audio výstupu (ktorým disponuje napr. pokročilejšie model PS4 Pro). Hráči, ktorí hernú konzolu pripájajú k audio receiveru, ktorý je vybavený len optickým vstupom, tak budú mať nemalý problém.

späť na začiatok ↑

Ovládanie

Súčasťou balenia PS4 Slim je klasický DualShock 4 ovládač (V2, teda druhej generácie). Tento ovládač je až na drobné zmeny totožný s ovládačom DualShock 4 u PS4, čo vnímame pozitívne. Skvele fungujúci gamepad totiž podľa nášho názoru nie je potrebné meniť. Rozdiel je len v mierne upravenom povrchu (z lesku na mat) a pozorné oko si všimne tiež ľahko pozmenených analógových klobúčikov. Výraznejšie zmenou potom bolo pridanie svetelnej lišty nad dotykový touchpad. Bohužiaľ táto svetelná lišta pôsobí skôr rušivo (najmä, hráte ak v tme).

Tento ovládač je tiež plne kompatibilný s modelom PS4, s ktorým ho možno spojiť nielen bezdrôtovo, ale novo môže fungovať aj v drôtovom režime (čo by podľa výrobcu malo eliminovať akékoľvek oneskorenie, ktoré vraj vzniká u bezdrôtového režime).

Model PS4 Slim je vybavený niekoľkými tlačidlami. Štandardne sa jedná o tlačidlo pre zapnutie a vypnutie prístroja a o tlačidlo pre obsluhu Blu-Ray / DVD mechaniky.

späť na začiatok ↑

Podpora hier

Väčšina hier určených pre PS4 Slim je kompatibilný aj so starším modelom PS4 a novším modelom PS4 Pro. Nižšie nájdete výber niektorých hier, ktoré sú určené špeciálne pre PS4 Slim:

Typ hryNázov hry
adventuryDays Gone, Last Guardian, Rime
akčnéNew Crash Bandicoot, God of War
strieľačkyZero Dawn, Alienation
závodnéGT Sport, Gran Turismo 7
Zistiť cenu

Späť na sprievodcu výberom herné konzoly.

8 Total Score
Hodnotenie Sony PlayStation 4 Slim

Aj napriek tomu, že herná konzola PlayStation 4 Slim je už nejaký ten piatok na trhu, pravdou je, že jej obľúbenosť medzi užívateľmi stále neklesá. A nie je to náhoda. Hoci jej výkon už nemožno porovnávať s najnovšími modelmi (napr. PS4 Pro, alebo dokonca s toľko očakávanou PS5), ak vezmeme do úvahy nižšiu obstarávaciu cenu a pomerne široké možnosti využitia, jedná sa o veľmi vydarený - a hlavne dostupný - kúsok. Mnohí iste ocenia aj možnosť pripojenia VR helmy alebo pohybového ovládača (PlayStation Move). Ak preto nepatríte medzi náročných hráčov, rozhodne vám môžeme PS4 Slim odporučiť. Budete ale musieť oželieť chýbajúce optický výstup, nižší počet USB portov a najmä podporu 4K rozlíšenie. Ak však nevlastníte televízor s podporou 4K, bola by konzola s týmto rozlíšením zbytočná.

KLADY
  • nižšia obstarávacia cena
  • nízka spotreba
  • ľahké ovládanie
ZÁPORY
  • nepodporuje rozlíšenie 4K
  • chýba optický audio vstup
  • nízky počet USB
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď