Recenzia Whirlpool FFS 7238 B EE

Vopred plnená inteligentná „whirlpoolka“ je jednoduchý pomocník do domácnosti. Práčka sa 6. zmyslom urobí pre vašu bielizeň to najlepšie. Sama rozozná jeho množstvo a druh a podľa toho upraví nastavenia tak, aby bolo optimálne pre bielizeň aj úsporné pre vašu peňaženku. Má 14 programov, displej, eko programy, zvládne vyprať dobre, rýchlo a po skončení cyklu bielizeň udrží svieži funkcií FreshCare +. Ďalej sa o nej dozviete viac.

Parametre

Energetická triedaD
Spôsob plneniapredné
Kapacita7 kg
Otáčky1200
Hlučnosť prania51 dB
Hlučnosť žmýkanie80 dB
Spotreba energie za 100 cyklov69 kWh
Spotreba vody za 100 cyklov4400 l
Účinnosť praniaA
Ůčinnosť odstreďovaniaB
Aquastopnie
Výška85 cm
Šírka60 cm
Hĺbka58 cm
Počet programov14
Dĺžka základného programu205 min.

Predstavenie

Práčky americkej značky Whirlpool si našli svoje miesto už v mnohých slovenských domácnostiach. Sú jednoduché na ovládanie a podávajú dostatočné prác výkony. Model FFS 7238 B EE do svojho bubna schramstne až 7 kg bielizne a vyžmýka ho až na 1 200 otáčok. Má klasické rozmery a trendy dizajn s výraznými čiernymi dvierkami. Z ponuky 14 programov si to pravé vyberie snáď každý pre svoju každodennú pomoc s praním bielizne.

Programy

Zo základných programov vyberte to pravé pre konkrétny druh bielizne. Ideálne je riadiť sa popisom na etikete pri oblečení a požiadavkám pranie prispôsobiť teplotu, otáčky i vhodný prací prostriedok.

U teploty číslom 0 vyjadrujeme možnosť tzv. studeného prania. Nejedná sa o skutočnú teplotu vody.

Názov programuKapacita v kgNastavenie teploty v ° CMaximálny počet ot./min
Mix70-401 000
Biele prádlo70-901 200
Bavlna70-601 200
Eco 40-607401 000
Šport3,50-40600
Prešívané deky3301 000
Džínsy3,50-40800
Rýchly 30´3,50-30800
20 °C70-201 200
Vlna1,50-40800
Jemné prádlo10-30
Syntetika40-601 200
Eko bavlna740-601 200

Pre bežné každodenné pranie zľahka znečistených odevov prídu vhod programy Bavlna alebo Eko bavlna, ktoré môžete naplniť na plnú kapacitu bubna, teda 7 kg bielizne. Program Eco 40-60 je najvýhodnejším programom pre bežné pranie a šetrenie energie. Je v súlade s európskymi ekologickými normami. Ponáhľate a klasické časy programov sa zdajú byť zdĺhavé? Za polhodinku môže byť hotovo! Vďaka programu „Rýchle 30′“, ktorý ušetrí čas i množstvo vody a energie. Zvládne 3,5 kg bielizne na 30 stupňov.

Pre športových nadšencov, ktorým stačí hneď po cvičení prehnať práčkou spotené ľahké športové odevy, je pripravený program „Šport“, ku ktorému je najlepšie používať gélový prací prostriedok a plniť práčku len do polovice. Kto má obľúbené džínsy, nemusí sa o ne báť, práčka myslela aj na nich a má pre nich špeciálny program „Jeans – Džínsy“. Rovnako tak i napríklad pre vlnu, bielej či jemnú bielizeň, syntetiku alebo prešívané prikrývky.

Pred začiatkom prania odporúčame vždy nahliadnuť do návodu a zistiť, aká je stanovená kapacita prania pre konkrétne nastavenie, aby nedošlo k preplňovania bubna, a teda aj zníženie účinnosti prania. Programy sú dané a nemožno ich meniť alebo rozširovať o ďalšie vďaka šikovným funkciám, ako tomu býva u niektorých nových práčok vyšších radov.

Funkcie

Aké ďalšie špeciálne funkcie vám práčka ponúkne?

 • 6. zmysel – whirlpoolky sú svojím 6. zmyslom vyhlásené. Majú senzory, ktoré vyhodnotí koľko bielizne je v bubne a podľa toho prispôsobí pracie programy. Vďaka tomu získate najlepšie výsledky prania a ušetríte energiu a vodu. Podobnú technológiu má väčšina výrobcov, len jej každý hovorí každý inak.
 • FreshCare + – zabráni množeniu baktérií, pachov a stláčanie bielizne po keď práčka dokončí. Táto funkcia bude až 6 hodín strážiť teplotu v bubne a bielizeň v ňom ľahko prevaľovať, aby ho udržala svieži.
 • Bielenie – priamo v práčke je možné bieliť bielizeň s použitím vhodného bieliaceho prostriedku. Postup bielenie je popísaný v návode.
 • Odložený štart – práčku môžete nachystať a vďaka odloženie štartu sa program spustí až za určený časový úsek.
 • Detská poistka – proti zvedavým detským ručičkám môžete deaktivovať funkciu tlačidiel stlačením symbolu kľúča.
 • Teplota – u programov je možné si upraviť teplotu podľa svojich požiadaviek.

Ako perie

Kto chce domov jednoduchého pomocníka pre domáce práce, voľbou práčky Whirlpool FFS 7238 B EE nešliapne vedľa. Tento model postačí pre každodenné pranie menšie rodine. Má klasické rozmery, takže sa hodí skôr do miest, kde nemusíte riešiť každý centimeter naviac. V prípadoch, že s miestom potrebujete šetriť, je dobré siahnuť skôr po modeli „slim“ s hĺbkou do 50 cm.

U ovládania sa nemusíte báť. Práčku stačí naplniť ideálnym množstvom bielizne podľa programu, ktorý si vyberiete, otočiť kolieskom na požadovaný program podľa popisku a zapnúť. Štart prania môžete pokojne odložiť a kvôli deťom radšej deaktivovať ovládacie tlačidlá. Informácie o praní môžete sledovať na menšom čiernobielom displeji, na ktorom je dobre vidieť všetko potrebné.

Kto hľadá moderné chytré funkcie, alebo napríklad možnosti prepojenia so smartphonom a sťahovanie ďalších programov, bude sa musieť poobzerať inde. Táto práčka je nemá.

Čo má, je kvalitný invertorový motor, ktorý má dlhú životnosť, je tichý a úsporný. Pranie je celkom tiché, okolo 50 dB, o niečo hlasnejší už je žmýkanie, ktoré má Céčkové hodnoty (80 dB), čo práčku radí medzi najhlasnejšie spotrebiče. Bielizeň sa ale vyžmýka až 1 200 otáčkami za minútu. To nie je veľa. Skutočne dobré výsledky žmýkanie, vďaka ktorým bielizeň skôr uschne, dosiahnete až pri hodnotách okolo 1 400 až 1 600 ot / min.

Práčka nemá žiadnu špeciálnu funkciu ani na čistenie bubna, takže túto stránku budete musieť sami obstarať sa pravidelne starať o jej údržbu, aby vám čo najlepšie a dlho slúžila. Minimálne raz začas pustiť práčku na prázdno s vysokou teplotou vody 90 stupňov a špeciálnym čističom, ručne vyčistiť vnútro i filter.

Zaujímavá je FreshCare + funkcia, vďaka ktorej nemusíte hneď po keď práčka dokončí bielizeň ťahať z práčky von. Ak tam zostane dlhšie, nevadí, nemusíte sa báť jeho zatuchnutie. Práčka bude s bielizňou jemne pohybovať pomalými pohybmi bubna až 6 hodín po keď práčka dokončí a udržiavať jeho stabilnú teplotu.

Na koľko vyjde prevádzka

Cena za jedno vypranie pri plnej kapacite (10 kg) pri programe bavlna. Údaje o spotrebe berieme priamo od výrobcu. Berie sa cena za energie, to znamená za vodu a elektrickú energiu. Cena pracích prostriedkov nie je zahrnutá. Ako cenu vody počítame 2,7 Eura za 1 meter kubický (1 000 litrov) a 0,15 Eura za 1 kWh.

 • Spotreba elektriny: 0,69 kWh
 • Spotreba vody: 44 l

Cena za jedno vypraní je teda cca (0,69 * 0,15) + (0,044 * 2,7) = 0,1035 +0,1188 = 0,13 Eura

Zistiť cenu

Pozrite sa na ďalšie recenzie práčok.

6.9 Total Score
Whirlpool FFS 7238 B EE

Whirlpool FFS 7238 B EE je priemerný pomocník klasických rozmerov. Práčka neponúka žiadne extra funkcie navyše, svojimi ovládacími prvkami je prehľadná a zaujme svojím vzhľadom s kontrastnými čiernymi dvierkami a strieborným programovacím kolieskom. Jej obsluhu zvládne aj nenáročný používateľ. Podľa očakávania nepatrí medzi neúspornější spotrebiče, ale spotreba nie je ani nijak zlá. Proste očakávaná ku svojej cene.

Pranie
9
Žmýkanie
7
Programy
6
Hlučnosť
6
Výbava
6
Spotreba
6.5
KLADY
 • 14 programov
 • 1 200 otáčok / min.
 • FreshCare + funkcie
 • nízka cena
ZÁPORY
 • o niečo hlasnejší žmýkaní 80 dB
 • menší displej
 • popisky v AJ
 • žiadne moderné chytré funkcie
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo