Recenzia Whirlpool FreshCare FT M22 9X2B EU

Ideálne spojenie ceny a výkonu by mohla prezentovať sušička značky Whirlpool FreshCare FT M22 9X2B EÚ. Za necelých 500 euro dostanete spotrebič, ktorý ponúka osvieženie bielizne, sušenie vlny, jemného oblečenia, riflí alebo prikrývok. Naviac umožňuje bielizeň prevetrávať, a tým zabraňovať jeho pokrčenie až 6 hodín po dokončení sušenia. Je niečo, čo tejto sušičke chýba? To zistíte z našej recenzie.

Parametre

Energetická triedaA++
Trieda účinnosti kondenzácieB
Trvanie štandardného programu211 minuty
Maximálna náplň9 kg
Ročná spotreba energie258 kWh
Hĺbka64,9 cm
Šírka59,5 cm
Výška84,9 cm
Hmotnosť44 kg
Hlučnosť64 dB
Počet programov15
Odložený štartáno
LCD Displejáno
Detská poistkaáno
Refresháno
Zvukový signáláno
Osvetlenie bubnanie
Typ chladivaR134a

Programy

Whirlpool FT M22 9X2B EÚ disponuje toľkými špeciálnymi programami, že v nej bez problémov usušíte akejkoľvek bielizeň. Nezáleží pritom na tom, či sa jedná o vlnu, jemné prádlo, rifle, prikrývky alebo väčšie kusy bielizne. Pre každý typ je možné si vybrať ten najvhodnejší program. Samozrejmosťou je program osvieženie, ktorý využijete v prípade, že bielizeň potrebujete iba prevetrať. Pri rýchlom odchode oceníte rýchly program, ktorý oblečenie vysuší už za 30 minút. To znie všetko pekne, ale účinnosť sušenia 81%, ktorá je pri samej spodnej hranice získanie triedy B rozhodne nepoteší. Zvlášť u prístroje s cenou vyše 500 €. Najmä u plnšieho bubna alebo bielizne typu džínsov či tlstých mikín budete veľmi pravdepodobne často dosušovat po vytiahnutí zo sušičky. Ak ste zvyknutí mať bielizeň trochu vlhkejšie a potom ho ešte žehliť, nejedná sa pre vás o žiadnu komplikáciu. Pre tých, ktorí by hneď chceli skladať suché bielizeň priamo do skrine, by sa o komplikáciu jednať mohlo. Samozrejme kvalitná práčka s vysokým počtom otáčok pomôže tento nedostatok zmierniť.

Názov programuMaximálna náplň v kg
ECO bavlna9
Mix4
Posteľná bielizeň9
Košeľe3
Šport4
Prikrývky
Jeans3
Jednoduché žehlenie
Osvieženie
Rýchly 30′0,5
Farebné9
Hodváb0,5
Jemné2
Syntetika4

Funkcie

K vybraným programom je možné zvoliť nasledujúce funkcie:

 • Časové sušenie – umožňuje nastaviť dobu sušenia.
 • Odložený štart – Začiatok sušenie je možné navoliť na dobu, ktorá vám vyhovuje najviac.
 • Rýchle – umožňuje rýchlejšie sušenie.
 • Fresh care + – keď nemôžete bielizeň vytiahnuť ihneď po dokončení sušenia, môžete ich nechať v bubne osviežovať a zabrániť pokrčeniu až 6 hodín po dokončení cyklu.
 • Zámok tlačidiel – uzamkne ovládací panel okrem tlačidiel zapnuté / vypnuté.
 • Koniec cyklu – jedná o zvukové oznámenia, ktoré zaznie na konci cyklu.
 • Mute – umožní vypnutie všetky zvukovej signalizácie.
 • Vysoká teplota – zlepšuje sušiace výkon a používa sa pre sušenie odolných textílií.
 • Antitangle – funkcia, ktorá upravuje pohyb bubna tak, aby sa bielizeň čo najmenej zamotalo a zasukovalo.
 • Jemné – ideálne pre sušenie jemnej bielizne. Vďaka nižšej teplote sušenia umožňuje jemnejšie zaobchádzanie.

Ako suší

Ak hľadáte sušičku, ktorá toho veľa vie a nestojí veľa peňazí, môže pre vás byť Whirlpool FT M22 9XB2B EÚ tou správnou voľbou. Bohužiaľ len za situácie, keď nepotrebujete dokonale vysušené prádlo, ako som sa spomínala vyššie.

Za necelých 500 eur dostanete spotrebič, ktorý ponúka bohatú plejádu programov a veľa užitočných funkcií navyše. Z hľadiska programov sa môžete tešiť na špeciálny program pre sušenie športového oblečenia, aj keď je škoda, že výrobca bližšie nešpecifikuje, či je vhodný aj pre sušenie funkčného oblečenia. Potešujúce je aj program pre posteľnú bielizeň, ktorý posteľná bielizeň alebo uteráky vysuší za zhruba 1,5 hodiny. Samozrejmosťou je sušenie vlny s certifikátom Woolmark. Nechýba ani program pre sušenie košieľ, riflí alebo rýchly program, ktorú malú náplň vysuší za 30 minút.

Jemné prádlo má svoj špeciálny program, ktorý je vhodné skombinovať s funkciou jemné. Tá zníži teplotu sušenia, vďaka čomu je sušenie k bielizni veľmi šetrné. Ak nemôžete ihneď po dokončení sušenia bielizeň z práčky vytiahnuť, môžete aktivovať funkciu Fresh Care +, vďaka ktorej sa bude bubon až 6 hodín otáčať a osviežovať bielizeň. Ak potrebujete bielizeň len prevetrať, vyberte program osvieženie.

Z hľadiska spotreby spadá spotrebič do energetickej triedy A ++ a jeho ročná spotreba teda dosahuje 258 kWh, čo je pre túto energetickú triedu a kapacitu bubna 9 kg príhodné. V súvislosti s ponukou na trhu sušičiek sa jedná o ľahko podpriemernú (horšiu) hodnotu. Počas sušenia spotrebič vydáva hluk o sile 64 dB, čo ho radí medzi priemerne hlučné spotrebiče. Najtichší modely vydávajú hluk iba o sile 60-62 dB.

Nastavenie a ovládanie sa vykonáva pomocou otočného voliča a dotykových a klasických tlačidiel. Na veľkom a prehľadnom displeji vidíte všetky nastavenie a dobu sušenia, ktorá sa upravuje podľa aktuálnych hodnôt. O optimálné vysušení sa postará 6. zmysel – teda sada senzorov, ktoré merajú vlhkosť bielizne. Dnes už štandard medzi všetkými výrobcami, len tomu každý hovorí inak.

Ovládanie je jednoduché, ale trošku nám vadí, že pri programoch a funkciách nie sú žiadne popisky. Funkcie a programy sú zobrazené iba medzinárodne uznanými ikonami. Niektoré obchody dodávajú popisné samolepky, ktoré si môžete sami nalepiť. Sušičke chýba tiež osvetlenie bubna, ale to jej môžete vzhľadom k obstarávacej cene odpustiť. Navyše to nie je vlastnosť, ktorú všetci ocenia či potrebujú, aj keď už sa pri modeloch strednej triedy stáva štandardom. Je trošku škoda, že dvierka sa dajú otvoriť len do uhla 130 °, čo môže ľahko komplikovať manipuláciu s bielizňou. Všetko je však o zvyku.

Referenčný program trvá 211 minút, čo nie je málo, ale na druhú stranu existujú na trhu modely s ešte dlhšími referenčnými programy. Zvlášť keď sa prihliadne na vyššej kapacite bubna, tak to nie je nijako zlé hodnota.

Zistiť cenu

Máte na sušičku vyššie požiadavky? Prejdite si náš veľký test sušičiek.

6.9 Total Score
Whirlpool FreshCare FT M22 9X2B EU

Sušička Whirlpool FT M229X2B EÚ zaujme vzhľadom k programom a funkciám pomerne nízkou obstarávacou cenou. Ponúka pestrú paletu programov vrátane osvieženie alebo sušenie prikrývok a väčšieho bielizne. Potešujúce je aj funkcia Fresh Care +, vďaka ktorej nemusíte bielizeň po dokončení sušení z bubna hneď vytiahnuť. Ovládanie je jednoduché, ale chýbajú u neho popisky. Drobnou nevýhodou je absencia osvetlenia bubna a možnosť dvierka otvoriť len na 130 °. Väčšia nevýhodu predstavujú vyššia energetická spotreba a nižšia úroveň sušenia.

Sušenie
7
Spotreba
6.5
Rýchlosť
6.5
Hlučnosť
6
Výbava
7
KLADY
 • obstarávacia cena
 • bohatá ponuka programov
 • program pre osvieženie
 • ukazovateľ času do konca programu
 • prevetrávanie po konci cyklu
ZÁPORY
 • chýba osvetlenie bubna
 • otváranie dvierok
 • mierne vyššia spotreba
 • slabšie sušenie
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo