Recenzia Xiaomi Amazfit Verge

Celé tri týždne som mala možnosť testovať chytré športové hodinky Xiaomi Amazfit Verge. Pretože som sa práve chystala na aktívne zameranú dovolenku do Talianska, nebolo nič lepšie, než hodinky otestovať v teréne. Ako som sa s hodinkami zžila? Čo ma prekvapilo a čo zamrzelo? Všetko som pre vás spísala do ucelenej recenzie. Tak ideme na to!

Parametre

Hmotnosť46 g
Šírka43 mm
Výška43 mm
Hĺbka12,6 mm
VodeodolnosťIP68
RAM512 MB
Interná pamäť4 GB
Reproduktoráno
Mikrofónáno
Materiál páskasilikón
Formát displejaguľatý
Uhlopriečka1,3 palcov
Typ displejaAMOLED
Rozlíšenie360 x 360 px
Hustota bodov277 ppi
Fotoaparátnie
SIM kartanie
Wi-Fiáno
Bluetootháno
NFCáno
Životnosť batérie5 dni
Dĺžka nabíjania1 hodiny
Kapacita batérie390 mAh

Obsah balenia

Hodinky dorazili v pevnej papierovej krabičke, ktorej obsah skrýval samotné hodinky, nabíjačku a manuál. Manuál je v niekoľkých jazykoch, ale v slovenčine bohužiaľ nie. Preto som sa pre rady ako na ovládanie a prvotné nastavenie vydala na internet.

Ovládanie, nastavenie a systém

Sprevádzkovanie šlo hladko. Aby ste si mohli nastaviť všetky parametre a ciele, je nutné si stiahnuť mobilnú aplikáciu Amazfit Watch, ktorú nájdete na Google Play. Pri prvotnom nastavení sa na ciferníku hodiniek objavia QR kód, ktorý je potrebné naskenovať do aplikácie.

Po naskenovaní kódu si len vytvoríte účet, vyplníte údaje týkajúce sa vášho pohlavia, výšky, váhy a veku a môžete začať fungovať. Aplikácia je prehľadná a veľmi intuitívna na ovládanie. Umožňuje celú plejádu nastavenie od maximálneho počtu krokov, ktoré chcete za deň ujsť, cez tepovú frekvenciu po výber vzhľadu ciferníku.

V aplikácii sa zobrazujú všetky hodnoty a podrobné grafy súvisiace s vaším výkonom. Keďže majú hodinky zabudovanú GPS, je možné sa pozrieť aj na mapu, ktorá vám zobrazí profil trasy. Štatistiky sa ukladajú, čo znamená, že máte podrobný prehľad o vašich aktivitách počas dňa, týždňa a mesiaca. Vďaka nim môžete svoje výkony porovnávať a jednoducho zistiť, pri ktorom športe je potrebné pridať a kde naopak ubrať. Vďaka meranie tepovej frekvencie je cvičenie o to účinnejšie, pretože presne viete, kedy sa zahrievate, kedy spaľujete, kedy idete kardio a kedy ste na hranici tepu, ktorý je pre cvičenie úplne neefektívny.

Na jednoduché štatistiky sa môžete pozrieť aj na hodinkách. Informácie však nie sú tak podrobné ako v aplikácii. Nesmiem zabudnúť spomenúť, že je nutné mať hodiny cez Bluetooth pripojené k vášmu mobilnému telefónu. Vďaka pripojeniu sa dáta z hodiniek synchronizujú s aplikáciou, v ktorej dôjde k prevedenie do grafov a štatistík.

Ovládanie samotných hodiniek je veľmi intuitívne. Jednoduchým natočením ruky sa ciferník rozsvieti, takže máte prehľad o čase, dátume, počasie, krokoch a ďalších veličinách, ktoré chcete sledovať. K aktivácii dotykového AMOLED displeja slúži podlhovasté oranžové tlačidlo na pravej strane hodiniek, takisto ho využijete pre návrat domov – ciferník displeja.

Pri potiahnutie prstom zhora nadol sa zobrazí základné ovládanie nastavení hodiniek: úprava jasu, režim lietadlo, nerušiť, režim noc a nastavenie hodiniek vrátane továrenského nastavenia. Továrenské nastavenia hodinky vyresetuje, prídete tak o všetky dáta. Využíva sa najmä, pokiaľ by došlo k zaseknutiu alebo nesprávnej funkčnosti hodiniek. Opäť sa objaví QR kód, ktorý naskenujete do aplikácie a pokračujete tak, ako som už písala.

Presunutím prstom zdola nahor sa rozbalí notifikácie z vášho telefónu či samotných hodiniek. Upozornenie dostávate na predpoveď počasia, príliš slabú batériu, ale aj z aplikácií vášho telefónu (Facebook, Messenger, WhatsApp a podobne).

Pohybom prsta zľava doprava sa dostanete do prehľadov spojených s vašou srdcovou aktivitou, športovou aktivitou a podrobnejšieho nastavenia ohľadom športov, budíka, stopiek, volanie a podobne. Každú záložku je možné rozbaliť a dostať sa do podobnejšieho prehľadu. Na samotných hodinkách ide v podstate nastaviť takmer všetko ako v aplikácii.

Čo sa týka samotného systému hodiniek, tak o ich chod sa stará dvojjadrový procesor s taktom 1,2 GHz. Operačná pamäť má veľkosť 512 MB a interné úložisko 4 GB. Používateľovi však po odpočítaní systému pre dáta aplikácií a hudbu zostane 1,9 GB.

Konektivita hodiniek zahŕňa službu polohy (GPS a Glonass), Bluetooth a Wi-Fi. Nájdete tu tiež podporu NFC pre mobilné platby. Podporované sú však len platby Alipay, ktoré sa u nás nepoužívajú, takže celkovo? Zbytočnosť.

Design

Dizajnom hodinky príliš neohromí, ale čo čakáte? Jedná sa o športové hodinky, u ktorých sa predpokladá, že ich budú nosiť športovo založení ľudia. Ku spoločenským róbam sa teda rozhodne nehodí. Určite však neurazí, ak s nimi vyrazíte v športovom aj ležérnom oblečení.

Ja osobne som na hodinkách ocenila ich kompaktnosť a celistvosť. Z ciferníku „netrčí“ žiadna zbytočná tlačidla či otočné skrutky a tak nehrozí, poškriabaniu alebo zavadení o kadečo.

Po vytiahnutí hodiniek z krabičky ma prekvapila ich nízka hmotnosť (len 46 g). Pri nosení ma vôbec neobťažovali a nevadili mi ani pri spánku. Ich vzhľad ma trochu zarazil, pretože na prvý pohľad pôsobí lacno. Telo je vyrobené z polykarbonátu, remienok je silikónový, ale vďaka 14mm uchyteniu pôjde ľahko vymeniť za iný. Čo sa týka farebnej ponuky, tak sú k zohnaniu biela, modrá a čierna farba.

Amazfit Verge pri nosení perfektne sedeli, čo prisúdiť práve silikónovému pásku, ktorý má jednu stranu takmer celú perforovanou. Vôbec teda nezáleží na veľkosti vášho zápästia, pretože rozpätie utiahnutie či povolenie je naozaj široké. Ja osobne mám skôr detskú veľkosť zápästia a vôbec som nemala problém, že by mi hodinky zo zápästia schádzali. Drobností, ktoré má však veľký vplyv na komfort pri nosení je prúžok na pásku so sponou. Prúžok, do ktorého sa zasúva prečnievajúce časť pásika s perforáciou je vybavený kolíčkom pre zafixovanie remienka. Nemôže sa teda stať, že by remienok z prúžku vyšiel, odchlipoval sa a prekážal pri nosení. Je to síce len drobnosť, ale má veľký vplyv na komfortné nosenie.

Okrúhly ciferník je dvojfarebný. Prevládajúca farba je čierna, druhou farbou je sivá. Farebným spestrením sú štyri červené čiarky umiestnené okolo ciferníku v rozpätí 15-minútových intervalov (štvrť, pol, trištvrte, celá).

Na pravej strane ciferníku nájdete podlhovasté červené tlačidlo HOME a malý mikrofón. Ľavá strana disponuje podlhovastým reproduktorom. Spodná strana ciferníku je opatrená veľkým senzorom srdcového tepu, ktorý je ľahko vystúpený, aby lepšie priľnul k pokožke. Tiež tu nájdete 4 piny pre nabíjanie batérie. Celkovo hodinky pôsobí možno trošku lacnejším, ale pevným a robustným dojmom.

Vzhľad ciferníku si môžete vybrať z 18 dostupných watch face. Každý vzhľad zobrazuje iné informácie. Záleží teda na vás, čo všetko chcete sledovať. Rozhodnúť sa však môžete len pre klasický ciferník s číslicami a ručičkami. V tomto prípade mi však nosenie športových hodiniek nedáva zmysel. Chcem predsa vedieť, koľko krokov som ušla, čo je za deň alebo koľko kilometrov som ubehla. 🙂

Displej

Dotykový AMOLED displej má priemer 1,3 palca (teda 3,3 cm) a nájdete na ňom 360 x 360 obrazových bodov. Displej zobrazuje absolútnu čiernu. Vďaka automatickému nastaveniu senzoru svetla je displej pomerne dobre čitateľný aj na slnku. Dobre sa čítajú predovšetkým hodiny, ale s čítaním informácií drobněji napísaným písmom už je to o niečo horšie. Stačí však okolo ciferníku urobiť ochranu dlaňou ruky a všetko ide prečítať v pohode. Výhodou AMOLED displeja je nízka spotreba energie pri zobrazení čiernej farby. Ostatné farby sú však na spotrebu energie náročnejšie.

Z počiatku som mala strach, aby som displej nepoškriabala a nezničila. Predsa len sme chodili po horách a predierali sa úzkymi kamenistými priesmyky. Po 14 dňoch tohto náročného terénu však na skle nie je ani škrábaneček. Je to preto, že displej je chránený tvrdeným Gorilla Glass 3, takže s jeho rozbitím si nemusíte robiť starosti.

Celkovo hodinky disponujú krytím IP68, takže sa s nimi nemusíte báť vyraziť do sprchy alebo behať v daždi. Nezničí ich ani náhodné poliatie. Na plávanie však určené nie sú! Domnievam sa, že iba plávanie je snáď jedinou aktivitou, ktorá hodinkám chýba k úplnej dokonalosti.

Ovládanie displeja je jednoduché a reaguje na každý dotyk. Je však škoda, že nie je možné ho ovládať v rukaviciach (potrebné napríklad pri lyžovaní alebo jazde na bicykli v náročnom teréne s ochrannými rukavicami).

Displej sa rozsvieti pri otočení zápästím, to je cez deň fajn, ale v noci ma to dosť otravovalo. V nastavení je však možné si nastaviť, že sa displej v určitú večernej hodinu nebude po otočení zápästím zapínať a funkcie sa opäť stane aktívnou až v určitú hodinu ráno. Takže ideálka.

Batéria

Batéria disponuje kapacitou 390 mAh a výrobca sľubuje až 5-dňovú výdrž na jedno nabitie. S tým môžem súhlasiť. Ja som sa síce na túto hodnotu nedostala a to predovšetkým preto, že som neustále využívala GPS, monitorovanie srdcovej aktivity, notifikácia a podobne. Najdlhšia doba, kedy som pri používaní všetkých upozornení a funkcií nemusela nabíjať, bola zhruba 3 dni. Preto verím, že je možné sa na 5-dňová limit v pohode dostať. Hodinky som teda dobíjala zhruba 2x za týždeň. Akonáhle sa kapacita pohybuje okolo 10%, upozorní vás hodinky na potrebu dobitia, ďalšie upozornenia príde pri znížení na 5%. Príde mi trochu škoda, že Amazfit Verge pri hraničnom poklese energiu nedokážu prejsť do úsporného režimu, aby kapacita vydržala naozaj čo najdlhšie.

Dobíjanie batérie trvá zhruba hodinu cez nabíjanie z elektrickej zásuvky, čo je úplne v pohode. Čo sa týka nabíjačky, tak tá je pomerne nepraktická. Jedná sa o kolísku, do ktorej je potreba hodinky nacvaknúť. Pri nacvaknutie aj vycvaknutie po nabití je potrebné použiť väčšiu silu. Je naozaj škoda, že hodinky nie sú opatrené vstupom pre USB micro, čo by nabíjanie výrazne uľahčilo už len v tom, že by ste mohli využiť akúkoľvek nabíjačku s touto koncovkou, ktorú máte doma. Pri cestovaní teda nesmiete na zbalenie kolískové nabíjačky zabudnúť.

Čo vedia

Hodinky Amazfit Verge vás prekvapí neskutočným množstvom funkcií, ktoré je v tejto cenovej relácii skutočne nezvyčajné! Snáď najviac ma prekvapila možnosť telefonovania. Hovory môžete nielen prijímať, ale aj sami volať. Hodinky umožňujú import kontaktov, možnosť písania čísel alebo volanie späť z výpisu hovorov. Táto funkcia je samozrejme podmienená Bluetooth spojenia s vaším telefónom. Pri volaní som si trošku pripadala ako Michael a KITT z Knight Ridera 🙂

Hlasový prenos je pri volaní ľahko oneskorený, a hoci môžete ovládať hlasitosť, predpokladám, že napríklad v meste by z hovoru moc počuť nebolo. Je však pravda, že primárnym účelom hodiniek nie je telefonovanie, takže môžem len povedať, že je fajn túto možnosť mať, ale na telefonovanie vždy použijem svoj telefón.

Okrem telefonovania si môžete vybrať jednu z 12 športových aktivít (zahŕňa outdoorové i indoorové): beh, beh na páse, chôdza, jazda na bicykli, jazda na rotopede, chôdza na eliptickom trenažéri, chôdza po horách (v teréne), prekážkový beh, lyžovanie , tenis, futbal a skákanie cez švihadlo. Hodinky vám meria kilometre, spálené kalórie, kadenciu krokov, najrýchlejšie a najpomalšie ujsť kilometer, srdcový tep a podobne.

K presnému záznamu trasy dochádza vďaka vstavanej GPS (GLONASS), srdcový tep sleduje optický snímač srdcového tepu. Ďalej hodinky vie monitorovať váš spánok a zobraziť vám informácie o jeho kvalite. Poteší tiež možnosť prehrávania hudby (v tomto prípade je najlepšie hodinky spárovať s bezdrôtovými slúchadlami). Ako som už napísala vyššie, cez hodinky dostávate upozornenie na notifikácie, upozornenie je sprostredkované vibráciami, ktorých intenzitu si môžete navoliť sami.

Komunikácia môže prebiehať v anglickom, ruskom, španielskom, talianskom, francúzskom, nemeckom a japonskom či čínskom jazyku. Slovenčina tu bohužiaľ nie je. Notifikácie v slovenčine však Amazfit Verge bez problémov spracujú. Aplikácia samozrejme v slovenčine je.

Mňa osobne prišla veľmi prospešná funkcia, ktorá vás upozorní na to, že už príliš dlho sedíte a je potrebné sa minútu hýbať. Pri mojom sedavom zamestnaní je toto naozaj prínosné. Rovnako tak ma motivoval počet krokov, ktoré som za deň ušla. Celú dobu som mala tendenciu prekračovať nastavený limit, takže za mňa hodinky maximálne splnili svoj účel.

Hodinky sú vybavené funkciou Screen lock mode, čo znamená, že je na displeji stále viditeľný čas. Je len škoda, že úroveň jasu je v tomto móde veľmi slabá. Pre rýchlu orientáciu však postačí.

Video recenzia

Zistiť cenu

Hodnotili sme aj ďalšie chytré hodinky od Xiaomi.

7.4 Total Score
Xiaomi Amazfit Verge

Amazfit Verge ocení každý nadšený športovec. Ponúkajú celý rad športových aktivít a spracovanie do grafov a štatistík vám poskytne kompletný prehľad o vašich výkonoch. Plusom je pomerne presné meranie tepovej frekvencie aj GPS. Plusové body udeľujeme za odolné prevedenie a displej chránený Gorilla Glass 3. Ovládanie samotných hodiniek aj aplikácie je veľmi intuitívne. Celkovo môžeme povedať, že sa v tejto cenovej kategórii jedná snáď o jedny z najlepšie vybavených hodiniek. Čo nás zamrzelo je absencia plávanie a komunikačný jazyk hodiniek, ktorý nie je v slovenčine. Tiež nabíjanie by zaslúžilo vylepšiť.

7.4Expert Score
Výbava
7
Ovládanie
7
Batérie
9
7User's score
Výbava
7
Ovládanie
7
Batérie
7
KLADY
 • GPS
 • volanie
 • Bluetooth, Wi-Fi, NFC
 • odolné spracovanie
 • meranie tepu
 • monitoring spánku
 • grafy a výstupy
 • výdrž batérie
ZÁPORY
 • ovládanie v rukaviciach
 • systémový bez slovenčiny
 • spôsob nabíjania
Pridaj svoju recenziu  |  Read reviews and comments
1 komentár
 1. 3.5
  Výbava
  70
  Ovládanie
  70
  Batérie
  70

  Veľmi dobré hodinky. Ako bolo uvedené v úžasnej recenzii slečny Jany. Zaradil by som ich do 3 skupiny z 5tich ak 5 skupina je tá pre najnáročnejších. Som dosť spokojný.

  Užitočný(0) Neužitočný(0)You have already voted this

  Dajte nám odpoveď

  Skóre

  Čo vybrať
  Logo