Recenzia fitness náramku Xiaomi Mi Band 6

Ak aj vás uchvátil svet obľúbených chytrých fitness náramkov, určite vás bude zaujímať, ako si stojí horúca novinka od Xiaomi. V poradí už šiesta generácia smart náramku Xiaomi Mi Band 6 pred pár týždňami vtrhla na trh, a my tak pre vás môžeme pripraviť podrobnú recenziu. Ako si vedie v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi Mi Band 5 a Mi Band 4? Oplatí sa investovať do nového kúsku?

Parametre

Veľkosť displeja1,56 palcov
Rozlíšenie displeja152x486
Bluetooth5.0
Kapacita batérie125 mAh
Výdrž batérie14 dní
Váha22,1 g
Podpora odAndroid 5.0 a novší, iOS 10.0 a novší

Čo nové Mi Band 6 prináša?

V skratke – na čo sa môžete tešiť

  • takmer 2x tak veľký displej, pričom rozmery puzdra sa nemení,
  • obohatenie o ďalších 19 športových aktivít – celkom je ich teda 30,
  • meranie okysličenie krvi – pre dôkladnejšie meranie spánku alebo regeneráciu po športe.

Obsah balenia

Rovnako ako u predchádzajúcich verzií na vás v balení čaká samotný náramok s puzdrom a čiernym pásikom, kolíska na nabíjanie a krátka užívateľská príručka, ktorá tých z vás, kto s náramky nemajú skúsenosti, zoznámia s jeho používaním a znalcom osvetlí novinky šiestej generácie.

Design

Nová generácia sa na pohľad od tých predchádzajúcich nijako zvlášť nelíši. Stále sa jedná o celkom elegantný fitness náramok minimalistického dizajnu s oválnym displejom, ktorý príjemne splýva so silikónovým remienkom. Displej je však oproti minulému modelu väčšie, pretože zmizlo ovládacie tlačidlo, pri bežnom pohľade na zariadení to však nezaznamenáte. Remienky sú taktiež rovnaké, takže môžete veselo nakupovať silikónové, kožené aj kovové typy pre predchádzajúce modely Xiaomi Mi Band 4 a 5. Budú vám na šiestu generáciu pasovať.

Väčší displej a jednoduché ovládanie

Najväčšou zmenou oproti predchádzajúcej generácii prešiel jednoznačne displej. Na prvý pohľad si pri porovnaní s modelom Mi Band 5 zmeny nevšimnete, pretože veľkosť celého puzdra sa nezmenila. Keď sa však pozriete bližšie, zistíte, že zmizlo ovládacie tlačidlo, poslušné spracovaniemocou ktorého sa dalo v menu vracať späť. To môže niekoho sklamať, však sa vďaka absencii tlačidla displej zväčšil z 1,1 „uhlopriečky a rozlíšenia 126 x 290 pixelov na 1,56“ a rozlíšenie 152 x 486 pixelov. Nový AMOLED displej je tak prakticky je dvakrát väčší ako u predchádzajúceho modelu a vedzte, že sa vám to bude páčiť. AMOLED zaisťuje perfektnú čiernu, takže displej opäť pôsobí ako bez rámčeka.

Vďaka väčšiemu priestoru sa na displej zmestí viac informácií aj viac textu z ohlásení. Napríklad pri prezeraní menu sa na displeji zobrazujú rovno dve ikonky nad sebou namiesto jednej, čo výrazne zjednodušuje ovládanie a orientáciu v menu. V aplikácii si navyše môžete upraviť rozloženie menu a treba skryť ikonky funkcií, ktoré nepoužívate.

Displej sa môže pochváliť maximálnym jasom o hodnote 450 nitov, čo je rovnaké ako v predchádzajúcej verzii. Jeho jemnosť je však o niečo lepší (336 ppi), rovnako tak jas farieb. Jeho čitateľnosť tak bude ešte príjemnejšie. Bohužiaľ náramok stále neponúka možnosť automatického upravenia jasu. Ak teda budete chcieť na slnku údaje čítať ľahko, budete musieť skočiť do menu a nastaviť si jas na maximum. Je to pomerne otravná záležitosť, ktorá navyše zbytočne spotrebováva batériu, ale výrobca sa stále automatizácii bráni.

Ak by sa vám nepáčilo defaultné nastavenie vzhľadu displeja, môžete si ho zmeniť na ďalšie dve možné zobrazenia. Upravovať tiež môžete kompilácie na displeji – volíte si, čo a kde chcete na displeji mať zobrazené (stav batérie, počet krokov atď.) Zaujímavú možnosť prestavuje aj podoba ciferníku, ktorý môžete vďaka aplikácii v telefóne premeniť na najrôznejšie obrázok / pozadia a vyhnúť sa tak klasickej čiernej podobe.

Ovládanie fitness náramku je intuitívne a veľmi jednoduché. Pretože chýba už spomínané tlačidlo, používate na ovládanie len gestá. Môžete teda swajpovat pohybom prsta nahor, nadol alebo do strany.

Pretože sa stále jedná o lacnejšie náramok, stále u neho chýba Always on display. Aktivovať ho ale môžeme niekoľkými spôsobmi. Buďto za pomoci gestá – zdvihnutie alebo otočenie zápästie alebo poklepaním na displej. Chválime možnosť nastavenia prebúdzanie náramku iba pomocou swajpnutí nahor. Nemôže sa tak stať, že zbytočne aktivujete náramok rukávom bundy a ušetrí vás trapasu náhleho rozsvietenie displeja v divadle či v kine.

Slušné spracovanie

Hoci sa nám displej zväčšil, veľkosť i váha celého náramku zostáva na takmer rovnakých hodnotách. Na prvý pohľad tak vyzerá Mi Band 6 totožne v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami. To poteší majiteľov predchádzajúcich Mi Band 4 a Mi Band 5. Ak máte doma remienky z týchto modelov, môžete ich používať aj pre najnovšiu generáciu. Ak remienky nemáte, nemusíte sa obávať zakúpenie typov pre staršie modely. K dostaniu je veľa farieb, materiálov i vzorov.

Remienok k Mi Band 6 je dostatočne dlhý, takže ak máte záujem, môžete hodinky nosiť pokojne na nohe nad členkom. Niekomu môže vadiť konštrukcia zapínanie pásku na ruke, ktorá môže priniesť pocit nespoľahlivosti. Je to však len o zvyku. Náramok na ruke drží dobre a nemusíte sa báť, že by vám zo zápästia skĺzol. Nič z neho netrčí, nikde sa nezachytáva. Silikónový materiál je veľmi príjemný, koža sa pod ním nepotí, nespôsobuje žiadne svrbenie ani otlaky. Je preto vhodný pre celodenné nosenie aj športové aktivity. Univerzálny remienok bude pasovať na zápästie v priemere 15,5 až 21,9 cm – hodí sa tak pre drobnejšie i robustnejšie zápästia. Oproti predchádzajúcemu Mi band 5 tu pozorujeme o dosť jednoduchšie nasadzovanie a zapínanie, už nie je potrebné toľko trpezlivosti.

Na spodnej strane zariadenia nájdeme senzory pre meranie tepu a novo aj senzor pre meranie okysličenie krvi.

Výdrž batérie ľahko klesla

U chytrého náramku je výdrž batérie jedným z najdôležitejších parametrov. Xiaomi Mi Band 6 sľubuje rovnakú výdrž ako Mi Band 5, čo je trochu na pováženie vzhľadom k väčšiemu displeju a rovnaké kapacite batérie, ktorá u oboch modelov činí 125 mAh. Model Mi Band 4 dokonca disponoval vyššou kapacitou (135 mAh). Výrobca u šiestej generácie deklaruje 14 dní. Podľa testovanie však vychádza výdrž približne na jeden týždeň v prípade, keď máte zapnuté všetky funkcie vrátane neustáleho meranie tepu a stresu. Aj tak je to pomerne slušný výsledok.

Rovnako ako u predchádzajúcej generácie nabíjania náramku prebieha pomocou magnetickej nabíjačky, ktorá nenúti používateľa k otravnému vyberanie tela z remienka. Tento systém nájdeme aj u Mi Band 5. U tretej a štvrtej generácie však musíte nabíjať pomocou kábla telo vyňaté z obalu, čo je značne nepraktické.

Bohatá výbava a novinky

Oproti predchádzajúcemu modelu prináša Mi Band 6 výrazne vyšší počet športových aktivít. Počet nám narástol z predchádzajúcich 11 o ďalších 19 možností. Mimo klasické meranie krokov tak máte k dispozícii celkom 30 podporovaných športových aktivít. Novo môžete merať napríklad HIIT, fitness, tanec, korčuľovanie, pilates alebo box. Mimo to vie automaticky rozpoznať a zmerať 6 aktivít ako je napr. beh, chôdza, beh na páse alebo cyklistika. Ak by vám aj 30 aktivít bolo málo, odporúčame zakúpiť chytré hodinky – niektoré lepšie modely zvládnu merať aj viac než 100 aktivít.

Rovnako ako predchádzajúce generácie zvláda aj Mi Band 6 merať spánok. Pretože je však opatrený novo o meraní okysličenie krvi, sú dáta o spánku oveľa presnejšie a rozbor spánku je skutočne podrobný. Vďaka tomu dokáže náramok zmerať kvalitu dýchania v spánku. Pulzný oxymeter pre meranie okysličenie môžete využiť napríklad aj na indikáciu ochorenia, zistíte podľa neho mieru aklimatizácie vo vyššej nadmorskej výške, alebo môžete sledovať, ako prebieha vaše regenerácie po športovaní. Ďalej u náramku nájdete štandardy z predchádzajúcich generácií – akcelerometer, gyroskop a snímač tepovej frekvencie. Aj vďaka tomu si môžete užívať funkcií ako je kalendár, budík, stopky, ovládanie hudby, hľadanie telefónu, diaľková spúšť fotoaparátu, menštruačný kalendár alebo počasie.

Pozor! U niektorých zdrojov sa môžete dočítať, že Mi Band 6 je novo obohatený o barometer, ktorý by tak mohol merať nastúpané výškové metre. Nevieme, odkiaľ sa táto informácia vzala, ale podľa oficiálnych správ barometer v Mi Band 6 zabudovaný nie je.

Pretože sa náramok môže stále chváliť vodotesnosťou 5 ATM, môžete ho využívať aj na plávanie a nie je nutné ho pred sprchou dávať dole zo zápästia. Na potápanie to ale stále nie je. Bohužiaľ kvôli tomuto bonusu nemá náramok zabudovaný mikrofón ani telefónny reproduktor, čo mu zabraňuje telefonovať. To je však u fitness náramkov bežná prax. Náramok samozrejme s telefónom môžete prepájať, a tak vám na neho budú chodiť najrôznejšie notifikácia ohľadom hovorov, SMS, správy na messengera a ďalšie. Upozorní vás na ne vibráciami, ktoré sú o niečo málo slabší ako u Mi Band 5, napriek tomu je určite zaznamenáte. Prichádzajúci hovor potom máte možnosť iba odmietnuť.

Čo náramku stále chýba je GPS systém, ktorý budú najviac chýbať milovníkom behu a cyklistiky. Kvôli jeho absencii je stále nutné ťahať so sebou všade mobilný telefón, ktorý vám ešte len ukáže ubehnutú alebo prejdenú trasu. Náramok nedisponuje ani NFC technológií, takže na platenie bez karty s jeho pomocou zabudnite.

Párovanie s telefónom

Aby ste mohli náramok využívať na maximum, je samozrejme potrebné spárovať ho s mobilným telefónom pomocou Bluetooth 5.0. Využijete na to aplikáciu Mi Fit a nájdete ju ako v Google Play store pre Android, tak v Apple store pre iOS systém. V aplikácii máte k dispozícii množstvo dodatočného nastavenia, ktoré vám používanie náramku spríjemní. Mimo podrobnejšie sledovanie nameraných aktivít môžete napríklad v nastavení upraviť zástupcu a pridať si také, ktoré skutočne využijete. Na hodinkách sa k nim potom rýchlo dostanete jednoduchým swajpnutím doľava alebo doprava z hlavnej obrazovky.

Jazyková podpora

Pretože sa jedná o novinku, je rovnako ako u predchádzajúceho modelu táto novinka bez podpory češtiny alebo slovenčiny. Jazykového rozšírenie sa samozrejme dočkáte, ale budete si musieť počkať. Čeština aj slovenčina je plánovaná na júl 2021, takže ak nie ste zdatní angličtinu, odporúčame s nákupom chvíľu počkať.

Koľko stojí?

Hoci je Mi Band 6 horúcou novinkou, jeho cena nie je tak vysoká ako keď išiel na trh model Mi Band 5. Šiestu generáciu kúpite za niečo málo cez 40 €. Predchádzajúca generácia sa momentálne predáva za zhruba 25 €, a tak finančné rozdiel nie je zas tak veľký. My preto odporúčame do šestky ísť. Oproti predchádzajúcemu modelu je užívateľsky prívetivejšie, ponúka oveľa viac športových aktivít, väčší a lepší displej a podrobnejšie merania telesných funkcií. Na druhej strane nie je rozdiel oproti predchádzajúcej generácii tak markantný, preto slušnú parádu urobíte aj s modelom Xiaomi Mi Band 5. Upgradovať z verzie 5 na 6, veľkú hodnotu väčšine užívateľov neprinesie.

Porovnanie

Pre ľahšiu orientáciu medzi generáciami sme pre vás pripravili tabuľku zhody.

ParametryMi band 4Mi Band 5Mi Band 6
Veľkosť displejaAMOLED 0,95″AMOLED 1,1″AMOLED 1,56″
Rozlíšenie displeja v px120 × 240126 x 294152 × 486
Kapacita batérie v mAh135125125
Odhadovaná výdrž batérie v dňoch201414
Vodotesnosť v ATM555
Meranie okysličenie krvinienieáno
NFCnienienie
Počet športových aktivít61130
Monitoring spánkuánoánoáno
Hmotnosť tela v g10,611,912,8
Rozmery tela v mm46,8 × 17,8 × 12,646,9 × 18,2 × 12,547,4 × 18,6 × 12,7
Slovenčinaánoánozatiaľ nie

Z tabuľky je zrejmé, že sa od seba modely príliš nelíši hmotnosťou a veľkosťou. Trochu zarážajúce je nižšia kapacita batérie nového modelu než u o dve generácie staršieho náramku Mi Band 4, s čím súvisí aj nižšia výdrž na jedno nabitie. Tá je pri modeli Mi Band 6 deklarovaná iba na 14 dní, ale u staršieho Mi Band 4 dokonca až 20 dní. Ako by aj nie, keď kapacita staršieho náramku dosahuje hodnoty 135 mAh. Kapacita batérie novšieho modelu je iba 125 mAh. Je vidieť, že nová generácia je energetický náročnejšie (má viac funkcií), pretože aj keď sa kapacita batérie znížila relatívne málo, reálna výdrž klesla viac.

Vzhľadom na to, že náramok budete používať predovšetkým pre športové aktivity, je dôležitá bohatá ponuka športových programov. V tomto ohľade Mi Band 6 tvrdo rozdrvila dva predchádzajúce modely. Oproti 6 či 11 športovým aktivitám u minulých generácií ich Mi Band 6 ponúka hneď 30, čo je v porovnaní s Mi Band 5 nárast o viac ako 200%. K veľkému posunu došlo aj u veľkosti a rozlíšenie displeja. Zatiaľ čo u Mi Band 4 mal displej len 0,95 „u Mi Band 6 je to úctyhodných 1,56“. A rozlíšenie? Krásnych 152 x 486 px. K praktickému posunu došlo tiež u nabíjania, kedy Telo Mi Band 6 nemusíte vyťahovať z remienka, ale stačí len nacvaknúť malú nabíjačku. To je oveľa praktickejšie ako pri modeli Mi Band 4, u ktorého bolo potrebné telo vycvaknout z náramku. Tento proces bol trochu krkolomný a otravný. Čo sa ceny týka, pohybujeme sa okolo 40 €, čo je zhruba o 15 € viac než u predchádzajúceho modelu.

Zaujíma vás, ako dopadli ďalšie testované náramky?

Zistiť cenu
9.4Expert Score
Hodnotenie Xiaomi Mi Band 6

Výhodou Xiaomi Mi Band 6 je kompatibilita s pásky, ktoré boli dostupné pre predchádzajúce generácie. Ponuka pásikov je tak skutočne bohatá. Okrem toho ale poteší väčší displej a lepšie usporiadanie ikon a aplikácií. Športovci ocenia bohatú ponuku až 30 športových aktivít, pričom 6 dokáže náramok rozoznať sám. Poteší tiež možnosť merania okysličenie krvi a presnejšie rozbor kvality spánku. Stále bohužiaľ chýba podpora NFC a ani nabíjanie nie je vyriešené užívateľsky príjemnejšie než u predchádzajúcich modelov. Rovnako nie je dostupná automatická úprava jasu.

Chválime
  • 30 športových aktivít
  • automaticky rozpoznané 6 športových aktivít
  • meranie okysličenie krvi
  • väčší displej
  • lepšie užívateľské používanie
  • možnosť plávania
  • presnejšie výsledky spánkového meraní
Mohlo by byť lepšie
  • chýba automatizácie jasu
  • ovládanie v angličtine
  • kapacita batérie

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo