Recenzia Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1C

Objavte pomocníka s príjemnou obstarávacou cenou a nadupanú technológií. Riadená regulácia vody, niekoľko úrovní vysávanie a prepracovaná aplikácia. To všetko zhruba za 200 €. Áno, nejaké nedostatky tento robotický upratovač má, ale trúfame si tvrdiť, že ich s ohľadom na cenu radi prehliadnete. Zistite o ňom viac.

Parametre

Doba nabíjania220 min.
Automatické dobíjanieáno
Hlučnosť68 dB
Indikátor batérieáno
Kapacita batérie2400 mAh
Výdrž na jedno nabitie40 min.
Rozpoznanie schodováno
Možnosť diaľkového ovládaniaáno
Funkcia dokončiť upratovanieáno
Typ navigáciekamerová
Snímač prekážokáno
Indikátor stavu zásobníkanie
Objem zásobníka0,6 l
Plánované upratovanieáno
Virtuálne bariéry súčasťou baleniav aplikácii
Wi-Fiáno
Počet hlavných kief1
Počet bočných kief1
HEPA filteráno
Zvuková signalizáciaáno
Čistiaci režim SPOTáno
Počet čistiacich režimov5
Maximálna výška prekážok2 cm
Výška8,1 cm
Priemer35,3 cm
Držadlo na prenášanienie
Pohybsystematický
Funkcia vytieranieáno
Funkcia vysávanieáno
Počet mopovací utierok1

Čo nájdete v balení

Robotický vysávač dostanete, v pomerne malej papierovej krabici, ktorá je maximálne šikovne využitá. Vďaka tomu nie je potrebné zbytočne plytvať papierom. Akonáhle otvoríte veko, uvidíte papierovú dokumentáciu, ktorá zahŕňa návod a záručný list. Ďalej hneď na prvý pohľad uvidíte nádržku na vodu, mopovací utierku a nástroj pre čistenie vysávača.

Po odklopení „horného“ poschodia nájdete samotný vysávač, nabíjaciu základňu a napájací kábel o dĺžke zhruba 1 m. To sa nezdá ako veľa, ale väčšine užívateľov by mal stačiť. Väčšina z nás má nabíjaciu základňu umiestnenú priamo pri zásuvky.

Zoznámenie s vysávačom

Vzhľad vysávače neurazí, ale ani nenadchne. Nie je na ňom nič zvláštne. Horná časť je z väčšej polovice tvorená vekom, ktoré ukrýva nádobku na prach o úctyhodnej veľkosti 0,6 l. Ďalej tu nájdete diódu signalizujúca prepojenie s Wi-Fi a tlačidlo Reset pre návrat k továrenskému nastavenia. Trošku nám tu chýba priestor pre uloženie čistiaceho nástroja na HEPA filter a otočnú kefu. Budete si musieť nájsť jedno miesto, kam nástroj budete dávať, aby ste ho nestratili, čo nie je moc praktické. Lepšie by bolo, ak by sa nástroj pri zbernej nádoby a v prípade potreby čistenia teda hneď po ruke.

Predná časť zdobí dvojité tlačidlo s ikonou domčeka = dokovacej stanice a ikonu začatie a zastavenie upratovania. Nad tlačidlom uvidíte „oko“ kamerové navigácie. Predný odpružený nárazník je v spodnej časti opatrený gumovým pruhom. Pod čiernym pásom sa skrývajú senzory. Spodná časť je tiež opatrená senzory proti pádu zo schodov, nabíjacími piny, jednou metací kefou, hlavnou rotačnou kefou a dvoma pružnými gumovými kolesami, vďaka ktorým vysávač prekoná prekážky s výškou až 2 cm.

Oproti drahším modelom, chýba Mi Robot Vacuum Mop 1C LIDAR, ktorý výšku vysávača zväčšuje. Výrobky s LIDAR majú zvyčajne výšku presahujúcu 9 cm, takže sa spravidla nedostanú pod nižší nábytok. Vďaka absencii LIDAR je C1 vysoký len 8,1 cm, takže bez problémov vysaje aj pod nižším nábytkom. Na druhú stranu mu absencia LIDAR voči drahším modelom zhoršuje schopnosť navigácie v priestore, zvlášť tom komplikovanejším. Avšak ak máte menšie a jednoduchšie byt (z pohľadu orientácie robota), nemusí vám LIDAR chýbať.

Spodná zadná časť je opatrená „labkami“ pre uchytenie nádobky na vodu. Jej objem je 200 ml, čo nie je veľa. Výhodou však je, že prepúšťanie vody je riadené elektronicky. V aplikácii si tak môžete nastaviť prietok vody, ktorý bude z nádržky dávkovaný na stieracú utierku. Elektronicky riadené dávkovanie vody je veľkým pokrokom v oblasti vytieranie robotických vysávačov a býva doménou skôr drahších modelov.

Ovládanie

Vysávač je samozrejme možné používať aj bez nutnosti pripojenia k Wi-Fi, ale počítajte s tým, že prídete o najrôznejšie nastavenia a pokročilé možnosti, ktoré Mi Robot Vacuum Mop 1C ponúka. Budete môcť vysávač iba spustiť, zastaviť a aktivovať režim bodového upratovania neporiadku. Ten aktivujete tak, že niekoľko sekúnd podržíte tlačidlo s ikonou domčeka. Pre plné využitie možností vysávače teda potrebujete doma Wi-Fi a aplikáciu do mobilného telefónu.

Aplikácia

S aplikáciou Mi Home, ktorá je dostupná ako pre užívateľov Androidu, tak pre iOS môžete vysávač sledovať v reálnom čase. Cez aplikáciu môžete samozrejme vysávač zapnúť, zastaviť a odoslať do dokovacej stanice.

Okrem toho si vďaka predposledné aktualizácii môžete vytvoriť aj virtuálne hranice alebo čistiace zóny. Posledná aktualizácia aplikácie, ku ktorej došlo vo februári 2021, vám umožní si mapu rozčleniť na samostatné miestnosti a sledovať trasu robota. Teraz je dokonca možné si tiež vybrať miestnosť, ktorú chcete upratovať. Majte na pamäti, že upgrady aplikácie môžu vyžadovať aktualizáciu mapy. V súčasnej dobe je možné si nastaviť len jednu zónu pre čistenie, čo sa však môže v budúcnosti, s ďalšími aktualizáciami, zmeniť. Kto vie?

V aplikácii si okrem plánovaného upratovania môžete vybrať zo 4 nastavenie sacieho výkonu, pričom maximálny sací výkon je 2 500 Pa. To nie je veľa, pretože dnes sú na trhu aj o 1 000 Pa výkonnejšie stroje. Avšak na robota strednej cenovej kategórie sa jedná o stále slušný výkon. Aplikácia obsahuje aj záložku s manuálnym ovládaním, ktoré môžete pripodobniť k ovládaniu autíčka na diaľkové ovládanie. Okrem intenzity vysávania je možné si v aplikácii vybrať jednu z 3 nastavenie intenzity prepúšťanie vody.

Do aplikácie sa tiež ukladá história upratovania, ale aj tu nájdete záznamy o stave vysávača. Teda ako na tom je HEPA filter, senzory či kefy. Raz za čas je potrebné tieto komponenty vyčistiť a tiež vymeniť.

Senzory a navigácia

Kamerová navigácia sa skladá z dvoch kamier. Jednu vidíte na hornej strane 1C, druhá je schovaná v čiernom páse na prednej strane. Ďalej je telo robota opatrené celkom 15 senzormi, ktoré mu pomáhajú vytvárať mapu vysávaných priestorov. Vysávač je schopný si uložiť iba 1 mapu. Vďaka rôznym senzorom si robot dokáže vytvoriť nielen mapu vysávaného priestoru, ale tiež vysávaču umožní si naplánovať najlepšiu trasu čistenia. Robot sa teda pohybuje systematicky a tak, aby pri upratovaní nevynechával miesta. Pri hodnotení navigačných schopností je dôležité mať na pamäti jeho cenu. Keď ho porovnávate s profi modely s dvoch a viac násobnú cenu, tak ako víťaz nevyjde. Ale vo svojej cenovej kategórii patrí bez pochyby k tomu najlepšiemu.

Ako vysáva

Predovšetkým je potrebné povedať, že vysávač patrí v strednej cenovej kategórii k absolútnej špičke. Umožňuje ovládanie cez aplikáciu, riadené dávkovanie vody pri vytieranie a možnosť zvoliť si intenzitu vysávania. Okrem toho umožňuje mapu deliť do miestností, určovať virtuálne steny i jednu no-go zónu. Je síce fakt, že mapa domu nie je tak presná ako mapa, ktorú vytvoria robovysavač s LIDARom, ale to je v porovnaní s tým čo 1 C vie úplná maličkosť. Nad týmto model zajasajú všetci, ktorí túžia po šikovnom robotickom pomocníkovi, ale nechcú pritom zruinovať svoj rozpočet.

Iste vás poteší, že Xiao Mi Robot Vacuum Mop 1C nie je pri vysávaní tak hlučný ako Roborock S5 Max. Podľa výkonu sa bude hodnota hluku pohybovať medzi 62-68 dB. Je trošku škoda, že vysávač nedokáže automaticky rozoznať koberce a tomu prispôsobiť výkon sania. Chýba mu tzv. koberec boost. Táto absencia je však vyvážená tým, že môžete v aplikácii nastaviť najvyššiu možnú úroveň vysávania. Len tak mimochodom, úroveň vysávanie je jedna z veličín, ktorú si môžete nastaviť pri plánovanom upratovaní. Ďalšia je počet opakovaní a posledný samozrejme čas.

Robot by nemal mať problém prekonať väčšinu prekážok vysokých až 2 cm, vrátane koberec s vysokým vlasom. Čo sa týka výdrže, dokáže 1C pri tichom režime vysávať až 113 min na jedno nabitie. Pri maximálnom výkone sa potom táto doba skracuje na 40 min.

Vzhľadom na pomerne malú kapacitu batérie 2 400 mAh sa vysávač hodí prevažne do malých a stredne veľkých bytov. Je určený pre upratovanie zhruba 60 m2 plochy. Poteší veľký zásobník na nečistoty, ktorého objem je 0,6 l.

Čo sa týka nabíjanie, tak trvá zhruba tri a pol hodiny, než sa nabíje z 0 na 100%. Keď k tomu pridáte relatívne malú kapacitu, tak to nie je žiadna úchvatná hodnota. Ale zase musíme brať do úvahy nízku cenu výrobku. Šetriť sa muselo a platí to aj pre batériu. Robotický vysávač disponuje funkciou automatického dobíjania a pokračovanie v upratovaní tam kde skončil. V tomto prípade dôjde k dobitie na douklízení zhruba za 50 minút na 80%.

Ak sa budeme baviť o údržbe, tá je rovnaká ako u iných robotických vysávačov. Je trochu škoda, že sa nedajú demontovať bočnej časti rotačnej kefy, kde sa rady namotávajú chlpy a potom pomerne ťažko odstraňujú. HEPA filter je umývateľný pod vodou. Pred použitím po umývaní sa však uistite, že je filter dobre vyschnutý.

Vzhľadom k tomu, že Xiao Vacuum Mop 1C nemá tak prepracovanú navigáciu, môže sa stať, že narazí do predmetov trochu „drsnejšie“ ako jeho kolegovia s lepšou orientáciou v priestore. Poničeniu sa však báť nemusíte. A ak predsa len nejaké obavy máte, môžete inkriminované miesto označiť virtuálnou stenou alebo no-go zónou.

Aplikácia Mi Home vám umožní vytváranie chytrých scenárov, čo znamená, že vysávanie môžete prispôsobovať rôznym podmienkam. Napríklad je možné začať alebo pozastaviť upratovanie s ohľadom na stav iných zariadení, napr. pohybového senzora. Samozrejmosťou je aj možnosť zdieľania vysávače s rodinou. Jedinou podmienkou je účet Xiaomi a aplikáciu na telefóne toho, kto chce vysávač ovládať.

Ak by vás zaujímalo, ako si robotický vysávač poradí s káblami, tak môžeme povedať, že tie silnejšie mu nerobí problémy. Horšie je to u tenších káblov, napr. nabíjačiek od telefónu, ktoré má vysávač tendenciu namotávať. Pred upratovaním by sme teda odporučili z podlahy odstrániť oblečenie, nabíjacie káble a všeobecne veci, ktoré by mohol vysávač povysávať.

Skúsenosti

Čo ďalšie je dobré o robotickom vysávači vedieť?

  • Aplikácia v angličtine.
  • Vysávač vás neupozorní na plný kôš alebo prázdnu nádobu na vodu.
  • Robot pri vytieranie nerozoznáva koberce.
  • Robotický vysávač nekomunikuje v slovenčine, ale podporuje angličtinu, nemčinu, francúzštinu, taliančinu, holandčinu, ruštinu, kórejčinu a čínštinu.
  • V aplikácii si môžete nastaviť notifikácie.
Zistiť cenu

Zistite, ako si viedli ďalšie robo vysávače značky Xiaomi.

6.7 Total Score
Skúsenosti s Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1C

Vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1C je splneným snom všetkých, ktorí chcú nadupaného pomocníka, ktorý im neurobí vietor vo vrecku. Za zhruba 200 € dostanete vysávač s funkciou vytieranie, elektronickým riadením množstva vody a aplikácií. Je fakt, že mapa, ktorú vysávač vytvorí, nie je kvôli absencii LIDARa natoľko presná, ale rozhodne je uspokojivá. Navyše si v mape môžete vyznačiť virtuálne steny a no go zóny. Musíte sa zmieriť s tým, že niekedy robot nezaznamená nohy od stola alebo vázu na zemi a silnejšie do týchto vecí narazí.

Výdrž
4.7
Prevádzka
8.1
KLADY
  • cena
  • elektronicky riadená regulácia vody
  • veľký objem zásobníka na odpad
  • prepracovaná aplikácia
  • režim Spot na tele vysávača
ZÁPORY
  • vhodný len do menších priestorov
  • nízka kapacita batérie
  • nie tak presná navigácia
  • aplikácie len v angličtine
  • krátka doba prevádzky
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Skóre

      Čo vybrať
      Logo