Dlhodobá recenzia vysávača Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light

Tyčový vysávač Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light si získal srdcia mnohých používateľov najmä svojím sacím výkonom, ale aj nízkou hmotnosťou, ktorá sa pohybuje okolo 2,3 kg. Mala som možnosť testovať ho doma, v dvojposchodovom dome, asi mesiac. Ako sa mi s ním pracovalo? Čo som ocenila? A kde bol problém? Prečítajte si, ako bol Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light testovaný.

Parametre

Typbezdrôtový, bezvreckový
Dĺžka kábla/
Akčný rádius120 m
Typ batérieLi-Ion
Kapacita batérie2500 mAh
Doba nabíjania330 min
Výdrž na jedno nabitie45/15 min
Stupne výkonu2
Ručný vysávačáno
Objem nádoby na prach0,5 l
Hmotnosť2,3 kg
Účinnosť vysávania na kobercenie je uvedené
Účinnosť vysávania na podlahunie je uvedené
Príkonnie je uvedené
Hlasitosť72-80 dB
Rozmery VxŠxH (cm)závisí od zostavy vysávača
HEPA filteráno
LED osvetlenienie
Mokré vysávanienie
Zvislé parkovanieáno
Teleskopická rukoväťnie
Odnímateľná rukoväťáno
Indikátor batérieáno
Indikátor plnostiáno
PríslušenstvoPredlžovacia tyč, štrbinová hubica, kefová hubica, podlahová kefa, úložný dok, nabíjačka

Čo nájdete v balení?

Bezdrôtový tyčový vysávač Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light má modelové označenie MJWXCQ03DY. Tento bezdrôtový vysávač Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light dostanete v pomerne „ľahkej“ škatuli.

V úzkom boxe sa skrýva celý vysávač, ktorý má po pripojení predlžovacej tyče a kefovej hlavice dĺžku približne 120 cm. Okrem zbernej nádoby a časti rukoväte, ktorá obsahuje aj motor a batériu, je súčasťou balenia aj motorová podlahová kefa, štrbinová hubica a kefová hlava. Súčasťou balenia je aj nabíjačka, držiak a kotviace príslušenstvo.

Súčasťou balenia je samozrejme aj príručka a návod na obsluhu. Tie však nie sú v slovenčine, čo je veľká škoda. Predtým, ako začnete vysávač používať, je vhodné sa s ním oboznámiť. Buď ste natoľko zdatní v cudzích jazykoch, alebo si budete musieť nájsť návod na obsluhu na internete.

Držiak tyčového vysávača Xiaomi má dva výlisky, do ktorých môžete pohodlne uložiť ďalšie nástavce na vysávanie, čo s uznaním vítam. Nástavec však nemá integrovanú nabíjačku. Tú dostanete samostatne. Zdá sa logické, že vysávač budete chcieť nabíjať v držiaku, ktorý by preto mal byť v blízkosti elektrickej zásuvky. Dĺžka nabíjacieho kábla je 145 cm. V balení nenájdete energetický štítok. Je to dôsledok zrušenia nariadenia EÚ č. 665/2013, ktoré má za následok, že neexistuje povinnosť dodávať s vysávačom štítok a informačný list.

Podrobné preskúmanie vysávača

Vysávač nájdete na našom trhu pod názvom Mi Vacuum Cleaner Light, ale v zahraničí ho nájdete aj pod názvami Xiaomi Mijia Wireless lite alebo Xiaomi Mijia Wireless Vacuum Cleaner Lite.

Telo vysávača sa skladá z 2 častí:

  • časť s motorom, batériou, nabíjacou zásuvkou a rukoväťou,
  • zberná časť s trojstupňovou ventiláciou.

Podľa výrobcu má trojstupňová filtrácia účinnosť až 99,98 %. Vzduch najprv prechádza cez cyklónový filter, ktorý oddeľuje veľké nečistoty od menších a prachu. Prachové častice potom prechádzajú cez bavlnený (hubicový) filter a končia vo filtri HEPA.

Hlava s motorizovanou kefou je pomerne ťažká, váži približne 480 g. Kefa je štetinová a možno ju použiť na vysávanie kobercov aj tvrdých podláh. Vďaka jednoduchému mechanizmu sa dá ľahko vybrať a očistiť od nanesených nečistôt.

Aby hlava dobre jazdila po povrchu, je vybavená dvoma malými valčekmi, ktoré uľahčujú pohyb. Tie sa po niekoľkých vysávaniach upchali, a keďže sa nedajú odstrániť, nečistoty sa nedajú správne vyčistiť a valce sa už netočia. Pri práci, najmä na tvrdých podlahách, je to v ruke dosť citeľné. Je to, akoby sa kefa po podlahe skôr kĺzala (zľahka drhla), než aby bežala.

Súčasťou balenia je aj štrbinová hubica, ktorá je ideálna na vysávanie medzier okolo kúrenia, záhybov na pohovke alebo okenných parapetov. Štetinová hubica je skvelá na vysávanie prachu aj na náchylných povrchoch, ktoré nepoškriabe, a zároveň účinne odstraňuje prach.

Na každej rukoväti si môžete všimnúť sivého kolieska, ktoré sú mechanizmom na upevnenie prídavných zariadení. Nástavce možno pripojiť priamo k telu vysávača, takže vysávač môžete používať ako ručný alebo na predlžovacej tyči.

Aký bol môj vysávač?

Na prvý pohľad ma zaujal dizajn, ktorý zodpovedá môjmu robotickému vysávaču od rovnakej značky Xiaomi Roborock Sweep one S50. Biely dizajn zdobený sivými a striebornými prvkami. Keď som sa začala oboznamovať s vysávačom, obrátila som sa na príručku, z ktorej som sa však veľa nedozvedela, pretože je v angličtine. Priznávam, že s angličtinou na komunikačnej úrovni nemám problém, ale napriek tomu bežne nepoužívam slová spojené s vysávaním atď. Začala som teda od výkresov a hľadal som na internete.

Montáž a demontáž dielov

Zostavenie vysávača nie je problém. Preto ma prekvapilo, aké ťažké je oddeliť jednotlivé časti. Ide najmä o predlžovaciu tyč. Myslela som si, že stlačením sivého kolieska môžem ľahko oddeliť jednotlivé časti. Bolo však potrebné použiť viac sily. Pri zmene rozšírení som to považovala za dosť nepríjemné.

Takisto som sa ponorila do trojstupňovej filtrácie, aby som sa na ňu pozrela bližšie. Aj v tomto prípade musíte nájsť spôsob, ako filtre vybrať a vyčistiť. Priznám sa, že ich vyberanie bolo pre mňa jednoduchšie ako ich samotné nasadzovanie. Musela som vymyslieť mechanizmus na správne vloženie filtračnej časti do zbernej nádoby. Najprv som otočila časť filtra, kým sa nezmestila do nádoby. Potom som si všimola, že časť s kovovými kolíkmi musí byť zarovnaná s plastovým otvorom na zbernej nádobe. Pri zatváraní zbernej nádoby je potrebné otáčať časťou s motorom, kým neuslyšíte cvaknutie. Ak tieto dve časti nie sú správne nasadené na seba, vysávač iba nasáva vzduch, ale neotáča rotačnú kefu. Koliesko na časti rukoväte musí byť zarovnané s obrázkom zatvoreného zámku na časti zbernej nádoby.

Vysávanie rôznych typov nečistôt

Pri vysávaní ma prekvapilo, ako dobre si vysávač poradil so špinou na tvrdých podlahách aj na koberci. Výkon bezkartáčového motora sa ukázal ako úplne dostatočný na vysávanie prachu aj väčších nečistôt. Pri testovaní používam namiesto prachu múku a väčšie nečistoty nahrádzam šošovicou. Obe tieto úlohy zvládol dokonale. Je však dobré povedať, že šošovka zostala v predlžovacej tyči, takže po vypnutí vypadla cez otvor v hlave kefky. Zrná boli zrejme dosť ťažké. Po zapnutí turbo výkonu sa však dostala do zbernej nádoby. Pri vysávaní bežného neporiadku sa mi to však nestalo. Doma mám tiež veľmi chlpatého psa, austrálskeho ovčiaka, takže čistenie chlpov je každodennou rutinou. Vysávač si poradil aj s nimi.

Vysávač má dva režimy čistenia:

  • turbo a
  • normálne.

Pri vysávaní v režime turbo je hladina hluku približne 80 dB a pri vysávaní v normálnom režime je hladina hluku nižšia, približne 72 dB. Hodnoty sú len orientačné. Na meranie používam mobilnú aplikáciu Sound Meter. Nemožno ju považovať za úplne presnú, ale pre predstavu je použiteľná.

Životnosť batérie a vysávaná plocha

Vysávač je vybavený Li-Ion batériou s kapacitou 2 500 mAh. Pri nabíjaní svieti malá kontrolka LED pri ovládacom tlačidle. Pri vysávaní tiež svieti bielo a pri vybití bliká červeno. Výkon vysávača sa s postupným vybíjaním nemení. Alebo aspoň taký pocit som z toho mala.

Batéria umožňuje vysávaču pracovať v štandardnom režime 45 minút a v turbo režime približne 15 minút. Nabíjanie batérie potom trvá 5 hodín, čo môže byť problém, ak potrebujete vysávať veľkú plochu, napríklad 100 m2 v režime turbo. Na druhej strane si myslím, že turbo režim využijete na vysávanie menšej plochy s intenzívnejším znečistením, takže aj 15 minút je dostatočných. Navyše, ako som už napísala, koberce sa výborne vysávajú v klasickom režime, takže turbo režim využijete len na naozaj silne znečistené plochy. Na jedno nabitie som vysala celý náš dvojpodlažný dom, ktorý má obytnú plochu približne 130 m2, pri vysávaní v normálnom režime a v batérii je stále „šťava“.

Pri vysávaní by som možno ocenila o niečo väčšiu hlavicu kefy, ktorá by upratovanie urýchlila, ale to je skôr drobný detail. Keďže hlava meria v najvyššom bode asi 5-6 cm, môžete sa s ňou dostať aj pod nižší nábytok.  Vysávač má predlžovaciu tyč, ale nie je teleskopická. Po praktických skúsenostiach musím povedať, že ja so svojou výškou 171 cm by som ocenila, keby som mohla tyč trochu viac predĺžiť. Pri vysávaní som mala pocit, že sa často hrbím.

Nepríjemné prekvapenie

Mám jednu veľmi nepríjemnú skúsenosť s vysávačom Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light ID 29761. Pri prvom čistení zbernej nádoby a špongiového filtra sa mi podarilo roztrhnúť špongiový filter. Musím poznamenať, že som zaň neťahala agresívne. Práve som sa snažila prstami zotrieť prach, ktorý zostal na filtri po jeho vyklopení. Jednou rukou som držala špongiu a druhou som z nej utierala špinu, ale keď som za ňu zatiahla, roztrhla sa. Napätie však nebolo obzvlášť veľké. Preto odporúčam všetkým používateľom, aby boli pri čistení veľmi opatrní. Filter sa našťastie dá používať, aj keď je zložený z dvoch častí, ale hádam nikto nechce zničiť nový výrobok po prvom použití. Dávajte si preto pozor.

Údržba

Údržba vysávača je jednoduchá. Stačí vyklopiť filter HEPA, opatrne vyčistiť hubicový filter a vyprázdniť 0,5-litrovú nádobu na pevné látky. Mimochodom, veľká biela nádoba je umývateľná. Na jednej strane má priehľadný plast, aby ste mohli skontrolovať, ako je plná.

Rotačná kefa sa dá z hlavy ľahko vybrať, takže môžete bez problémov odstrániť zamotané vlasy a chlpy. Čistiaci štetec je možné zakúpiť ako príslušenstvo k Xiaomi Mi Celaner Lite. Negatívom je, že nemôžem odstrániť „kolieska“ na hlave kefy. Kvôli neporiadku sa zle otáčajú, čo sťažuje čistenie.

Porovnanie s inými modelmi

Vo všeobecnosti môžem povedať, že Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light má vo svojom názve slovo „light“, pretože je to najľahší model tyčových vysávačov z tejto série. Po porovnaní tiež zistíte, že má najdlhšie trvajúci režim turbo. Najlepší bezdrôtový tyčový vysávač Xiaomi z hľadiska kapacity batérie, Xiaomi Mi Handle Vaccum Cleaner G10, má batériu s kapacitou 3 000 mAh. Nevýhodou však je, že má hmotnosť 3,7 kg, čo je raz toľko. To je, samozrejme, daň za väčšiu batériu.

 Xiaomi Mi Vacuum Cleaner LightXiaomi Mi Handle Vacuum CleanerXiaomi Mi Handle Vacuum Cleaner G9Xiaomi Mi Handle Vacuum Cleaner G10
Prevádzkový čas režimu Turbo v min.13-156810
Čas nabíjania v min300150150210
Kapacita batérie v mAh2 5002 5002 5003 000
Objem nádoby na odpad v l0,50,50,50,6
Hmotnosť v kg2,32,53,33,7

Keďže žijem v pomerne veľkom rodinnom dome, Mi Vacuum Cleaner Light by bol pre mňa skôr doplnkovým vysávačom k môjmu klasickému káblovému a robotickému vysávaču. Pri práci s ním mi trochu vadila absencia teleskopickej tyče a malá hlava kefy, ktorá meria 24 cm. Skvele sa mi však pracuje so štetinovým nástavcom, ktorý rýchlo povysáva celé sedadlo a prach z kovovej lampy bez poškriabania povrchu.  Vysávač je vďaka svojmu výkonu, nízkej hmotnosti a skladovaniu ideálny do menších až štandardných bytov. Tu to bude dobrý pomocník, ktorý odvedie bezchybnú prácu.

Zistiť cenu

Zhodnotili sme aj drahšie tyčové vysávače

7.1Expert Score
Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Light

Xiaomi Mi Celaner Light prekvapí svojím výkonom na tvrdom aj kobercovom povrchu. Výhodou sú dva režimy čistenia a nízka hmotnosť, ktorú oceníte pri vysávaní. Pri čistení hubicového filtra je potrebné postupovať opatrne. Nevýhodou výrobku je pomerne dlhý čas nabíjania a nie príliš užívateľsky príjemné skladanie a rozkladanie jednotlivých častí.

Vysávanie tvrdých povrchov
8.5
Vysávanie kobercov
7.5
Hlasitosť
6
Výdrž
6.5
Výbava
7
Plusy
  • výdrž batérie na jedno nabitie
  • 2 režimy
  • skvelé výsledky vysávania
  • umývateľná zberná nádoba
  • nízka hmotnosť
Mínusy
  • kolesá sa nedajú čistiť
  • nízka výška
  • výmena nástavcov na predlžovacej tyči

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo