Recenzia Xiaomi Redmi 4A Global

Xiaomi Redmi už patrí medzi osvedčené matadorov na mobilnom trhu. Svedčí o tom fakt, že v roku 2017 sa modelu Note 4 predalo za mesiac a pol od vydania viac ako milión kusov. Bude podobne úspešný aj model Redmi 4A, ktorý smeruje skôr do segmentu lacných telefónov?

Parametre

Hmotnosť131 g
RAM2 GB
Rozlíšenie displeja1 280 x 720
Veľkosť displeja5 palcov
Výška141,3 mm
Šírka70,4 mm
Hĺbka8,9 mm
Hlavný fotoaparát13 Mpx
Veľkosť pamäte16 (32) GB
Kapacita batérie3 120 mAh

Recenzia na gadgets.ndtv.com

(gadgets.ndtv.com)

 • Veľkosť
 • Batéria
 • Fotoaparát
 • Rozlíšenie nič moc

Keď chytíte prístroj do ruky, tak napriek tomu, že vyzerá ako by bol z kovu, tak spoznáte plastové polykarbonátové telo. Vzhľadovo vyzerá podobne ako ostatné telefóny od Xiao. Vďaka svojej veľkosti pekne padne do ruky a bez problémov dosiahnete na tlačidlá pre zapnutie / vypnutie a ovládanie hlasitosti, ktoré sú na pravej strane. Na ľavej strane nájdete hybdridní SIM slot, kam môžete dať druhú SIM kartu alebo microSD pamäťovú kartu. Tá môže mať kapacitu až 128 GB. Výstup pre slúchadlá je v hornej časti tela telefónu. Kto by hľadal čítačku odtlačkov prsta, bude ju hľadať márne. Kvôli nízkej cene sa jednoducho nevošla do rozpočtu. K dispozícii sú tri farebné varianty – šedá, zlatá a ružová.

Displej nemá fullHD, ale len HD rozlíšenie – 1 280 x 720 pixelov. Farby sú živé a verné, text a obrázky jasné a ostré. Jas je dostatočný, takže je displej čitateľný aj za jasného slnka. Pre tých, ktorí by telefón chceli využívať miesto čítačky kníh je tu čítacie mód. Te upraví farby tak, aby dlhšia sledovanie obrazovky bolo menej zaťažujúce pre vaše oči. Užívateľské prostredie je tvorené MIUI 8, ktoré je založené na Androide 6.0. Je dobré, že umožňuje v telefóne oddeliť osobné aj pracovné dáta. Môžete tak mať napríklad dva Facebook alebo WhatsApp účty.

Hardwarovo to podľa očakávania a cenovky žiadna hitparáda nie je. Štvorjadrový procesor Snapdragon 425 s frekvenciou 1,4 Ghz, 2 GB RAM a 16 GB internej pamäte. Z 16 GB máte k dispozícii 10,2 GB, zvyšok zaberie systém. Batéria má 3 120 mAh a nemôžete ju sami vymeniť. Poteší podpora LTE a VoLTE (Voice over LTE). Vďaka tomu môžete volať skrze LTE všade kde ste na jeho signálu. Ak aj druhá strana používa VoLTE, budete spojení takmer okamžite a aj kvalita hovoru je vyššia ako u štandardného hovoru. Ďalej tu máme Bluetooth 4.1, Wi-Fi (iba na frekvencii 2,4 Ghz) a samozrejme GPS. Primárne SIM slot pojme micro SIM kartu a druhý hybridný buď nano SIM alebo microSD. Keď budete využívať dve SIM karty súčasne, tak LTE bude mať iba tá primárna, pri druhej sa budete musieť uspokojiť s pomalým EDGE.

Cez svoju na prvý pohľad slabšie hardvérovú výbavu, je systém svižný a aj viac spustených aplikácií zvláda bez lagov a zaseknutia. Na hry je to horšie a keď chcete spustiť niečo náročnejšieho, ako je potrebné Dead Effect 2, tak musíte vypnúť ostatné nepoužívané aplikácie. 2 GB RAM je jednoducho málo a v tomto prípade je to poznať.

Fotoaparát má 13 Mpix, LED blesk, podporuje HDR, vie panorama fotografie. Video môžete natáčať vo FullHD v 30 snímkach za sekundu. V tejto cenovej hladine je jasné, že výsledkom nebudú dych berúce zábery. Fotoaparát ale zlý určite nie je. Zostruje rýchlo. Snímky fotené vo dne sú detailné, za tmy padá kvalita rapídne dole. Čo Redmi 4A moc nevie sú snímky zblízka. Sú rozmazané a je na nich dosť šumu a to aj v prípade, že sú ideálne svetelné podmienky. Predný fotoaparát je skôr núdzovkou a za horšieho svetla ho ani neskúšajte. Zvuk je dostatočne hlasný a niekoho možno môže prekvapiť, že slúchadlá nie sú súčasťou balenia. S batériou vydržíte vo väčšine prípadov dva dni, ale počas náročného dňa ju dokážete vybiť aj za deň.
Najlepšia ponuka

Recenzia na gizchina.com

(gizchina.com)

 • Cena
 • Batéria
 • Plastové telo
 • Nie je ochranné sklo

Xiaomi dlhodobo patrí medzi výrobcov, ktorí sa snažia o špičkovo vybavené telefóny za nízku cenu oproti konkurencii. Teraz chce Xiaomi podobným spôsobom uspieť na trhu extra lacných telefónov. Prístroj, ktorý to má dokázať má označenia Redmi 4A. V tejto cenových reláciách sme sa doteraz nestretávali s telefónmi od známych výrobcov, takže bude zaujímavé zistiť či sa stretneme s nadštandardnou výbavou alebo či kvôli cene musela byť osekanie na minimum.

Telo telefónu je samozrejme z cenových dôvodov z plastu, ale dobre klame na prvý pohľad pôsobí kovovo. Inak vyzerá podobne ako jeho drahší bračekovia z Xiaomi rodiny. Len je trochu menší a širšie. Rámik okolo displeja telefónu je tiež širšia ako sme zvyknutí. Konštrukcia vyzerá solídne a hneď tak nejaký pád telefón nerozhodí.

720p IPS displej má rozlíšenie 1 280 x 720 a slovo, ktoré ho vystihuje asi najlepšie je „OK“. Nič zlého o ňom povedať nejde, farby sú verné a živé. Na druhú stranu je len 5 palcov veľký, rozlíšenie je na dnešnú dobu nízke a kvalitou sa AMOLED displejom nemôže rovnať. Jas je vysoký a tým pádom je dobrá čitateľnosť displeja. Na obrazovke nie je žiadne ochranné tvrdené sklo. Dôvod je opäť zrejmý, došlo by k navýšeniu ceny.

Základné štvorjadrový procesor a 2 GB RAM sa nezdajú ako mnoho, ale oproti štandardnej výbave konkurentov od Bluboo, Doogee alebo Homtom ponúka uchádzajúci výkon. Telefón vo väčšine prípadov reaguje svižne, ale keď spustíte náročnejšie aplikácie typu Facebook alebo Instagram, tak si všimnete že spustenie trvá dlhšie ako u drahších telefónov. Príležitostné hranie zvládne, hlavne keď nepôjde o nijak graficky náročné hry. Pre hardcore mobilné hráčov to ale nie je.

K poklesu došlo aj u kapacity baterie.Klasicky má Xiaomi u svojich modelov 4 100 mAh, ale v tomto prípade je to len 3 030 mAh. Ale vďaka slabšiemu hardvéru to aj tak vo väčšine prípadov zaručí slušné dva dni prevádzky. Zvuk je dostatočne hlasný, s kvalitou je to už horšie. Na niečo ako basy môžete zabudnúť.

Fotoparát fotí skoro rovnako ako Redmi 3. Pre tých, ktorí nie sú s predchádzajúcou generáciou oboznámení: V ideálnych svetelných podmienkach sú snímky detailné, ale nie tak detailné ako u Redmi 3. Za horšieho svetla trpí rovnakými neduhmi. Tými je šum, ktorý je zrejmý hlavne u kraja fotografie. Predný fotoaparát má iba 5 Mpix a ani za dobrého svetla nie je príliš schopný zachytiť detailné foto. Video je možné natáčať vo FullHD, farby sú prirodzené a obraz detailné.

Recenzia na gadgetsnow.com

(gadgetsnow.com)

 • Uchádzajúci výkon
 • Vzhľad
 • Nevie 5 Ghz Wi-Fi

Plastové telo telefónu skrýva šošovku fotoaparátu a LED blesk na ľavej hornej strane zadnej časti telefónu. Vlastne vyzerá skoro rovnako ako Redmi 3S, len nemá čítačku odtlačkov prsta. Rohy sú zaguľatené a opticky vyzerá 5 palcový displej nadrobno. Lepšie povedané tak akurát do ruky alebo vrecka. Keď už hovoríme o displeji, tak má rozlíšenie 1 280 x 720 pixelov, čo znamená 296 PPI, teda počet pixelov na jeden palec. Keď vezmete do úvahy cenovku prístroja, tak sa nejedná o zlý displej. Farby sú slušné, jas je dostatočný a pozorovacie uhly sú dokonca veľmi dobré.

Výkonovo je to podobné. Na prvý zhliadnutí hardvérových parametrov si poviete, že nič moc, ale keď sa vezme do úvahy cena, tak to opäť nie je zlé. Štvorjadrový procesor, 2 GB RAM a 16 GB pamäte. Tu je voľba medzi DUAL SIM a rozšírením pamäti, pomocou microSD karty. Jeden zo slotov je totiž hybridný. V telefóne je už predinštalované niekoľko aplikácií typu Kindle, MakeMyTrip (výlety) alebo Facebook. Našťastie idú odinštalovať, takže vám nebudú brať drahocenné miesto, ak ich nechcete používať. Výkonovo je telefón dostatočný, ale keď budete mať spustených viac aplikácií súčasne, tak začne spomaľovať. Riešenie je prosté, proste niektoré z nich zatvorte.

Fotoaparát a jeho prostredie je skôr základné. Avšak podporuje HDR, sériu rýchlych snímok alebo panoramatické fotky. K dispozícii je tiež množstvo „skrášľovacích“ filtrov, ktorými môžete svoje upraviť bez potreby ďalšie samostatné aplikácie. Vlastné fotografie sú slušné, zachytávajú dostatočné množstvo detailov a aj verné farby. Na prednej fotoaparát môžete rovno zabudnúť, jeho 5 Mpx je na dnešnú dobu vážne tragických.

Zhrnutie

Cez veľa výhrad, ktorých sa mu dostalo sa jedná o jeden zo slušne vybavených prístrojov v tom najlacnejším segmente telefónov. Navyše od známeho a zavedeného výrobcu. Odporúčame najmä ak do telefónu nechcete investovať príliš peňazí, alebo ak zháňate prvý telefón pre vaše deti. Vašu peňaženku naozaj nevysaje a pritom ponúkne plnohodnotný smartphone. Krásnych 95%.
Najlepšia ponuka

   Čo vybrať
   Logo