Recenzia Xiaomi Roborock Sweep One S50

Roborock Sweep One S50 je druhou generáciou vysávača, ktorá je však v súčasnej verzii vylepšená o mopovací funkciu a tiež celý rad senzorov. Jednoduchosť ovládania podporuje prehľadná aplikácia, ktorej inštalácia a spárovanie s mobilným telefónom je naozaj hračka. Ako Roborock obstál v upratovaní našej redakcie? To sme zhrnuli do prehľadnej recenzie.

Parametre

Doba nabíjania240 min.
Automatické dobíjanieáno
Hlučnosť54-67 dB
Indikátor batérieáno
Kapacita batérie5200 mAh
Výdrž na jedno nabitie150 min.
Rozpoznanie schodováno
Možnosť diaľkového ovládaniaáno
Funkcia dokončiť upratovanieáno
Typ navigácielaserová
Snímač prekážokáno
Indikátor stavu zásobníkaáno
Objem zásobníka0,48 l
Plánované upratovanieáno
Virtuálne bariéry súčasťou balenianie
Wi-Fiáno
Počet hlavných kief1
Počet bočných kief1
HEPA filteráno
Zvuková signalizáciaáno
Čistiaci režim SPOTáno
Počet čistiacich režimov3
Maximálna výška prekážok2 cm
Výška9,6 cm
Priemer35 cm
Držadlo na prenášanienie
Pohybsystematický
Funkcia vytieranieáno
Funkcia vysávanieáno
Počet mopovací utierok1

Obsah balenia

Spoločne s vysávačom v balení obdržíte nádržku na vodu, dve mopovací utierky, dva HEPA filtre, podložku k základni, nabíjaciu základňu, manuál a dve kolieska pre prepúšťanie vody zo zásobníka.

Po odklopení horného krytu nájdete integrovanú čistiacu kefku, ktorá je na jednej strane opatrená štetinami potrebnými pre čistenie HEPA filtru alebo pre odstránenie prachu zo senzorov, druhá strana disponuje krátku ostrou čepeľou pre odrezanie namotaných vlasov.

Ovládanie

Prvé sprevádzkovanie robota zaberie do 15 minút. Výrobok vám v krabici príde viacmenej pripravený rovno na použitie. Aby ste však využili jeho úplného potenciálu, je potrebné si stiahnuť aplikáciu dostupnú pre Android aj iOS pod názvom Mi Home.

Na samotnom vysávači nájdete 3 tlačidlá:

 • zapnúť / vypnúť – tlačidlo slúžiace pre začatie a prerušenie upratovania alebo pre úplné vypnutie vysávača (na tele robota nenájdete klasický kolískový vypínač, ktoré majú iné konkurenčné modely). Tlačidlo zároveň slúži aj ako indikátor batérie alebo porúch. V prípade, že je všetko v poriadku, svieti koliesko bielou farbou, pri nízkej hodnote batérie alebo poruche svieti červeno.
 • SPOT – tlačidlo s ikonou štvorčeka slúži na rýchle zvolenie upratovacieho režimu SPOT, ktorý v domácnosti nahrádza metličku a lopatku. Na tento režim dokáže vysávač upratať približne 1,5 m2 plochy.
 • DOCK – tlačidlo so symbolom elektrickej zásuvky slúži pre povel k návratu do nabíjacej stanice.

Wi-Fi a aplikácie Mi Home

Pre využitie všetkých vymožeností, ktoré vysávač ponúka je potrebné si stiahnuť Mi Home aplikáciu, v ktorej si len vyberiete záložku zodpovedajúce robotickému vysávaču a pridáte výrobok. Vysávač musí byť pri inštalovaní zapnutý. Po odklopení horného krytu uvidíte malú diodku, ktorá pri párovaní bliká modro.

Ďalej po vás bude vyžadované heslo k vašej Wi-Fi a najrôznejšie povolenie vo vašom telefóne. Nezabudnite aplikácii povoliť prístup k polohe zariadenia. To bol zrovna u mňa kameň úrazu. Akonáhle som však polohu povolila, všetko fungovalo bez problémov.

Robot začne vysielať svoju vlastnú sieť, ku ktorej je potrebné sa pripojiť, zároveň sa vám zapne aj oznamovanie polohy. Potom sa začne vysávač s aplikáciou párovať, čo nemusí na prvý pokus vyjsť. V tomto prípade je potrebné nastavenie vyresetovať súčasným stlačením tlačidiel DOCK a SPOT. Počujete hlásenia o resetovanie a pokus môžete opakovať.

Akonáhle je spárovanie úspešné, môžete prejsť do ponuky aplikácie. Dôležitá pre vás bude najmä záložka Cleanup mode, v ktorej môžete spustiť mopovania alebo nastaviť výkon vysávača.

Ďalej záložka Care umožňuje skontrolovať stav vášho prístroja (náplň nádobky na prach, stav filtra, senzorov, kief a podobne). Ďalšie záložky vám umožní nastaviť načasovaný upratovanie. Samozrejme si v aplikácii môžete prezrieť údaje spojené s upratovaním (teda mapu, čas posledného upratovania, veľkosť uprataného priestoru a ďalšie).

Z aplikácie žiaľ nechodí upozornenia do telefónu, napríklad o tom, že vysávač začal s upratovaním alebo je potrebné vysypať zásobník. To sa dozviete jedine z aplikácie, kde sú notifikácie označené oranžovú bodkou.

Funkcie

Z hľadiska funkcií vysávač ponúka celkom 3 režimy upratovania:

 • SPOT – bodový upratovanie, ktorý nahrádza metličku s lopatkou. Ak sa vám v miestnosti na zem vysype treba cukor, stačí zvoliť tento režim, ktorý vysaje len danú oblasť.
 • Plánované upratovanie – upratovanie si môžete naplánovať na každý deň v týždni v inú dobou.
 • Mopovanie – vysávač umožňuje aj vytieranie, ale tento režim je potrebné v aplikácii zvoliť.

Vysávač okrem týchto troch režimov navyše umožňuje zvoliť i výkon vysávania. Nastaviť si môžete režim Quiet (tichý), Balanced (vyrovnaný), Turbo a Max. Defaultne nastavený je režim vyrovnaný. V aplikácii je vhodné povoliť možnosť Carpet mode, kedy vysávač dokáže rozoznať, keď nabehne z tvrdej plochy na plochu kobercovanou, takže automaticky zvýši výkon. Vyššie výkony je vhodné použiť na koberce alebo na silne znečistené miesta. Inak je Balanced úplne postačujúce.

Údržba

O údržbe vysávača nájdete informácie v aplikácii. Pomocou ikon si tu prečítate, na koľko percent je daná časť vysávača čistá. Môžete si tak urobiť obrázok o tom, kedy vymeniť HEPA filter, vysypať nádobu na prach alebo vyčistiť rotačná kefa.

Po každom upratovaní však odporúčam utrieť senzory, ktoré sa zanášajú prachom a pri veľkom znečistení by nemuseli správne pracovať. Veľkým prínosom je možnosť nádobu na prach aj HEPA filter umývať pod vodou. Najmä u HEPA filtru tým predĺžite jeho životnosť. Umyť je možné aj rotačnú kefu, ale účinnejšie je zbaviť ju nečistôt priloženú kefkou.

V prípade, že sa rozhodnete diely umyť, je potrebné ich nechať pred použitím 100% vyschnúť. Mopovací utierky je možné prať v práčke.

Spôsob testovania vysávače

Xiaomi Roborock Sweep One S50 je určený pre pravidelné upratovanie bežných nečistôt, ako sú vlasy, prach, chlpy alebo najrôznejšie omrvinky od detí či domácich maznáčikov.

Pri našom testovaní používam múku miesto prachu a čiernou a červenou šošovku a ryžu ako simuláciu väčších nečistôt. Účinok mopu testujeme na čerstvých, ale aj zaschnutých škvrnách od kečupu. Priestor, ktorý som pre testovanie vytvorila, bol skutočne extrémne špinavý. Chcela som si preveriť to, ako by vysávač v tejto skúške obstál. Extrémne nečistoty, akými sú napríklad zaschnuté škvrny od kečupu, nemajú na záverečné hodnotenie vplyv, pretože sme si vedomí toho, že sa nejedná o priemyselný vysávač, ale o pomocníka s každodenným upratovaním.

Pri pravidelnom používaní sa vysávač osvedčil na výbornú. Prekvapil najmä mopovací funkcií, kedy je prepusteno dostatočné množstvo vody, aby nečistoty z podlahy neboli len roztieranie na iné miesta, ale skutočne stierané (samozrejme klasický mop do ruky nenahradí). Úspechu robot dosiahol aj pri vysávaní kobercov s dlhým vlasom. Upratovanie nebolo vždy 100%, ale rozhodne mne aj tak vysávač ušetril veľa práce.

Ako vysáva

Xiaomi Roborock Sweep One S50 som používala pre pravidelné upratovanie bežné domácnosti, ale vyskúšala sme tiež, ako obstojí v extrémnych podmienkach.

Robota som nechala vysávať vinylovú podlahu, kachle, drevo i koberec a výsledok na všetkých povrchoch bol veľmi dobrý. Na vinylové podlahe som čas od času našla drobek, ale v porovnaní s predchádzajúcim stavom podlahy sa jednalo naozaj o malé nečistoty, ktoré som vyhodila do koša. Samozrejme som u vysávača otestovala aj senzory proti pádu zo schodov a na tvrdých podlahách som využila aj mopovania.

Naozaj neoceniteľná funkcia je automatické detekovanie koberca. Musíte však túto možnosť nájsť a zatrhnúť v aplikácii. Rozhodne by si ju mal zvoliť každý, kto má na podlahách položený kusový koberec. Vysávač počas vysávania dokáže koberec identifikovať a zvýšiť sací výkon. Po prejdení na tvrdú podlahu výkon opäť zníži. Mne dobre vysal aj koberec s vysokým vlasom. Nemal problém naň nabehnúť ani v ňom vysávať. Je však pravdou, že väčšie nečistoty, ako napríklad zrná od šošovky úplne spoľahlivo nevysal. S prachom a menšími nečistotami však zatočil spoľahlivo.

V nastavení v aplikácii si môžete upraviť sací výkon vysávača na základe výberu režimu. Vyššia saciu silu by som asi odporučila na koberce a koberce s vyšším vlasom a tiež na veľké znečistenie tvrdé podlahy. Inak som si väčšinu testovacie doby vystačila s defaultne nastaveným výkonom Balanced, teda vyvážený.

Mopovania je podľa môjho názoru veľmi uspokojivé. V porovnaní s mopovacím robotickým vysávačom Symbi xBot 5 PRO mi mopovania prišlo lepší. Zrejme je to preto, že Roborock Sweep One S50 do mopovací utierky prepúšťa viac vody, takže po vytrení zostáva podlaha ešte nejaký čas mokrá. Čo by som u mopovania vytkla je malý zásobník na vodu s objemom 100 ml (Symbi xBot mal 200 ml zásobník), na ktorého napúšťanie som si musela nájsť svoj fígeľ. Zásobník je dobré uviesť do vertikálnej polohy a v tej doň napúšťať vodu. Pri horizontálnom plnenie vody vytekal a robili sa bubliny.

Je tiež škoda, že vysávač nedokáže rozoznať sám, že mu bol pripevnený zásobník s vodou a má začať vytierať. Túto možnosť je potrebné zvoliť v appce. Mopovací utierku je nutné pred vytieraním namočiť a vyžmýkať. Pri mopovanie je vysávač pomerne tichý, ale jazdia pomalšie ako pri vysávaní. To je však podľa môjho názoru dobre, pretože podlahu lepšie vymopuje.

Pre testovanie v extrémnych podmienkach som vysávač nechala upratovať priestor o veľkosť cca 1,5 x 1,5 metra, kde bola pohádzané múka, šošovica a ryža. Výsledok po vysávaní bol veľmi dobrý. Na zemi zostali zhruba len 3 smietky. Pozrite sa na moju fotodokumentáciu.

V týchto podmienkach som vyskúšala aj mopovania, ale na zem som navyše rozotrela kečup, ktorý som v prvej fáze nechala zotrieť v čerstvom stave a v druhej fáze som škvrny nechala zaschnúť. Pri mopovania čerstvých škvŕn bol výsledok 100%. Moje fotodokumentácie:

So zaschnutými škvrnami si robot neporadil, čo som však čakala.

Pre vysávač som nachystala tiež nástrahy v podobe nečistôt okolo nôh stola. Práve pri jedálenskom stole totiž zostáva najviac omrviniek a niektorým robo vysávačom robí problém omrvinky z týchto miest odstrániť. Sweep One S50 obstál dobre, aj keď nie na 100%.

Pred vysávaním a vytieraním som vždy zdvíhala svoje jedálenské stoličky, pretože majú rozstup len 30 cm a priemer vysávača je o pár centimetrov väčšie, takže som vedela, že by pod nimi vysávač neprešiel. U stoličiek s väčším rozstupom však problém nebol. Veľmi potešujúce je tiež fakt, že sa robot nezamotáva do káblov, takže som sa nemusela báť, že sa mi počas plánovaného upratovania, kedy nebudem doma, zasekne pri počítači a upratovanie nedodělá. Vďaka veľkým odpruženým kolesám sa zo spleti kabeláže vždy spoľahlivo vymotal. Krycia mriežka s dvoma drôtikmi vysávači zabraňuje nasatiu väčších predmetov.

Veľmi pozitívne hodnotím laserový systém navigácie, vďaka ktorému si robot počas prvého vysávania naskenoval miestnosti a potom sa v nich pohyboval iste, ale napriek tomu šetrne vzhľadom k nábytku. Vďaka bohatému množstvo senzorov (13) sa robot pohybuje v dostatočnej vzdialenosti od stien, ale nečistoty dobre vymetie vďaka postranné kefke. Ďalej si stráži vzdialenosť od nábytku, takže pred tým, než do neho ťukne, spomalí, takže sa skutočne nemusíte obávať, že by vám v dome čokoľvek poškodil. Nemusíte sa obávať ani toho, že by vám robot uviazol napríklad pod sedačkou. Horný snímač, ktoré pripomína okienko tanku, pruží, takže robot dokáže odhadnúť, pod čím prejde a pod čím nie.

Praktickým som zistila automatické vypnutie v prípade, že vysávač nemôže zaparkovať do dokovacej stanice. Keď som ho nechala vysávať v kúpeľni, kam som ho musela preniesť, po práci chvíli hľadal základňu, potom nahlásil, že ju nemôže nájsť a automaticky sa vypol.

Určite oceníte aj funkciu dokončiť upratovanie, s ktorou som teda osobnú skúsenosť nemala, pretože batéria mi vždy stačila na vysávanie daného priestoru. Ak však budete upratovať naozaj rozsiahle priestory a vysávač zistí, že to s kapacitou batérie nezvládne, pôjde sa počas upratovania dobiť a potom bude pokračovať tam, kde skončil.

Dokovacia stanica má elegantný vzhľad. To, že je v prevádzke signalizuje nerušivé biele svetlo. K dokovacej stanici dostanete priehľadnú plastovú podložku zhruba o veľkosti priemeru vysávače, ktorá zabraňuje styku mokrej mopovací utierky s podlahou, čo je určite prínosné vo všetkých miestnostiach, kde máte napríklad drevenú alebo inou náchylnejšie podlahu.

Čo sa týka vypínanie vysávača, ten nie je možné „natvrdo“ vypnúť pomocou kolískového vypínača. Pokiaľ je vysávač zaparkovaný v dokovacej stanici, je stále v režime Stand-by. Úplne vypnúť ho môžete len tak, že ho buď odpojíte zo základne, alebo základňu vypojíte z elektriny a na tele vysávača dlho stlačíte tlačidlo On / Off, kým sa neozve signál oznamujúci, že sa vysávač vypol.

Bolo na vysávači niečo, čo sa mi nepáčilo? Áno. Určite by som vytkla to, že nemá madlo pre prenášanie. Tento drobek váži asi 3,5 kg, a ak ho potrebujete preniesť do poschodia, ako ja, tak sa v ruke celkom prenesie. Navyše som si ho kvôli bezpečnosti vždy ešte oprela o hrudník, čo čistote oblečenie nepridá.

Nevýhodou je tiež komunikácia v anglickom jazyku a tiež návod, ktorý je len v cudzích jazykoch. Pre pomoc a prvotné zoznámenie som sa preto vydala na internet. Škoda je tiež absencia notifikácií, ktoré vám nechodia do telefónu. Neviete tak, či vysávač začal s plánovaným upratovaním, alebo či s ním už skončil. Ak sa o vysávači chcete dozvedieť, je potreba otvoriť aplikáciu.

Celkom ma zamrzelo a tiež zaskočilo, že v balení s vysávačom nedostanete magnetickou pásku, ktorú si v prípade záujmu musíte dokúpiť zvlášť. Ja som oddelenie izieb riešila, čím sa dalo.

Video recenzia

Zistiť cenu
7.9 Total Score
Xiaomi Roborock Sweep One S50

S vysávačom som bola pri bežnom upratovaní viac než spokojná. Hoci som po vysávaní na zemi čas od času našla malý drobček, mopovania bolo na vynikajúcej úrovni. Veľmi ma potešila presná navigácia a to, že vysávač vo veľkej rýchlosti nenaráža do nábytku. Taktiež práca s aplikáciou je jednoduchá a všetky informácie prehľadné. Je však škoda, že notifikácia o vysávači sa vám neobjavujú vo vašom šikovnom zariadení. Z praktického hľadiska mi chýbalo madlo na prenášanie a pre tých čo nevedia anglicky môže byť komplikáciou aj komunikácia v angličtine. Ale to platí pre 99% robotických vysávačov.

Výdrž
6.8
Prevádzka
8.6
KLADY
 • veľká kapacita batérie
 • funkcie dokončiť upratovanie
 • mopovací funkcie
 • inteligentné navigácia
 • prehľadná aplikácia
 • systematický pohyb
 • automatická detekcia koberce
 • spomalenie pred prekážkou
ZÁPORY
 • chýba madlo na prenášanie
 • automaticky nerozozná mopovania
 • komunikácia v cudzom jazyku
 • nechodia notifikácia do telefónu
 • chýba magnetická páska
Pridaj svoju recenziu  |  Read reviews and comments
2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
 1. da sa prosim ta WiFi vo vysavaci vypnut? je zbytocna
  Dakujem

  • Dobrý deň,

   Wi-Fi vypnúť nejde. Ale ak ju nechcete využívať, nemusíte ju používať. Avšak potom nevyužijete možnosť časovania, nastavenie výkonu, ani mopovania. Ak vám prítomnosť Wi-Fi už z princípu, existujú modely, ktoré jej nie sú vybavené. Ale v dnešnej dobe už má väčšina výrobkov Wi-Fi.

  Dajte nám odpoveď

  Skóre

  Čo vybrať
  Logo