Recenzia Xiaomi Roborock Xiaowa Lite

Xiaowa Lite je robotický vysávač, ktorý v spolupráci so Xiaomi vyrába spoločnosť Roborock. Jeho najväčšou prednosťou sú vlastnosti charakteristické skôr pre drahšie modely. Tešiť sa môžete na skutočne veľký zásobník na odpad, ale aj na ovládanie pomocou aplikácie. Okrem výhod som však objavila aj drobné nedostatky. Ako prebiehalo naše testovanie a ako si pri ňom vysávač viedol? To zistíte z našej recenzie.

Parametre

Doba nabíjania210 min.
Automatické dobíjanieáno
Hlučnosť65 dB
Indikátor batérieáno
Kapacita batérie2600 mAh
Výdrž na jedno nabitie120 min.
Rozpoznanie schodováno
Možnosť diaľkového ovládaniaáno
Funkcia dokončiť upratovanienie
Typ navigácieinfračervené senzory
Snímač prekážokáno
Indikátor stavu zásobníkanie
Objem zásobníka0,64 l
Plánované upratovanieáno
Virtuálne bariéry súčasťou balenianie
Wi-Fiáno
Počet hlavných kief1
Počet bočných kief1
HEPA filteráno
Zvuková signalizáciaáno
Čistiaci režim SPOTáno
Počet čistiacich režimov2
Maximálna výška prekážok2 cm
Výška9 cm
Priemer35,3 cm
Držadlo na prenášanienie
Pohybnesystematický
Funkcia vytieranienie
Funkcia vysávanieáno
Počet mopovací utierok-

Obsah balenia

Príslušenstvo, ktoré v balení spoločne s vysávačom dostanete je pomerne chudobné. Okrem samotného vysávača, základne a manuálu dostanete navyše len čistiacu kefku s čepeľou pre údržbu rotačnej kefy. Nádoba na prach je opatrená HEPA filtrom. Náhradný HEPA filter však k vysávaču nedostanete. V balení nie je ani magnetická páska, ktorú si v prípade záujmu musíte prikúpiť u výrobcu zvlášť.

Ovládanie

Prvotné sprevádzkovanie robota pre mňa bola hračka, keďže som už predtým testovala produkty od Xiaomi, mám už vo svojom smartfóne nainštalovanú Mi Home aplikáciu, ktorú potrebujete pre spárovanie robota s chytrým zariadením. Len s aplikáciou dokážete využiť všetok potenciál, ktorý robot ponúka.

Na tele vysávača nájdete 3 tlačidlá:

 • režim SPOT – upratovací režim, ktorý simuluje lopatku so zmetákom, po stlačení tlačidla vysávač upratuje priestor s rozlohou približne 1 x 1 meter,
 • on / off – tlačidlo slúžiace pre začatie alebo prerušenie upratovania, pri dlhšom stlačení ním robota úplne vypnete (nebude v Stand-by režime),
 • DOCK – tlačidlo so symbolom elektrickej zástrčky, ktoré vysávač pošle do nabíjacej / dokovacej stanice.

Wi-Fi a aplikácia Mi Home

Inštalácia aplikácie Mi Home je jednoduchá a rýchla. Dostupná je ako pre Android, tak pre iOS. Nezabudnite v telefóne povoliť, aby mala aplikácia prístup k polohe zariadenia, inak sa vám nepodarí aplikáciu s výrobkom prepojiť. Alebo aspoň u mňa to bola príčina neúspechu s prvotnou inštaláciou.

Po nainštalovaní už stačí vybrať správny výrobok. Nenechajte sa zmiasť názvom. Xiaowa som tam uvedená pod pomenovaním Xiaowa C1. Takto ju môžete nájsť aj na rôznych e-shopoch. Tiež sa ešte občas pridáva slovíčko Lite teda Xiaowa Lite C1. Pri škárovaní je tiež potrebné povoliť zapnutie Bluetooth.

Aplikácia vám ponúka celý rad možností. Z vlastnej skúsenosti odporúčam v záložke Robot setup povoliť detekciu kobercov (Carpet Boost mode).

Ďalej vás bude zaujímať Timer Cleaning, kde si môžete nastaviť plánované vysávanie. Nastavenie umožňuje naplánovať vysávanie na každý deň pracovného týždňa alebo len na víkendy alebo podľa toho, ako potrebujete vy sami.

Prínosná je tiež možnosť voliť intenzity sania. Ja som celý čas vysávala na režim Standard a výsledky upratovania sa mi zdali v pohode. Zvoliť si však môžete aj možnosť Silent, Strong a Max. Vzhľadom k tomu, že vysávač jazdí chaoticky buď až do vybitia batérie, alebo do doby, kedy uzná, že je všetko čisté a ide sa nabiť, môžete si aj vy sami nastaviť dobu trvania upratovania. Rozsah je od 10 minút po 60 minút, ale nemôžete sa spoľahnúť na to, že vysávač za vami zvolenú dobu odvedie 100% výkon.

Ďalej celkom iste využijete záložku Consumables & Maintenance, ktorá slúži pre kontrolu stavu vášho vysávača. Sú tu informácie o filtroch, bočné kefke, hlavné kefke a senzoroch, u ktorých je percentuálne znázornené v akom stave sú. Vďaka tomu viete, kedy potrebujú údržbu.

Funkcie

Vysávač ponúka celkom 2 režimy upratovania:

 • SPOT – ten nahradí metlička s lopatkou,
 • plánovaný upratovanie – umožňuje vám nastaviť plánovanej vysávanie podľa toho, ako sa vám to hodí.

Okrem toho si ešte môžete nastaviť hlasitosť komunikácie vysávača, ďalej v záložke nájdete možnosť Nájsť môj vysávač, čo využijete v prípade, že sa vám zasekne niekde, kde ho nemôžete nájsť. Samozrejme je tu možnosť zmeniť výkon sania, nastaviť si dobu upratovania a ďalšie.

Údržba

Spoločne s vysávačom dostanete aj čistiacu kefku pre údržbu vysávače a rotačnej kefy. Kefka je opatrená štetinami, ktoré sa hodia na údržbu HEPA filtru alebo ďalších častí vysávača, ale aj u neho nájdete ostrú čepeľ, ktorá slúži na odrezávanie vlasov a iných chuchvalcov špiny.

Zásobník na prach môžete umývať pod vodu, ale musíte pred tým vždy vytiahnuť HEPA filter, pretože ten pod vodou umývateľný nie je, čo je škoda. Keď už v balení nie je HEPA filter navyše, mohol by byť ten, čo je v zásobníku na odpad teda aspoň umývateľný.

Spôsob testovania vysávače

Xiaomi Roborock Xiaowa Lite je predurčený k pravidelnej údržbe neporiadku ako je prach, ale zvládne aj chlpy a nečistoty z domácich miláčikov. Avšak musím povedať, že náš pes zatiaľ veľa nepĺzne, takže neviem posúdiť, ako by si s jeho chlpy poradil treba na jeseň. Počas letného testovania však v poriadku.

Okrem toho, že vysávač testujem vždy niekoľko týždňov vo svojej domácnosti, pre neho ešte naviac pripravujem, povedzme, demonštratívny test, aby ste si mohli urobiť predstavu o tom, čo zvládne, a na čo nestačí.

Pri tomto demonštratívnym teste používam múku ako náhradu za prach, rôzne druhy šošovky a ryžu ako simuláciu veľkých omrviniek a nečistôt. Priestor, ktorý je pre testovanie vytvorený, je skutočne veľa špinavý a nepredpokladám, že niekto v takom byte či dome žil, ale ide skôr o to, aby bolo skutočne zrejmé, čo vysávač zvládne a čo nie.

Pri pravidelnom upratovaní som s vysávačom nemala problém, aj keď musím povedať, že v porovnaní s jeho drahšími konkurentmi nebol výsledok vždy 100%. To je zapríčinené predovšetkým tým, že sa po miestnostiach robot pohybuje nesystematicky a nepamätá si, kde už bol a kde nie. Pokojne sa môže stať, že bude upratovať hodinu, ale úplne sa vyhne niektorému kútu, pretože si nedokáže priestor zmapovať a nepamätá si, kde upratoval a kde nie. Ale za cenu, za ktorú ho kúpite si myslím, že s jeho výkonom budete spokojní. Robotický vysávač má vysávať sám a to on robí.

Ako vysáva

S vysávačom sa naučíte pracovať rýchlo. Návod je síce len v anglickom jazyku, ale vzhľadom k tomu, že výrobok nevie nič iné, než vysávať, v podstate návod ani nepotrebujete. To, čo potrebujete vedieť, nájde v aplikácii, ktorá je žiaľ tiež len v angličtine. Avšak, prvotné sprevádzkovanie a následné ovládanie vysávača je naozaj hračka.

Ako som už uviedla vyššie, Xiaomi Roborock Xiaowa lite je robotický vysávač pre pravidelné upratovanie bežnej domácnosti. Ja som ho nechala vysávať koberce, vinylovú podlahu i kachlice a musím povedať, že vysal, čo mohol.

Výsledky vysávanie však neboli vždy uspokojujúce. Dôvod? Senzorová navigácie! Roboti, ktorí sa riadia podľa senzorov, si nedokážu zmapovať priestor. Ani Xiaowa toto nedokáže. Nevie si vytvoriť mapu priestoru, takže sa pohybuje nesystematicky a nepamätá si, ktoré miesto už navštívil a ktoré nie. To je dôvod, prečo sa mi niektoré časti domu zdali ako by neboli povysávané. Ďalším dôsledkom je tiež oveľa dlhší čas upratovania. Trvá zhruba o tretinu dlhšie ako u drahších modelov.

Vysávač jazdí buď do vybitia, teda do doby, kedy mu hodnota batérie klesne na 30%, potom sa ide automaticky dobiť, alebo si sám rozhodne, že už bolo upratovanie dostatočný. Existuje aj možnosť nastavenia času upratovania v aplikácii (10-60 minút), lenže sa nemôžete spoľahnúť, že za tú dobu skutočne uprace všetko, keď sa pohybuje nesystematicky.

Občas sa mi stalo, že som vysávač ručne navigovala, pretože mi to prišlo rýchlejšie, než čakať, až zoberie pár nečistôt v okolí. Tiež sa mi nechcelo čakať napríklad pol hodiny. Ručné ovládanie je možné vykonávať v aplikácii.

Oceňujem však skutočne veľký sací tlak 1 600 pA, ktorý je na podlahách všetkých typov rozhodne poznať. Spoznáte to, ale aj na hlučnosti výrobku. Pri prevádzke dosahuje až 65 dB, čo je skutočne veľa! Na pozerania na televíziu to nie je a bude vás to obťažovať napríklad aj pri varení. Vďaka vysokému saciemu tlaku však dokáže bez problémov pozbierať aj väčšie nečistoty.

Veľkým plusom je, že robot dokáže detekovať koberec, pokiaľ mu túto možnosť v aplikácii nastavíte. Môžete potom pokojne vysávať izba s kusovým kobercom a tešiť sa z dobrých výsledkov ako na tvrdej podlahe, tak na koberci. Dobré výsledky sa dosahujú nielen dostatočným sacím tlakom, ale tiež kombinovanou rotačnou kefou.

Pri zoznamovaní s produktom ma prekvapila veľkosť zásobníku na prach, ktorá je oproti konkurencii skutočne obrie. Celých 0,6 l vás oslobodí od vysypávanie zásobníka po každom vysávaní. Teraz vysypanie postačí vykonať 1 x za 5 dní.

Čo sa týka výsledkov, áno, sem tam som našla nedokonalosti, ale treba pri upratovaní okolo stola som bola milo prekvapená, pretože robot dosiahol veľa podobných výsledkov, ako jeho drahšie konkurencie s laserovou navigáciou.

Veľmi milo ma prekvapilo, že vysávač s cenovkou okolo 200 € má pomerne vyspelou aplikáciu, ktorá vám umožní naplánovať upratovanie, kedy chcete, zvýšiť alebo znížiť výkon sania, alebo aktivovať rozoznanie koberce. Ocenila som tiež to, že vysávač pred prekážkou väčšinou spomalil, aby do nej nenarazil v plnej rýchlosti. Ale keď už narazil, nemusela som sa o svoj nábytok báť, pretože predná strana je vybavená gumovým nárazníkom.

K vysávaču mám tieto výhrady:

 • nepamätá si, kde už upratoval a kde ešte nie,
 • upratovanie trvá dlhú v porovnaní s modelmi s laserovou navigáciou,
 • HEPA filter nie je umývateľný,
 • z aplikácie nechodí notifikácie o stave vysávače,
 • pri upratovaní je veľmi hlasný.

Video recenzia

Zistiť cenu
6.7 Total Score
Xiaomi Roborock Xiaowa Lite

Vysávač prekvapí vzhľadom ku svojej nízkej nákupnej cene svojou vyspelosťou. Aplikácia umožňuje nastavenie plánovaného upratovania presne podľa vašich požiadaviek, ďalej si môžete upraviť sací výkon alebo povoliť automatickú detekciu koberca. Poteší tiež nezvyčajne veľká nádoba na prach s kapacitou 0,6 l. Tiež sací výkon je porovnateľný s drahšími modelmi. Robot však pokrivkáva v spôsobe vysávania. Chýba mu laserová navigácia, takže sa po miestnostiach pohybuje chaoticky, nepamätá si, kde už upratoval, a teda nie sú výsledky vždy 100%. Taktiež príslušenstvo k vysávaču nedostanete takmer žiadne. V skratke môžeme povedať, že sa jedná o dobrú voľbu pre všetkých nenáročných užívateľov.

Výdrž
6.3
Prevádzka
7
KLADY
 • aplikácia
 • plánovaný upratovanie
 • nastavenie výkonu
 • veľká nádoba na odpad
ZÁPORY
 • hlučný
 • nesystematický pohyb
 • neumývateľný HEPA filter
 • chudobné príslušenstvo
 • absencia notifikácií do telefónu
 • nemá držadlo na prenášanie
 • komunikácia v angličtine
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo