Recenzia Yamaha YAS-408 MusicCast BAR 400

Yamaha YAS-408 MusicCast BAR 400 je soundbar pre fajnšmekrov. Jedná sa o skutočne luxusné zariadenie s radom pokročilých funkcií. Samozrejmosťou je Multiroom, Hi-Res Audio, jedinečná služba MusicCast, Clear Voice pre jasné a zrozumiteľné dialógy alebo DTS Virtual: X pre vynikajúci 3D priestorový zvuk. Ak ste zatúžili po tejto zvukovej lište, rozhodne si prečítajte našu recenziu.

Parametre

Bluetootháno
Nočný režimáno
Dolby Atmosnie
Multiroománo
Vstupný výkon (RMS)200 W
Subwooferáno
Výkon subwoofera (RMS)100 W
Systém reproduktorov2.1
Wi-Fiáno
Prehrávanie MP3áno
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBáno
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmáno
Koaxiálny vstupnie
Rozmery soundbara (Š x V x H)98 x 6 x 11
Rozmery subwoofera (Š x V x H)18 x 41,7 x 40,5
Hmotnosť2,7 kg
späť na začiatok ↑

Dizajn a spracovanie

Model BAR 400 nevybočuje z typického minimalistického dizajnu Yamahy. V podstate sa jedná o klasickú čiernu zvukovú lištu a vzhľadovo zodpovedajúce subwoofer. Ich prevedenie je však na špičkovej úrovni. Svojou veľkosťou pritom nepatrí medzi najväčšie. Lišta meria na dĺžku necelý meter, na výšku 6 cm, vďaka čomu nebude brániť výhľadu ani u nižšie položených televízorov. Na prednej strane soundbar bohužiaľ chýba indikátor napájania.

späť na začiatok ↑

Čo dokáže

Tento model sa môže pochváliť širokou škálou užitočných funkcií, ktoré sú zahrnuté prevažne v službe MusicCast (pre iOS a Android). Jedná sa o vysoko efektívny multiroomový systém, ktoré umožňuje prepojiť všetky zariadenia s podporou MusicCast v domácnosti v jedinú inteligentnej sieť.

Podobne ako pri systéme Sonos (napr. soundbar Sonos Beam), aj tento Multiroom funguje pomocou aplikácie, vďaka ktorej možno všetky zariadenia ovládať a streamovať z nich hudbu. MusicCast navyše umožňuje pridanie bezdrôtových reproduktorov MusicCast 20 alebo 50, vďaka čomu je možné z tohto zariadenia (2.1) vytvoriť 4.1 kanálový systém.

K dispozícii sú užívateľom tiež najrôznejšie hudobné streamingové služby, ktoré umožňujú prístup ku Spotify, Deezer, Tidal alebo Qobuz.

Iste poteší aj funkcia Clear Voice, ktorá sa stará o vylepšenie kvality dialógov v popredí, zatiaľ čo kvalita okolitého zvuku zostáva bez zmien. Vďaka tomu sú rozhovory maximálne čisté a zrozumiteľné. Clear Voice navyše umožňuje – ak vlastníte hlasový asistent Amazon Alexa – soundbar (alebo celý Multiroom) ovládať pomocou hlasových príkazov (obvykle iba v anglickom alebo nemeckom jazyku). Praktická je tiež funkcia automatickej synchronizácie obrazu a zvuku (Lip-Sync).

Nie je prekvapením, že BAR 400 podporuje stratové formáty Dolby Digital a DTS Digital Surround. Bohužiaľ obľúbený bezstratový Dolby Atmos a DTS: X u neho nenájdeme (podporou týchto formátov ale disponuje napr. HW-N850). Náhradou však Yamaha pridala podporu DTS Virtual: X a podporu Hi-Res Audia (ktoré ponúka vyššiu kvalitu nahrávok, než akú poznáme z CD diskov).

späť na začiatok ↑

Montáž a pripojenie

BAR 400 môžete umiestniť ako priamo pred alebo nad televízor, tak i na stenu (montážna sada ale nie je súčasťou balenia). Subwoofer je bezdrôtový, vďaka čomu ho môžete postaviť kamkoľvek. Spárovanie hlavné lišty a subwoofera prebehne automaticky po zapnutí. Ak by k tomu predsa len nedošlo, je možné oba prístroje prepojiť ručne.

Na spodnej strane prístroja nájdete HDMI vstup, HDMI výstup (s podporou ARC a 4K), 3,5 mm Jack (vstup pre slúchadlá), optický digitálny audio vstup a ethernetový port. Samozrejmosťou je tiež možnosť bezdrôtového pripojenia: Wi-Fi (2,4 GHz / 5 GHz), Bluetooth (Verzia 4.2 + EDR / A2DP, AVRCP) a Apple AirPlay.

Nastavenie zariadenia je jednoduché, súčasťou balenia je totiž tiež prehľadná užívateľská príručka.

späť na začiatok ↑

Ovládanie

Na tele zvukové lišty sa nachádza jednoduchý ovládací dotykový panel, ktorý umožňuje výber zdroja, stlmenie alebo zosilnenie hlasitosti, zapnutie / vypnutie, napájanie alebo pripojenie.

Súčasťou balenia je aj diaľkový ovládač. Bohužiaľ dodávané diaľkové ovládanie Yamaha je malé a neprehľadné. Pokiaľ ale raz systém nastavíte, diaľkové ovládanie budete zrejme používať len na ovládanie hlasitosti a iným nenáročným úkonom. Okrem nastavenia hlasitosti, umožňuje tiež výber úrovne subwoofera, výber vstupov alebo výber režimu (Surround, 3D Surround, Bass Extension alebo Clear Voice).

Veľmi pohodlné a ľahké je však ovládanie pomocou služby MusicCast. Chválime predovšetkým skvele navrhnuté užívateľské rozhranie.

späť na začiatok ↑

Kvalita zvuku

Hneď na začiatok považujeme za dôležité zdôrazniť, že BAR 400 je vysoko kvalitné zariadenie, od ktorého sme očakávali veľmi dobrý výkon. Očakávania sa pritom naplnilo, sprostredkovaný zvuk je totiž vo všetkých ohľadoch skvelý.

Hoci táto zvuková lišta nedisponuje stredovým reproduktorom, dialógy zostali jasné a zrozumiteľné. U náročnejšieho priestorového zvuku bola zachovaná hĺbka i šírka. Pri jednotlivých režimov priestorového zvuku (film, športové stretnutia, hru, televízne diskusiu alebo počúvanie hudby) sme však nezaznamenali výraznejší rozdiel. Pochvalu ale zaslúži funkcie 3D Surround, ktorá dovedie navodiť jedinečný pocit trojrozmerného priestoru.

Veľmi praktické sa ukázalo byť tlačidlo na diaľkovom ovládači Bass Extension, vďaka ktorému je možné rýchlo zapnúť alebo vypnúť basovú zložku. Naše sympatie si získala aj funkcia Clear Voice, ktorú oceníte napríklad v noci, kedy môžete znížiť celkovú hlasitosť, pričom dialógy zostanú aj naďalej dostatočne zrozumiteľné.

Počítať môžete s podporou súborov MP3, WAV, AAC, AIFF, WMA, Apple Lossless a FLAC.

V podstate preto nemáme zvuku z tohto zariadenia čo vytknúť. Pre úplne jedinečný zážitok ale odporúčame skombinovať soundbar BAR 400 s bezdrôtovým reproduktorom MusicCast 50.

Zistiť cenu
8 Total Score
Hodnotenie Yamaha YAS-408 MusicCast BAR 400

Yamaha rozhodne vie, ako vyrobiť vynikajúce soundbar, MusicCast BAR 400 je toho totiž žiarivým príkladom. Tento model ponúka pôsobivý zvuk, či už ide o filmy, hry alebo hudbu. Výhodou je tiež možnosť vytvoriť víceroomový systém alebo jedinečnú domáce zvukovú zostavu pridaním bezdrôtových reproduktorov. Poteší tiež podpora Hi-Res Audia, DTS Virtual: X, funkcia Clear Voice alebo aplikácie Amazon Alexa (s hlasovým ovládaním). Zamrzelo však iba jeden HDMI vstup, chýbajúca podpora Dolby Atmos a horšie prehľadný diaľkový ovládač. V podstate sa ale jedná o drobné nedostatky. Ak si preto chcete užiť jedinečný audio zážitok u vás doma, rozhodne môžeme tento soundbar odporučiť.

Zvuk - hudba
8.4
Zvuk - filmy
8.9
Výbava
6.8
Ovládanie
5.9
KLADY
 • vynikajúca kvalita zvuku
 • podpora DTS Virtual: X
 • Multiroom
 • praktické funkcie
 • vydarený dizajn
ZÁPORY
 • vysoká obstarávacia cena
 • nepodporuje Dolby Atmos
 • iba jeden HDMI vstup
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre