LG televízie – podrobné porovnanie na rok 2021

Spoločnosť LG patrí spolu so spoločnosťou Samsung k najväčším gigantom v oblasti televízorov. Tohtoročná ponuka spoločnosti LG je pomerne široká a ľahko sa v nej môžete stratiť. Preto som pripravil opis a porovnanie všetkých nových modelov. Uvidíme, čo dokážu a či majú čo nové ponúknuť v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.

Najlepšie televízie

NázovKontrastUhlyFarbyKonštrukciaDynamické scénySmart tvCelkom
1.Sony Bravia KD-55AG9Zistiť cenu100%80%95%90%90%80%
90%
Recenzia
2.Sony XR-55A80JZistiť cenu100%85%90%90%90%80%
90%
Recenzia
3.LG OLED55C1Zistiť cenu100%80%90%90%90%80%
89%
Recenzia
4.Panasonic TX-55HZ980EZistiť cenu100%80%90%90%90%75%
88%
Recenzia
5.LG B1Zistiť cenu100%80%90%85%80%80%
87%
Recenzia
6.Samsung QE55QN85AZistiť cenu65%80%80%90%85%80%
79%
Recenzia
7.Sony Bravia KD-55XH9505Zistiť cenu65%70%85%80%90%80%
78%
Recenzia
8.Samsung QE55Q80TZistiť cenu70%55%85%80%85%80%
76%
Recenzia
9.Sony XR-55X93JZistiť cenu75%55%80%80%85%80%
76%
Recenzia
10.Hisense 55U8QFZistiť cenu75%50%80%80%75%75%
73%
Recenzia
11.LG 55UP7500Zistiť cenu40%75%70%70%60%70%
61%
Recenzia

Čo prináša LG v modelovej rade 2021

Jednou z najzaujímavejších noviniek je uvedenie 83-palcového panela OLED – LG OLED83C1. Bohužiaľ, cena je taká vysoká, že takýto veľký panel OLED bude pre bežných zákazníkov dostupný až o niekoľko rokov. Dobrou správou je, že ostatné veľkosti OLED budú postupne klesať. Spoločnosť LG už minulý rok predstavila 48-palcový panel OLED a vo svojej ponuke pokračuje aj tento rok. Možno si myslíte, že v dobe, keď sa uhlopriečky neustále zväčšujú, je to krok späť a nikoho to nezaujíma. To však nie je celkom pravda. Mnohí diváci sú obmedzení fyzickým priestorom obývacej steny a namiesto toho, aby pristúpili k drahej a náročnej výmene nábytku, radšej sa uspokoja s menšou uhlopriečkou. A ak chcú zároveň kvalitný televízor (možno ako náhradu za staršiu plazmu), až do tohto roka si úprimne nemali z čoho vyberať. A vďaka novému malému displeju OLED bude opäť. Za mňa palec hore.

LG tiež naďalej ponúka podporu HDMI 2.1. Tú nám spoločnosť LG ponúkla už pred niekoľkými rokmi a samozrejme v tom pokračuje. V porovnaní s minulým rokom sa ponuka 8K televízorov zvýšila, je vidieť, že výrobcovia by nás radi prinútili k ich nákupu. Najvyššie verzie obrazového procesora, okrem OLED, sú vyhradené len pre 8K LCD. Dokonca ani 4K miniLED nedostali najvyššiu verziu obrazového procesora. Pokiaľ ide o ostatné zmeny, zdá sa, že prevažná väčšina vylepšení sa týka softvéru. Vylepšenie dynamického mapovania tónov pre režim HDR alebo HGiG na lepšie zobrazenie konzolových hier. Počítať môžeme aj s podporou Apple TV (podpora videí z tejto služby v rozlíšení 4K s Dolby Digital) a AirPlay 2 – umožní vám zdieľať obsah obrazovky telefónu alebo notebooku Apple na obrazovke televízora. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou došlo v oblasti LCD len k malým zmenám (okrem zavedenia miniLED).

Pre formáty HDR sú podporované Dolby Vision, HDR10 a HLG. Dôležitá je najmä podpora formátu Dolby Vision, ktorý sa stáva najpoužívanejším formátom. Ako zvyčajne, opäť došlo k vylepšeniu softvéru ovládajúceho zobrazenie obrazu – obrazového procesora. V propagačných materiáloch sa dočítate, že pri modeloch 4K používa štvorstupňové vylepšenie obrazu založené na umelej inteligencii (pri 8K dokonca šesťstupňové). V praxi sa pravdepodobne dočkáme mierneho zlepšenia oproti predchádzajúcemu roku.

Samozrejme, operačný systém, ktorým je známy webOS, sa tiež vyvíjal. Pre tento rok máme verziu 6.0 (minulý rok to bolo 5.0) Zmena je jasne viditeľná na prvý pohľad, bohužiaľ (pre mňa) nie vo všetkom k lepšiemu. Zmeny sa týkajú predovšetkým vzhľadu a určite aj výkonnostného ladenia. WebOS je už dlho svižný a úspešný operačný systém. Hoci v tomto roku došlo k miernemu spomaleniu s novou verziou.

Zaujímavé je aj to, že tento rok nie je v ponuke žiadny model s rozlíšením FullHD alebo HD Ready (séria LM s rozlíšením FullHD by tu bola v roku 2019). 4K sa u LG stáva štandardom aj nízkou cenou. Podporovaný je aj zvuk Dolby Atmos. To však neznamená, že ho môže prehrávať televízor s reproduktorom. Môžete ho použiť, ak ho môžete poslať cez HDMI ARC do soundbaru alebo domáceho audio systému. Pomerne nečakaná je aj skutočnosť, že žiadny z nových modelov nemá duálny (dvojitý) tuner. To znamená, že nemôžete sledovať jeden program a nahrávať iný.

Zdá sa, že niektoré veľkostné varianty by mohli mať panel typu VA. Pre mňa by to bolo veľmi vítané spestrenie a pre Samsung zaujímavá konkurencia (ktorý na druhej strane tento rok predstavil panel IPS v niekoľkých modeloch, čo celú situáciu ešte viac komplikuje). Dúfam, že je to naozaj tak. Ale len čas ukáže, kedy ich bude možné vidieť naživo. Len dúfam, že to nedopadne ako pri niektorých modeloch Sony pred niekoľkými rokmi, keď sa v rôznych výrobných sériách rovnakého modelu v rovnakej veľkosti mohli vyskytovať oba typy panelov. V takom prípade neexistuje iná rada, ako si ísť televízor pozrieť osobne, alebo počítať s tým, že ho možno budete vracať pri nákupe online.

Zaujímavé funkcie (funkcie)

  • Alpha 9 4. generácie – to je názov obrazového procesora, ktorý je vyhradený pre všetky OLED (klasicky okrem série B a teraz aj série A), 8K a žiadny z modelov LCD 4K. Zlepšenie oproti predchádzajúcej generácii je len nepatrné (ako každý rok).
  • Automatický výber žánru – zariadenie samo rozpozná, aký žáner sledujete (šport, koncert, film atď.), a na základe toho upraví nastavenia spracovania obrazu. Uvidíme, ako to bude v praxi, predpokladám, že veľký počet používateľov túto funkciu radšej vypne.
  • Dolby Vision IQ – prispôsobenie obrazu HDR, keď sledujete prostredie Dolby Vision (de facto klasický snímač okolitého jasu) a tiež na základe obsahu sledovanej scény. Znie to zaujímavo, osobne si myslím, že to bude v kategórii „menšie vylepšenie“
  • Filmmaker Mode – režim obrazu, ktorý má byť čo najvernejším zobrazením zámeru filmára. Stručne povedané, obmedzenia pri úprave obrázkov (ostrosť, vyhladzovanie atď.). Je tu s nami od roku 2020. Alternatívou je režim Kino, ktorý tiež ponúka verné zobrazenie, ale s malou softvérovou úpravou obrazu.
  • Bohužiaľ, na strane vybavenia a funkcií máme aj straty. Hlavným je odstránenie interného dekodéra pre zvukový formát DTS (platný od roku 2020). Spoločnosť LG týmto krokom nasleduje spoločnosť Samsung, ktorá už niekoľko rokov nepodporuje DTS.
  • Okrem toho ma mrzí, že sme sa stále nedočkali podpory 1 Gb/s pre sieťový konektor, stále je to 10/100 Mb/s.

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch môžeme vidieť rozdelenie ponuky na niekoľko hlavných segmentov. Prvé rozdelenie sa týka použitej zobrazovacej technológie. Toto je:

  • OLED
  • QNED (miniLED)
  • NanoLCD
  • LCD

Ďalším možným rozdelením je použité rozlíšenie. Teda 4K a 8K.

Vďaka tomu si môžeme vybrať z:

  • 8K OLED
  • 4K OLED
  • 8K QNED
  • 4K QNED
  • 8K NanoLCD
  • 4K NanoLCD
  • 4K klasické LCD

Čo je to OLED

Čo si budeme nahovárať, OLED od LG sú v súčasnej dobe tie najpredávanejšie. Môže za to predovšetkým veľmi priaznivá cena (oproti Sony), a vyladený operačný systém (v porovnaní s Philipsom alebo Panasonicom). Tým nechcem povedať, že títo výrobcovia sú zlí. Majú svoje výhody, ale pre väčšinu bežných používateľov LG ponúkne príjemnejšie pomer ceny a úžitkovej hodnoty. Minimálne tak tomu bolo do roku 2019. Uvidíme, či ten tohtoročný niečo zmení. Podrobnejšie fungovania OLED popisujem vo veľkom sprievodcovi výberom televízora, OLED sekcii.

Rozdiel medzi NanoLCD a LCD

V prípade Nano technológie sa jedná o rozšírení klasického LCD, ktoré prináša lepšie pokrytie farebného spektra, vyšší jas a lepšie pozorovacie uhly. Principiálne sa jedná o to isté, čo sa u Samsungu označuje ako QLED. Touto technológiou sú vybavené vyššie rady LCD ponuky. Ak plánujete sledovať obsah vo vysokom rozlíšení s podporou HDR (Netflix, Blu-ray či vysoko kvalitné filmy stiahnuté z internetu) tak by ste pri nákupe mali rozhodne zvažovať aspoň NanoLCD či s vyšším rozpočtom OLED.

4K LG OLED televízie 2021

OLED je najdôležitejším segmentom spoločnosti LG a vďaka každoročnému poklesu cien môžeme tento rok očakávať ďalší rast predaja a zvýšenie podielu na trhu. A niet divu. V oblasti vykresľovania čiernej farby nemá OLED medzi súčasnými technológiami konkurenciu a tieto typy scén na ňom vyzerajú úplne úžasne. Keďže sú s nami už pekných pár rokov, obavy z vypálenia obrazu sa našťastie nepotvrdili. Áno, vyskytli sa aj také prípady, ale išlo skôr o OLED prvej generácie. Určite však nie sú vhodné na niektoré účely (dlhšie statické zobrazenie obrázkov) a ak ich plánujete používať týmto spôsobom, zvážil by som to.

LG A1

Tohtoročná novinka od LG a zároveň najlacnejší OLED v ponuke na tento rok. Model A1 má v porovnaní s vyššími radmi výrazne obmedzenejšie funkcie vrátane toho, že je len 50 Hz. Má tiež horšiu verziu obrazového procesora (rovnakú ako B1), vôbec nemá BFI a horšie pokrytie farebného spektra. Dokonca aj zvuk je len klasický 2.0 20 W. Pre hráčov môže byť osudná absencia HDMI 2.1 a absencia FreeSync a G-Sync. Úprimne povedané, kúpa tejto televízie nemá veľký zmysel. Ak chcete „super“ tv, začnite hľadať od LG B1 vyššie. Naopak, ak nie ste náročný divák, ktorý sa uspokojí s 50 Hz a nepotrebuje žiadne špeciálne technológie na vylepšenie obrazu, pravdepodobne si vystačíte so základným modelovým radom od LG alebo možno Samsungu. A bude stáť polovicu toho, čo A1.

Dostupné veľkosti:

  • LG OLED48A1
  • LG OLED55A1
  • LG OLED65A1
  • LG OLED77A1

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Pre mňa jej kúpa nemá veľký zmysel. Najmä vzhľadom na cenu. 55-palcová varianta v súčasnosti stojí 850 €. To je len o pár euro menej ako za výrazne lepší LG B1. Viem si predstaviť, že s cenou pod 800 € si ho kúpi divák, ktorý je citlivý na efekt „blooming“ pri LCD displejoch, ale má skutočne veľmi obmedzený rozpočet. Nad touto cenovou úrovňou sa kúpe LG A1 určite vyhnite.

LG B1

Tento rok už séria B nie je cenovo najdostupnejším modelom z ponuky OLED. A1 je nový model. Ale späť k sérii B, resp. k modelu B1. V porovnaní so „štandardom“ a C1 je výraznejším ústupkom použitý slabší obrazový procesor – Alpha 7 vo svojej štvrtej generácii. Tiež nižší jas. Zvyšok technológií je podľa očakávania – rozlíšenie 4K, podpora HDR10, Dolby Vision a HLG, 40W zvukový výkon a HDMI vo verzii 2.1. Novinkou v porovnaní s minulým rokom je väčšia 77-palcová uhlopriečka. Ak chcete OLED a chýba vám pár euro na C1, skúste sa pozrieť sem.

Dostupné veľkosti:

  • LG OLED55B1
  • LG OLED65B1
  • LG OLED77B1

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Cena modelu B1 sa pohybuje okolo 1 000 €, čo nie je (najmä v kontexte ceny modelu C1) vôbec zlá ponuka. Minuloročný BX sa však dá kúpiť za 900 €. Aj tak je to zaujímavejšia ponuka. Ťažko medzi nimi nájdete zásadný rozdiel.

LG C1

Pravdepodobne najpredávanejší OLED na svete už niekoľko rokov po sebe. Nie je najlepší, ale nechýba mu veľa. A každý rok je k dispozícii (to neplatí hneď po uvedení na trh) za rozumnú cenu. Donedávna platilo pravidlo, že ak nepotrebujete punc exkluzivity, ktorý poskytujú vyššie rady, je to to najlepšie (z hľadiska kvality obrazu), čo LG ponúka. Od roku 2021 to však nie je pravda. Rad G, ktorý mal doteraz len „lepší dizajn“, má tento rok aj lepší panel, a teda aj lepšie funkcie. Ale k tomu sa ešte dostaneme. Hlavným rozdielom oproti sérii B je obrazový procesor – Alpha 9 vo svojej štvrtej generácii. Takisto platí pravidlo, že rad B má nižší jas. Preto je menej vhodný na sledovanie počas dňa a má o niečo horší obraz HDR.

Dostupné veľkosti:

  • LG OLED48C1
  • LG OLED55C1
  • LG OLED65C1
  • LG OLED77C1
  • LG OLED83C1

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Cena LG 55C1 je v súčasnosti 1 100 €.  Vzhľadom na to, že minuloročný model LG CX stojí v skutočnosti rovnako, a navyše sa dopredáva. Odporúčam vám, aby ste sa pozreli, či je CX stále k dispozícii a či je lacnejší ako C1. Ak áno, možno dáte prednosť CX.

LG G1

„Vylepšená“ verzia modelu C1. Má krajší vzhľad, ale na druhej strane si musíte kúpiť stojan. Nie je súčasťou balenia, počíta sa s montážou na stenu. Vďaka novému typu panelu „evo“ má vyšší jas ako LG C1.

Dostupné veľkosti:

  • LG OLED55G1
  • LG OLED65G1
  • LG OLED77G1

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Aktuálna cena je 1 700 €. Za to získate exkluzívny vzhľad a približne 15 % jasu navyše v porovnaní so sériou „C“. To nie je zlé. Ale… C1 stojí 1 100 € a to je dosť veľký rozdiel. Ak nemáte naozaj štedrý rozpočet, G1 by som si kúpil až vtedy, keď bude maximálne o 200 € drahší ako CX alebo C1.

Porovnanie parametrov LG OLED 2021

A1B1C1G1Z1
Dostupné veľkosti48, 55, 65, 7755, 65, 7748, 55, 65, 77, 8355, 65, 7777, 88
Rozlíšenie4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)8K (7 680 × 4 320)
Farebná hĺbka10 bitov10 bitov10 bitov10 bitov10 bitov
Typ paneluOLEDOLEDOLEDOLEDOLED
Typ podsvietenia
Local DimmingNieNieNieNieNie
Obnovovacia frekvencia50 Hz100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz
Spracovanie obrazuAlpha 7 Generation 4Alpha 7 Generation 4Alpha 9 Generation 4Alpha 9 Generation 4Alpha 9 Generation 4
HFR (High Frame Rate)NieÁnoÁnoÁnoÁno
VRR (Variable Refresh Rate)NieÁnoÁnoÁnoÁno
FreeSyncNieÁnoÁnoÁnoÁno
G-SyncNieÁnoÁnoÁnoÁno
ALLM (Auto Low Latency Mode)ÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Výstup na slúchadláÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
HDMI3 (2.0)4 (2x HDMI 2.1 a 2x  HDMI 2.0)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)
USB23333
Nahrávanie televízneho vysielaniaÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
BluetoothÁno (5.0)Áno (5.0)Áno (5.0)Áno (5.0)Áno (5.0)
Apple AirPlay 2ÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Dolby AtmosÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
eARCÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
ARCÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Podpora bezdrôtového reproduktora WiSANieNieÁnoÁnoÁno
Výkon20 W40 W40 W60 W80 W
Systém reproduktorov2.02.22.24.24.2
HbbTVÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
TunerDVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2

8K LG OLED 2021

LG Z1

Kto by chcel OLED s rozlíšením 8K, môže siahnuť po tomto modeli. Ak nie ste naozaj veľmi bohatí, pravdepodobne budete musieť predať malý dom alebo aspoň auto, aby ste si ho mohli kúpiť. Pretože ceny sú extrémne a pre bežných smrteľníkov nedostupné. Zaujímavosťou je 80W zvuk na väčšom modeli a 60W na menšom.

Dostupné veľkosti:

  • LG OLED77Z1
  • LG OLED88Z1

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

Najlacnejší 8K OLED začína na na rovných dvadsiatich tisícoch euro. Cena určite klesne nižšie, ale pre bežných kupujúcich bude stále veľmi vysoká.

LG 4K miniLED LCD 2021 (QNED)

LG QNED90

Môžete sa stretnúť aj so sériou QNED91, ktorá je technicky identická, líši sa len vzhľadom.

Ide o vrchol ponuky 4K LCD displejov LG na rok 2021. Zaujímavosťou je, že neponúka ani veľkosť 55 palcov a začína rovno od 65. Vďaka technológii miniLED by mal mať podstatne viac zón stmievania, a teda aj menej „bloomingu“, čo je klasický nedostatok LCD televízorov. Z dostupných informácií sa zdá, že panely IPS by mali byť aj tento rok základom spoločnosti LG. Stojí za zmienku, že nedostane najlepší obrazový procesor, ale iba 4. generáciu Alpha 7. To isté platí pre porty HDMI 2.1. Má ich, ale len dve zo štyroch. Je jasné, že LG už jednoducho neberie LCD ako špičku svojej ponuky. A preto mu nedáva to najlepšie vybavenie. Minimálne v prípade rozlíšenia 4K to platí bez výhrad. Podporované sú všetky hlavné formáty HDR – HDR10, Dolby Vision, HLG.

Dostupné veľkosti:

  • LG 65QNED90
  • LG 75QNED90
  • LG 86QNED90

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

V súčasnosti sa predáva za 2 200 €. Z vyššie uvedených parametrov a zo skúseností z ostatného trhu mi ako prvá rozumná cena, kedy by mala mať kúpa zmysel, pripadá približne 1 500 € – za predpokladu, že je pre vás tento typ panelu vhodný. Je potrebné poznamenať, že hovoríme o 65 palcoch (a nie o 55 palcoch ako zvyčajne), pretože menšia veľkosť nie je k dispozícii.

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

LG 8K miniLED LCD 2021 (QNED)

LG QNED95

Môžete sa stretnúť aj so sériou QNED96, ktorá je technicky identická, líši sa len vzhľadom.

Okrem povinného rozlíšenia 8K má televízor lepšiu verziu obrazového procesora a pravdepodobne aj väčší počet zón stmievania. V skutočnosti je však prínos rozlíšenia 8K minimálny a zároveň je cena vysoká. Aj preto je jasné, že u nás nebude predajným hitom. Osobne pri podobnej cenovej úrovni radšej odporúčam OLED.

Dostupné veľkosti:

  • LG 65QNED95
  • LG 75QNED95

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

Predáva sa za 2 800 €. Ak odhliadneme od toho, že kúpa 8K televízora je v súčasnosti zbytočná, tak ako v predchádzajúcom prípade, cena 1 500 € sa mi zdá ako primeraná.

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

LG QNED99

Podobne ako predchádzajúci model. Navyše lepší zvuk a pravdepodobne vyšší počet zón stmievania. K dispozícii je aj s väčšou uhlopriečkou 86 palcov. Obrazový procesor Alpha 9 4. generácie, 4x HDMI 2.1, vysoký počet zón stmievania a rovnako ako u ostatných modelov podpora všetkých dôležitých formátov HDR – HDR10, Dolby Vision, HLG.

Dostupné veľkosti:

  • LG 65QNED99
  • LG 75QNED99
  • LG 86QNED99

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

Predáva sa za 3 300 €. Ak odhliadneme od toho, že kúpa 8K televízora je v súčasnosti zbytočná, rovnako ako v predchádzajúcom prípade, 1 700 € sa mi zdá ako rozumná cena.

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Porovnanie parametrov LG miniLED LCD 2021

QNED90QNED95QNED99
Dostupné veľkosti65, 75, 8665, 7565, 75, 86
Rozlíšenie4K (3 840 x 2 160)8K (7 680 × 4 320)8K (7 680 × 4 320)
Farebná hĺbka10 bitov10 bitov10 bitov
Typ paneluIPSIPSIPS
Typ podsvieteniaDirectDirectDirect
Local DimmingAnoÁnoÁno
Obnovovacia frekvencia100 Hz100 Hz100 Hz
Spracovanie obrazuAlpha 7 Generation 4Alpha 9 Generation 4Alpha 9 Generation 4
HFR (High Frame Rate)ÁnoÁnoÁno
VRR (Variable Refresh Rate)ÁnoNieNie
FreeSyncÁnoNieNie
G-SyncNieNieNie
ALLM (Auto Low Latency Mode)ÁnoÁnoÁno
Výstup na slúchadláÁnoÁnoÁno
HDMI4 (2x HDMI 2.1 a 2x  HDMI 2.0)4 (4x HDMI 2.1)4 (4x HDMI 2.1)
USB333
Nahrávanie televízneho vysielaniaÁnoÁnoÁno
BluetoothÁno (5.0)Áno (5.0)Áno (5.0)
Apple AirPlay 2ÁnoÁnoÁno
Dolby AtmosÁnoÁnoÁno
eARCÁnoÁnoÁno
ARCÁnoÁnoÁno
Podpora bezdrôtového reproduktora WiSANieNieNie
Výkon40 W40 W60 W
Systém reproduktorov2.22.24.2
HbbTVÁnoÁnoÁno
TunerDVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2

4K LG NANO TV 2021

Spoločnosť LG trochu nešťastne zvolila pre tohtoročné modely rovnaký názov, ktorý je úplne rovnaký ako v minulom roku (Nano90). Je to trochu mätúce, ale na druhej strane medzi tohtoročnou a minuloročnou ponukou nie je veľký rozdiel. Kvôli argumentom pridám presnejšie označenie, ktoré je typu „NANO913PA“ – čo zodpovedá sérii Nano90.

Nano90

(nájdete aj modely Nano91 a Nano92, technicky sú identické, líšia sa len vzhľadom)

Predtým sa pod týmto označením skrýval vrchol ponuky 4K LCD displejov, ale tento rok sme sa dočkali nového radu miniLED QNED, ktorý základnú ponuku LCD displejov odsúva do úzadia. A na čo sa môžeme tešiť? 100 Hz IPS panel s priamym podsvietením, ale nie je 10-bitový (ale len 8-bitový + FRC). Obrazový procesor je Alpha 7 4. generácie, čo je priemer v ponuke LG.Poteší prítomnosť dvoch portov HDMI 2.1, podpora FreeSync, Dolby Vision alebo Dolby Atmos. Poteší aj nadpriemerný zvuk, ktorý zabezpečujú zabudované reproduktory 2.2 s výkonom 40 W.

Dostupné veľkosti:

  • 86NANO913PA
  • 75NANO913PA
  • 65NANO913PA
  • 55NANO913PA

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Aktuálna cena je 800 €. Minuloročný model sa de facto vypredal, v ponuke je vo viacerých obchodoch za podobnú alebo dokonca o niečo vyššiu cenu. Nie je to zlá cena, ale zdá sa mi, že rozumná cena na kúpu je okolo 650 € alebo menej. Za to dostanete 100 Hz panel IPS s priamym podsvietením. Je to dobrá voľba pre milovníkov športu s obmedzeným rozpočtom. Pre milovníkov filmov by bol lepší VA panel od spoločnosti Samsung, napríklad Q70A. S väčším rozpočtom už môžete siahnuť po OLED alebo špičkovom LCD od spoločnosti Sony.

Nano85

(môžete sa stretnúť aj s modelmi Nano88 a Nano86, technicky sú identické, líšia sa len vzhľadom)

V porovnaní s modelom Nano90 sú tu dva hlavné rozdiely. Už nemá priame podsvietenie, ale iba bočné podsvietenie. A má aj klasický zvuk 2.0 20 W.

Dostupné veľkosti:

  • 75NANO853PA
  • 65NANO853PA
  • 55NANO853PA
  • 50NANO853PA (malo by ísť o panel VA)

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

V súčasnosti stojí 750 €. Osobne by som o jeho kúpe uvažoval až pri cene okolo 550 €.

Nano80

(môžete sa stretnúť aj s modelom Nano81, technicky sú identické, líšia sa len vzhľadom)

Rozdiely oproti NANO85 sú pomerne výrazné. Namiesto 100 Hz panela je tu len 50 Hz. Chýba aj HDMI 2.1. Namiesto troch portov USB sú tu len dva. Chýba aj podpora Dolby Vision (televízor by ju aj tak nemohol používať) a Dolby Atmos (v tejto cenovej hladine pochopiteľné).

Dostupné veľkosti:

  • 75NANO803PA
  • 65NANO803PA
  • 55NANO803PA
  • 50NANO803PA

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Opäť veľmi ambiciózne stanovená cena 700 €. A 550 € je rozumná cena, za ktorú by som odporúčal kúpiť tohtoročnú novinku.

4K LG LCD TV 2021

Základný rad LCD, základný obrazový procesor – Alpha 5 Generation 4, 50 Hz IPS panel, iba HDMI 2.0b. Takisto nepodporuje Dolby Vision ani Dolby Atmos. Z hľadiska kvality obrazu sú na rovnakej úrovni. De facto ide o ten istý televízor s malými rozdielmi. Zvyčajne ide o farbu alebo tvar stojana. Tieto televízory majú aj najnovšiu verziu operačného systému webOS 6.0.

UP8100

Má 3 porty HDMI a 2 porty USB. Má „magický diaľkový ovládač“ – špeciálny ovládač ako takmer všetky ostatné televízory LG.

Dostupné veľkosti:

  • 75UP8100
  • 70UP8100
  • 65UP8100
  • 55UP8100
  • 50UP8100
  • 43UP8100

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Aktuálna cena je 500 €, čo je samozrejme úplne bezvýznamné. Rozumná cena sa pohybuje okolo 450 €.

UP8000

Jediným rozdielom oproti modelu UP8100 je tvar stojana. Model UP8000 má dve nožičky po stranách obrazovky, model UP8100 má „polmesiac“ uprostred obrazovky.

Dostupné veľkosti:

  • LG 43UP8000
  • LG 50UP8000
  • LG 55UP8000
  • LG 65UP8000
  • LG 75UP8000

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Vyvolávacia cena je 550 €, čo je samozrejme úplne bezvýznamné. Rozumná cena sa pohybuje okolo 450 €.

UP7700

Má 2 porty HDMI a 1 port USB. Má „magický diaľkový ovládač“.

Dostupné veľkosti:

  • LG 43UP7700
  • LG 50UP7700
  • LG 55UP7700
  • LG 65UP7700
  • LG 70UP7700
  • LG 75UP7700

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Aktuálna cena 500 €, vzhľadom na to, že má v porovnaní s predchádzajúcim modelom o jeden port HDMI a USB menej, je primeraná cena približne 400 €.

UP7500

Má 2 porty HDMI a 1 port USB. Nemá „magický diaľkový ovládač“.

Dostupné veľkosti:

  • LG 43UP7500
  • LG 50UP7500
  • LG 55UP7500
  • LG 65UP7500
  • LG 75UP7500

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Počiatočná cena 500 €, v porovnaní s predchádzajúcim modelom nemá magický diaľkový ovládač. Keď sa bude pohybovať okolo 380 €, zvážil by som ju vo výbere. V súčasnej situácii to nemá zmysel.

Porovnanie parametrov LG 4K LCD TV 2021

NANO90NANO85NANO80UP8100UP8000UP7700UP7500
Dostupné veľkosti55, 65, 75, 8650, 55, 65, 7550, 55, 65, 7543, 50, 55, 65, 70, 7543, 50, 55, 65, 70, 7543, 50, 55, 65, 70, 7543, 50, 55, 65, 75
Rozlíšenie4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)4K (3 840 x 2 160)
Hĺbka farieb8 bitov + FRC8 bitov + FRC8 bitov + FRC8 bitov + FRC8 bitov + FRC8 bitov + FRC8 bitov + FRC
Typ paneluIPSIPSIPSIPSIPSIPSIPS
Typ podsvieteniaDirectEdgeEdgeBasicBasicBasicBasic
Local DimmingÁnoÁnoÁnoNieNieNieNie
Obnovovacia frekvencia100 Hz100 Hz50 Hz50 Hz50 Hz50 Hz50 Hz
Obrazový procesorAlpha 7 Generation 4Alpha 7 Generation 4Alpha 7 Generation 4Alpha 5 Generation 4Alpha 5 Generation 4Alpha 5 Generation 4Alpha 5 Generation 4
HFR (High Frame Rate)ÁnoÁnoNieNieNieNieNie
VRR (Variable Refresh Rate)ÁnoÁnoNieNieNieNieNie
FreeSyncÁnoÁnoNieNieNieNieNie
G-SyncNieNieNieNieNieNieNie
ALLM (Auto Low Latency Mode)ÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Výstup na slúchadláÁnoÁnoNieNieNieNieNie
HDMI4 (2x HDMI 2.1 a 2x  HDMI 2.0)4 (2x HDMI 2.1 a 2x  HDMI 2.0)4 (verze 2.0)3 (verze 2.0)3 (verze 2.0)2 (verze 2.0)2 (verze 2.0)
USB3322211
Nahrávanie televízneho vysielaniaÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
BluetoothÁno (5.0)Áno (5.0)Áno (5.0)Áno (5.0)Áno (5.0)Áno (5.0)Áno (5.0)
Apple AirPlay 2ÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Dolby AtmosÁnoÁnoNieNieNieNieNie
Dolby VisionÁnoÁnoNieNieNieNieNie
eARCÁnoÁnoÁnoÁnoNieNieNie
ARCÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Podpora bezdrôtového reproduktora WiSANieNieNieNieNieNieNie
Výkon40 W20 W20 W20 W20 W20 W20 W
Systém reproduktorov2.22.02.02.02.02.02.0
HbbTVÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
TunerDVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2
Magic RemoteÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoNie

Čo by som si kúpil z ponuky televízorov LG na roky 2021/2022

Hovorím o hypotetickej situácii, že modely LG z roku 2020 už nebudú k dispozícii (ale vždy uvediem odporúčaný typ zo súčasnej situácie) a zároveň (od začiatku júla 2021) ešte nepoznám kompletnú zostavu konkurentov. Podľa môjho názoru bude spoločnosť LG opäť veľmi úspešná medzi drahšími televízormi (vďaka OLED) a medzi lacnejšími modelmi bude hrať druhé husle spoločnosti Samsung. Určite je dobré vedieť, že obe značky ponúkajú rôzne typy panelov pre väčšinu modelov, a preto je každý z nich vhodný na iné použitie.

Chcem špičkový televízor v cene okolo 2 000 €

Momentálne je cena LG 65C1 tesne nad 1 800 €, ale nebude trvať dlho a zmestí sa do rozpočtu. Na jar 2022 bude LG 65C1 pravdepodobne pod 1 500. A to bude naozaj zaujímavý nákup. V súčasnosti si pod touto hranicou môžete kúpiť vynikajúci model LG 65CX.

Chcem kvalitný televízor do 1 500 €

V súčasných podmienkach je jasnou voľbou LG 65CX, keď vám ešte zostáva niekoľko euro. Ak by sa vypredal, mohli by ste mať LG 65NANO90 alebo nižší model s lepšiu cenou. Ten nie je tak zaujímavý ako OLED a osobne by som si radšej vybral konkurenciu. Môže byť dobrou voľbou na denné používanie v osvetlenej miestnosti, ale pre väčšinu používateľov bude na tejto hranici vhodnejší Samsung alebo Sony. Nakoniec LG 55C1 opäť klesne pod túto úroveň a voľba bude jasná.

Chcem televízor do 1 000 €

Najneskôr na jar 2022 sa pod túto cenu dostane už spomínaný model LG 55NANO90. Veľmi rozumná cena vzhľadom na to, čo za ňu dostanete. To je tiež jediná vec, ktorú má zmysel kupovať od LG (samozrejme okrem OLED), ak nemáte naozaj veľmi obmedzený rozpočet a nepotrebujete panel IPS. LG 65NANO85 klesne na túto hranicu počas jesene. Osobne by som si v tejto cenovej kategórii vybral inú značku.

Do 600 €

Dostávame sa do oblasti dominancie spoločnosti Samsung. LG ponúka 55UP8000, nie je veľmi zaujímavé za túto cenu. Na jar 2022 budú nižšie rady NANO (80/81 a 85/86) definitívne atakovať hranicu 600 €. Verím, že na trhu budú stále vhodnejšie alternatívy.

Do 400 €

Časom sa na túto úroveň dostane aj LG 55UP7500. Obrazovo je na tom rovnako ako UP8100, len má o niečo horšie vybavenie. Na každodenné používanie v domácnosti alebo v zasadačke v kancelárii – prečo nie. Aj v tomto prípade bude pre väčšinu ľudí lepšou voľbou Samsung AU7172.

História TV LG

Firma LG má za sebou zaujímavú históriu. Je relatívne známe, že vznikla roka 1947, kedy bola založená Ku Ying Hoi. Ten ju pôvodne pomenoval Lak Hui Chemical. V roku 1966 došlo k premenovaniu na Lucky Chemical. Tou dobou vyrábali napríklad zubné pasty alebo pleťové krémy. V roku 1959 vznikla značka GoldStar, ktorá produkovala elektroniku. Písacie stroje, mikrovlnné rúry, domáce klimatizácie ale v priebehu času práve aj televízory alebo kazetové prehrávače. V roku 1995 došlo k spojeniu oboch značiek a vzniku nám dnes známe skratky – LG. Teda Lucky Goldstar. Televízory sú vyrábané v niekoľkých krajinách, medzi ne patrí okrem Českej Republiky, Poľsko, Rusko a Kórea. (Zdroj)

Čo znamená kódové označenie u LG TV

LG má aktuálne tri typy kódu. Jeden sa týka OLED, druhý LCD (a do roku 2019 aj pre NANO) a tretí pre NANO (od roku 2020). Predstavíme si všetky tri.

OLED

Modelové označenie môže vyzerať napríklad takto: OLED65CXPLA

Prvé štyri znaky sú samovysvetľujúce a ukazujú na použitú technológiu

Štvrtý a piaty znak (v našom prípade „65“), určuje veľkosť uhlopriečky

Šiesty znak (v našom prípade „C“) určuje modelový rad televízora:

Siedmy znak (v našom prípade „X“) určuje rok uvedenia na trh:

  • X – 2021
  • 9 – 2019
  • 8 – 2018
  • 7 -2017

Ôsmy znak (v našom prípade „P“) určuje trh určenie televízora:

  • P – valná väčšina európskych krajín
  • W – Kórea
  • S – Spojené Kráľovstvo, Singapur
  • A – USA

Deviaty znak (v našom prípade „L“) určuje typ tunera:

  • L – je hodnota pre DVB-T2 tunery použivané v Európe

Desiaty znak (v našom prípade „A“) je vyhradený pre určenie dizajnu.

LCD

Majme označenie LG 55UN7100.

Prvé dva znaky (v našom prípade „55“) určujú veľkosť uhlopriečky

Tretí znak označuje typ obrazovky (v našom prípade „U“):

  • U – „obyčajné“ 4K rozlíšenie
  • S – označenie pre nano cell displeje do roku 2019, od roku 2020 už je to inak

Štvrtý znak vyjadruje (v našom prípade „N“) rok výroby:

  • N– 2021
  • M– 2019
  • K – 2018
  • J – 2017
  • H – 2016

Piaty znak (v našom prípade „7“) znamená určenie modelového radu. Čím vyššie číslo bude, tým by sa malo jednať o lepší televízor.

Šiesty znak (v našom prípade „1“) znamená typ prístroja v rámci modelového radu. Nemusí nutne platiť, že vyššie číslo znamená lepší televízor. Môže ísť o inú výbavu, či zásadne odlišný vzhľad.

Siedmy a ôsmy znak (v našom prípade „00“) určujú drobné odlišnosti v rámci modelového radu. Typicky sa môže jednať o odlišnú farbu rámčeku, alebo iný typ stojana.

LCD NANO – od roku 2021

Napr. LG 55NANO913NA.

Prvé dva znaky (v našom prípade „55“) určujú veľkosť uhlopriečky

Tretie až šiesty znak určuje typ technológie, v našom prípade „NANO“.

Siedmy znak (v našom prípade „7“) znamená určenie modelového radu. Čím vyššie číslo bude, tým by sa malo jednať o lepší televízor.

Ôsmy znak (v našom prípade „1“) znamená typ prístroja v rámci modelového radu. Nemusí nutne platiť, že vyššie číslo znamená lepšiu televízor. Môže ísť o inú výbavu, či zásadne odlišný vzhľad.

Deviaty znak (v našom prípade „3“) určuje drobné odlišnosti v rámci modelového radu. Typicky sa môže jednať o odlišnú farbu rámčeku, alebo iný typ stojana.

Desiaty znak vyjadruje (v našom prípade „N“) rok výroby:

  • N– 2021
  • M– 2019
  • K – 2018
  • J – 2017
  • H – 2016

Posledný znak (v našom prípade „A“) je vyhradený pre určenie dizajnu.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo