Panasonic televízie – podrobné porovnanie na rok 2021

Japonský Panasonic má medzi výrobcami televízorov stále veľmi dobré meno, a to aj napriek tomu, že v posledných rokoch ustupuje z centra pozornosti a stáva sa doménou skôr špecifickej cieľovej skupiny. Milovníci mimoriadne realistického zobrazenia filmov, na ktoré cielia podobne ako napríklad Sony.. Pozrime sa, čo má Panasonic v ponuke pre rok 2021 a či má šancu uspieť v boji s konkurenciou.

Najlepšie televízie

NázovKontrastUhlyFarbyKonštrukciaDynamické scénySmart tvCelkom
1.Sony Bravia KD-55AG9Zistiť cenu100%80%95%90%90%80%
90%
Recenzia
2.Sony XR-55A80JZistiť cenu100%85%90%90%90%80%
90%
Recenzia
3.LG OLED55C1Zistiť cenu100%80%90%90%90%80%
89%
Recenzia
4.Panasonic TX-55HZ980EZistiť cenu100%80%90%90%90%75%
88%
Recenzia
5.LG B1Zistiť cenu100%80%90%85%80%80%
87%
Recenzia
6.Samsung QE55QN85AZistiť cenu65%80%80%90%85%80%
79%
Recenzia
7.Sony Bravia KD-55XH9505Zistiť cenu65%70%85%80%90%80%
78%
Recenzia
8.Samsung QE55Q80TZistiť cenu70%55%85%80%85%80%
76%
Recenzia
9.Sony XR-55X93JZistiť cenu75%55%80%80%85%80%
76%
Recenzia
10.Hisense 55U8QFZistiť cenu75%50%80%80%75%75%
73%
Recenzia
11.LG 55UP7500Zistiť cenu40%75%70%70%60%70%
61%
Recenzia

Ďalšie prehľady:

Televízory Panasonic v roku 2021

Čo sa mi páči

Spoločnosť Panasonic už tento rok pridala do svojej ponuky 48-palcový model OLED, ktorý môže byť zaujímavý pre ľudí, ktorí sú doma obmedzení fyzickým priestorom.

Ďalšou príjemnou novinkou je pridanie podpory VRR a AMD FreeSync Premium – teda podpory pre hranie s premenlivou snímkovou frekvenciou. Bohužiaľ to má aj svoju nevýhodu, táto podpora je prisľúbená v budúcich aktualizáciách, a preto zatiaľ nie je k dispozícii.

Panasonic je v súčasnosti asi jediným výrobcom, ktorý ponúka duálny slot CI (ostatné značky ponúkajú len jeden a ešte nie vo všetkých prípadoch).

Otočný stojan (pozor, nie na všetkých modeloch). Je to príjemné, ak sa pozeráte z uhla, ale samotné displeje OLED majú vynikajúce pozorovacie uhly.

Čo sa mi nepáči

Je trochu sklamaním, že stále neponúkajú 77-palcový panel OLED. Túto možnosť už majú všetci veľkí výrobcovia vrátane Philipsa. Vedenie spoločnosti Panasonic v jednom z rozhovorov na to reagovalo slovami, že v Japonsku a Európe zákazníci uprednostňujú menšie a kvalitnejšie obrazovky, zatiaľ čo v Amerike a Číne sa uprednostňuje čo najväčšia obrazovka, a to aj za cenu horšieho obrazu. Tak či onak, mnohým potenciálnym kupujúcim to nebude prekážať. Cena takýchto veľkých OLED je naozaj obrovská, približne 4 000 €.

Diaľkový ovládač nemá konektor USB na nabíjanie (to je pekná drobnosť, ktorú tento rok zaviedol napríklad Samsung), ale viac mi vadí, že tlačidlá nie podsvietené a čierne tlačidlá na čiernom pozadí nie sú veľmi pekné. Samozrejme, neplatí to pre všetky modely.

Stále nemá 1 Gbit sieťový port. Podobne ako iné značky má len 100 Mbit. Ak potrebujete vyššiu rýchlosť, musíte použiť Wi-Fi alebo sieťovú redukciu na porte USB, s ktorou získate približne dvojnásobnú rýchlosť oproti klasickému sieťovému konektoru.

Ďalej ma mrzí, že Panasonic, rovnako ako LG, „mizne“ z trhu LCD. Iste, stále je tu špičkový model JX940. Nemá však priame podsvietenie (iba bočné) a okrem 75-palcovej veľkosti (tá má VA) majú všetky ostatné veľkosti v tomto rade panel IPS. Panasonic sa tiež ešte nerozhodol implementovať technológiu miniLED. Rovnaká analógia platí aj pre  LG, ktorá vsadila všetko na OLED. Hoci sa okrem toho pokúšajú ponúknuť aj televízor s rozlíšením 8K. Panasonic jednoducho vsadil všetko na jednu kartu. Som zvedavý, ako sa mu to z dlhodobého hľadiska podarí. 

Obraz

Panasonic je z hľadiska obrazu pravdepodobne najbližšie k Sony. Obe sa zameriavajú na náročné filmové publikum a snažia sa vyhnúť príťažlivým a manipulovaným farbám. To je zasa doménou LG a Samsung. Všetky riešenia majú svojich fanúšikov, každému sa páči niečo iné. V porovnaní so Sony majú fotoaparáty Panasonic o niečo vyšší jas, zatiaľ čo spoločnosť Sony sa prikláňa skôr ku konzervatívnejšiemu prístupu. Z hľadiska pohybu je na tom Sony o niečo lepšie, aj keď je pravda, že Panasonic zaostáva len o málo.

Ďalším dôležitým faktorom obrazu je upscaling. V tomto si myslím, že Panasonic je lepší ako LG. Na lídra v tejto oblasti však Sony opäť mierne stráca. Ale aby sme to zjednodušili, opäť vedie nad Sony v zobrazovaní jemných detailov v tmavých scénach. Tam dokáže zobraziť jemné detaily, ktoré sa v prípade Sony zobrazujú len čiernou farbou.

Operačný systém

Panasonic už dlho používa vlastný operačný systém, ktorý sa nazýva My Home Screen. Pre tento rok sme ho pripravili vo verzii 6.0. Mne osobne sa na ňom páči prehľadné menu nastavení (obrazu a zvuku) vrátane zrozumiteľnej nápovedy.

Novinkou tohto roka je funkcia „My scenery„, ktorá je jednoducho povedané reakciou na režim okolia od spoločnosti Samsung. Alebo ako šetrič obrazovky na počítači. Na obrazovke môžete jednoducho zobraziť svoje fotografie alebo videá. Je tu veľká zbierka krásnych fotografií (najmä krajiniek). Môžete ich zobraziť so zvykom alebo bez neho. A tiež so zapnutým alebo vypnutým zobrazením času. Prípadne môžete použiť vlastné obrázky z pripojeného disku USB.

Ak mám byť úplne úprimný, pri porovnaní systémov webOS, Tizen AndroidTV a my Home Screen je tento systém jednoznačne najslabší z týchto operačných systémov.

Aby ste si vedeli predstaviť, ako to vyzerá, pozrite si nasledujúce video: 

My Home Screen má však jeden zásadný problém – pre niektorých. Chýbajú mu mnohé z dnes potenciálne zaujímavých aplikácií Disney+, HBO alebo Apple TV – to sa však môže časom zmeniť, Panasonic sľubuje, že počas jesene 2021. Samozrejme, ak sledujete najmä televízne vysielanie a občas stiahnutý film, nemusíte sa obávať. Veľká časť divákov si však na tieto typy služieb zvykla. 

A teraz sa dostávame k tohtoročnému prekvapeniu. Panasonic ponúka tento rok pre svoj lacnejší model LCD (JX800) ako operačný systém AndroidTV (GoogleTV). Čo to znamená? Vnímam to trochu ako test Panasonicu, ktorá chce zistiť, či jej používanie iného operačného systému neublíži u jej zákazníkov. Ak test dopadne dobre, myslím, že to bude znamenať koniec systému my Home Screen. Údržba a vývoj vlastného operačného systému musia byť dosť nákladné. A to najmä v kontexte toho, že v porovnaní s inými hráčmi, ktorí to robia (Samsung alebo LG), má Panasonic rádovo nižšie celosvetové predaje. Použitie systému od spoločnosti Google by spoločnosti Panasonic ušetrilo pomerne veľa nákladov. A je to vlastne aj trochu smiešne, pretože spomínaný nedostatok aplikácií pre AndroidTV rozhodne neplatí.

Panasonic je konečne zaujímavý pre hráčov?

Novinkou tohto roka je funkcia s názvom „Game Mode Extreme„. Je k dispozícii len pre časť modelového radu. Čo to je? Nie je to nič zložité, hovoríme o podpore VRR a HFR (t. j. hranie v 4K pri 120 fps).  Panasonic je bohužiaľ na rovnakej lodi ako Sony. To znamená, že VRR je v súčasnosti nefunkčný a má byť opravený „neskôr“. Tak uvidíme. Extrémny herný režim by mal tiež viesť k lepšiemu (nižšiemu) vstupnému oneskoreniu. Panasonic v tomto smere skôr dobieha konkurenciu.

Zo štandardných funkcií je tu eARC (prenos zvuku cez HDMI do soundbaru alebo domáceho kina) a ALLM (automatické prepnutie do herného režimu po pripojení konzoly).

HDR

Spoločnosť Panasonic je zrejme najlepšia na trhu, pokiaľ ide o podporu štandardov HDR. Podporuje všetky dostupné technológie na trhu – HDR10, HDR10+, HDR10+ Adaptive, Dolby Vision, Dolby Vision IQ a HLG. To, na čo sa však pozrieme, je podpora Dolby Vision. Je to preto, lebo je to najrozšírenejší z „lepších“ štandardov HDR.

Hardware

Panasonics tento rok používa nový procesor Mediatek (MT5816). Výsledkom sú len dva porty HDMI 2.1. Toto obmedzenie v súčasnosti prekonáva len niekoľko výrobcov (najmä Samsung a LG), ktorí si procesory pripravujú sami. Podobne ako  Sony, aj Panasonic má problémy s funkciou VRR, ktorá je v súčasnosti nefunkčná a mala by byť vyriešená v niektorej z budúcich aktualizácií. Po minuloročných skúsenostiach so Sony si netrúfam odhadnúť, kedy bude pripravený.

Za zmienku stojí aj to, že Panasonic zadáva výrobu televízorov externým partnerom (od budúceho roka). To platí aj pre továreň v Plzni. Čo to znamená pre Panasonic? Momentálne môžeme len hádať. Napríklad aj Apple vyrába s externými partnermi a na kvalitu jej výrobkov sa nemožno sťažovať. Verím, že sa Panasonicu podarí zachovať kvalitu a my ako kupujúci sa snáď nedočkáme žiadnej zmeny.

Podporované typy súborov

Video: AVI / HEVC / MKV / WMV / MP4 / M4v / FLV / 3GPP / VRO / VOB/TS / PS / AV1

Zvuk: MP3 / AAC / WMA Pro / FLAC / Apple Lossless / WAV

Fotografie: JPEG / HLG Photo

Panasonic OLED 2021

Panasonic JZ2000

Model s označením „2000“ patrí dlhodobo k absolútnej špičke medzi televízormi OLED a je voľbou naozaj náročných filmových fanúšikov. Zaujímavé je, že k dispozícii sú len 55 a 65-palcové varianty. V prípade nižšej série OLED je tento rok k dispozícii aj 48-palcová veľkosť. Veľkosť 77 palcov (alebo väčšia) ako Sony alebo LG sa bohužiaľ nedostaví. Rovnako ako všetky ostatné OLED v tohtoročnom rade má obrazový procesor HCX Pro AI.

Z hľadiska vzhľadu je JZ2000 veľmi podobný minuloročnému modelu HZ2000. Medzi materiálmi je výrazne zastúpený kov, ktorý dodáva určitý punc exkluzivity. Integrované zvukové riešenie (soundbar) sa nachádza pod spodnou časťou obrazovky a neruší vzhľad televízora.V ľavom dolnom rohu nájdete aj stavové LED svetlo, snímač okolitého svetla a infračervený prijímač. Mimochodom, LED diódu môžete vypnúť v ponuke televízora.

Úprimne povedané, nerozumiem, prečo Panasonic investuje toľko kapacity do vývoja zabudovaného systému Dolby Atmos. Na pomery televízorov je to skvelé, ale určite sa to nevyrovná kvalite externého riešenia. A priznajme si, že medzi náročnými filmovými fanúšikmi, na ktorých sa tento model zameriava, bude určite väčšina potenciálnych majiteľov chcieť aj skvelý soundbar alebo domáce kino. V porovnaní s minuloročným modelom HZ2000 má JZ2000 dva ďalšie reproduktory. To však situáciu nijako zásadne nemení. Podrobnú predstavu o fungovaní zvuku v zariadení JZ2000 nájdete v nasledujúcom videu:

Osobne si však myslím, že Sony A90J znie ešte o niečo lepšie.

Ďalšou zaujímavou funkciou je stojan, ktorý umožňuje mierne otáčanie televízora – približne o 15° na obe strany. Napájací kábel je pripevnený k telu televízora, ale našťastie je dlhý približne 2,5 metra, a preto bude pravdepodobne stačiť, aj keď máte televízor umiestnený na stene. V tomto ohľade je skvelé, že všetky dôležité konektory sa nachádzajú na boku, čo uľahčuje prístup k nim aj pri inštalácii na stenu.

Z hľadiska kvality obrazu by mal byť stále o niečo lepší ako JZ1500. O niečo vyšší maximálny jas (a vyšší výkon) a o niečo pokročilejšie detaily v čiernych scénach. Ak však zohľadníte aj cenu, JZ1500 ponúkne lepší pomer ceny a výkonu.

Dostupné veľkosti:

  • Panasonic TX-55JZ2000E
  • Panasonic TX-65JZ2000E

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

55-palcový model sa začal predávať za 3 000 €. Cena sa držala pomerne dlho a na jeseň klesla na 2 500 €. Aj keď ide o fantastický televízor, jeho cena je stále vysoká. Ak by som si ho mal kúpiť za svoje obmedzené peniaze, cena, za ktorú by som ho bol ochotný kúpiť, je 1 800 €. To je cena, ktorú pravdepodobne nikdy nedosiahne. Minuloročná GZ2000 skončila tesne pod 2 300 €.

Panasonic JZ1500

Tento rok nastala zmena, a to veľmi príjemná. JZ1500 má rovnaký typ panelu (so zvýšeným jasom) ako JZ2000. To je veľký rozdiel oproti minulému roku, keď model HZ1500 nemal rovnaký panel ako model HZ2000. Napriek tomu je medzi modelom JZ1500 a Z2000 malý rozdiel. JZ2000 má o niečo vyšší výkon a môže byť preto o niečo jasnejší. Rozdiel medzi nimi je však podstatne menší ako v prípade minuloročných modelov. Z hľadiska kvality obrazu je takmer na rovnakej úrovni ako JZ2000. Odporúčame (najmä ak máte svoje audio riešenie) trochu ušetriť a kúpiť si tento model. Aj on má totiž vynikajúcu presnosť farieb a jeden z najlepších obrazov, aké môžete mať so súčasnými televízormi.  Očakávajte pokrytie farebného spektra približne 99 % pre DCI-P3 a 78 % pre Rec.2020, čo sú na dnešné pomery špičkové hodnoty. 48-palcová verzia má klasický panel OLED, takže má nižší jas ako 55 a 65-palcové verzie. Okrem toho 48-palcová verzia nemá otočný stojan – väčšie verzie ho majú.

Hlavným konkurentom pre JZ1500 aj JZ2000 bude reálne Sony A90J. Sony je v skutočnosti ešte o niečo jasnejší, ale v praxi nie je rozdiel veľmi viditeľný, pokiaľ nevidíte oba televízory vedľa seba. Na druhej strane, Panasonic má stále o niečo prirodzenejší obraz ako Sony, ktoré používa o niečo viac digitálneho spracovania obrazu. Z hľadiska obrazu sú rozdiely medzi nimi zanedbateľné a konečné rozhodnutie je skôr o cene a operačnom systéme.

JZ1500 je skvelý televízor, ktorý je splneným snom mnohých filmových fanúšikov. Obraz je skvelý a zároveň je možné ho slušne využiť ako herný televízor (dúfajme, že podpora VRR príde včas).

Dostupné veľkosti:

  • Panasonic TX-48JZ1500E
  • Panasonic TX-55JZ1500E
  • Panasonic TX-65JZ1500E

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Počiatočná cena 2 000 € nie je v skutočnosti až taká neprimeraná. Zatiaľ klesla len mierne. Ak by sa dostala na 1 500 €, bola by pre náročného fanúšika naozaj zaujímavá. Otázkou je, či sa môže dostať s cenou oveľa nižšie. Masová voľba ako LG C11 s cenou pod 1 200 € to určite nebude, ale verím, že si svojich fanúšikov nájde.

Panasonic JZ1000

Model JZ1000 je veľmi podobný modelu JZ980, rozdiely medzi nimi nájdete v nasledujúcom modeli. Preto sa zameriam predovšetkým na rozdiel medzi JZ1500 a JZ1000. JZ1000 má výrazne slabší zvuk. Nie že by bol vyložene zlý, ale je len priemerný. Len o trochu lepšie stereo. Nižší model stráca aj z hľadiska jasu a kalibrácie panela.  Samozrejme, aj na tie sa treba pozerať v kontexte ceny. A napodiv, JZ1500 nie je o toľko drahší ako JZ1000 – rozdiel je asi 200 €. A úžasný obraz fotoaparátu JZ1500 si zaslúži tento príplatok. Majte však na pamäti, že cena je pomerne vysoká. 

Dostupné veľkosti:

  • Panasonic TX-48JZ1000E
  • Panasonic TX-55JZ1000E
  • Panasonic TX-65JZ1000E

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Štartovacia cena 2 000 € nedáva zmysel (najmä v kontexte len o niečo drahšieho modelu JZ1500). Počas jesene klesne na 1 600 €. Ale to stále nie je málo. Reálne je zaujímavá cena mierne nad 1 300 €. Uvidíme, či sa tam dostane počas jari.

Panasonic JZ980

Dôležitou informáciou je, že tento televízor má 100 Hz panel. V minulosti Panasonic v tejto sérii uvádzal 50 Hz, čo bolo pre mnohých používateľov sklamaním. Našťastie sa to tento rok neopakovalo. Môžete si to overiť v informačnom liste výrobku, kde je výrobca vďaka zmene legislatívy povinný uvádzať frekvenciu panelu. Túto zmenu veľmi chválim. Je škoda, že rovnaká povinnosť sa nevzťahuje na typ panelu. Ďalšou dobrou správou je, že má HDMI 2.1 v rovnakej podobe ako ostatné série OLED.

Základný model tohtoročnej ponuky OLED stráca na svojich kolegov z vyššej triedy, pokiaľ ide o maximálny jas, navyše nejde o špeciálne kalibrovaný panel (Master). Vždy však odporúčam pozrieť sa na cenu. V porovnaní s modelom JZ1000 je rozdiel v menšej strate jasu a nekalibrovanom paneli. Skutočný cenový rozdiel je však takmer 400 € a to je naozaj veľa. Ak by bol model JZ1000 o 100 – 150 € drahší, nebolo by sa čoho obávať. Ale takto môže byť JZ980 pre väčšinu ľudí zaujímavejšou voľbou.  

Dostupné veľkosti:

  • Panasonic TX-48JZ980E
  • Panasonic TX-55JZ980E
  • Panasonic TX-65JZ980E

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Opäť smiešna štartovacia cena 1 900 €. Verím, že v priebehu jesene klesne na 1 200 €. Keď sa dostane na 1 000 €, myslím, že môže konkurovať populárnemu LG C1.

Porovnanie parametrov Panasonic OLED TV 2021

Pri pohľade na tabuľku hlavných špecifikácií sa môže zdať, že okrem lepšieho zvuku nie sú medzi tohtoročnými OLED žiadne zásadné rozdiely. Ale nie sú. Rozdiel je v maximálnom jase, ktorý dokážu dosiahnuť. To je uvedené vo výkone každého modelu (jednoducho povedané, vyšší výkon = vyšší jas). Pri bližšom skúmaní zistíte, že JZ980 má hrúbku 5,8 mm a JZ1000 má hrúbku 6,9 mm. To znamená, že (JZ980) pravdepodobne nemá ďalšiu vrstvu chladenia ako ostatné modely.

Ďalším rozdielom je typ panelu. Pochopiteľne, vo všetkých prípadoch ide o panel OLED, ale model JZ980 má základný panel „OLED“. JZ1000 má Master HDR OLED (vyšší jas), JZ1500 má Master HDR OLED Professional (ešte vyšší jas, lepšia kalibrácia a farby z výroby) a najnovší JZ2000 je vo všetkých týchto ohľadoch ešte o niečo ďalej.

Osobne si myslím, že dva najzaujímavejšie modely v ponuke sú JZ980 a JZ1500. Ten prvý je dobrou voľbou, ak chcete lacnejší OLED. Na druhej strane ide o špičkový model, za ktorý si musíte priplatiť. Nie však toľko ako JZ2000 a získate len o niečo horší obraz.

 JZ2000JZ1500JZ1000JZ980
Typ paneluMaster HDR OLED Professional Edition (Luminance Booster)Master HDR OLED Professional EditionMaster HDR OLEDOLED
Bitová hĺbka10 bitov10 bitov10 bitov10 bitov
Frekvencia obrazovky100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz
Dostupné veľkosti55, 6548, 55, 6848, 55, 6848, 55, 68
Príkon440 W373 W371 W350 W
Podporované HDR formátyHDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLGHDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLGHDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLGHDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG
Dolby Vision IQÁnoÁnoÁnoÁno
HDR10+ AdaptiveÁnoÁnoÁnoÁno
Režisérsky režimÁnoÁnoÁnoÁno
Auto AI pre obrazÁnoÁnoÁnoÁno
Obrazový procesorAI procesor HCX ProAI procesor HCX ProAI procesor HCX ProAI procesor HCX Pro
Zvukový výkon125 W50 W30 W30 W
Dolby Atmos ÁnoÁnoÁnoÁno
Auto AI zvukÁnoNieNieNie
ARCÁno (i eARC)Áno (i eARC)Áno (i eARC)Áno (i eARC)
Operačný systémmy Home Screen6.0my Home Screen6.0my Home Screen6.0my Home Screen6.0
Funkce My sceneryÁnoÁnoÁnoÁno
ChromecastÁnoÁnoÁnoÁno
ALLMÁnoÁnoÁnoÁno
HFRÁnoÁnoÁnoÁno
VRRÁnoÁnoÁnoÁno
AMD Freesync PremiumÁnoÁnoÁnoÁno
Wi-FiÁnoÁnoÁnoÁno
BluetoothÁnoÁnoÁnoÁno
HDMI4 (z toho 2 vo verzii 2.1)4 (z toho 2 vo verzii 2.1)4 (z toho 2 vo verzii 2.1)4 (z toho 2 vo verzii 2.1)
USB3 ( z toho 1 vo verzii 3.0)3 ( z toho 1 vo verzii 3.0)3 ( z toho 1 vo verzii 3.0)3 ( z toho 1 vo verzii 3.0)
Sieťový konektorÁnoÁnoÁnoÁno
CI (Common Interface)Áno (2)Áno (2)Áno (2)Áno (2)
Digitální audio výstup (optický)ÁnoÁnoÁnoÁno
Výstup na slúchadláÁnoÁnoÁnoÁno
Dvojitý tunerÁnoÁnoÁnoÁno

LCD displej Panasonic 2021

Tohtoročná ponuka Panasonic v oblasti LCD televízorov je pomerne malá. Ale aspoň je medzi nimi jednoduché porovnanie. V iných krajinách je ponuka o niečo bohatšia, napr. JX850, JZ700 atď… Rozdiely medzi nimi sú však malé, väčšinou ide o jednu alebo dve položky výbavy.

Panasonic JX940

Zaujímavé je, že hoci ide o vlajkovú loď s 4K LCD displejom, nemá priame podsvietenie. To je v konkurencii (na tejto úrovni) niečo skutočne nevídané a obávam sa, že to JX940 výrazne znevýhodňuje v porovnaní s televízormi ako Sony X90J alebo Samsung QN85A. Má však lokálne stmievanie a má tiež prinajmenšom najpokročilejší obrazový procesor HCX Pro AI (majú ho všetky tohtoročné OLED-y okrem JX940) a tiež podporu HDMI 2.1. Na rozdiel od OLED majú LCD displeje len 8 bitov a FRC. Mimochodom, ako operačný systém používa My Home Screen.

Najvyšší model LCD začína na 49 palcoch a je k dispozícii až do 75 palcov. To z neho zároveň robí v súčasnosti najväčší televízor od spoločnosti Panasonic v tomto roku. Nižšie rady sú k dispozícii aj v 40-palcových veľkostiach.

Dostupné veľkosti:

  • Panasonic TX-49JX940E
  • Panasonic TX-55JX940E
  • Panasonic TX-65JX940E
  • Panasonic TX-75JX940E

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Počiatočná cena bola 1 200 €, časom klesla mierne nad 1 000 €. Vzhľadom na konkurenciu by som ho však nekúpil za viac ako 700 €. A to je cena, na ktorú pravdepodobne klesne počas jari 2022. Pre väčšinu kupujúcich bude za cenu okolo 800 € lepšou voľbou Samsung QN85A. Za približne rovnaké peniaze lepší obraz. Pochopiteľne, malá časť kupujúcich bude preferovať farebné podanie alebo operačný systém spoločnosti Panasonic, ale tých ľudí nebude veľa.

Panasonic JX800

Hlavným rozdielom oproti modelu JX940 je iný operačný systém. Na tomto modeli Panasonic experimentuje s AndroidTV. Okrem toho dostaneme horší obraz – 50 Hz, slabší obrazový procesor, nižšia verzia lokálneho tlmenia (pravdepodobne menej zón). Straty sú aj v oblasti vybavenia. Nedostanete podporu HDMI 2.1 a o jeden port USB menej (navyše je to len ten, ktorý podporuje štandard 3.0). Má tiež len jeden slot CI a nemá ani duálny tuner. Nemôžete teda sledovať jeden program a nahrávať iný.

Dostupné veľkosti:

  • Panasonic TX-40JX800E
  • Panasonic TX-50JX800E
  • Panasonic TX-58JX800E
  • Panasonic TX-65JX800E

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu zistíte na Heureka.sk)

Počiatočná cena 950 €nebola taká extra vysoká ako u niektorých iných značiek, ale aj tak by som uvažoval o kúpe niekde okolo 600 €. V kontexte toho, že v porovnaní so štandardnými 55 palcami tu dostanete o niečo väčšiu uhlopriečku (58 palcov), tak to nie je zlá cena v danej kategórii. Za predpokladu, že sa vám páči Panasonic a AndroidTV.

Porovnanie parametrov LCD TV Panasonic 2021

Vzhľadom na to, že sa porovnávajú dva modely, je medzi nimi pomerne veľa rozdielov. Či už ide o iný typ panela, obnovovaciu frekvenciu alebo veľkosť. Klasicky sa zvukové schopnosti oboch variant líšia a trochu prekvapivo aj operačný systém. Zvyšok sa týka výbavy – chýbajúce HDMI 2.1 v modeli JX 800, absencia USB 3.0 alebo skutočnosť, že nemá duálny tuner.

 JX940JX800
Typ paneluIPS (75 palcov by mala mať VA panel)VA
Typ podsvieteniaBočné (edge)Bočné (edge)
Lokálne tlmenieLocal Dimming Pro IntelligentLocal Dimming
Bitová hĺbka8 bitov + FRC8 bitov + FRC
Frekvencia obrazovky100 Hz50 Hz
Dostupné veľkosti49, 55, 65, 7540, 50, 58, 65
Podporované HDR formátyHDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLGHDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG
Dolby Vision IQÁnoNie
HDR10+ AdaptiveÁnoÁno
Obrazový procesorHCX ProHCX
Zvukový výkon30 W20 W
Dolby Atmos ÁnoNie
Auto AI zvukNieNie
ARCÁno (i eARC)Áno
Operačný systémmy Home Screen6.0Android
Funkce My sceneryÁnoNie
ChromecastÁnoÁno
ALLMÁnoÁno
HFRÁnoNie
VRRÁno (slíbená)Nie
AMD Freesync PremiumÁno (slíbená)Nie
Wi-FiÁnoÁno
BluetoothÁnoÁno
HDMI4 (z toho 2 vo verzii 2.1)4
USB3 (z toho 1 vo verzii 3.0)2
Sieťový konektorÁnoÁno
CI (Common Interface)Áno (2)Áno
Digitální audio výstup (optický)ÁnoÁno
Výstup na slúchadláÁnoÁno
Dvojitý tunerÁnoNie

História televízorov Panasonic

Spoločnosť Panasonic predstavila prvý televízor už v roku 1937 (samozrejme, od televízorov, ktoré poznáme dnes, má ďaleko). Okrem toho je silná v oblasti audio techniky – soundbarov, slúchadiel, hi-fi systémov alebo dokonca klimatizácií a digitálnych fotoaparátov. Panasonic má na celom svete takmer 250 000 zamestnancov. Pre zaujímavosť, spoločnosť Panasonic zamestnáva v Európe približne 12 000 ľudí. Približne 50 % predaja spoločnosti sa realizuje v Japonsku a zvyšných 50 % vo zvyšku sveta. Ako vidíte, na domácom trhu má dominantné postavenie.

V roku 2010 mala spoločnosť Panasonic 8 % celosvetového trhu s televízormi, v roku 2020 to budú menej ako 2 %. Odchádza z trhov, ako je Austrália, Mexiko a USA. Zatvára niektoré továrne a znižuje kapacitu iných.

Otázka, prečo Panasonic stráca podiel na trhu, nie je úplne jasná. Svoju úlohu zohráva aj neskoršie uvedenie nových modelov na trh – zvyčajne od júna do augusta. Samsung ukazuje nové modely už od začiatku marca. LG a Sony len o niečo neskôr. Prečo vlastne záleží na tom, že svoje modely vydávajú neskôr? Dôvodom je cenová politika. Všetky televízory majú v čase vydania vysokú cenu, ktorá postupne klesá. A Panasonic tak musí so svojou úvodnou cenou konkurovať 4-5 mesiacom starým modelom konkurencie, ktorá je v tom čase o tretinu lacnejšia. To však nie je všetko. Hneď v januári budúceho roka oznámi spoločnosť Panasonic nové modely. Vtedy začínajú mať minuloročné modely lepšiu cenu. A Panasonic ich okamžite predbehol novinkou o novom rade. A tým čiastočne paralyzuje dopyt.

Ďalšou vecou, ktorú treba vziať do úvahy, je skutočnosť, že zákazníci Panasonicu sú (a to naozaj nechcem nikoho uraziť) najmä stredná a staršia generácia. Pretože si pamätajú slávu a vysokú dominanciu Panasonicu z éry plazmy. Som zvedavý, či sa to zmení s prípadným úplným nahradením my Home Screen systémom AndroidTV. Čo koniec koncov ponúka mladšej generácii kupujúcich prostredie a ekosystém, na ktoré sú zvyknutí.

Mimochodom, to, že niektoré aplikácie nie sú dostupné pre Panasonic a jeho operačný systém My Home Screen, nie je (priamo) chyba Panasonicu. Je zodpovedný za vývoj operačného systému a nie aplikácií. Tie sú v kompetencii jednotlivých služieb (Disney, HBO atď.). Len s ohľadom na trhový podiel Panasonicu, sú aplikácie pre neho až na konci priorít.

Čo znamená kódové označenie na Panasonic TV

Príklad: Panasonic TX-65JZ1000E

  1. písmeno „T“ – značenie pre televízory
  2. písmeno „X“ – označenie kontinentu
    • X – Európa
    • H – Ázia
    • C – Amerika
  3. dvojznak „65“ – uhlopriečka v palcoch
  4. písmeno „J“ – modelový rok
    • A – 2014
    • C – 2015
    • D – 2016
    • E – 2017
    • F – 2018
    • G – 2019
    • H – 2020
    • J – 2021
    • K – 2022
    • L – 2023
  5. písmeno „Z“ – typ televízora
    • Z – OLED
    • X – UHD (4K)
    • R – Prehnutá
    • S – FullHD
    • „nič“ – bez smart tv
  6. písmeno „1“ – označenie série (hieararchia modelu, vyššia je lepšia)
  7. písmeno „0“ – označenie podsérie (hieararchia modelu, vyššia je lepšia)
  8. písmeno „0“ – tento znak obsahuje informácie o dizajne (iný podstavec, farba atď.)
  9. písmeno „0“ – tento znak obsahuje určenie pre špeciálny distribútorský reťazec
  10. písmeno „E“ – regionálne špecifiká (napr. špecifický tuner)
    • E – Európa
    • F – Francúzsko
    • B – Británia
    • Z -Nemecko

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo