Samsung televízie – podrobné porovnanie na rok 2021

Spoločnosť Samsung je už mnoho rokov významným hráčom na trhu s televízormi. Čo to znamená? Že ich predáva najviac na celom svete. A to platí aj v tomto prípade. Čisto objektívne sa niet čomu čudovať, väčšinou sú za rozumnú cenu (až na pár mesiacov po uvedení na trh), majú slušnú výbavu, solídny obraz a predovšetkým extrémny marketing. Sám ich často odporúčam záujemcom o kúpu nového televízora. To však neznamená, že sú bezchybné. A samotný Samsung z času na čas skúša na neznalých zákazníkov trik, keď minuloročnú funkciu pomenuje novým názvom a s malou úpravou ju opäť masívne propaguje. Tento rok vyzerá pre mnohých výrobcov celkom zaujímavo. Po niekoľkých rokoch „menšieho vývoja“ tu máme niečo nové, a to miniLED televízory. Samsung je jednou zo značiek, ktoré ich tento rok uvedú do svojej ponuky. O tom, čo táto technológia sľubuje, budeme hovoriť o niečo ďalej. Ďalej sa pozrieme na kompletnú ponuku televízorov Samsung na rok 2021 a porovnáme ju s minulým rokom.

Test televízorov

NázovKontrastUhlyFarbyKonštrukciaDynamické scénySmart tvCelkom
1.Sony Bravia KD-55AG9Zistiť cenu100%80%95%90%90%80%
90%
Recenzia
2.Sony XR-55A80JZistiť cenu100%85%90%90%90%80%
90%
Recenzia
3.LG OLED55C1Zistiť cenu100%80%90%90%90%80%
89%
Recenzia
4.Panasonic TX-55HZ980EZistiť cenu100%80%90%90%90%75%
88%
Recenzia
5.LG B1Zistiť cenu100%80%90%85%80%80%
87%
Recenzia
6.Samsung QE55QN85AZistiť cenu65%80%80%90%85%80%
79%
Recenzia
7.Sony Bravia KD-55XH9505Zistiť cenu65%70%85%80%90%80%
78%
Recenzia
8.Samsung QE55Q80TZistiť cenu70%55%85%80%85%80%
76%
Recenzia
9.Sony XR-55X93JZistiť cenu75%55%80%80%85%80%
76%
Recenzia
10.Hisense 55U8QFZistiť cenu75%50%80%80%75%75%
73%
Recenzia
11.LG 55UP7500Zistiť cenu40%75%70%70%60%70%
61%
Recenzia

Čo prináša Samsung v modelovom rade 2021

V spoločnosti Samsung je zvykom, že všetky panely sú typu VA. Tento rok to vyzerá (aspoň v prípade niekoľkých modelov) na zmenu a u Samsungu môžeme vidieť panely IPS. Prečo je to tak? Osobne si myslím, že je to kvôli súčasnej COVID situácii. Mnohé továrne spomaľujú výrobu a nie sú schopné dodávať toľko ako v predchádzajúcich rokoch. Otázkou teda je, či budú mať dané modely panel IPS počas celej svojej výroby, alebo sa situácia môže v priebehu roka zmeniť. To by bolo nepríjemné v tom, že recenzie budú napísané na televízor s daným typom panela, ale za niekoľko mesiacov sa môže predávať s iným, čo pochopiteľne zmení jeho vlastnosti.

S príchodom miniLED sa však menia označenia jednotlivých produktových línií. Doteraz prémiový rad „QLED“ sa presúva do strednej triedy a spoločnosť Samsung vstupuje do prémiového segmentu s radom „Neo QLED“. Patria sem aj televízory miniLED.

Táto stránka je venovaná priamemu porovnaniu ponuky Samsungu. Pripravil som pre vás i veľmi podrobného sprievodcu výberom televízora.

Novinka v roku 2021

Čo je to miniLED

Nejde o žiadnu veľkú revolúciu, v zásade je to stále klasický LCD LED televízor. Zmena spočíva v tom, že diódy sú niekoľkokrát menšie ako klasické LED.

Hlavnou výhodou oproti klasickým LED je vyšší počet zón stmievania, vďaka čomu by mal mať televízor menšiu pravdepodobnosť, že bude mať problém s tzv. bloomingom (viditeľným (a niekedy rušivým) podsvietením, ktoré sa prejavuje, keď je jasný objekt na tmavom pozadí – napríklad lampa rozsvietená v noci), čo je klasická nevýhoda LED panelov.

Novinky 2021

V roku 2020 spoločnosť Samsung odstránila niektoré funkcie z modelov 4K a ponechala ich len v televízoroch 8K. Z jeho pohľadu to dáva zmysel, chcel podporiť ich predaj. Niektorí konkurenti však neurobili rovnaký krok a v dôsledku toho spoločnosť Samsung vlastne opustila svoju pozíciu v prémiovom segmente 4K, ktorému dominovali OLED a špičkové LCD od spoločnosti Sony. Vyzerá to tak, že tento rok chce svoju chybu napraviť – minimálne v prípade série miniLED. Ale či sa to podarilo, uvidíme až z recenzií. Sám som veľmi zvedavý.

HDMI 2.1 je štandardom v plnej špecifikácii. Je to HFR (prenos s vysokou snímkovou frekvenciou, ktorý oceníte v budúcnosti najmä pri herných konzolách, ako aj VRR (variabilná obnovovacia frekvencia), ALLM (automatické prepnutie do herného režimu po zapnutí konzoly) a eARC (štandard pre najkvalitnejší prenos zvuku).

Niekoľko špičkových modelov opäť dostane One Connect Box. Zjednodušene povedané, ide o krabičku, do ktorej sa zasunie napájací kábel a do ktorej sa dajú zapojiť všetky ostatné vstupy (HDMI, napájací kábel atď.). Najmä pri inštalácii na stenu je to veľmi estetické riešenie. Trochu vtipná je informácia o diaľkovom ovládaní, ktoré sa dobíja slnečným svetlom, a tak môže ušetriť xx batérií. Pekné gesto, ale ak sa pozriete na spotrebu energie televízorov Samsung, zistíte, že patrí k najvyšším na trhu. Čo je čiastočne daň za vysoký jas, ktorý ponúkajú.

Ako každý rok, pravdepodobne môžeme očakávať drobné úpravy obrazového procesora. Hoci sa (aj u konkurencie) vždy hovorí o úžasnom pokroku so zapojením umelej inteligencie atď., v praxi je to skôr menší krok vpred. V ponuke naďalej nájdeme aj režim Filmmaker Mode, minuloročnú novinku pre väčšinu televízorov, ktorá slúži na zobrazovanie filmov podľa zámerov priamo ich tvorcov. V praxi sa to veľmi nelíši od režimu kino/film na väčšine značiek.

Bohužiaľ, spoločnosť Samsung pokračuje vo svojom ťažení (a osamotene) proti najrozšírenejšiemu štandardu HDR, Dolby Vision. Namiesto toho presadzuje technológiu HDR10+, ktorá bohužiaľ nemá ani zďaleka takú podporu. Tak ako minulý rok spoločnosť Dolby Vision predstavila technológiu Dolby Vision IQ, ktorá de facto len prispôsobuje obraz prostrediu na základe snímača okolitého jasu, tento rok plánuje Samsung urobiť to isté s HDR10+. Nazýva sa HDR10+ Adaptive. Samsung nebude podporovať ani zvuk Dolby Atmos – ale dokáže ho cez eARC poslať do zariadenia čo ho dokáže prehrať.

Operačný systém Tizen. Ako každý rok, aj tento rok prichádza nová verzia. Od verzie 5.5 dostaneme systém Tizen 6.0. Aktualizácia sa bohužiaľ nevzťahuje na staršie modely. Na druhej strane to nevyzerá na žiadne prevratné zmeny. Nové rýchle ponuky na zapnutie herných funkcií, ešte jednoduchšie pripojenie počítača alebo notebooku k televízoru (reakcia na obrovské množstvo domácich kancelárií), jednoduchá podpora videohovorov (z rovnakého dôvodu) a niekoľko nových aplikácií, ako napríklad Samsung Health. Podpora Apple AirPlay 2 zostáva zachovaná, bohužiaľ podpora pre najrôznejších asistentov inteligentnej domácnosti – Google Assistant, Amazon Alexa atď… momentálne nie je pre európsky trh dostupná. Dúfajme, že sa to v budúcnosti zmení v niektorej z aktualizácií. Na druhej strane sa tieto technologické hračky u nás používajú podstatne menej ako v zahraničí.

Ako vidíte, okrem predstavenia technológie miniLED je zoznam nových produktov podobný ako každý rok. Niekoľko malých skutočných zlepšení a trochu prikrášlených marketingových vyhlásení bez väčšieho skutočného vplyvu.

Poslednou zaujímavou zmenou je označenie tohto roku v rámci modelového radu. Zatiaľ čo minuloročný rad QLED bol QT, QR 2019 atď…, tento rok bude označený ako QA. Podobne je to aj v prípade základnej série LCD. 2020 bol TU, 2019 RU a v roku 2021 to bude AU. Čo k tomu vedie, neviem a dúfam, že Samsung bude teraz chvíľu dodržiavať novozavedenú postupnosť, aby sa zákazníci mohli ľahko orientovať.

Páči sa mi, že na rozdiel od minulého roka spoločnosť Samsung zachovala číselné označenie modelových radov. Čo tým myslím? V roku 2020 prišla spoločnosť Samsung s modelom Q70T, ktorý nebol nástupcom modelu Q70R, ale Q60R. To isté platilo aj pre ostatných. Q80T, bol reálne nástupcom modelu Q70R. Jednoducho došlo k medziročnému zhoršeniu všetkých modelov, aj keď tomu nezodpovedalo číslo modelu. Zo všetkých dostupných informácií sa zdá, že tento rok sa ničoho podobného nedočkáme a model Q70A bude skutočne skutočným nástupcom modelu Q70T.

Každopádne, teraz (apríl – jún 2021) je skvelý čas na nákup modelov 2020 za skvelé ceny. To však pravdepodobne skončí po prázdninách 2021 (budú vypredané) a uvidíme, ako bude vyzerať trh s televíziami a čo ponúkne konkurencia. Spoločnosť Samsung je najväčším predajcom televízorov na svete a marketing ovláda na výbornú. Väčšina kupujúcich je navyše spokojná s mierne presýtenými farbami a mimoriadne živým obrazom. Nie je na tom nič zlé, trh si to vyžaduje a tí, ktorí chcú iné farebné podanie, si ho môžu prispôsobiť. Osobne mám Samsung rád. Dokáže vyrobiť relatívne lacné (asi pol roka od uvedenia na trh je úvodná cena šialene nadsadená) obrazovky so spoľahlivým a jednoduchým operačným systémom. Napriek tomu je trochu škoda, že tak trochu vzdáva boj o najlepšie televízory s rozlíšením 4K a v prípade TOP modelov sa zameriava výhradne na 8K.

„Osekaná“ 49-palcová uhlopriečka

Ako je u spoločnosti Samsung zvykom, táto veľkosť má určité obmedzenia. Konkrétne iba 50 Hz obnovovacia frekvencia (hoci príslušná modelová rada dokáže 100 Hz). Okrem toho majú vyššie rady (napr. Q80A) slabší zvuk a môžu im chýbať niektoré technológie (napr. OTS – Object Tracking Sound alebo QSymphony). Panely 49 majú údajne aj nižší jas a (pochopiteľne) menej zón stmievania. Ak ste obmedzení fyzickým priestorom pre túto veľkosť, Sony je zvyčajne lepšou voľbou.

Zaujímavé funkcie (funkcie)

Ultraširoký pozorovací uhol – technológia, ktorá zlepšuje pozorovacie uhly za cenu mierneho zhoršenia kontrastného pomeru. Ak sedíte priamo oproti obrazovke, nie je to pre vás dôležité.

Dual LED – jedna z novo propagovaných technológií spoločnosti Samsung. Čo to je? Podsvietenie sa skladá z dvojice diód LED, z ktorých každá má inú teplotu farby (viac informácií). Prvá 5 000°K a druhá 20 000°K. Výhodou je, že nedochádza k takému poklesu jasu ako pri bežnom riešení (s jednou diódou). Vďaka tomu môžeme v porovnaní s minuloročnými modelmi očakávať zvýšenie kontrastného pomeru (odhaduje sa na približne 5 až 10 %). Je prítomná v strednej triede Samsungu a jej účelom je kompenzovať chýbajúcu funkciu „lokálneho stmievania“. Vyzerá to užitočne, ale nie je to „špička“ (čo je lokálne stmievanie v LCD displejoch s veľkým počtom zón stmievania), ako vám môžu tvrdiť niektorí predajcovia.

Object Tracking Sound (OTS) – alebo jeho vylepšená verzia OTS+ či OTS Pro, alebo tento rok nový základný OTS Lite. Sa nazýva „Sledovanie pohybu zvuku“. Jeho účelom je detekovať pohybujúci sa objekt vo videu a pokúsiť sa priradiť zvuk k jeho pohybu. Znie to zaujímavo, podľa dostupných informácií je to tak aj v praxi, ale pre mňa platí (najmä pri vyšších modeloch), že aj priemerný reproduktor alebo soundbar za pár stoviek euro dokáže výrazne zlepšiť zvuk zariadenia. Rozdiel medzi jednotlivými verziami je v tom, koľko zvukových kanálov používajú. Lite má dva fyzické kanály (2.0) a 2 virtuálne kanály. Základná verzia OTS má navyše horný kanál, verzia OTS+ pridáva bočné kanály a najvyššia verzia OTS Pro plne využíva technológiu 6.2.2. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie funkcie OTS, tým viac reproduktorov v televízore.

Q-Symphony – ako možno viete, spoločnosť Samsung má aj soundbary, ktoré pochopiteľne odporúča na použitie so svojimi obrazovkami. Q-Symphony je potom funkcia, ktorá dokáže skombinovať reproduktory televízora a soundbaru a dosiahnuť tak ešte zaujímavejší zvuk. Znie to zaujímavo, uvidíme, aký bude dojem v skutočnosti.

Active Voice Amplifier – „vylepšenie dialogovej stopy“, ktoré sa používa na zlepšenie hlasitosti dialógov, aby im bolo lepšie rozumieť. Neočakávajte zázraky v nejakej podobe, väčšina výrobcov túto funkciu má.

Adaptívny obraz – v podstate automatický jas, ako ho poznáte z mobilného telefónu. V závislosti od množstva svetla v miestnosti upravuje aj jas obrazovky. Opäť celkom bežné.

Ambientný režim – s touto funkciou sa Samsung stretáva od roku 2018. V podstate môžete na obrazovke nastaviť interaktívne pozadie, takže keď televízor nie je zapnutý, splynie s okolitou stenou a na obrazovke sa zobrazí textúra podobná vašej stene (samozrejme, musíte ju najprv odfotiť a uložiť do televízora). K dispozícii je aj nový režim Ambient+. Ak tomu správne rozumiem, jediný rozdiel je v tom, že umožňuje podrobnejšie a pokročilejšie nastavenia a plánovanie. Som zvedavý, ako to bude v praxi.

Multi View – dokáže rozdeliť obrazovku televízora na dve časti. Na jednej polovici vidíte, čo sledujete na obrazovke, a druhá polovica odráža displej telefónu. To môže byť veľmi atraktívne pre hráčov, ktorí môžu na časti obrazovky sledovať videonávody a na druhej hrať.

Tap View – „zrkadlenie obsahu“, klasicky zobrazuje displej telefónu cez celú obrazovku.

Real Game Enhancer+ – Pod týmto označením sa skrýva variabilná obnovovacia frekvencia. Jeho účelom je eliminovať trhanie obrazu pri hraní hier s premenlivou snímkovou frekvenciou. Vďaka tomu je pohyb plynulejší a plynulejší napriek meniacej sa snímkovej frekvencii. Ak chcete televízor často používať na hranie hier, určite túto funkciu potrebujete.

FreeSync – môžete sa stretnúť s dvoma implementáciami. FreeSync Premium a FreeSync Premium Pro. V skutočnosti sú tri. Základná funkcia FreeSync. Potom FreeSync Premium, ktorý má aj LFC (kompenzáciu nižšej snímkovej frekvencie), čo zjednodušene znamená, že VRR funguje aj vtedy, keď je skutočný počet snímok za sekundu nižší, než dokáže obrazovka zobraziť (zvyčajne sa to týka PC monitorov, ktoré majú obnovovaciu frekvenciu v určitom rozsahu, napr. 48 – 144 Hz). A FreeSync Premium Pro, má LFC a podporu pre hranie HDR.

AI Upscale – Snaží sa zlepšiť vykresľovanie obrazu pomocou strojového učenia. Jednoducho povedané, vyhľadá, či má vo svojej databáze podobnú scénu a ako by sa mala ideálne zobraziť. Vo všeobecnosti ide skôr o zanedbateľný príspevok, ale tieto malé kúsky skladačky posúvajú obraz o stupeň vyššie na hornej hranici.

4K Samsung miniLED QLED TV 2021

Samsung QN95A

Špičkový model medzi 4K televízormi Samsung. MiniLED (aj keď bezpochyby s nižším počtom stmievacích zón ako modely 8K). Má One Connect Box, obrazový procesor Neo Quantum 4K, zvuk 4.2.2 70 W. 100 Hz, priame podsvietenie FALD. V porovnaní s rokom 2020 máme plnohodnotný 10-bitový panel (a to platí pre všetky tohtoročné miniLED), vlani nebol ani v najvyššej triede Q90T/Q95T. Bude to dobrá obrazovka, jediné, čoho sa obávam, je vysoká nastavená cena. na rozdiel od série 8K nebude mať podporu nového štandardu WiFi 6 – 802.11ax. Má 3 porty USB.

Dostupné veľkosti:

  • Samsung 55QN95A
  • Samsung 65QN95A
  • Samsung 75QN95A
  • Samsung 85QN95A

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(zistiť aktuálnu cenu na Heureka.sk vo veľkosť 55 palcov)

Počiatočná cena je (pri 55 palcoch, čo je veľkosť, pri ktorej analyzujem cenu v iných prípadoch) úplne šialená a začína na 2 400 €. Je to daň za novú technológiu miniLED a tiež súčasť cenovej politiky spoločnosti Samsung, ktorá je spočiatku veľmi agresívna. Ak nemáte „neobmedzené zdroje“, odporúčam nákup len niekde okolo hranice 1 400 €. Osobne si myslím, že cena nakoniec klesne pod polovicu pôvodnej sumy – 1 200 €.

Samsung QN90A

Pravdepodobne rovnaký ako QN95A, len bez One Connect Boxu. Tak to bolo aj v prípade modelov 2020 a Q90T a Q95T. O niečo horší je zvukový výkon – 60 W (v prípade QN95A je to 70 W). Konfigurácia reproduktora 4.2.2 zostáva rovnaká. Má o jeden port USB menej ako QN95A – teda 2. Ale vizuálne by som neočakával rozdiel. Nie je to „len“ taký exkluzívny produkt ako QN95A. Existuje aj variant QN91A. Zdá sa, že okrem iného vzhľadu má aj o niečo vyšší počet zón stmievania. Ultimate UHD Dimming Pro vs Ultimate UHD Dimming. V reálnom obraze nebude veľký rozdiel a bude závisieť od ceny oboch zariadení.

Dostupné veľkosti:

  • Samsung 50QN90A
  • Samsung 55QN90A
  • Samsung 65QN90A
  • Samsung 75QN90A
  • Samsung 85QN90A

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(zistiť aktuálnu cenu na Heureka.sk vo veľkosť 55 palcov)

Vyvolávacia cena je 2 200 €. Teda o 200 € menej ako pri QN95A. Stále veľmi agresívna cena, ktorá nezodpovedá tomu, čo za ňu dostanete. Nebude trvať dlho a bude pod 1 500 €. Reálne zaujímavá cena na kúpu je však, podobne ako v predchádzajúcom prípade, okolo 1 200 € – tam sa dostane okolo zimy 2021. A na konci životného cyklu v roku 2022 bude určite pod 1 000 €. Za týchto podmienok by to mohla byť zaujímavá kúpa.

Samsung QN85A

Môj osobný favorit. Stále miniLED, priame podsvietenie, 100 Hz a 2.2.2 60W zvuk. V špecifikáciách zvuku je ďalší pokles. Namiesto zvuku sledovania objektu+ je tu zvuk sledovania objektu. Aj ten bude mať podporu HDR10+, AV1 a AirPlay 2. Obrazový procesor je stále Neo Quantum Processor 4K. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch bude maximálny jas pravdepodobne nižší (tomu zodpovedajú aj špecifikácie spoločnosti Samsung, ktoré uvádzajú HDR 1500, zatiaľ čo vyššie modely majú HDR 2000. Nemyslím si, že dosahujú tieto hodnoty, ale rozdiel tam pravdepodobne bude.

Veľmi pravdepodobne má o niečo horšie miestne stmievanie, dosť možno len softvérové (a nie počet zón). Opäť to naznačujú špecifikácie spoločnosti Samsung – Ultimate UHD Dimming pri modeli QN9xA a iba „Supreme UHD Dimming“ pri modeli QN85A. Napriek tomu na základe nedávnych skúseností predpokladám, že bude mať len nepatrne horší obraz ako QN90A/(95A) a oveľa zaujímavejšiu cenu. Preto bude aj oveľa lepšie predajný. Bohužiaľ, zatiaľ som nemal možnosť vidieť televízor v reálnom živote a existuje len niekoľko zahraničných recenzií, ale niektoré z nich uvádzajú, že televízor má panel IPS. Uvidíme, ako to tu bude vyzerať a aký typ panelu to bude. To samozrejme ovplyvní odporúčania a predaj.

Dostupné veľkosti:

  • Samsung 55QN85A
  • Samsung 65QN85A
  • Samsung 75QN85A
  • Samsung 85QN85A

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(zistiť aktuálnu cenu na Heureka.sk vo veľkosť 55 palcov)

Vyvolávacia cena je 2 000 €. Ak bude mať tento televízor konečný panel VA, tak by mohol byť jedným z najzaujímavejších modelov v ponuke. A práve z hľadiska pomeru ceny a výkonu. Ako si môžete prečítať vyššie, výbava je pomerne bohatá. A cena pôjde rýchlo dole. Pod 1 200 € pôjde o zaujímavú kúpu a konečná cena vo fáze konca životnosti (jar 2022) bude určite stáť okolo 800 €. Na druhej strane treba spomenúť, že okolo 1 000 € môžete mať lacnejšie OLED. A vždy budú ešte lepšie ako miniLED pri vykresľovaní čiernej farby.

Porovnanie parametrov Samsung miniLED QLED 4K 2021

QN95AQN90AQN85A
Dostupné veľkosti55, 65, 75, 8550, 55, 65, 75, 8555, 65, 75, 85
Rozlíšenie4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)
Hĺbka farieb10 bitov10 bitov10 bitov
Typ paneluVAVA (hoci sa mimo EÚ modely typu IPS objavujú, odporúčam opatrnosť)IPS (okrem 85 palcov, ktoré sú VA)
Typ podsvieteniaPriame (Quantum Matrix Technology)Priame (Quantum Matrix Technology)Priame (Quantum Matrix Technology)
Podsvietenie (interné označenie)Ultimate UHD Dimming ProUltimate UHD DimmingSupreme UHD Dimming
Obnovovacia frekvencia100 Hz100 Hz100 Hz
Ultraširoký pozorovací uholánoánoáno
Dual LEDnienienie
HDR (High-Dynamic Range)Quantum HDR 2000Quantum HDR 2000Quantum HDR 1500
Obrazový procesorNeo Quantum Processor 4KNeo Quantum Processor 4KNeo Quantum Processor 4K
Zvukový výkon70 W60 W (50″ 40 W)60 W
Subwooferánoánoáno
Konfigurácia reproduktorov4.2.24.2.2 (50″ 2.2)2.2.2
Object Tracking Soundáno (OTS+)áno (OTS+) (50″ Lite)áno (OTS)
Q-Symphonyánoáno (50″ Lite)áno
Active Voice Amplifieránoánoáno
Operačný systémTizenTizenTizen
Wi-Fiánoánoáno
Bluetoothánoánoáno
Bixbyánoánoáno
Herný režimánoánoáno
FreeSyncáno (FreeSync Premium Pro)áno (FreeSync Premium Pro)áno (FreeSync Premium Pro)
G-SYNCnienienie
Obraz v obraze (PiP)ánoánoáno
Ambient módáno (Ambient Mode+)áno (Ambient Mode+)áno (Ambient Mode+)
AI Upscaling
ánoánoáno
HDMI444
USB322
ARCánoánoáno
eARCánoánoáno
One Connectánonienie
Tuner2x DVB-T2CS22x DVB-T2CS22x DVB-T2CS2

Televízory Samsung QLED 4K TV 2021

Samsung Q80A

Krok nadol v ponuke. Už nemá miniLED, obrazový procesor je „len“ Quantum Processor 4K. Zvuk zostáva rovnaký ako pri QN85A, t. j. 2,2 60 W. Tiež HDMI 2.1 a 100 Hz VA panel. Za správnu cenu by to mohla byť zaujímavá voľba. Uvidíme, aký typ podsvietenia bude mať, dúfajme, že zostane priame.

Dostupné veľkosti:

  • Samsung 55Q80A
  • Samsung 65Q80A
  • Samsung 75Q80A

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu nájdete na Heureka.sk vo veľkosti 55 palcov)

Počiatočná cena je približne 1 800 €, ale už v prvom mesiaci sa dá kúpiť pod 1 500 €. Ale aj to je vysoká cena. Osobne by som určite počkal pod 1 000 €, reálne sa bude dať kúpiť najneskôr na jar 2022 niekde okolo 800 – 900 €. A to je naozaj zaujímavá cena, keď veľká časť kupujúcich má ako finančný limit 800 €. A o niečo vyššie by mohol model Q80A

Samsung Q70A

Stále by mal mať 100 Hz panel (od 55 palcov, ale to platí pre Samsungy za posledných niekoľko rokov). Tak či tak len bočné (okrajové) podsvietenie. Obrazový procesor Quantum Processor 4K, podpora HDR10+. Úsporu možno vidieť v nižšom počte portov USB a klasickom 20W stereo zvuku 2.0. Celkovo ide o výrazný pokles oproti modelu Q80A. Z hľadiska obrazu aj zvuku rovnako.

Dostupné veľkosti:

  • Samsung 55Q70A
  • Samsung 65Q70A
  • Samsung 75Q70A
  • Samsung 85Q70A

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu nájdete na Heureka.sk vo veľkosti 55 palcov)

Vyvolávacia cena vyzerá celkom príjemne – 1 300 €. Opäť odporúčam počkať. Verím, že počas jesene/zimy sa dostane na úroveň 800 € a konečná cena by sa mohla pohybovať okolo 650 €. Za túto cenu môže byť zaujímavou voľbou pre nenáročných divákov alebo hráčov – 100 Hz a QLED (bohatšie farby), ale bočné podsvietenie ho nerobí príliš použiteľným pre HDR a iný náročnejší obsah.

Samsung Q60A

Podobne ako Q60T 2020 bude mať aj tento oveľa bližšie ku „klasickému LCD“ než ku QLED v celej svojej kráse. Len 50Hz panel s bočným (edge) podsvietením pre všetky veľkosti, obrazový procesor tiež horší – Quantum Processor 4K Lite. Na HDMI 2.1 môžeme tiež zabudnúť, k dispozícii bude staršia verzia. Pre nenáročného diváka to nemusí byť zlá voľba, ale pravdepodobne zistíte, že základné modely AU nebudú oveľa horšie a budú mať lepšiu cenu.

Dostupné veľkosti:

  • Samsung QE43Q60A
  • Samsung QE50Q60A
  • Samsung QE55Q60A
  • Samsung QE65Q60A
  • Samsung QE75Q60A
  • Samsung QE85Q60A

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu nájdete na Heureka.sk vo veľkosti 55 palcov)

Úvodná cena je 1 200 €. Zvážte Q70A, ktorý je len o niečo drahší – má však 100 Hz a lepší obrazový procesor. Z toho vyplýva, že kúpa modelu Q60A má zmysel, ak je aspoň o 200 € lacnejší ako model Q70A. Inak verím, že konečná cena (zima 2021/jar 2022) klesne hlboko pod 600 €. V porovnaní s klasickými LCD displejmi stále ponúka lepšie farby, takže si teoreticky môže nájsť svojich kupcov. Ale konkurencia z vlastných rad (Q70A) je jednoducho lepšou voľbou.

Samsung the Frame 2021

Obľúbený „umelecký“ model dostane tento rok novú verziu. Má byť ešte tenší ako jeho predchodca. Obrazovo to nie je úplne zlé. Obrazový procesor Quantum Processor 4K, 100 Hz panel s bočným podsvietením a HDMI 2.1. Aj zvuk by mal byť výkonnejší ako u základných modelov.

Dostupné veľkosti:

  • Samsung The Frame QE43LS03A
  • Samsung The Frame QE50LS03A
  • Samsung The Frame QE55LS03A
  • Samsung The Frame QE65LS03A
  • Samsung The Frame QE75LS03A

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu nájdete na Heureka.sk vo veľkosti 55 palcov)

Tu musím priznať, že som si svojím odhadom zo všetkých ostatných tohtoročných modelov najmenej istý. Existujú dva dôvody. Po prvé, tohtoročná verzia začína +- na minuloročnej cene, t. j. 1 200 €. Čo je skutočne nezvyčajný krok. A po druhé, vzhľadom na to, že ide o „umelecký“ televízor (teda dizajn), je ťažké porovnávať ho podľa kvality obrazu a podľa toho určiť cenu. Môj osobný odhad je, že sa zníži, ale nie tak výrazne ako ostatné modely. Očakávam, že počas jesene klesne o niekoľko stoviek euro, ale neočakávam, že klesne pod hranicu 800 €.

Porovnanie parametrov Samsung QLED 4K 2021

Q80AQ70AQ60AThe Frame 2021
Dostupné veľkosti55, 65, 7555, 65, 75, 8543, 50, 55, 65, 75, 8543, 50, 55, 65, 75
Rozlíšenie4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)
Farebná hĺbka8 bitov + FRC8 bitov + FRC8 bitov + FRC8 bitov + FRC
Typ paneluVA (55 palcov pravdepodobne IPS) VA VA VA
Typ podsvieteniaPriame (Direct Full Array 8x)Bočné (Mega Contrast)Bočné (Mega Contrast)Bočné (Mega Contrast)
Podsvietenie (interné označenie)Supreme UHD DimmingSupreme UHD DimmingSupreme UHD DimmingSupreme UHD Dimming
Obnovovacia frekvencia100 Hz100 Hz50 Hz100 Hz (55 palcov a väčší)
Ultraširoký pozorovací uholánonienieáno
Dual LEDnieánoánoáno
HDR (High-Dynamic Range)Quantum HDR 1500Quantum HDRQuantum HDRQuantum HDR
Obrazový procesorQuantum Processor 4KQuantum Processor 4KQuantum Processor LiteQuantum Processor 4K
Zvukový výkon60 W20 W20 W40 W
Subwooferánonienienie
Konfigurácia reproduktorov2.2.22.02.04.0
Object Tracking Soundánoáno (OTS Lite)áno (OTS Lite)áno (OTS Lite)
Q-Symphonyánoáno (Q-Symphony Lite)áno (Q-Symphony Lite)áno
Active Voice Amplifieránoánonienie
Operačný systémTizenTizenTizenTizen
Wi-Fiánoánoánoáno
Bluetoothánoánoánoáno
Bixbyánoánoánoáno
Herný režimánoánoánoáno
FreeSyncáno (FreeSync Premium Pro)áno (FreeSync Premium Pro)áno (FreeSync Premium Pro)áno (FreeSync Premium Pro)
G-SYNCnienienienie
Obraz v obraze (PiP)ánoánonienie
Ambient módáno (Ambient Mode+)áno (Ambient Mode+)áno (Ambient Mode)áno (Ambient Mode+)
AI Upscaling
ánoánoánoáno
HDMI4434
USB2222
ARCánoánoánoáno
eARCánoánoánoáno
One Connectnienienienie
Tuner2x DVB-T2CS22x DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2

4K Samsung LED TV 2021

Dôležité informácie hneď na začiatku. Z hľadiska obrazu nie je medzi modelmi série AU žiadny rozdiel. Ich odlišnosť spočíva vo výbave. Najmä zvuk, softvérové funkcie a fyzický hardvér (počet portov USB). Ďalším dôležitým rozdielom je možnosť nahrávania relácií na disk, ktorú má len séria AU9000! Ak je to pre vás dôležité, dajte si na to pozor.

Samsung AU9000

Dostupné veľkosti:

  • Samsung 43AU9072
  • Samsung 50AU9072
  • Samsung 55AU9072
  • Samsung 65AU9072
  • Samsung 75AU9072

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu nájdete na Heureka.sk vo veľkosti 55 palcov)

Základná cena pri uvedení na trh je 800 €. Nezdá sa to veľa, ale za túto cenu môžeme mať minuloročný model Q80T, ktorý je podstatne lepší. Myslím, že počas jesene bude pod 600 € a konečná cena bude niekde okolo 500 €. Možno ho budete chcieť, ak sa zameriavate na lacný LCD displej a zároveň nechcete stratiť možnosť nahrávať televízne programy ako nižšie rozsahy.

Samsung AU8000

Dostupné veľkosti:

  • Samsung 43AU8072
  • Samsung 50AU8072
  • Samsung 55AU8072
  • Samsung 60AU8072
  • Samsung 65AU8072
  • Samsung 70AU8072

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu nájdete na Heureka.sk vo veľkosti 55 palcov)

Pri uvedení na trh stojí približne o 100 € menej ako model AU9072. Z hľadiska obrazu medzi nimi de facto nie je žiadny rozdiel (to však platí aj pre základné série). Myslím, že jeho konečná cena po zime 2021 bude atakovať  500 €.

Samsung AU7000

Budeme predávať aj sériu 7100, ktorá je identická a líši sa len nepatrne vzhľadom.

Dostupné veľkosti:

  • Samsung 43AU7102
  • Samsung 50AU7102
  • Samsung 55AU7102
  • Samsung 65AU7102
  • Samsung 75AU7102

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu nájdete na Heureka.sk vo veľkosti 55 palcov)

700 €. To je suma, ktorú spoločnosť Samsung uviedla pri uvedení tohto televízora na trh. Jeho cena pôjde rýchlo dole a už počas jesene bude k dispozícii za podobné peniaze ako minuloročný model TU712 – teda približne 450 €. A to je veľmi rozumná cena za toto zariadenie. Rovnako ako minulý rok bude ideálnou voľbou pre nenáročných divákov klasického televízneho vysielania, ktorým ponúkne vynikajúci pomer ceny a výkonu. Rad 7 bol v posledných rokoch najpredávanejším modelom spoločnosti Samsung. A musím priznať, že chápem prečo. Za túto cenu si nemôžete kúpiť nič lepšie. Je škoda, že Samsung nie je takto úspešný aj medzi drahšími televízormi.

Porovnanie parametrov Samsung LCD 4K 2021

AU9000AU8000AU7000
Dostupné veľkosti43, 50, 55, 65, 7543, 50, 55, 60, 65, 7043, 50, 55, 65, 75
Rozlíšenie4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)
Farebná hĺbka8 bitov + FRC8 bitov + FRC8 bitov + FRC
Typ paneluVAVAVA
Typ podsvieteniaBočné (Mega Contrast)Bočné (Mega Contrast)Bočné (Mega Contrast)
Podsvietenie (interné označenie)UHD DimmingUHD DimmingUHD Dimming
Obnovovacia frekvencia50 Hz50 Hz50 Hz
Ultraširoký pozorovací uholnienienie
Dual LEDnienienie
HDR (High-Dynamic Range)základnézákladnézákladné
Obrazový procesorCrystal Processor 4KCrystal Processor 4KCrystal Processor 4K
Zvukový výkon20 W20 W20 W
Subwoofernienienie
Konfigurácia reproduktorov2.02.02.0
Object Tracking Soundáno (OTS Lite)nienie
Q-Symphonyánoánoáno
Active Voice Amplifiernienienie
Operačný systémTizenTizenTizen
Wi-Fiánoánoáno
Bluetoothánoánoáno
Bixbyánoánonie
Herný režimánozákladnýzákladný
FreeSyncáno (FreeSync)nienie
G-SYNCnienienie
Obraz v obraze (PiP)nienienie
Ambient módáno (Ambient Mode)áno (Ambient Mode)nie
AI Upscaling
nienienie
HDMI333
USB221
ARCánoánoáno
eARCánoánoáno
One Connectnienienie
TunerDVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2

8K Samsung miniLED QLED TV 2021

Samsung QN900A

To najlepšie, čo Samsung ponúka medzi televízormi v roku 2021. Bohužiaľ pre nás, rozlíšenie 8K a naozaj vysoká cena. Z tohto dôvodu sa ich u nás pravdepodobne predá minimum. Okrem vylepšenej verzie obrazového procesora – Neo Quantum Processor 8K – zaujme aj zvukovými schopnosťami. 6.2.2 80 W výkonu je na pomery televízorov úctyhodná hodnota. Samozrejmosťou je 100 Hz VA panel, vysoký počet zón stmievania a HDMI 2.1.

Dostupné veľkosti:

  • Samsung 65QN900A
  • Samsung 75QN900A
  • Samsung 85QN900A

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu nájdete na Heureka.sk vo veľkosti 65 palcov)

V prípade spoločnosti Samsung nie je pomer ceny a výkonu pri najvyšších modeloch veľmi zaujímavý. A to platí aj v tomto prípade. Základná cena za 65 palcov (základná veľkosť) je 6 000 €, čo je o polovicu viac ako len o málo horší model QN800A. Ak chcete 8K televízor a záleží vám na peniazoch, počkajte, kým sa cena dostane pod polovicu, teda na úroveň približne 3 000 €. Dovtedy pre mňa nestojí ani za to, aby som o tom uvažoval. 

Samsung QN800A

O stupeň nižšie ako top model. Rozdiel je predovšetkým v zvuku – 4.2.2 70W je veľmi slušný, ale stále krok dole. Aj jas bude nižší. počet zón stmievania vyzerá, že by mohol byť rovnaký. Zvyšok zariadenia zostáva rovnaký vrátane zariadenia One Connect Box.

Dostupné veľkosti:

  • Samsung 65QN800A
  • Samsung 75QN800A
  • Samsung 85QN800A

Cena alebo kedy má zmysel ju kúpiť

(aktuálnu cenu nájdete na Heureka.sk vo veľkosti 65 palcov)

Základná cena za 65 palcov (to je najmenšia veľkosť) je niečo cez 4 000 €. Ak pominiem situácie, keď pre vás peniaze nie sú dôležité, nemôžem vám nákup za týchto podmienok odporučiť. V kontexte súčasnej ponuky obsahu v rozlíšení 4K a 8K sa mi páči cena, keď môžete uvažovať o kúpe niekde okolo 2 500 €. Túto cenu dosiahne najneskôr začiatkom roka 2022. V skutočnosti sa minuloročný predchodca predáva za podobnú cenu. Ale aj tak si myslím, že 65-palcový 4K OLED je pre väčšinu používateľov lepšou voľbou za rozumné peniaze.

Porovnanie parametrov Samsung QLED 8K 2021

QN900AQN800A
Dostupné veľkosti65, 75, 8565, 75, 85
Rozlíšenie8K (7680 x 4320)8K (7680 x 4320)
Farebná hĺbka10 bitov10 bitov
Typ paneluVAVA
Typ podsvieteniaPriame (Quantum Matrix Technology Pro)Priame (Quantum Matrix Technology Pro)
Podsvietenie (interné označenie)Ultimate 8K Dimming ProUltimate 8K Dimming Pro
Obnovovacia frekvencia100 Hz100 Hz
Ultraširoký pozorovací uholÁnoÁno
Dual LEDNieNie
HDR (High-Dynamic Range)Quantum HDR 3000Quantum HDR 2000
Obrazový procesorNeo Quantum Processor 8KNeo Quantum Processor 8K
Zvukový výkon80 W70 W
SubwooferÁnoÁno
Konfigurácia reproduktorov6.2.24.2.2
Object Tracking SoundÁno (OTS+)Áno (OTS Pro)
Q-SymphonyÁnoÁno
Active Voice AmplifierÁnoÁno
Operačný systémTizenTizen
Wi-FiÁnoÁno
BluetoothÁnoÁno
BixbyÁnoÁno
Herný režimÁnoÁno
FreeSyncÁno (FreeSync Premium Pro)Áno (FreeSync Premium Pro)
G-SYNC
Obraz v obraze (PiP)ÁnoÁno
Ambient módÁno (Ambient Mode+)Áno (Ambient Mode+)
AI Upscaling
ÁnoÁno
HDMI44
USB33
ARCÁnoÁno
eARCÁnoÁno
One ConnectÁnoÁno
Tuner2x DVB-T2CS22x DVB-T2CS2

Čo by som si kúpil z ponuky televízorov Samsung na rok 2021

Hovorím o hypotetickej situácii, že modely Samsung z roku 2020 už nie sú k dispozícii a zároveň (od začiatku mája 2021) nepoznám presnú a kompletnú ponuku konkurencie. Podľa mňa sa veľmi pravdepodobne zopakuje situácia z posledných rokov, keď Samsung bude dominovať v nižšej a strednej triede. Obrazovo porovnateľný Sony bude pravdepodobne opäť až do série X90J drahší, LG je tiež o niečo drahší a hlavne sa zameriava na trochu iné publikum/využitie kvôli použitiu iného typu panelu.

Chcem špičkový televízor v cene okolo 2 000 €

Za túto cenu môžete získať 65-palcový OLED. Teoreticky v tejto cenovej kategórii bude mať Samsung 65QN90A. Prečo teoreticky? V čase uvedenia na trh stál neprimeraných 3 000 €. A po druhé, otázkou je, či sa televízor miniLED dokáže priblížiť k OLED. Iste bude mať vyšší jas, ale nemôže sa rovnať čiernej farbe OLED, navyše Samsungu stále chýba podpora Dolby Vision. Cenovo vidím, že bude musieť byť o pekných pár stoviek lacnejší ako porovnateľný OLED, aby bol zaujímavou alternatívou.

Chcem kvalitný televízor do 1 000 €

Práve tu by mohol byť zaujímavý model Samsung 55QN85A. Zatiaľ je s cenou výrazne vyššie, ale podľa môjho názoru nebude trvať veľmi dlho, kým si ho kúpite za túto cenu. Ak chcete sledovať kvalitné zdroje v 4K, ako je Netflix, na väčšej obrazovke potom teoreticky ešte Samsung 65Q80A. Je lacnejší a jeho minuloročný predchodca Q80T bol veľmi rozumnou voľbou. 100 Hz VA panel, priame podsvietenie … Dolby Vision však bude stále chýbať.

Chcem televízor 800 €

Tu to vidím buď na Samsung QE55Q80A (t. j. menšia veľkosť z predchádzajúcej kategórie) – keď sledujete kvalitný obsah. Alebo naopak, použite obrázok nižšie a veľkosť vyššie. Najmä ak budete sledovať klasické televízne vysielanie a sem-tam nejaký film. K tejto hranici by sa mohol priblížiť buď Samsung QE65Q70A, alebo časom Samsung UE75AU7172. Len pozor na to, že tu prídete o 100 Hz a farby QLED – na druhej strane je to naozaj gigantická veľkosť za veľmi rozumné peniaze. Viem o niekoľkých prípadoch veľkých rodinných domov, kde je pozorovacia vzdialenosť takmer päť metrov. A za týchto podmienok má ideálnu veľkosť aj na sledovanie bežného televízneho vysielania.

Do 600 €

Tam sa nakoniec dostane aj slušný Samsung UE65TU8502. Veľká uhlopriečka a je v dostatočnej vzdialenosti vhodná pre klasické televízne vysielanie. Časom za túto cenu bude aj Samsung UE65AU8002.

Do 400 €

Tak ako v posledných rokoch, nepochybujem o tom, že Samsung tu bude úplne vládnuť. Konkrétne modely Samsung UE55AU7172 a Samsung UE55AU7072. A samozrejme, kým nezmiznú z trhu (a ak zlacnejú), ideálnou voľbou je minuloročný Samsung UE55TU7172. V tejto zostave došlo k minimálnym medziročným zmenám.

História TV Samsung

Kórejský gigant Samsung vstúpil na trh televízorov v roku 1969 (kedy založil divíziu Samsung Electronics), kedy uviedol (vtedy pochopiteľne čiernobiely) prvý model, ktorý vyrobil v spolupráci so značkou Sanyo. O päť rokov neskôr s k nim pridala výroba práčok a chladničiek, o ďalších 10 rokov neskôr napríklad mikrovlniek.

Čo znamená kódové označenie u Samsung TV

Samsung má dva typy kódu v modelovom rade. Jeden sa týka LCD a druhý QLED. Predstavíme si obaja. Časť označenie, začiatok a koniec je spoločný.

Modelové označenie môže vyzerať napríklad takto: QE55Q60RATXXH

Prvý znak (v našom prípade „Q“), ukazuje na použitú technológiu:

  • U – LCD (LED)
  • L – LCD (CCFL)
  • K – OLED
  • Q – QLED

Druhý znak (v našom prípade „E“), určuje svetadiel distribúcie:

  • E – Európa
  • A – Ázia, Afrika, Austrália
  • N – Severná Amerika, Južná Amerika, Kórea

Tretí a štvrtý znak (v našom prípade „55“) určujú veľkosť (uhlopriečku) televízora:

  • 98 „- 248,9 cm
  • 85 „- 215,9 cm
  • 82 „- 208,2 cm
  • 75 „- 190,5 cm
  • 65 „- 165,1 cm
  • 60 „- 152,4 cm
  • 55 „- 139,7 cm
  • 50 „- 127 cm
  • 49 „- 124,5 cm
  • 43 „- 109,2 cm
  • 40 „- 101,6 cm
  • 39 „- 99 cm
  • 32 „- 81,2 cm

QLED

Majme stále označenie QE55Q60R.

Ďalších znaky určujú modelový rad a rok výroby.

U QLED je to teda: Q60R,

  • Q – technológia QLED
  • 60 – modelový rad
  • R – označenie roka

LCD

U klasického LCD je to napr. UE55RU8002.

  • R – označenie roka
  • U – technológia LCD
  • 8002 – modelový rad

Zvyšná časť kódu je opäť spoločná pre LCD i QLED

Modelové rady majú túto hierarchiu:

QLED príklad – Q80R
LCD príklad – RU8002

  • 4 – najnižšia trieda
  • 5 – druhá najnižšia trieda
  • 6 – nižšia stredná trieda
  • 7 – stredná trieda
  • 8 – vyššia stredná trieda
  • 9 – najvyššia trieda

Druhé číslo v rámci modelového radu určuje podsérie – typicky sa jednalo o prehnutú variantu, alebo model určený na predaj v špecifickom reťazci. To platí pre LCD i QLED.

Prípadné tretie číslo je len pre LCD a určuje farbu stojanu či rámčeka.

Prípadné štvrté číslo označuje dealerskú variantu. V našich obchodoch sa stretnete skoro výhradne s číslom „2“, ktoré reprezentuje určenie pre východnú Európu.

Rok výroby je označený písmenom, ktoré sa postupne zvyšuje (pozor, niektoré písmená sú preskočená):

  • 2017 – M
  • 2018 – N
  • 2019 – R
  • 2020 – T
  • 2021 – A

Tretí a štvrtý znak od konca označuje výbavu tunery. Najčastejšie sa stretnete s:

  • TX – dvojitý tuner DVB-C / S2 / T2
  • UX – štandardný tuner DVB-C / S2 / T2

Posledné dva znaky určujú región predaja. U nás je to „XH„, kam spadajú tieto krajiny: Albánsko, Bulharsko, Chorvátsko, ČR, Estónsko, Maďarsko, Grécko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko, Slovinsko a Slovensko.

Samsung neprehrá kodeky XVID a DTS

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav ďalej trvá. Xvid býva typicky použitý pre staršie filmy, ktoré sú uložené v avi súboru. Neznamená to, ale že tv neprehrá všetky avi súbory, len tie pre ktoré bol použitý uvedený kodek.

Ako obnoviť nastavenie  Samsung televízie do pôvodného stavu

  1. Otvorte menu nastavenia.
  2. Potom choďte do záložky „Podpora“.
  3. Vyberte „Automatická diagnostika“.
  4. Zvoľte „Obnoviť“.
  5. Zadajte heslo (ak ste ho nikdy nenastavovali, tak východiskové sú samé nuly.)
  6. Potvrďte.
  7. Obnovenie je dokončené.

2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
  1. Odpovedať
    Lukáš Ščasný 03/07/2021 at 17:28

    Zdravím. Vraj všetky modely Q80T a vyššie disponujú hdmi 2.1 portom. Ako to je pri modeli QE55Q80TCTXXH ? Oficiálna stránku samsungu mi zdelila informáciu že tento model daným portom nedisponuje

    • Dobrý deň,

      osobne by som očakával, že všetky verzie Q80T budú mať HDMI 2.1. Ale z popisu uvedenej verzie na webe to nie je rozpoznateľné (oficiálna stránka samsungu), kódové označenie som nevidel, takže by som skôr veril Samsungu.

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo