Test kávovarov na kapsle

Kávovary na kapsule majú svojich zástancov, ale aj odporcov. Zamilujú si ich predovšetkým tí, ktorí si chcú vychutnať lahodnú kávu cappuccino, latté, alebo espresso. Príprava je veľmi rýchla, nepotrebujete poznať „kumšt“ správneho našľahanie peny ani dávku kávy. Stačí len stlačiť tlačidlo a o tieto kroky sa za vás postará kapsľový kávovar. Ale ako vybrať najlepší kapsľový kávovar?

Test kapsulových kávovarov 2023

NázovCelkom
1.DeLonghi EN 550.BZistiť cenu
80%
2.Bosch TAS 6004Zistiť cenu
70%
3.Krups KP310831 Nescafé Dolce Gusto EspertaZistiť cenu
70%
Recenzia
4.Krups KP110531 NESCAFÉ DOLCE GUSTO ObloZistiť cenu
60%
5.Bosch TAS 1402Zistiť cenu
60%
6.Krups KP1201CS NESCAFÉ DOLCE GUSTO Mini MeZistiť cenu
60%
7.Krups Dolce Gusto Piccolo XSZistiť cenu
60%
Recenzia

Parametre

NázovTlak čerpadla (bar)Príkon (W)Objem zásobníka na vodu (l)Úsporný režimVýškovo nastaviteľná plochaPríprava teplých i studených nápojovNádoba na použité kapsuleZásobník na mlieko
1.DeLonghi EN 550.B1914000,9ánoánonieánoáno
2.Bosch TAS 60043,315001,3ánoánonienienie
3.Krups KP310831 Nescafé Dolce Gusto Esperta1516001,4ánoánoánoánonie
4.Krups KP110531 NESCAFÉ DOLCE GUSTO Oblo1515000,8ánoánoánonienie
5.Bosch TAS 14023,313000,7ánoánonienienie
6.Krups KP1201CS NESCAFÉ DOLCE GUSTO Mini Me1515000,8ánoánoánonienie
7.Krups Dolce Gusto Piccolo XS1516000,8ánoánoánonienie
NázovAutomatické upozornenie na odvápnenieAutomatické zastavenie dávkovanie vodyViac farebných variantVýška (cm)Šírka (cm)Hĺbka (cm)Hmotnosť (kg)
1.DeLonghi EN 550.Bánoánoáno25,817,3324,5
2.Bosch TAS 6004ánoánoáno292332,52,7
3.Krups KP310831 Nescafé Dolce Gusto Espertaánoánoáno3621273,5
4.Krups KP110531 NESCAFÉ DOLCE GUSTO Obloánonieáno31,524,5182,5
5.Bosch TAS 1402ánoánoáno25,116,9312,2
6.Krups KP1201CS NESCAFÉ DOLCE GUSTO Mini Meánoánoáno30,52430,52,5
7.Krups Dolce Gusto Piccolo XSánonieáno2814272

Víťaz testu

Najlepšie kávovar na kapsule je DeLonghi EN 550.B, ktorý varí kávu z kapslí Nespresso. Ak preferujete kapsule Dolce Gusto, potom je najlepšou voľbou Krups oblú, v prípade kapsúl Tassimo je najlepšie kapsľový kávovar pre domácnosť – Bosch Tass 6004. Kapsľový kávovar je skvelý pre uvarení dobré až veľmi dobré kávy. Káva z kapsúl je zvyčajne nastavená tak, nech chutí čo najviac ľuďom. Proste rýchla veľmi dobrá káva, ktorá bude chutiť väčšine. Tieto kávovary si nekladú ambície nadchnúť pôžitkárov, ktorí radi usrkávajú Doubleshot, starostlivo sledujú kedy a akou firmou bolo kávové zrno pražené, rieši, či „kvalitné“ kafe má mať kyslastú chuť.

DeLonghi EN 550.B

Tlak čerpadla19 bar
Príkon1400 W
Objem zásobníka na vodu0,9 l
Úsporný režimáno
Výškovo nastaviteľná plochaáno
Príprava teplých i studených nápojovnie
Nádoba na použité kapsuleáno
Zásobník na mliekoáno
Automatické upozornenie na odvápnenieáno
Automatické zastavenie dávkovanie vodyáno
Viac farebných variantáno
Výška25,8 cm
Šírka17,3 cm
Hĺbka32 cm
Hmotnosť4,5 kg

Tento kávovar patrí medzi tie lepšie na trhu. Tomu zodpovedá aj pomerne vysoká obstarávacia cena, ktorá sa podobá lacnejším plnoautomatickým alebo pákovým kávovarom.

Kávovar ponúka rozšírené nastavenia, vďaka ktorým si môžete prispôsobiť objem nápoja v šálke (avšak to vie aj lacnejšie konkurenčné modely), prípravu nápoja môžete kedykoľvek prerušiť, môžete si nastaviť aj tvrdosť vody a čas, za ktorý sa má kávovar vypnúť.

Vzhľadom na to, že kávovar ponúka pokročilejšie nastavenia, nám trochu chýba displej, ktorý by nám v programovaní pomohol. Pri programovaní sme teda museli nazerať do návodu. Ak preferujete videonávody, nájdete ich na stránkach výrobcu. Návody sú jasné a stručné, takže pri programovaní určite pomôžu.

Veľmi prakticky sa nám javí kontajner na použité kapsule, nie je síce príliš veľký (zmestí sa do neho približne 12 kapsúl), ale pri príprave kávy sme nestrácali čas vyhadzovaním kapsulí do koša a preplachovaním držiaka na kapsule. Stačí len jednoduchý pohyb pákou a kapsule prepadne do kontajnera. Akonáhle je kontajner plný a je potrebné ho vyprázdniť, kávovar vám nedovolí pripravovať ďalšiu kávu.

Docela nemilo nás prekvapilo, že zásobník na vodu má objem len 0,9 l. Samozrejme, že na kapsľové kávovary je to celkom dosť, ale iba v nižšej cenovej kategórii. Očakávali by sme, že keď za kávovar dáme niekoľko stoviek, bude objem presahovať aspoň 1 l. Aj tak z neho ale pripravíte približne 22 espress alebo 4 latté.

Keď už sme pri latté a mliečnych nápojov, kávovar vás iste poteší tým, že mliečnu penu pripravuje z mlieka, ktoré sa leje do zásobníka na mlieko. Zásobník je opatrený viečkom a vďaka regulátora hustoty peny si môžete nastaviť intenzitu peny, akú potrebujete. Môžete si pripraviť nielen cappuccino a latté, ale aj čisto len mliečnu penu bez kávy. A to sa nám veľmi páči, pretože našľahané mlieko je obľúbené najmä u detí.

Čistenie kávovaru je ľahké, rovnako ako u iných kávovarov. Na nutnosť prečistenie po použití mlieka vás upozorní indikátor stavu Clean, na viečku zásobníka na mlieko teda stačí len stlačiť tlačidlo Clean a systém na prípravu mlieka sa prečistí. Samozrejme je potom nutné viečko rozobrať a jednotlivé časti dobre prepláchnuť. Na odvápnenie vás upozorní indikátor stavu DESCALING.

Proces odvápnenia je trochu zložitejšie na prípravu ako u lacnejších modelov, pretože musíte vstúpiť do menu prístroja a tam odvápňovanie naprogramovať. Do otvoru pary je nutné vložiť odvápňovaciu trysku, aby mala voda kadiaľ vytekať. Po naprogramovaní a vložení odvápňovací trysky všetko prebieha automaticky.

U takto drahého kávovaru by sme očakávali, že nás automaticky upozorní na nutnosť doplnenie vody do zásobníka. Túto funkciu však bohužiaľ kávovar nemá. Musíte teda hladinu vody strážiť vizuálne. Tiež by neuškodilo, keby po príprave každého nápoja prístroj vykonal automatické prečistenie trysky. Na túto užitočnú vlastnosť sme narazili u lacnejšieho konkurenčného prístroja.

Káva z tohto kávovar je chuťovo najlepšie zo všetkých, ktoré sme mali možnosť ochutnať. Chuť je daná predovšetkým kvalitou kávy, ale aj možnosťou použitia čerstvého mlieka, ktoré skrátka sušené nedokáže nikdy nahradiť. Musíme podotknúť, že na lahodnej chuti sa tiež podpisuje tlak o sile 19 barov, ktorou disponujú profesionálne kávovary. Vďaka oddělávací odkvapkávacej miske môžete používať šálky alebo poháre rôznych rozmerov. Nevýhodou pre niekoho môže byť chudobnejšie výber káv s príchuťou a vysoká obstarávacia cena.

Zistiť cenu

Bosch TAS 6004

Tlak čerpadla3,3 bar
Príkon1500 W
Objem zásobníka na vodu1,3 l
Úsporný režimáno
Výškovo nastaviteľná plochaáno
Príprava teplých i studených nápojovnie
Nádoba na použité kapsulenie
Zásobník na mliekonie
Automatické upozornenie na odvápnenieáno
Automatické zastavenie dávkovanie vodyáno
Viac farebných variantáno
Výška29 cm
Šírka23 cm
Hĺbka32,5 cm
Hmotnosť2,7 kg

Kávovar nás asi najviac potešil tým, že pripravuje kávové mliečne nápoje z kapsule, ktorá obsahuje smotanu do kávy a nie sušené mlieko. Výsledná chuť je výrazne inakšie oproti konkurenčným výrobkom, ktoré penu pripravujú zo sušeného mlieka. Musíme tiež povedať, že výsledný vzhľad kávových nápojov je z estetického hľadiska oveľa lepšia, než u iných kávovarov a to aj od rovnakého výrobcu. S pokojom sa priznáme k tomu, že by sme skoro nespoznali, že kávu nepripravoval barista.

To, že pri príprave profesionál chýbal, spoznáte podľa toho, že kávovar na kávu vyvíja tlak len o sile 3,3 barov, čo je dosť málo. Väčšina kávovarov disponuje tlakom 15 barov, čo je optimálny a ako sa môžete dočítať v našom radcovi, pri nízkom tlaku radšej odporúčame dávať ruky preč od takýchto výrobkov. Sila tlaku sa veľmi výrazne podieľa na výslednej chuti. Čím slabší tlak je, tým „jalovější“ je chuť kávy. Pred samotnou kúpou teda odporúčame najskôr kávu z kávovaru ochutnať napríklad u známych a až potom sa rozhodnúť. Trebárs tento fakt ani nespoznáte.

Kávovar nás veľmi rozmaznala v individuálnom nastavenie sily chuti, veľkosti, ale aj teploty pripravovaného nápoja. Tieto hodnoty si navyše môžete uložiť, takže stlačením jediného tlačidla sa pripraví káva presne podľa vašich predstáv. Uložiť si navyše môžete až 4 nápoje, čo je oveľa viac, než ponúkajú napríklad kávovary plnoautomatické alebo pákové. K dokonalosti už chýba len možnosť pripravovať studené nápoje, čo tento kávovar nezvláda.

Čo sa prípravy studených nápojov týka, celkom nás zaskočili dve rozdielne informácie od výrobcov, keď výrobca kávovaru tvrdil, že prístroj dokáže pripraviť studený nápoj, avšak výrobca kapsúl nás informoval, že kávovar nie je stavaný na prípravu studených nápojov a že neexistujú žiadne kapsule, ktoré by túto možnosť podporovali. Jediným spôsobom, ako si pripraviť studený nápoj je naskladať do pohára veľké množstvo kociek ľadu, pripraviť si horúci nápoj a nechať ho schladiť ľadom. To však nie je úplne elegantné riešenie.

Vzhľadom k tomu, že cena kávovaru nepresahuje 100 Euro, nás prekvapilo, že disponuje stavovú kontrolkou, ktorá vás upozorní na nutnosť doplnenie vody do zásobníka. Pretože sa zásobník nachádza v zadnej časti prístroja, kam nie je vidieť, nemusíte s kávovarom otáčať alebo si stúpať na špičky, aby ste zistili stav hladiny. Kávovar vás na nevyhnutnosť doplnenie vody upozorní sám tým, že sa rozbliká patričná kontrolka. A to sa nám veľmi páči. Veľmi oceňuje tiež veľkosť zásobníka, ktorý má objem 1,3 l, takže zvládne pripraviť kávu aj pre viacpočetné domácnosti. Navyše objem nádoby na vodu býva u kávovarov tejto cenovej kategórie až o polovicu menšie.

Údržba je tiež jednoduché, a to vďaka servisnému T Discu, ktorý vďaka čiarovému kódu dokáže kávovaru odovzdať informáciu o tom, aké čistenie je nutné vykonať. Trochu zaskočení sme akurát dlhou dobou odvápňovania. Proces trvá pol hodiny, čo je porovnateľné s pákovými alebo plnoautomatickým kávovary. U kapsulových kávovarov tento proces trvá väčšinou len 2 minúty.

Vďaka svojej váhe je kávovar fortelnější, takže počas prípravy sa šálku alebo pohár pod kávovú výpustí „nestrapká“ a vysoký príkon pozitívne ovplyvňuje rýchlu prípravu kávovaru na prevádzkovú teplotu.

Zistiť cenu

Krups KP110531 NESCAFÉ DOLCE GUSTO Oblo

Tlak čerpadla15 bar
Príkon1500 W
Objem zásobníka na vodu0,8 l
Úsporný režimáno
Výškovo nastaviteľná plochaáno
Príprava teplých i studených nápojováno
Nádoba na použité kapsulenie
Zásobník na mliekonie
Automatické upozornenie na odvápnenieáno
Automatické zastavenie dávkovanie vodynie
Viac farebných variantáno
Výška31,5 cm
Šírka24,5 cm
Hĺbka18 cm
Hmotnosť2,5 kg

Kávovar iste na prvý pohľad zaujme svojím nevšedným dizajnom, kvôli ktorému sa hodí prevažne do moderných domácností. Radi by sme upozornili na možnosť nastavovať si výšku odkvapkávacej misky, ktorá v každej polohe svojím spôsobom mení vzhľad kávovaru. Ak je na najnižšej polohe, je vnútorný kruh okolo dávkovacieho priestoru ucelený. Pokiaľ ju umiestnite vyššie, z kruhu sa stane obrazec moderného výzoru. Čo však musíme dizajnu vytknúť je ohyzdný červený kábel, ktorý sa nehodí k modelom, ktoré nie sú červenej farby a pôsobí tak, ako sa hovorí „ako päsť na oko“. Ale to je len na okraj, čo môže zaujať oko milovníka moderného umenia.

Dizajn má tiež svoje funkčné vlastnosti, a to predovšetkým v tom, že vďaka priehľadu vidíte, koľko vody vám zostáva v zásobníku. To vidíme ako veľmi praktickú vychytávku, vďaka ktorej nemusíte otáčať s celým kávovarom, aby ste sa pozreli, koľko vody v zásobníku aktuálne je.

Z praktického hľadiska oceňujeme, že zásobník na vodu nepatrí k najmenším, ale rozhodne sa nemôže pýšiť ani megalomanským rozmery. Objem 800 ml vám vystačí na prípravu 16 espress alebo 3 cappuccino alebo 3 latté.

Oblúkový dizajn, ktorému zodpovedá aj názov prístroja, so sebou však nesie aj niektoré úskalia. Zásobník na vodu sa z kávovaru vyťahuje o niečo horšie, než tomu môže byť u kávovarov, ktoré majú rovný chrbát. Ovšem Nejde sa o nič tragického a chce to skrátka len získať ten správny grif.

Čo sa nám rozhodne nepáči, je absencia automatického zastavenia dávkovania. Čo na tom, že na kapsulu nájdete označenie odporúčaného množstva nápoja, keď objem v hrnčeku nedokážete odhadnúť. Jednoducho povedané, káva z výpuste tečie neustále, takže záleží len na vás, kedy ju zastavíte. Áno, praktické je, že si objem kávy v hrnčeku môžete prispôsobiť vlastným požiadavkám. Otázkou však je, či v tom prípade nie je označenie odporúčaného množstva na kapsulu zbytočné. Správneho objemu a s ním súvisiace chuti teda dosiahnete metódou „pokus-omyl“. Niektoré kávovary už majú vopred nastavené množstvo vody pre prípravu vyváženého nápoja a myslíme si, že v tejto cenovej kategórii je možné ich na trhu nájsť.

Páči sa nám však automatické upozornenie na nutnosť odvápnenia. Kontrolka svieti oranžovo, takže vidíte signál, že je na čase prístroj odvápniť. Proces odvápnenia je navyše veľmi jednoduchý a zaberie vám zhruba 3 minúty, čo nie je veľa.

Vďaka možnosti zmeniť výšku odkvapkávacej misky si môžete výšku prispôsobiť veľkosti hrnčeka. Pripravte sa však na to, že pri príprave budú stopy od kávy vidieť v okolí vnútornej časti hlavy kávovaru, preto odporúčame po každej príprave tieto miesta utrieť, aby na nich káva nezasychali. Niektoré poháre so širokým dnom sa nemusí na odkvapkávaciu tácku pohodlne vliezť.

Pri príprave sa tiež pripravte na pomerne otravný hluk, ktorý kávovar vydáva a tiež pomerne veľké vibrácie. Po dokončení prípravy kávy z výpuste ešte dlho odkvapkáva voda.

Zistiť cenu

Bosch TAS 1402

Tlak čerpadla3,3 bar
Príkon1300 W
Objem zásobníka na vodu0,7 l
Úsporný režimáno
Výškovo nastaviteľná plochaáno
Príprava teplých i studených nápojovnie
Nádoba na použité kapsulenie
Zásobník na mliekonie
Automatické upozornenie na odvápnenieáno
Automatické zastavenie dávkovanie vodyáno
Viac farebných variantáno
Výška25,1 cm
Šírka16,9 cm
Hĺbka31 cm
Hmotnosť2,2 kg

Ovládanie tohto kávovaru je naozaj veľmi jednoduché. V podstate nič iné, než vloženie kapsule nemusíte robiť. Vďaka čiarovému kódu, ktorý je na viečku kapsule si kávovar dokáže sám prečítať, koľko je potreba vody na prípravu nápoja a aká teplota je tá najvhodnejšia. Dávkovanie je automatické, takže nemusíte pri prístroji stáť. Dávkovanie sa preruší samo. Ak však budete chcieť objem nápoja v šálke zväčšiť, stačí len pridržať tlačidlo pre dávkovanie tak dlho, kým do hrnčeka nenatečie požadované množstvo.

Veľmi oceňujeme, že kávovar pripravuje mliečne kávové nápoje z kapsule s tekutým, nie sušeným mliekom. Výsledná pena i chuť sú lepšie, než u klasicky známych kapslí s mliekom sušeným.

Pri vkladaní kapsúl myslite na to, že sa do držiaka vkladajú viečkom nadol. Len tak môže byť prečítaný čiarový kód a príprava nápoja zahájená.

Údržba kávovaru patrí, v porovnaní s konkurenčnými modelmi, k tej najjednoduchšej. Kávovar vás na nutnosť vyčistenia a odvápnenie upozorní sám podľa toho, ktorá zo stavových kontroliek sa rozsvieti. Potom len stačí vložiť servisný T Disc do držiaka na kapsule a stlačiť tlačidlo. Kávovar sa o všetko postará sám. Čo nás trochu zarazilo, je dlhšia doba odvápnenie, ktorá trvá 30 minút. Na to nie sme od konkurenčných modelov zvyknutí. Obyčajne sa totiž doba odvápnenie pohybuje okolo 2 minút. Jednotlivé časti, ktoré sú na to určené, je možné umývať v umývačke, okrem zásobníka na vodu. Oceňujeme tiež automatické prečistenie trysky po každom pripravenom nápoji.

Čo nás nemilo prekvapilo je však nízky tlak, ktorý sa pri príprave na kávu vyvíja. 3,3 baru je naozaj veľmi málo a je to poznať na chuti. Samozrejme posúdenie chuti je veľmi individuálna záležitosť, ale ak tento fakt zovšeobecníme, tak tlak má veľký vplyv na chuť kávy. Ak je tlak príliš malý, káva nemá plnú chuť. Konkurenčné modely sa môžu pýšiť tlakom 15 barov, ktorý je optimálny.

Tiež príkon u tohto výrobku je nižšia, než u niektorých konkurenčných, takže dlhšiu dobu trvá, než začne príprava nápoja. Navyše nás prekvapilo, že než sa spustí samotné dávkovanie, kávovar vydáva zvláštne „rachot“, ktorý by sme prirovnali k streľbe z pištole, ktorá sa ozýva z televízie. Toto je však otázka zvyku.

Zistiť cenu

Krups KP1201CS NESCAFÉ DOLCE GUSTO Mini Me

Tlak čerpadla15 bar
Príkon1500 W
Objem zásobníka na vodu0,8 l
Úsporný režimáno
Výškovo nastaviteľná plochaáno
Príprava teplých i studených nápojováno
Nádoba na použité kapsulenie
Zásobník na mliekonie
Automatické upozornenie na odvápnenieáno
Automatické zastavenie dávkovanie vodyáno
Viac farebných variantáno
Výška30,5 cm
Šírka24 cm
Hĺbka30,5 cm
Hmotnosť2,5 kg

Tento kávovar z rodiny Nescafé Dolce Gusto má podobný dizajn ako jeho kolega Nescafé Dolce Piccolo, ale na rozdiel od neho, disponuje ovládačom množstva, takže si môžete navoliť presné množstvo kávy, ktoré je odporúčané na viečku kapsule. To vidíme ako veľmi prínosné. Navyše sa od prvého kávovaru cenovo líši zhruba len o 20 Euro. A to už pri robení kávovaru tak nebolí nie? Vďaka možnosti nastavenia množstva navyše kávovar dokáže tiež automaticky zastaviť výdaj vody. Nemusíte teda odhadovať, koľko vody v šálke, je pre prípravu vybrané kávy postačujú. Výdaj vody sa automaticky preruší.

Okrem ovládače množstvo kávy, má kávovar tiež väčšiu nádobu na vodu. 0,8 l je oveľa lepší, než 0,6 l, ale aj tak sa nejedná o objem, z ktorého by ste mali skákať do stropu. Avšak na rannú a dopoludňajšie kávu pre 2-4 osoby vám bude stačiť. Pripravíte z neho treba 13 espress, ale len 3 cappuccina.

Páči sa nám veľká ponuka nápojov, ktoré kávovar dokáže pripraviť. Vyberú si z neho zástancovia silnej čiernej kávy, milovníci mliečnych kávových nápojov s príchuťou, ale aj deti, pre ktoré sú pripravené varianty kakaa alebo čokolády. Okrem teplých nápojov je možné si pripraviť aj nápoje studené (čaj a cappuccino).

Čo sa týka chuti pripravovanej kávy, môžeme povedať, že je dobrá, ale pôžitok z mliečnych nápojov trochu kazí kapsule, ktoré mlieko pripravujú zo sušeného mlieka. Okrem toho, že pena nevydrží tak dlho, ako z klasického mlieka alebo smotany, nie je chuť tak jemná, ako keď si do kávy pridáte klasickej mlieko. Avšak niekomu tento fakt nevadí, takže si pôžitok z kávy určite vychutná. Chuť je vďaka sile tlaku čerpadla 15 barov vyvážená. Vysoký príkon sa postará o rýchle nahriatie kávovaru na prevádzkovú teplotu, takže nemusíte príliš dlho čakať.

Z hľadiska dizajnu je kávovar na oko veľmi zaujímavý, a navyše ho môžete kúpiť v rôznych farebných variantoch, takže ľahko zapadne do každej domácnosti. Dizajnové spracovanie má však aj svoje muchy. Kvôli tomu, že je zásobník na vodu ľahko vypuklý, horšie sa s ním manipuluje pri vyberaní von z kávovaru. Je tiež trochu škoda, že si hladinu vody musíte strážiť sami, pretože kávovar vás na nutnosť doplnenia neupozorní. Úplným faux pas je červený prívodný kábel, ktorý sa rozhodne nehodí k žiadnemu farebnému prevedeniu, okrem červeného.

Vďaka nízkej hmotnosti sa s kávovarom ľahko manipuluje, avšak nevýhodou je, že pri prevádzke vydáva tak silné vibrácie, že je niekedy nutné šálka pridržať, aby vám „neodskákal“ preč a káva sa nevyliala, otravný je tiež príliš hlasný zvuk, ktorý kávovar vydáva.

Ani tomuto kávovaru nechýba funkcia automatického upozornenie na odvápnenie. Ak situácia nastane, tlačidlo, ktoré normálne svieti na zeleno, sa rozsvieti oranžovo. Výrobca tiež uvádza, že by sa odvápnenie malo robiť pravidelne každé 3-4 mesiace. Signálom vám môže byť, že káva nemá dostatočnú teplotu, alebo vytekaniu vody po kvapkách.

Zistiť cenu

Kapsľový, pákový, alebo automatický kávovar?

Aby ste mali prehľad o tom, čo si kupujete, je rozumné začať základným delením kávovarov:

Kapsľové kávovary

Domáce kávovary na kapsule predstavujú kompaktné riešenie potreby zaobstarať si kávovar, hoci naň doma nemáte miesto a ani nemáte toľko peňazí, ktoré by ste mohli minúť za pákové alebo plnoautomatické elektrospotrebiče. Obstarávacia cena je teda nižšia, vyššie sú potom náklady za šálku. Tie môžu byť aj 3x drahšie než káva pripravená zo zrniek. V tomto spotrebiči si pripravíte iba kávu z kapsúl, nie je prispôsobený na prípravu mletej kávy. Variantom kávovaru, ktorý je vhodný pri prípravu nápoja tak z mletej kávy, tak kapsulí môže byť kávovar pákový. Jeho kapsule sa však diametrálne odlišujú od kapsúl, ktoré si tu popisujeme. Ide o tzv. E.S.E. pody, z ktorých si pripravíte iba espresso. Bližšie sa o nich dočítate v odseku Čo sú E.S.E pody? Medzi výhody patrí jednoduché ovládanie, ktoré zvládnu všetky vekové kategórie, aj keď u detí je potrebné dohľad, pretože predsa len sa pracuje s horúcou vodou. Príprava akéhokoľvek druhu kávy vám zaberie zhruba minútu. Za tak krátku dobu pripravíte ako klasické espresso, tak latté, cappuccino a ďalšie.

To, čo vo svojich kuchyniach ocenia predovšetkým dámy, ale aj páni je príprava, pri ktorej nenarobíte žiadny neporiadok. Nie je potreba natlačiť páku mletou kávou, takže nikde nič nerozsype. Nemusíte sa starať ani o intenzitu chuti alebo nastavenie arómy. V každej kapsuli, ktorá je hermeticky uzavretá je presná dávka kávy, ktorá zaručí vyrovnanú chuť a nemusíte sa báť ani zvetraniu. Prednosťou kapsulových kávovarov je variabilita pripravovaných nápojov. Okrem kávových nápojov sú k dostaniu tiež čaju a to aj v studenej variante alebo kakao. Kávy môžu byť ochutené a nie je problém pripraviť ani bezkofeínovú variantu.

Viete, že: Hermetické uzavretie je také uzavretie, ktoré je nepriedušné, vzduchotesné a úplne odizolované. Preto sa nemusíte báť, že by káva v kapsule mohla zvetrať.

Medzi nevýhody patrí vyššia nákupná cena kapslí v porovnaní s obstaraním zásoby zrnkovej alebo mletej kávy. Okrem obsahu (kávy) platíte tiež za obal a prebal. Jedna káva vás vyjde zhruba na 25 centov, takže si pred samotnou kúpou dobre spočítajte, či vás samotné prevádzkovanie kávovaru nebude stáť toľko peňazí, ako obstaranie plnoautomatického prístroja. Finančná náročnosť kapsúl môžete znížiť tým, že si zaobstaráte kapsule doplňovacie, v tomto okamihu však kapsľový kávovar stráca svoju najväčšiu prednosť, a to rýchlosť prípravy. Menšie rozmery prístroja vedú aj k obmedzeniu objemu zásobníka na vodu, ktorý sa pohybuje len okolo 1 litra, takže je potrebné zásobu pravidelne dopĺňať.

Ďalšou komplikáciou môže byť aj nekompatibilita kapslí. Každý kávovar je prispôsobený pre iný druh, takže treba espressovar na kapsule Tassimo nebude schopný spracovať kapsulu Nespresso. Pri výbere sa preto vždy zamerajte na dostupnosť kapslí. V súčasnej dobe je možné si zaobstarať aj neoriginálne náplne, tie však do kávovaru nemusí dobre sedieť. Preto je dobré si zaobstarať len menšie množstvo, otestovať si ich, a potom prípadne nakúpiť zásobu.

 • Výhody – nižšia obstarávacia cena, jednoduchá a rýchla príprava nápoja, kompaktné rozmery.
 • Nevýhody – menší objem zásobníka na vodu, nie všetky kapsule sú kompatibilné s každým kávovarom, vyššia obstarávacia cena kapslí.

Pákové kávovary

Jedná sa o kávovar, ktorý na prípravu kávy potrebuje páku s filtrom, do ktorého sa dávkuje káva. Kávu vám môže z kávových zŕn namlieť integrovaný mlynček, alebo si už namletú kávu donesiete z obchodu. Chuť je ovplyvnená hrubosťou mletia, teplotou vody, ale aj tlakom, ktorý vyvíjate na utláčaním kávy v páke. Všetky možnosti, ktoré kávovar ponúka si väčšinou môžete upraviť podľa vlastnej chuti. Ak máte chuť na kávový nápoj s mliekom, musíte si ho našľahať pomocou parnej trysky. Našľahanie mlieka nie je ťažká záležitosť, ale potrebuje to určitý cvik a grif, aby ste dosiahli hladké, husté a krémové peny, ktorá dotvára výslednú chuť cappuccina alebo latté. U kávových nápojov s mliečnou penou musíte poznať postup prípravy, ktorá zahŕňa našľahanie mlieka, prípravu kávy a správnu kombináciu mlieka a kávy v šálke.

 • Výhody – výber druhu kávy, výber hrubosti mletia, možnosť nastavenia rôznych veličín podľa vlastnej chuti.
 • Nevýhody – ručné šľahanie mlieka, zdĺhavejšie príprava nápoja, vyššia obstarávacia cena prístroja, zložitá údržba.

Automatické kávovary

Má integrovaný mlynček na mletie kávy a dávkovanie (kávy, vody i mlieka) je už vopred nastavené z výroby tak, aby výsledná chuť bola vyvážená. Samozrejme si jednotlivé veličiny môžete upraviť podľa vlastných požiadaviek. Môžete si upraviť intenzitu chuti, hrubosť mletia, teplotu vody aj množstvo, ktoré sa dávkuje do hrnčeka. Príprava mliečnych nápojov prebieha automaticky, takže sa nemusíte o nič starať. Stačí len stlačiť tlačidlo na prípravu cappuccina a prístroj vám pripraví kvalitnú kávu a postará sa aj o precízne našľahanie čerstvého mlieka. Všetko automaticky. Niektoré modely ponúkajú aj možnosť prípravy samotného našľahaného mlieka alebo voľbu intenzity peny.

 • Výhody – plne automatický prevádzka za použitia čerstvo namletej kávy a čerstvého mlieka, možnosť upravenia chuti, rýchla príprava.
 • Nevýhody – vysoké obstarávacie ceny prístrojov, zložitá údržba.

Druhy kávy

Pred tým, než sa rozhodnete, akú značku kávovaru si zaobstaráte, popremýšľajte nad tým, akú kávu chcete piť. Ste vyznávači klasického espressa alebo radi experimentujete s príchuťami a nápojmi s mliekom? Podľa toho, na čo sa viac prikláňate si môžete vybrať z 3 druhov kávovarov.

Kávovary na prípravu klasickej kávy

Dokážu vám pripraviť skvelé presso alebo lungo, ale s mliečnymi variantmi sa už nepopasují. Je to preto, že v ponuke kapsúl nenájdete tie, ktoré by obsahovali mlieko. Tento typ kávovarov nemá ani parnú trysku alebo iný spôsob, akým by dokázal mlieko našľahať. Nemusíte sa báť, že by ste sa kombinácia kávy s našľahaným mliekom museli vzdať, len k tomu budete potrebovať ďalší prístroj.

Kávovar pre teplé aj studené nápoje

Tieto kávovary väčšinou ponúkajú pestrú paletu kapsúl, vďaka ktorým si môžete pripraviť ľadový čaj, horúcu čokoládu, kakao, cappuccino a ďalšie. Kapsule neobsahujú mlieko v tekutej forme, ale sušené, takže sa budete musieť rozlúčiť s takou chuťou, ktorú by ste dostali v dobrej kaviarni, ale pre pocit z neobmedzených možností prípravy nápojov vám budú stačiť. Do týchto kávovarov sa najčastejšie hodí kapsule značky Nescafé Dolce Gusto alebo Tassimo.

Kávovary, ktoré pracujú s mliekom

Pre pravý pôžitok z našľahaného mlieka vyberajte také kávovary, ktoré disponujú automatickým šľahačom mlieka alebo majú parnú trysku. Tento typ kávovarov má okrem zásobníka na vodu ešte zásobník na mlieko a je možné v nich používať kapsule Nespresso. Pripravte sa však, že obstarávacia cena sa určite prehupne cez hranicu 100 Euro.

Ktoré kapsule? Nespresso, Nescafe Dolce Gusto, alebo Tassimo?

S vybraným kávovarom sa bude spájať aj príslušný druh kapslí. Dobre sa preto zamerajte na to, aké možnosti vám ponúka. Niektoré spoločnosti sa zameriavajú čisto na prípravu klasickej kávy, iné rady experimentujú s chuťou. Kapsule sa od seba okrem náplne líšia aj tvarom a veľkosťou, takže je dobré si zistiť, ako dostupnosť, tak možnosti kompatibility.

Kapsule Nespresso

Ocenia je predovšetkým vyznávači lahodnej a kvalitnej kávy, ktorí si nepotrpia na príchute alebo mliečne kombinácie. Kávu môžete pripravovať v 3 veľkostiach: ristretto (25 ml), espresso (40 ml), lungo (110 ml), dostupná je aj variant bezkofeinových káv. K dostaniu je celkom 24 druhov káv, ktoré majú rôznu intenzitu (stupnica od 1 do 13), ale aj arómu. Podľa aróma sa kávy delia do troch veľkých skupín:

 • Ovocné: ovocno-vínnej, kvetinové, citrusové,
 • Vyvážené: cereálne, pražené,
 • Intenzívne: korenené, sladové, drevité, kakaové, intenzívne pražené.

Cena za kapsulu sa pohybuje okolo 40 – 50 centov.

Kapsule Nescafé Dolce Gusto

Ocenia je predovšetkým osoby, ktoré milujú rôzne druhy kávy. Ráno sa nakopnú espressom, popoludní je poteší latté a večer si urobia chvíľku na seba s šálkou čaju. Spoločnosť spolupracuje aj s inými značkami, takže v ponuke nájdete kakao Nesquik, ktoré potešia najmä deti, ale aj ľadový čaj Nestea. Kávovary tejto značky dokážu pripraviť aj studené nápoje, preto v ponuke nájdete aj varianty ľadovej kávy alebo čaju. Mliečne kávy pripravujú zo sušeného mlieka, takže zážitok z chuti nie je taký ako u pravého mlieka, ale na druhú stranu máte možnosť ochutnať viac druhov káv a to s príchuťami (napríklad karamel alebo vanilka).

Kapsule sú na viečku označené počtom čiarok, ktoré určujú koľko vody má kapsúl prejsť, aby ste dosiahli vyváženej chuti. U niektorých kávovarov si intenzitu môžete nastaviť v hornej časti kávovaru, ktorú ovládate ihlu na prepichnutie kapsule. Pri iných, ktoré toto ovládanie nemajú, musíte dostatočné množstvo pre získanie správnej intenzity odhadnúť sami. Kapsule s klasickým espressom vás môže stáť v rozmedzí 30 – 40 centov, avšak za cappuccino ice môžete zaplatiť aj 70 centov.

Kapsule Tassimo

Rovnako ako predchádzajúce popísané kapsule, aj tieto sa hodí pre milovníkov rôznych druhov nápojov. Tassimo pri výrobe nápojov spolupracuje so svetoznámymi značkami a výrobcami, takže si môžete pochutnať na káve Jacobs (Café Au Lait, Latté Macchiato) alebo na horúcich čokoládach od výrobcov Milka a Oreo. V ponuke je tiež espresso alebo čaj. Mliečne nápoje sa pripravujú zo sušeného mlieka. Na výber sú 4 veľkosti nápojov označené ako S, M, L a džbánok. Jedna kapsula vás vyjde zhruba na 40 centov. Kapsule sú označené čiarovým kódom, ktorý kávovar prečíta a presne vie, koľko vody, času a aká teplota sú pre prípravu vyváženej chuti potrebné.

Kapsule v kocke

VýhodyNevýhody
Nespressokáva vysokej kvalityobmedzená ponuka nápojov, kávovary väčšinou nedisponujú funkciou šľahanie mlieka, takže si ho musíte ušľahať zvlášť
Nescafé Dolce Gustobohatý výber nápojov, dokáže pripraviť aj studené nápoje, v ponuke je aj čaj alebo kakaomliečne nápoje pripravuje zo sušeného mlieka, niektoré ceny extra nápojov sú pomerne vysoké
Tassimobohatý výber nápojov, možnosť ochutnať nápoje od svetoznámych výrobcov, mlieko sa pripravuje zo smotany do kávy

Pri výbere automatického espressa na kapsule sa môže stať, že ho nenájdete pod označením, ktoré hľadáte. Je to preto, že výrobcovia spolupracujú s rôznymi výrobcami kapsúl, preto je kávovar označený dvoma značkami. Ak sa stane, že kávovar nenájdete u výrobcu kávovarov, skúste to u výrobcu kapslí. Tí totiž majú ponuku kávovarov priamo na svojich stránkach. Príklad: Bosch TAS 1402 je jeden a ten istý kávovar, ktorý na stránkach výrobcu kapslí nájdete pod názvom TASSIMO Vivy.

ESE pody

S ľahkou nadsádzkou môžeme povedať, že E.S.E. pody sú vlastne kapsule do (väčšinou) pákových kávovarov. Jedná sa o porciovanú kávu v papierovom obale, ktorá je pripravená z praženej a namletej kávy. Jeden pod obsahuje presne definované množstvo pre prípravu jednej kávy, približne 7 g, tak aby mala vyváženú chuť a patričnú creme. Do kapsulových kávovarov, ktorých sa týka tento článok, sa však nevkladajú.

Na akom princípe fungujú kávovary na kapsule

Používanie je veľmi jednoduché. Vy len vložíte plastovú kapsulu a kávovar sa o výdaj vyvážené kávy už postará sám. Ako na to?

 • Odistite otvor, do ktorého sa vkladá kapsule.
 • Vložte kapsulu do otvoru (ak pripravujte nápoj s mliekom, vložte najskôr kapsulu s mliekom, až potom kapsulu kávou).
 • Otvor zatvorte rovnako, ako ste ho otvorili, pri zatvorení sa vysunie ihla (trubička), ktorá prepichne viečko kapsule.
 • Ak to kávovar umožňuje, nastavte intenzitu alebo veľkosť hrnčeka.
 • Stlačte tlačidlo štart alebo iné tlačidlo, ktoré slúži na prípravu nápoja.
 • Cez ihlu (trubičku) začne do kapsule prúdiť voda, ktorá perforuje spodná časť kapsule a káva tak môže začať tiecť do šálky.

Na čo sa zamerať pri výbere kávovaru na kapsule

Tlak

Zo všetkého najdôležitejšie je parameter tlaku. Aby káva dosiahla správne chuti a arómy, treba na ňu vyvíjaný dostatočne silný tlak. Kvalitné kávovary disponujú hodnotou 15 bar, tie najlepšie kávovary na kapsule dokonca aj 19 bary. Na trhu sa samozrejme môžete stretnúť aj s prístrojmi, ktoré majú tlak len 2 alebo 4 bary. Týmto výrobkom sa však radšej vyhnite, pretože káva z nich nebude mať vyváženú chuť a ako sa hovorí, bude chutiť ako „vylúhované ponožky“. Tieto kávovary na kapsule vás na prvý pohľad zaujmú tým, že sú lacné. Avšak pamätajte tiež na to, že káva z nich nebude kvalitné.

Príkon

Veľkosť príkonu ovplyvňuje dobu, za ktorú bude kávovar pripravený na použitie. To znamená, že má vplyv na to, za ako dlho sa nahreje na prevádzkovú teplotu. Čím vyšší príkon, tým kratšia doba čakania. Nikto z nás rozhodne nechce čakať 5 minút na to, aby si mohol dať rannú kávu, ktorej príprava trvá len minútu. Ideálne hodnotou príkonu je 1 450 W a viac. Samozrejme čím vyšší príkon, tým vyššia spotreba, ale tá je u týchto malých spotrebičov pomerne zanedbateľná. Väčšina kávovarov je navyše vybavená režimom Stand by alebo automatickým vypnutím, kedy sa po určitej dobe nepoužívania prístroj sám vypne alebo prejde do úsporného režimu. Pri výbere sa na funkciu úsporného režimu určite zamerajte.

Konštrukčné riešenie a dizajn

Pretože sú kapsľové kávovary kompaktnejších rozmerov, majú tiež menšiu nádobu na vodu. Pri výbere si teda skontrolujte, aký maximálny objem vody zásobník pojme. Najdôležitejšie je si ujasniť, koľko káv denne budete pripravovať. Neustále doplňovanie vody môže byť veľmi otravné. Ideálne by zásobník mal mať aspoň 1,3 litrov. Ale zase nepotrebujete viac ako 2 litre – keď tam voda stojí dlho, tak sa to negatívne podpíše na chuti kávy. Z každej strany mediálneho sveta vás výrobcovia masírujú najrôznejšími farebnými prevedeniami a konštrukčným vzhľadom kávovarov. Okrem toho si tiež môžete vybrať materiál, z ktorého je prístroj vyrobený, najčastejšie plas alebo nerezové prevedenie. Kávovar môže dizajnovo úplne splynúť s vybavením vašej kuchyne, alebo z neho môžete urobiť nepřehlédnutého solitér. Stačí, keď do bielej kuchyne umiestnite výrobok sýto červenej farby a podobne.

Údržba

Pri pravidelnom používaní vám rozhodne pomôže, ak vás kávovar sám upozorní, kedy je potrebné vykonať odvápnenie. Upozornenie je väčšinou signalizované rozsvietením príslušnej kontrolky. Ak však kávovar túto funkciu nemá, pravdepodobne si budete musieť strážiť dobu, za ktorú by ste prístroj mali odvápniť. Tento úkon by ste mali vykonávať pravidelne, ideálne 1x za 2 mesiace. Odvápňovací proces nebýva zložitý a na rozdiel od pákových alebo plnoautomatických prístrojov vám nezaberie pol hodiny, ale len pár minút.

Do nádoby na vodu sa podľa návodu pripraví odvápňovací roztok, ktorý sa potom nechá pretiecť kávovarom. Pokiaľ má presovač na kapsule cesty na studenú i horúcu vodu, je potreba roztok nechať pretiecť pri spustení výdaja horúcej i studenej vody. Po odvápnenia je nutné prístroj prepláchnuť čistou vodou. Opäť platí, že ak máte kávovar, ktorý pripravuje studní i teplé nápoje, je potrebné nechať prepláchnuť obe cesty.

Dôležité: Rozhodne neodporúčame vykonávať odvápnenie pomocou octu, tak ako to môžete robiť treba u rýchlovarnej kanvice. Chuť octu by sa totiž v kávovare mohla držať aj týždeň po procese, aj napriek dôkladné prepláchnutie a mohla by negatívne ovplyvniť výslednú chuť nápoja.

Na údržbu vonkajších častí stačí vlhkú handričku. U niektorých výrobkov je možné niektoré časti mať v umývačke. Tieto informácie už nájdete u konkrétneho výrobcu. Niektoré kávovary môžu mať aj funkciu automatického čistenia.

Príslušenstvo a vybavenie

Pákové alebo plnoautomatické kávovary bývajú (avšak nie je to pravidlo) vybavené displejom. U kapsľových elektrospotrebičov je displej skôr výnimkou, pretože jeho prítomnosť nie je až tak nutná. Ovládanie je natoľko jednoduché, že stačí len stlačiť tlačidlo. Rozdiel v tlačidlách môže byť ten, že môžu byť klasická, ktorá je nutné stlačiť alebo dotyková. Zásobník na vodu by mal byť priehľadný, aby ste mohli ľahko skontrolovať, koľko vody v ňom zostáva.

Niektoré kávovary disponujú pohyblivým zásobníkom na vodu, takže nemusíte otáčať celý kávovar alebo si stúpať na špičky, aby ste videli, koľko vody v zásobníku zostáva. Zásobník si môžete ľahko otočiť jediným pohybom ruky. Pri pokladaní otázky aký kávovar na kapsule zvoliť sa tiež zamerajte nato, či sa vaše chuťové bunky uspokojí so sušeným mliekom. Ak nie, poobzerajte sa po takom kávovare, ktorý má zásobník na mlieko a funkciu automatického šľahanie alebo parnú trysku. Kávu si teda pripravíte z kapsule a mlieko za vás vyšľahá kávovar.

Ako príslušenstvo si ku kávovaru môžete prikúpiť zásobník na kapsule. Jeho využívanie je praktické v tom, že máte prehľad o tom, koľko kapsúl vám ešte zostáva. Ak sa pre jeho kúpu rozhodnete u značkového výrobcu, vaša peňaženka najskôr zaplače. Síce si môžete zaobstarať pekné designy, ale minúť priemerne 20 euro za plastovú škatuľu sa nám zdá trochu pritiahnuté za vlasy. Ak netrváte na značke, určite nájdete oveľa lacnejšie riešenie, ako si zásobník zaobstarať alebo vyrobiť. Zásobník nemusí slúžiť len pre plné kapsule, ale môže doň vkladať aj použité kapsule. Niektoré z kávovarov majú zásobník na použité kapsule už integrovaný v tele spotrebiča.

Mnoho ľudí argumentuje tým, že používanie kapsulových kávovarov je neekologické, pretože kapsulu nie je možné hodiť do triedeného odpadu. Ak by vás trápila podobná výčitka, majte na pamäti, že kávovú kapsulu si môžete kávou znovu naplniť, aj keď už sa nebude jednať o originál, môžete kapsulu využiť niekoľkokrát po sebe. Na internete sú k dostaniu tiež opätovne plniace kapsule, takže ju nemusíte vyrábať doma zo starej. Druhý spôsob, ako kapsule recyklovať ponúka spoločnosť Nespresso, ktorá má v ponuke recyklačné vrecia na kapsule. Tie po naplnení môžete odovzdať v niektorom Nespresso Boutique alebo si zavolať dopravu pre odvoz vreca. Kapsule od Nespresso sú vyrobené z alumínia a po recyklácii sa z nich môžu vyrábať napríklad rámy na bicykle.

Cenové kategórie

Podľa ceny môžeme výrobky rozdeliť do niekoľkých kategórií. Jednotlivé kategórie sa od seba líšia možnosťami a vybavením, ktorými výrobky disponujú. Všeobecne môžeme povedať, že medzi lacné kávovary patria tie, ktoré používajú kapsule Nescafé Dolce Gusto a Tassimo, drahšie sú potom tie, ktoré plníte kapsulami Nespresso a Tchibo.

Do 80 Euro

Ako sme už napísali, do tejto kategórie spadajú predovšetkým kávovary kompatibilný s kapsulami Nescafé Dolce Gusto a Tassimo. Jedná sa o rozmerovo veľmi skromné ​​modely, ktoré rozhodne nebudú vedieť našľahať mlieko a objem zásobníka na vodu sa bude pohybovať okolo 0,6 l. Rozhodne je teda nevyužijete v kancelárii, ale na ranné kávičku budú bohato stačiť. Naviac máte na výber rôzne druhy kávy a príchute. Parný tlak aj príkon je dostačujúce.

Od 80 do 100 Euro

Kávovary spadajúce do tejto cenovej relácie už sú väčšinou kompatibilné pre kombináciu s rôznymi kapsulami. Objem nádržky na vodu sa pohybuje okolo 0,8 l a oproti kávovarom z nižšej cenovej relácie ponúka i niektoré funkcie naviac, ako je potrebné zásobník na použité kapsule. Vo výnimočných prípadoch sa môžete stretnúť aj s modelmi, ktoré si poradia aj s našleháním mlieka.

Nad 200 Euro

Modely, ktoré spadajú do najvyššej cenovej kategórie, už sú v drvivej väčšine vybavené zásobníkom na mlieko, takže si môžete vychutnať lahodnú kávu v spojení s čerstvo našľahaným mliekom. Parné tlak býva u týchto modelov najvyšší, čas od času sa môžete stretnúť aj s výrobkom, ktorý má displej alebo trysku na paru.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo