Ako vybrať detské sane a boby

Sánkovanie patrí k tradičným zimným radovánkam nielen detí, ale aj dospelých. Pri tejto zimnej aktivite je potrebné myslieť predovšetkým na bezpečnosť. Aby vyvádzanie bolo bezpečné, je potrebné vybrať kvalitné sane alebo boby z odolného materiálu a so správnou nosnosťou. Sánky však môžu plnohodnotne v zime nahradiť i kočík. V tomto článku vám prinášame dobré rady, podľa ktorých vybrať vhodné detské sánky a predstavíme aj parametre, na ktoré je dobré sa pri výbere zamerať.

Recenzia detských bôbov a sánok

Do nášho testu detských bôbov a sanie sme vybrali výrobky vyrobené ako z plastu, tak i jeden z dreva. Zaujímala nás najmä nosnosť, ale pozornosť sme venovali tiež spôsobu sedenia. Z testu jednoznačne vyplýva, že nie všetky plastové bôby alebo sánky sú na rovnakej úrovni, pretože veľmi záleží na kvalite plastu. Zároveň sme tiež zistili, že obľúbenosti sa stále teší klasické sanie či bôby bez zbytočných vychytávok. Viac sa dozviete v našich recenziách.

Plastkon Stratos antracitová

Počet osôb2
Nosnosť120 kg
Pre teploty do-30 °C
Hmotnosť3,95 kg
Dĺžka98 cm
Brzdaáno
Vyvýšené sedátkoáno
Bezpečnostné pásynie
Možnosť popruhu pre ťahanieáno

Detské boby Plastkon Stratos patrí do lepšej triedy bôbov a medzi rodičmi i deťmi sú veľmi obľúbené. Spĺňajú všetky požiadavky na dlhú životnosť a bezpečnosť. Po prvé nemajú žiadne ostré hrany, o ktoré by sa dieťa mohlo v prípade konfliktu alebo pádu zraniť. Po druhé sú všetky časti plastové a fungujú na zacvaknutie, čo znamená, že sa nemusíte obávať korodujúcich častí. Predpokladáme, že bôby zrejme pravidelne demontovať nebudete, takže tu nie je veľké riziko, že by sa zacvakávacia časti čoskoro opotrebovali.

Bob má dispozície pre dve deti, čomu tiež zodpovedá jeho nosnosť 120 kg. To je na boby celkom dosť a delením dvoma tzn. 60 kg na jedno dieťa zistíte, že na boboch môžu jazdiť aj odrastenejšie deti alebo aj jeden dospelý a jedno dieťa. Obe sedátka sú vyvýšená, takže sú deti chránené od prechladnutiu. Zlepšenie by sme videli snáď len v chýbajúcom polstrovanie gumou alebo penou. Potrebné časti sú protišmykové pre pohodlnejšie sedenie.

Boby nemajú klasický popruh, za ktorý by ste ich tiahli do kopca. Sú vybavené samonavíjacím lanom, ktoré je ich súčasťou. Šnúrka sa tak nemôže dostať pod sklznice a brzdiť vás pri jazde ani nehrozí to, že by ste ju přistoupli alebo sa do nej zamotali.

Deti si jazdu na boboch obľúbili predovšetkým preto, že majú volant a s klznice zatáčajú v rozdielnych uhloch, takže najmä v zákrutách je jazda rýchla, ale zároveň bezpečná. Volant sa nasadzuje pomocou click-on, čo využívajú aj pretekári F1. O bezpečnosť pri jazde stará veľká brzda hneď pod volantom. Nevýhodou môže byť vyššia obstarávacia cena, ale tá na druhú stranu odpovedá kvalitnému prevedení.

 • pre dve deti
 • vysoká nosnosť
 • brzda
 • volant
 • samonavíjacie lanko
 • výš položene sedáky
 • vyššia nákupná cena
 • polstrovanie sedátka
Zistiť cenu

Plastkon Bambi bob

Počet osôb1
Nosnosť50 kg
Pre teploty do-30 °C
Hmotnosť1,3 kg
Dĺžka74 cm
Brzdanie
Vyvýšené sedátkoáno
Bezpečnostné pásyáno
Možnosť popruhu pre ťahanieáno

Detské boby Bambi môžete kúpiť v modrej alebo červenej variante podľa toho, či sú určené pre dievča či chlapca. Vďaka trojbodovým bezpečnostným pásom sú vhodné už pre deti od 18 mesiacov. Bezpečné sedenie je zaistené tiež vysokým operadlom a vyvýšenými bočnicami, ktoré dieťa udržia vnútri bôbu aj v prudšie zákrute. Ako veľký prínos vidíme to, že sedadlo je izolované gumou a navyše je aj trochu vyvýšené, takže by vaše malé nemala skoro chladiť „zadnice“. Pripravte sa na to, že gumová podložka na sedadle drží iba, ak je prevlečenie pásom, ak pásy používať nechcete, budete musieť podložku k sedátku prilepiť. Ergonomické tvarovanie sa postará o zdravé sedenie a protišmyková úprava o stabilný posed. Prostiskluzově sú upravené tiež výlisky na topánky.

Bob je vhodný len pre jedno dieťa, čo sa odráža aj na jeho maximálnej nosnosti, ktorá činí len 50 kg. Veľkou nevýhodou z nášho pohľadu je absencia bŕzd. Pozitívne zase hodnotíme ťahacie šnúrku, ktorá je na konci opatrená madlom. Šnúrka sa prevlieka perforáciou v prednej časti bôbov, takže ju môžete v prípade opotrebenia ľahko nahradiť. Umiestnenie šnúrky je nešťastne riešené, pretože pri ťahanie v nerovnom teréne môžete dieťatko ľahko vyklopiť. Prostredná umiestnenie totiž nedáva bobom v prípade ťažení dostatočnú stabilitu. Šikovné ručičky môžu tento problém vyriešiť tým, že do bôbov vyvŕtajú dve dierky vpredu na pravej a ľavej strane a prevliecť šnúrku.

Materiál bôbu nie je príliš kvalitný a už po prvých použitiach na nich uvidíte známky opotrebenia. Pri vyššej rýchlosti alebo hlbokom snehu je bob vratký, takže z neho malej môže vypadnúť. Boby by sme preto odporučili buď starším deťom, ktoré nebudú potrebovať bezpečnostné pásy alebo malým deťom od 18 mesiacov, ktoré chcete len ťahať alebo púšťať len z malého kopca. Ak sa bob s pripútaným dieťaťom prevrhne, budete zo snehu vyhrabávať bob aj dieťa dohromady. Kvôli užšie základni sa bôby ľahko prevrátia. Boby by sme odporučili len malým deťom, ktoré ešte netúži po hromadnom pretekanie na kopcoch.

 • vysoká opierka
 • gumová podložka
 • pásy
 • nestabilný
 • chýbajú brzdy
 • nevhodné pre staršie deti
 • nešťastné umiestnenie povrázku
 • nekvalitné materiál
 • na nekvalitné prevedenie príliš vysoká cena
Zistiť cenu

Acra Kamzík sane

Počet osôb2
Nosnosť50 kg
Pre teploty do-20 °C
Hmotnosť2,9 kg
Dĺžka85 cm
Brzda-
Vyvýšené sedátkoáno
Bezpečnostné pásynie
Možnosť popruhu pre ťahanieáno

Pokiaľ chcete vašim deťom dopriať sánkovanie na saniach, ale nechcete za ne míňať veľa peňazí, môžete siahnuť po plastových s názvom Kamzík od spoločnosti Acra. Výrobca síce uvádza, že nosnosť saní je 50 kg, ale zo skúseností vieme, že sú dimenzované až na 80 kg, takže dve deti na nich môžu jazdiť úplne s prehľadom.

Tieto sane majú oproti dreveným jednu nespornú výhodu. Sú veľmi ľahké, takže si pri ich ťahaní či už na rovine alebo do kopca nenadriete vy ani vaše deti. Sedacia časť nie je vôbec polstrovaná. Čierny obdĺžnik iba označuje kryt od úložného boxu. Deti v kombinézach teda zo saní trochu kĺžu. Čo sa bezpečnosti týka, môže sa dieťa sediace vpredu chytiť madiel (pokiaľ nie je príliš malé, malé deti na ne totiž nedosiahnu), druhé buď okolo pása prvého, alebo sa chytí zozadu saní za záhybu.

Nohy je možné pohodlne vtesnať do rozšírených lyžin. U lyžin by sme radi upozornili na to, že nie sú zo spodnej strany opatrené kovaním, takže sane neodporúčame ťahať po chodníkoch, kde by sa mohli odrieť, čo by znížilo rýchlosť jazdy.

Pod sedátko prvého dieťaťa je umiestnený prepravný box, ktorý pojme napríklad suché oblečenie alebo termosku s pitím. Jeho nevýhodou je, že sa ťažko otvára. Konštrukcia saní je pevná a vďaka mnohým rebrovým vzperám nemôže len tak neprasknout. Za veľkú výhodu považujeme to, že dobre jazdí aj na tenkej vrstve snehu, kde by treba klasické boby nemali šancu.

 • pre dve deti
 • dobrá nosnosť
 • nízka hmotnosť
 • box na uloženie vecí
 • idú i po tenkej vrstve snehu
 • nízka obstarávacia cena
 • nemajú kovové lyžiny, môžu sa poškriabať
 • úložný box ide zle otvoriť
 • sedáky nie sú polstrované
 • nemajú možnosť ohrádky
Zistiť cenu

Sulov Bob EXTREME

Počet osôb1
Nosnosť40 kg
Pre teploty do-20 °C
Hmotnosť1,9 kg
Dĺžka85 cm
Brzdaáno
Vyvýšené sedátkoáno
Bezpečnostné pásynie
Možnosť popruhu pre ťahanieáno

Sulov Extreme (Champion) sú nestarnúci klasikou už po niekoľko desiatok rokov. Ide o český výrobok gumáren v Zubří a obľúbené sú nielen pre svoj pôvod.

Hneď po rozbalení a prvej jazde vás prekvapí pevný plast, z ktorého sú bôby vyrobené. Navyše na nich nenájdete žiadne ostré hrany, o ktoré by sa dieťa mohlo poraniť. Z hľadiska konštrukčného riešenia sú bôby vhodné pre odrastenejšie deti a napriek tomu, že sa uvádza nosnosť len 40 kg a určenie len pre jednu osobu, boby vydrží aj zaťažkávaciu skúšku 100kilogramového dospelého človeka s dieťaťom. Pravda, že pre druhého sediaceho nie je zážitok z jazdy tak komfortný, pretože bob nemá druhé sedadlo, ale rýchlu jazdu si aj tak užije.

Bôby majú vyvýšený sedák s plastovou výstužou a tvarovaním, takže sa na nich dobre sedí. Jediné, čo nám na boboch chýba, je lepšie riešená chrbtová opierka. Tá by mohla byť o niečo vyššia, jazda by potom bola o to komfortnejšie.

Dve brzdy po stranách idú trochu ťažko vytiahnuť, čo niekto rieši upilováním plastu, my veríme, že časom sa materiál opotrebuje a s brzdami pôjde lepšie manipulovať. Na druhú stranu, keď tak pevne drží, je možné ich používať aj ako madlá. Primárne by však mali brzdiť a ísť ľahko vytiahnuť, čo bohužiaľ nejdú.

Montáž bŕzd a popruhu je podľa návodu celkom strašná. Odporučili by sme montáž vykonávať radšej bez neho. Po čase na správne prichytenie príde snáď každý.

 • nízka obstarávacia cena
 • kvalitný materiál
 • nosnosť je možné aj prekročiť
 • výš posadené sedadlo
 • brzdy
 • český výrobok
 • brzdy idú veľmi tuho
 • chýba vyššia opierka
Zistiť cenu

SULOV Drevené sane TATRA 120 cm

Počet osôb2
Nosnosť120 kg
Pre teploty doneuvedené
Hmotnosť5 kg
Dĺžka120 cm
Brzda-
Vyvýšené sedátkoáno
Bezpečnostné pásynie
Možnosť popruhu pre ťahanieáno

Sane Tatra od spoločnosti Sulov sú klasické drevené sane vyrobené z bukového dreva. Pre výrobu bolo použité drevo a oceľ. Jedná sa o kvalitné materiály, ktoré sa však podpíšu aj na celkovej hmotnosti výrobku, ktorá sa pohybuje okolo 5 kg. Na ťahanie do kopca sú teda vhodné skôr pre väčšie deti, prípadne im budú musieť pomôcť rodičia.

Nosnosť saní je 120 kg, takže na nich môžu v pohode jazdiť dve deti alebo dieťa a dospelý. Lyžiny sú zo spodnej strany opatrené kovaním. Všetky kovové prvky sú chránené náterom s antikoróznym účinkom. Vďaka pokovovanie sklzníc môžete so saňami pokojne vyraziť aj na prechádzky po chodníku posypaným pieskom, pretože sa nemusíte báť podření. Súčasťou dodávky bohužiaľ nie je popruh pre ťahanie, ale jeho umiestnenie na sane je možné. Len si ho budete musieť prikúpiť zvlášť.

Sedadlo je upletené z nepremokavé textílie v dvojfarebnom vyhotovení, dobre sa na ňom sedí. Sane umožňujú aj dodatočnú montáž ohrádky, takže v nich môžete voziť aj vaše najmenšie. Ohrádku je však potrebné zakúpiť zvlášť.

 • kvalitné výrobné materiály
 • nepremokavé sedátko
 • možnosť pripevnenia ohrádky
 • kovania na sklznici
 • veľká nosnosť
 • ohrádku a popruh je nutné prikúpiť zvlášť
 • ťažké
 • vyššia nákupná cena
Zistiť cenu

Základné parametre

Vek detí

Najdôležitejším kritériom je to, pre aké staré dieťa sánkovacie prostriedok vyberáte. Pokiaľ sa jedná o malé deti, rozhodne zvoľte sane. Sú bezpečnejšie, stabilnejší, je tu menšia pravdepodobnosť prechladnutiu od zeme. Pre staršie deti budú dobrou voľbou bôby, ktoré môžu byť vybavené aj brzdou alebo volantom. Ich výhodou je rýchlejšia jazda a tiež to, že je dieťa môže pohodlne ovládať samo.

Nosnosť a dĺžka

Nosnosť vyberajte podľa toho, koľko detí bude na saniach či boboch jazdiť. Popremýšľajte tiež nad tým, či si sánkovanie s nimi nebudete chcieť užívať aj vy. Sánky môžu mať nosnosť aj 140 kg, bôby majú obyčajne okolo 50 kg, sú teda vhodné len pre jedno maximálne dve deti. Môžete však zohnať aj nosnosť vyššia. Boby pre najmenšie deti disponujú nosnosťou okolo 20 kg. Dĺžka „sánkovacieho“ prostriedka by mala zodpovedať počtu detí, ktoré na nich budú jazdiť.

Materiál

Boby by mali byť jednoznačne vyrobené z mrazuvzdorného materiálu (plastu). Pre výrobu klasických saní sa používa drevo. Kovové lyžiny by mali byť opatrené oceľovými pásmi. Nie je však nič výnimočné sa stretnúť aj s plastovými sánkami.

Typ snehu

Aj podľa typu snehu môžete „sánkovacie prostriedok“ vybrať. Na zubáč a uhladený sneh sa hodí skôr sánky, ktoré sa lepšie ovládajú. V prašane sa bude lepšie sánkovať na klasických boboch, ktoré majú väčšiu treciu plochu.

Vybavenie

Pri nákupe sa zamerajte aj na to, čím všetkým sú sane či bôby vybavené a čo je možné prikúpiť. Sánky by mali mať možnosť montáže ohrádky, aby dieťa nevypadlo. Prikúpiť je možné tiež striešku, náručník, popruh alebo fusak. Fusak vaše malé chráni pred zimou. Mal by byť ušitý z nylonovej tkaniny, ktorá neprepúšťa vodu, uchráni dieťa pred prechladnutím a neprepúšťa teplo z fusaku von.

Ako vybrať sane

Sane môžeme rozdeliť na klasické drevené a vychytané s odľahčenou konštrukciou.

Klasické sánky

Patrí stále medzi najpoužívanejšie a s veľkou pravdepodobnosťou je nájdete ešte u vás doma na pôde. Pokiaľ chcete aj vašim ratolestiam dopriať tieto tradičné drevené sánky, je možné ich zohnať za cenu už od 40 €.

Drevené sánky vyberajte podľa dĺžky. To, akú dĺžku saní vyberiete, sa odvíja od toho, pre koľko detí je kupujete. Zohnať sú dĺžky od 95 cm do 125 cm. Čím viac detí na nich bude jazdiť, tým dlhšia by sane mali byť. Samozrejme s počtom detí rastie i nosnosť. Zamerajte sa teda aj na tento parameter, je možné zakúpiť sane, ktoré majú nosnosť aj 140 kg. Na sánkach tak môžu spoločne s deťmi jazdiť aj dospelí. Výplet saní býva vyrobený z nepremokavej textílie.

Sane sa ovládajú horšie ako bôby. Ak idete na saniach dva, nechajte riadiť toho, kto sedí vzadu. Sane sa ovládajú a brzdí nôh a to tou na vnútornej strane zákruty. Stačí zatlačiť do správnej lyžiny.

Vybavenie saní

Niektoré sane môžu mať už v základnom vybavení, u iných je potreba dokúpiť, tieto veci:

 • popruh – pripevňuje sa na prednú časť saní tak, aby sa vám s nimi dobre manipulovalo, popruh by mal byť dostatočne veľký a široký, aby sa za neho sane dobre tiahlami ako rukou, tak okolo pása, keď sane potiahnete a budete pritom suplovať „koníka „,
 • ohrádka na sane – sane s opierkou sú vhodné najmä pre deti do šiestich rokov, jazda sa pre nich stáva bezpečnejšie, opierka sa k saniam väčšinou priskrutkuje pomocou niekoľkých skrutiek, a akonáhle dieťa povyrastie, je možné ohrádku demontovať a sane používať bez nej,
 • bezpečnostné pásy – udrží dieťa v sedadle aj v prípade, že narazí do prekážky.

Moderné sánky

Pod pojem moderné sánky sme zaradili tie, ktoré sa od klasických drevených líši najmä svojou konštrukciou. Tá je väčšinou vyrobená z odľahčených oceľových trubiek, ale môže byť aj plastová. Najväčšou výhodou teda, je že sa pri tlačení toľko nenadriete. Počítajte však s kratšou životnosťou v porovnaní s drevenými sánkami. Sánky pre najmenších môžu byť vybavené aj madlom, takže ich môžete tlačiť zozadu, respektíve dieťa je k vám chrbtom a vy sane tlačíte pred sebou podobne, ako kočík. Súčasťou je aj opierka, takže dieťa počas jazdy nemôže spadnúť na zem.

U sánok, ktoré nie sú drevené, počítajte s menšou nosnosťou. Na druhú stranu môžu byť vybavené teleskopickou rukoväťou, ktorej výšku si môžete nastaviť v závislosti na výške vašej postavy. Ovládanie sánok si tak môžete uľahčiť.

K dostaniu sú aj sánky skladacie, čo oceníte najmä vtedy, ak je plánujete prevážať autom. K moderným sáňkám je možné prikúpiť aj fusak, ktorý jednak zabraňuje pádu, ale hlavne vaše maličké chráni pred zimou.

Viete, že: Na trhu sú k zohnaniu aj sánky nafukovacie. Jedná sa o matrac v tvare šípky a tieto sane sa používajú skôr k adrenalínovým športom.

Športové sane

Sú nástupcom klasických sánok, ale poskytujú hneď niekoľko výhod. Moderná konštrukcia im prepožičiava pružnosť a ohybnosť, čím je docielené komfortnej jazdy na akomkoľvek teréne. Navyše sú ľahké, jazdu na nich si užije jedna až dve osoby, ale vhodné sú aj pre malé deti. Ich sedák je polstrovaný a protišmykový. Z konštrukčného hľadiska majú sane najlepšie opatrenia pre správne držanie tela.

Výhody športových sánok

 • Vďaka odľahčenej konštrukcii sa s ovládaním toľko nenadriete.
 • V prípade, že ťaháte sánky za sebou, nemôže vám dieťa z opierky vypadnúť.
 • Možnosť nastaviteľného madla.
 • Fusak bábätko chráni pred zimou a pred vypadnutím.
 • Súčasťou vybavenia môže byť aj strieška a rukávnik na madlo, takže môžete sánky využiť miesto kočíka.

Moderné celokovové detské sane s kompletnou výbavou (strieška, rukávnik, fusak atď.) Je možné zohnať za cenu od 80 €. Vďaka týmto vychytávkam môžete na saniach voziť deti už od 6 mesiacov.

Viete, že: Vďaka svojej konštrukcii sú sánky rýchlejší ako plastové boby.

Ako vybrať boby

Pri výbere bôbov sa zamerajte na vek dieťaťa. Pokiaľ ho budete zháňať pre ročného drobca, dbajte na to, aby boby nemali žiadne ostré hrany, materiál by mal byť mrazuvzdorný a sedadlo by malo byť vyššie nad zemou a tepelne izolované (ideálne vrstvou peny či gumy). Výhodou je aj opierka chrbta alebo bezpečnostné pásy, ktoré dieťa udrží na mieste. Rovnako ako u sánok aj bôby môžu mať madlá pre tlačenie.

Dôležitým parametrom, ktorý sa oplatí sledovať je dĺžka bôbov. Tú by ste mali vyberať na mieru vášmu potomkovi. Najlepšie detské boby sú tie, ktoré mu dispozične budú sedieť. Je zbytočné kupovať bôby väčšie, pri ich životnosti mu rovnako nevydrží po celej detstvo a jazda na veľkom bôbu môže byť nebezpečná. Dieťa totiž nedosiahne do výliskov na nohy, takže sa nebude môcť bezpečne zaprieť.

Ak je vaše dieťa staršie (3 a viac rokov), môžete mu pokojne zaobstarať bôby s volantom. Zvoliť ale môžete aj iné klzáky ako sánkovacie tanier alebo lopata. Bôby by v každom prípade mali byť na oboch stranách opatrené brzdami, ktorými sa reguluje rýchlosť, ale aj smer jazdy.

Nespornou výhodou bôbov oproti saniam je ich nižšia hmotnosť, takže sa pri ich ťahanie alebo tlačenie toľko nenadriete a nižšia obstarávacia cena. Vyberať navyše môžete z rôznych farieb. Nevýhodou je naopak nižšia životnosť a väčšia náchylnosť k prasknutiu alebo rozbitiu.

Najčastejším príslušenstvom k bobom je ťažný popruh, ktorý uľahčuje manipuláciu s nimi.

Ako vybrať správny sánkovacie kopec

To, že je kopec zapadnutiu snehom, ešte nie je známkou toho, že je tým správnym pre sánkovanie. Pri hľadaní ideálneho kopca zohľadnite tieto faktory:

 • prudkosť – kopec by nemal byť príliš prudký a dole by mal byť dostatok plochého priestoru pre bezpečný dojazd a zatavenie,
 • zakončenie kopca – rozhodne sa vyhnite kopcom, ktoré končí pri ulíc alebo pri cestách, či stromov, plotov a rybníkov,
 • prekážky – ako sa s úsmevom na tvári vrhnete do sánkovanie, ubezpečte sa, že na kopci nie sú skokanky, hrbole a kamene,
 • povrch – pre jazdu na sánkach i boboch je rozhodne lepšie, ak je povrch svahu pokrytie mäkkou vrstvou snehu než tvrdú poľadovicou, na ľadovce sa sane aj boby zle ovládajú,
 • svetelné podmienky – v prípade, že sa rozhodnete pre večerné sánkovanie, ubezpečte sa, že je kopec dobre osvetlený, aby ste videli na prípadne prekážky alebo zahliadli potencionálne nebezpečenstvo.

Bezpečné sánkovanie

 • Počas sánkovanie môžete ísť rýchlosťou niekoľko desiatok kilometrov za hodinu. V prípade, že by dieťa vypadlo je lepšie sánkovať na mäkkom snehu, teda nie na ľadovce.
 • Sánkovať by sa malo vždy nohami dopredu, nikdy nesáňkujte pozadu alebo v stoji.
 • Malým deťom môžete na hlavu nasadiť helmu, ktorú má na lyže či na bicykel.
 • Na vrchol kopca choďte po krajoch, nie po prostriedku sánkarskej dráhy, mohlo by dôjsť k zrážke.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo